|
|
|
MailTribune.com
  • Results / Standings

  • bowling
    • email print
  • bowling
    Local Adult Highlights
    At Lava Lanes
    MEN — Jason Bell 279-761; Ryan Shook 259-739; Greg Nichols 275-727, 642; Willy Anderson 268-727; Brady Rennick 257-725; Joe Dauenhauer 258-721; Jim Brockbank 278-713, 268-709; Scott Anderson 277-710; Damon Cochran 298-708; Neal Roberts 276-707, 250-690; Dan Haynes 255-705; Steve Benston 267-694; Jim Falk 256-692; Frankie Rutigliano 241-690; Pat Moore 267-688; Jeff Pottruff 245-684; Steve Rennick 296-680; Ozzie Brockbank 235-680; Keith Rogers 237-676; Mark Foster 257-675; Jim Leavens 267-673; Tony Bristow 290-672, 235-650; Leon Fogle 234-670, 257; Gary Wooldridge 246-669; Floyd Kenaston 268-667, 258-664, 280-661; Kelly Ross 267-667; Bob Kelly 236-666; Bill Johnson 260-665; Sean Badger 242-665; Tyler Ellis 241-665; Dan Zallar 279-664; Dale Matheny 234-664; Greg Newtson 243-662; Keith Dierkes 228-661; Fred Inlow 246-655; Mick Rutigliano 242-653; Alan Walters 268-651; Scott Garrett 277-650; David Rastellini 222-650; Gene Bell 237-644; Luis Torrico 246-643, 237-618; Darwin Moore 238-643; Doug Townsend 225-641; Bob Blackwell 237-640; Bernard Loya 222-638; Bill Stubbings 235-637; Lee Speice 234-633; Richard Tobin 222-629; Mel Haghan 222-627; Rick Jones 627; Dan Westbrook 269-626; Larry James 626; Don Drager 236-623; Bob Williams 223-623; Rob Daniels 232-622; Arthur Ball 230-620; Josh Lorton 618; Jim Davis 246-617; Chuck Slavenski 235-616; Jim Irwin 234-615; Mike Yager 223-615; Chad Fisk 223-614; Jared Inlow 613, 220; Jeff King 613; Tim Moser 245-612; Matthew King 269-611; Duane McLean 247-609; John Rohde 235-608; David McFall 225-608; Art McKinney 244-604; Tom Maddox 213-604; Val Hernandez 245-602; Dan Johnson 221-592; Jack Scheppler 254-590; Ryan Beugli 222-569; Mark Chatelain 532; Jim Culver 203-531; Jary Kapus 256; Mike Rock 256; James Roberts 251; KC Henshaw 247; James Hoyt 247; John Im 247; Mike Kringlebach 247; Pete Super 247; Eric Bray 245; Chris Tratz 245, 235; Kevin Valiquette 244; Jerson Viray 244; Terry Nickerson 242; Matt King 238; Gary Marshall 238; John Tokar 237; Brian Corbett 235; Chuck Kipp 235; Jerry Richardson 235; Randy Whitehead 235; Brock Elmore 234; JT Ford 234; Berry Hunt 233; Larry Rux 233; Wayne Tait 233; Dan LaFond 232; Rick Sanchez 232; Marshall Kentish 231; Donnie Mobley 229; Scott Guth 228; John Fisher 227; Joe Guider 227; Rocky Johnston 227; Bruce Snook 227; Brad Hildreth 226; Troy Miles 226; Les Nimmo 226; Joe Sheals 226; Ken Bailey 224; Gary Mayfield 224; John Wildey 224; Craig Moser 222; DJ Snopl 222; Lauren VanZandt 222; Ernie Bechler 221; Mark Holden 221; Ric Bliss 220; Bob Penney 220; Herb Vallee 213; Joe Schacher 212; Dave Cruse 204; Paul Rutter 187; Ray Mounsey 160.
    WOMEN — Linn Chandler-Goode 249-667, 246; Barb Henderson 278-634; Sam Blackwell 255-630; Jessica Cutteridge 233-629; Denise Marshall 245-626; Jodi Bell 226-619, 224-594; Debbie Badger 217-616; Naomi Joslin 236-588; Sandy Davis 240-587; Marjo Vaughn 215-585; Gladys Daugherty 202-553; Toshiko Templeton 552; Verlene Kenaston 202-551; Patty Conklin 550; Linda Jones 195-509; Vicki Newtson 248; Pam Bennett 220; Marie McClellan 214; Shannon Fisher 211; Jacque Hopker 209; Paula Hopker 208; Tracy Caster 207; Jessica Bettencourt 205; Bonnie Gunter 204; Lori Brockbank 202; Carol Harsh 201; Danielle Hunt 196; RoseAnn Eschmann 188; Yvonne McIvor 185; Kicki Moore 174; Susie White 166.
    SENIOR
    MEN — Bruce Snook 277-741, 235-669; Euel Rutledge 269-734; Lee Evans 264-704; Jim Swarts 290-666; Ron Olson 246-663, 224; Jim Shreeve 235-660; David Wray 256-653, 207; Darrell Cordonier 239-618, 228; Al Hartwell 221-618; Chuck Honeycutt 227-617; Chuck Raye 243-610; Digger Pettit 214-608; John Wright 208-601, 223; Bill Christofferson 204-601; Bob Williams 232-591; Roger Van Buskirk 211-591, 234; Dave Rodger 214-590; Steven Podesta 206-587; Gary Rosenberger 576; Ernie Bechler 231-575; JP Lindfors 228-575; Dale Sattler 218-561; Vic Corchero 194-478; Neal Roberts 235; Jim Badger 234; Cleon Botsford 234; Floyd Kenaston 232; Jim Goode 225; Ron Atkins 214; Larry Van Ausdall 212; Nick Palumbo 209, 207; Glenn Jones 207; Harold Theis 206; Rea Forbes 205; Chuck Kipp 204; Ken Bailey 203; Mel Rennick 201; Ken Hays 181; Ross Burd 178.
    WOMEN — Linn Chandler-Goode 234-673; Joan Konopasek 233-603; Carol Harsh 206-550, 201; Verlene Kenaston 200-524; Shirley Knight 198-519; Bev Carichoff 207; Thelma Glass 200; Annie Grayson 200; Jan Chambers 192; Ann Wray 189; Annette Driskell 186; Alberta Rankin 185; Ida Dinzillo 165.
    At Roxy Ann Lanes
    MEN — Bill Brickey 256-279-752, Chuck Eilenberger 234-265-248-747, Don Dietl 223-245-256-724, Lucas Padilla 262-235-226-723, Euel Rutledge 278-254-722, Don Dietl 236-244-237-717, Ed Lee 258-259-715, Bill Irwin 255-235-223-713, Sam Coulter 257-255-708, Alex Romanowsky 223-248-237-708, David Brennan 298-242-697, Gary Hamblin 253-232-693, Bob Reed 222-246-683, Mike Champion 231-224-225-680, Larry Luce 237-223-674, Willie Anderson 233-244-674, Kelly Coulter 233-246-667, Frankie Rutigliano 234-257-658, Andrew Rux 237-225-652, Zach Zurlinden 247-652, Blake McKenzie 222-235-650, Mike Champion 233-648, Jeff Harsha 223-221-645, Steve Robertson 221-221-645, Dan Gibson 249-644, Andy Magerle 247-642, Billy Cordell 235-224-637, Neal Roberts 238-637, Richard Macinnis 245-636, Mike Kringelbach 236-635, Brady Rennick 244-634, Craig Long 233-633, Willie Boatwright 289-632, Brett Brickey 234-632, Gary Severe 220-624, Frank Kula 235-623, Terry Christiansen 225-623, Ryan Shook 224-622, Mike Henderson 236-621, Ron Seymour 245-618, Ken Williams 221-616, Bill Cramer 237-612, Cliff Kettle 225-610, Mark Bell 224-609, Jary Kapus 249-604, Kevin Henley 634, Dale Matheny 632, Jordan Ellis 617, Jason Stupe 610, Jeff King 604, Bill Cramer 600. Games: Tony Bristow 248, Jon Corbell 247, Curtis Woolard 238, Justin Gunn 237, Josh Smith 232, Billy Cordell 231, Don Gregg 228, Dana Travers 227, Mike Henderson 226, Ernie Bechler 226, Ron Davis 226, Mitch Babcock 224-222, Jim Stewart 223, Cory Page 223, Travis Woolard 223, Matt Eilenberger 222, Larry Sprague 222, Tyler Ellis 221, Bob Ruth 221, Jim Irwin 220, Mitch Babcock 220, Leon Adreon 220.
    WOMEN — Shari Tarvin 245-244-660, Crystal Patterson 213-232-636, Lela Larkin 203-205-212-620, Laura Harvey 233-603, Lela Larkin 215-595, Mony Bristow 249-582, Laura Harvey 231-580, Lela Larkin 238-579, Lela Larkin 216-569, Shannon Armour 203-564, Jo Bryand 207-557, Teri Taylor 212-555, Kelly Lambert 203-548, Holly Rutigliano 214-548, Rockie Trinca 212-537, Colleen Padilla 218-520, Nicole Thomas 229-519, Lucille Miller 222-514, Michelle Attebery 201-510, Billie Christianson 201-509, Jill Hueners 572, Sam Blackwell 538, Sheena Akers 530, Jan Chambers 523, Patty Caveney 522, Cherie Boatwright 521, Alice Allen 518, Jean Mason 513, Barbara Reva 510, Mary Tuttle 510, Maxine Bartlett 507, Maxine Bartlett 506, Cheryl Roberston 503, Patricia Ferguson 502, Darlene Given 500, Carol Coplen 500.
    SENIORS
    MEN — Bob Prest 255-190-184-629, Robert Keaton 256-188-615, Bill Hollingsworth 201-201-206-608, Max Dunn 195-199-213-607, Rick Fowler 217-190-193-600, Jim Ostrowski 201-265-593, Dennis Warrender 223-190-581, Hal Crockford 193-189-192-574, Reese Walker 181-183-203-567, Al Rossi 189-189-171-549, Larry Anderson 181-199-547, JP Lindfors 211-190-547, Dennis Warrender 214-545, Bob Williams 189-212-544, Arthur Ball 191-520, Joe Chavez 204-509, Marty Barrows 187-508, Wes Hartley 205-507, Art Lundahl 519, Frederick Smith 510. Games: Leroy Keeney 199, Dick Mundt 196, Don Kohal 192, Frank Shannon 185, Cliff Rasmussen 181.
    WOMEN — Viola Hartwell 190-180-522, Bette Sandford 199-521, Kay Shannon 182-492, Lorna Hall 180-486, Bernice Charley 186-478. Games: Betty Putnam 176, Bernice Charley 171.
    Local Junior Highlights
    At Lava Lanes
    JUNIORS — Chris Hopf 257-664; Trevor Waldeyer 212-618; Ben Purtzer 256-614, 228-570; Meghan Voss 235-607; Casey Wold 247-577; Matt Estes 223-577; Devon Waldeyer 214-568; Whitney James 195-532; Luke McLean 218-521; Ethan Grether 170-498; Zach Henley 183-480; CJ Waldeyer 181-433; Nick Coddington 163-426; Gary Dodge 160-390; Jake Wheeler 141-364; Jimmy Leavens 140-354; Layne Padilla 226; Corey Estabrook 210; Tom Downing 203; Jacie Overton 202; Kay King 191; Alyssa Stevens 186; Madison Poncia 184; William Donnelly 158; Kyle Ferguson 148; Jason Casebier 134; Trevor Lee 132; Serena Marcos 118; Stephanie Roe 117; Elliana Cochran 112; Trent Cummings 111; Jordan Battin 110; Thomas Daverin 106; Reese Tipler 102.
    At Roxy Ann Lanes
    LANEBENDERS — Connor Thomas 112, Cody Adams 65-89-154.
    SPARETIMERS — Wade Cool 237-534, Charlie Sanders 196-185-518, Taylor Ashley 190-512, Josh Johnson 574, Christian Barnes 140.
    city league
    Winter Basketball Standings
    Through March 2
    SUNDAY LEAGUE
    Shirts & Skins 7-0
    CC Stunaz 6-1
    WAMU 5-2
    Kaleidoscope 4-3
    And-1 3-4
    Hoop Nomads 2-5
    Paper Tigers 1-6
    Recovery 0-7
    WEEKDAY LEAGUE
    Arant & Broesder 7-0
    Summit 6-1
    Harry & David 5-2
    Capital Associates 5-2
    Whit's Warriors 4-3
    Freeballers 3-4
    Good, Bad and the Ugly 2-5
    Amy's Kitchen 1-6
    Macy's Shooting Stars 1-6
    OCC 1-6
    Winter Volleyball Standings
    Through Feb. 28
    WOMEN'S A LEAGUE
    Southern 24-4
    Top Gun 21-7
    Mom Crew 20-8
    Licorice Whips 12-16
    IN 6-22
    Dotties 1-27
    WOMEN'S B LEAGUE
    Beasy's 23-5
    Sash and Burn 20-8
    Dig It 13-15
    Max Payne 12-16
    Bravehearts 11-17
    Knock on Wood 7-21
    CO-ED A LEAGUE
    Git Some 27-1
    Southern 25-3
    Balls O' Fire 24-4
    Nevillagers 19-9
    Whack Attack 13-15
    Cat Kilahs 12-16
    By Two 10-18
    Team Coach 6-22
    A Team 4-24
    Dawg Pound 2-26
    CO-ED B LEAGUE
    AMPT 27-1
    A Team 23-5
    It's Recreational 20-8
    Slama Bama 18-10
    Swat Team 16-12
    WMD 15-13
    Who's Next 13-15
    Bump & Grind 12-16
    Net Force 10-18
    Underdogs 7-21
    Captain Kev's 4-24
    Denominators 3-25
    CO-ED C LEAGUE
    Three + Three 26-2
    Growing Pains 25-3
    Harry and David 20-8
    Hooligans 19-9
    All Timers 19-9
    Party Pack 18-10
    Short Bus 14-14
    Wreckreators 11-17
    The Beavers 7-21
    Moss Adams 6-22
    Inn Sighters 4-24
    Mish Mash 2-26
    Fencing
    Southern Oregon Fencing Center
    SOFC Classical Foil Tournament
    March 1
    OVERALL — 1, Josh Conner, STA; 2, West Coffel, SAF; 3 (tie), Rory Dwyer, SOFC-Rafael Villarreal, SCF.
    WOMEN — 1, Lindee Newman, SOFC; 2, Natalie Whitson, EFC.
    AGES 17-UNDER — 1, Rory Dwyer, SOFC; 2, Lindee Newman, SOFC; 3, James Hart, SOFC; 4, Zack Markovich, SOFC; 5, Rowan Heglie, SOFC; 6, Ben Marks HVHS.
    AGES 14-UNDER — 1, Rory Dwyer, SOFC; 2, Lindee Newman, SOFC; 3, Zack Markovich, SOFC; 4, Rowan Heglie, SOFC; 5, Dain Penrose, SFC; 6, Sam Bauermeister, SOFC.
    golf
    Stone Ridge GC
    Senior Tour
    Two-man Scramble (6 Drives Each)
    Feb. 27
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Fred Chung-Paul Paulson, 65; 2, Jeff Davis-Norm Hall, 65; 3, Bob Mayfield-Leon Stuppel, 66; 4, John Staples-Paul Cooler, 67.
    NET — 1, Dick Gergen-Mike Morrison, 52; 2, G. Carrigan-Rod Rumrey, 521/2; 3, Bob Buffaloe-Rick Tree, 57; 4, Harry Collier-Gil Allen, 57.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Walt Russell-Bruce Kates, 71; 2, Carl Michael-Don Mitchell, 73; 3, D. Niedimeyer-(various), 74; 4, Jim Falk-Mike Walsh, 75.
    NET — 1, Lou Thompson-Wayne Tait, 531/2; 2, Fred Pearson-Don Gaedon, 571/2; 3, Bob Lima-Keith Brown, 58; 4, Troy Boyd-Cliff Belknap, 581/2.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Steve Hills-Randy Moyer, 76; 2, Ron Dufer-Tom Devine, 77; 3, Jerry Hauck-Jae Johnson, 77; 4, Zane Searles-Lee Reich, 78.
    NET — 1, Bob Waldo-Harry Theakson, 511/2; 3, Ted Bibler-Harold Mobley, 56; 4, Pete Arnold-Don Young, 561/2.
    K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Bob Mayfield; 16-up hcp., Ted Bibler. No. 12, 0-15 hcp., John Ferris; 16-up hcp., Fred Pearson.
    Centennial GC
    Senior Tuesday
    Four-man Texas Scramble
    Feb. 26
    GROSS — 1, Don McClure, Bob Reese, Roger Vanbuskirk, Mike Prohorenko, 64; 2, Rick Young, Don Sever, Jim Jones, Robert Disidoro, 64.
    NET — 1, Jae Johnson, Jerry Hauck, Len Renfer, Mike Whiteley, 50.5; 2, Larry Evans, Gil Allen, Ed Chance, Harry Collier, 52.
    K.P. — No. 6, 0-15 hcp., Roger Vanbuskirk; 16-up hcp., Carl Michael. No. 14, 0-15 hcp., Gary Warner.
    Eagle Point GC
    Four-man Best 2 of 4
    March 3
    FLIGHT A
    GROSS — 1, B. Doss, T. McCracken, C. Gage, F. Chung, 138; 2, J. Clayton, B. Timmel, C. Farley, P. Cash, 145.
    NET — 1, L. Evans, E. Chance, H. Collier, G. Allen, 119; 2, B. Decker, B. Drewien, C. Van Der Veen, B. Buehler, 124.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, S. Smith, D. Weitman, T. Perdue, J. Parrisotto, 153; 2, T. Fowler, R. Hutchinson, S. Balcomb, B. Laughlin, 157.
    NET — 1, L. Ryerson, L. Thompson, W. Tait, G. Dippel, 123; 2, L. Smith, E. Plume, R. Bennett, D. Gerke, 126.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, E. Sloan, J. Seybold, P. Davies, F. Pearson, 159; 2, J. Hines, P. Davies, W. Gottinger, M. Zaitsu, 160.
    NET — 1, T. Marks, J. Oleksow, P. O'Brien, R. McElmurray, 116; 2, D. Jones, R. Pearson, J. Goff, M. Trautman, 124.
    K.P. — No. 3, 0-15 hcp., Bob Timmel. No. 8, 0-15 hcp., Michael Utterson; 16-up hcp., Rick Tree. No. 13, 0-15 hcp., Dennis Gerke. No. 15, 0-15 hcp., Harry Fitzsimmons; 16-up hcp., Leroy Hein.
    karting
    Slick Kart Track & Arcade
    Alcohol Powered Mini-Sprints
    Feb. 28
    MAIN EVENT — 1, C.J. Putnam; 2, Adam Whitlock; 3, Shane Everson.
    TROPHY DASH WINNER — Shane Everson.
    running
    Southern Oregon Runners Club
    Rogue River Half Marathon
    At Fleming Park in Rogue River
    Feb. 23
    5K RESULTS
    MEN — 1, Richard Zhu, Medford, 18, 16:50; 2, Drew Jordan Medford, 17, 17:39; 3, Dustin Filipek, Grants Pass, 19, 19:10; 4, Jon Theiring, Ashland, 33, 19:16; 5, Chris Redfeldt, Medford, 35, 20:18; 6, Karl Pryor, Medford, 44, 20:27; 7, Charles Hodge, Eagle Point, 57, 20:33; 8, Braydon Bigam, Sherwood, 20, 20:41; 9, Stephan Staha, Ashland, 28, 21:10; 10, Tyrone Raber, Eagle Point, 30, 21:16;
    11, Travis Jantzer, Phoenix, 14, 21:19; 12, Ron Smith, 59, 21:24; 13, Chuck Whiteley, Medford, 50, 21:56; 14, Jason Snee, Phoenix, 39, 22:14; 15, Aaron Watson, Applegate, 12, 22:33; 16, John Hacker, Ashland, 45, 22:49; 17, Bruce Tharpe, Rogue River, 46, 23:21; 18, Bruce DeLine, Medford, 53, 23:46; 19, Jay Lavoie, Medford, 23, 24:10; 20, David Grantland, Medford, 27, 24:31;
    21, Rory Curtis, Medford, 42, 24:39; 22, Scott Pederson, Gold Hill, 47 25:02; 23, Joe Volk, Medford, 46, 27:01; 24, Ed Groenhout, Eagle Point, 45, 27:32; 25, Harry Cougle, Grants Pass, 69, 27:45; 26, Norman Fincher, Medford, 39, 28:09; 27, Steen Rasmussen, Central Point, 12, 30:19; 28, Brandon Tharpe, Rogue River, 16, 30:59; 29, Jerry Swartsley, Phoenix, 67, 32:45; 30, Neil Heiman, Weed, 70, 35:39;
    31, Norm Hayter, Grants Pass, 46, 36:48; 32, John Bromstead, Central Point, 77 37:08; 33, Justin Elkins, Grants Pass, 12, 38:16; 34, Brandon Rogers, Grants Pass, 11, 39:22; 35, Daryl Barnes, Grants Pass, 47, 40:43.
    WOMEN — 1, Laura Raber, Eagle Point, 29, 20:50; 2, Jane Podolski, Medford, 48, 22:22; 3, Anne Hagy Phoenix, 18, 22:32; 4, Jordi Hurd, Phoenix, 18, 22:53; 5, Kara Schnoes, Central Point, 23, 24:16; 6, Dana Duvivier, Ashland, 35, 26:38; 7, Michelle Williams, Medford, 27, 26:47; 8, Clarissa Borst Grants Pass, 34, 27:19; 9, Yvonne Groenhout Grants Pass, 41, 27:33; 10, Sandra Taylor, Sacremento, Calif., 33, 27:34;
    11, Linda Pederson, Medford, 28, 27:42; 12, Madeline Volk Medford, 9, 29:59; 13, Ashley Cole Applegate, 28, 29:05; 14, Margaret Funch, Medford, 67, 31:52; 15, Barbara Rogers, Grants Pass, 38, 32:47; 16, Susan Huff, Grants Pass, 42, 33:26; 17, Lori Lawniezak Ashland, 48, 35:28; 18, Tanya Ferguson Medford, 30, 35:46; 19, Marsha Buscombe, Central Point, 25 35:47; 20, Susie McKay, Grants Pass, 40, 36:49;
    21, Randi Stuart, Grants Pass, 35, 37:16; 22, Angie Chandler, Grants Pass, 37, 37:16; 23, Liz Elkins, Grants Pass, 41, 38:23; 24, Sherrie Gasper, Eagle Point, 49, 38:28; 25, Sande Cougle, Grants Pass, 62, 38:34; 26, Ann Combs, Medford, 11, 39:38; 27, Jennifer Barnes, Grants Pass, 10, 40:20; 28, Liz Barnes, Grants Pass, 42, 40:21; 29, Alli Barnes, Grants Pass, 9, 40:42; 30, Rita Kurtz, Merlin, 53, 40:48;
    31, Sharon Regan, Grants Pass, 60, 40:48; 32, Angela Lutman, Grants Pass, 34, 44:35; 33, Kaela Combs, Medford, 8, 44:35; 34, Lisa Combs, Medford, 28, 45:02; 35, Zellah Swartsley, Phoenix, 58, 45:14; 36, Donna Hodge, Eagle Point, 62, 45:53; 37, Genieve Rasmussen, Central Point, 47, 46:52.
    swimming
    Medford Triton Swim Team
    Short Course Senior Championship
    In Gresham
    Feb. 28-March 2
    GIRLS
    Kelsey Hoeper — 3, 100 free, 53.69; 4, 50 free, 25.0; 7, 100 fly, 1:00.0; 8, 100 back, 1:02.28; 8, 200 free, 2:00.18; 16, 200 back, 2:16.91.
    Melissa Ghiglieri — 8, 100 breast; 12, 100 free, 56.3.
    Anya Martinez — 14, 100 breast.
    200 Medley Relay — 2, Kelsey Hoeper, Melissa Ghiglieri, Anya Martinez, Callie Kinser, 1:54.65.
    200 Free Relay — 4, Kelsey Hoeper, Melissa Ghiglieri, Anya Martinez, Callie Kinser, 1:42.2.
    BOYS
    Kyle Kinser — 10, 100 back, 58.03; 12, 100 free, 50.64; 15, 50 free, 23.02.
    Clark Snyder — 7, 200 free, 1:51.0; 7, 100 free; 14, 50 free, 22.72.
    Aaron Ghiglieri — 5, 50 free; 6, 500 free, 5:00.51; 9, 100 free.
    Ryken Robbins — 13, 100 back, 58.49; 15, 100 free, 51.97.
    200 Medley Relay — 9, Jeremy Selland, Kyle Kinser, Clark Snyder, Ryken Robbins.
    200 Free Relay — 9, Jeremy Selland, Kyle Kinser, Clark Snyder, Ryken Robbins.
    TEAM SCORE — 11th place.
    wrestling
    Middle School Championships
    At McLoughlin Middle School
    Feb. 23
    7th Grade
    7TH GRADE TEAM RANKINGS — 1, Scenic; 2, McLoughlin; 3, Henley; 4, Brixner; 5, White Mountain; 6, Ponderosa; 7, Eagle Point; 8, Hedrick; 9, Hanby; 10, Fleming; 11, Lorna Byrne; 12, Talent; 13, North Grants Pass; 14, South Middle School; 15, Lincoln Savage; 16, Ashland; 17, Shady Cove; 18, Sacred Heart; 19, Rogue River.
    7TH GRADE INDIVIDUALS (By Weight Class)
    73 — 1, Jesse Uglestead, Hen.; 2, Cody Wright, Hen.; 3, David Cornish, Flem.; 4, James Adams, SHCO; 5, Brandon Peterson, Flem.; 6, Ty Edmonson, Hen. 78 — 1, Tyler Scott, Hen.; 2, Zach Nance, SMS; 3, Austin Miller, LB; 4, Matt Holliday, Mac.; 5, Nick Hoelzie, LB; 6, Ben Long, Sce. 83 — 1, Evan Erskine, Sce.; 2, Orlando De La Cruz, WM; 3, Jason White, Mac.; 4, Nicholas Ogborn, Pond.; 5, Zack Hallmark, Lincoln; 6, Neal Avalos, Hen.
    103 — 1, Gabe Miller, LB; 2, Tyler Montague, Han.; 3, Austyn Snow, Tal.; 4, Tannor Espinosa, Sce.; 5, Grady Smith, Mac.; 6, Steven Watson, Sce. 108 — 1, Taylor Mitchell, EP; 2, Sheldon White, Brix.; 3, Aaron Boatright, Brix; 4, James Banes, Brix.; 5, Austin Neill, Flem.; 6, Tyler Pechany, Sce.. 113 — 1, Kody Gray, Sce.; 2, Trevor Anderson, Pond.; 3, Reid Shipley, Hed.; 4, Ryan Fitzgerald, Hen.; 5, Dylen Henderson, EP; 6, Omar Mendez, Sce.
    120 — 1, Rowdy Wells, Brix.; 2, Ricardo Balero, WM; 3, Connor Fitzgerald, Hen; 4, Sylas Burkhalter, Mac.; 5, Nick Rodriguez, Mac.; 6, Shawn Long, EP. 127 — 1, Dakota Adkisson, Brix.; 2, Levi Huffenberger, Brix.; 3, Tyler Gould, Mac.; 4, Warren Davenport, Hed.; 5, Joel Golin, Mac.; 6, Eric Fox, SHCO. 134 — 1, Jarrett Baker, Tal.; 2, Dylan Smith, Brix.; 3, Stephen Nemeth, NGP; 4, Austin Chaney, Hed.; 5, Will Lujan, Tal.; 6, Ryan Jones, Ash.
    143 — 1, Trenton Bennet-Depew, Hen.; 2, Patrick Alexander, Mac.; 3, Brandon McFarland, Sce.; 4, Michael Vanloheizen, NGP; 5, Jonny Fuerborn, WM; 6, David Gonzales, WM. 153 — 1, Johnny Wilkerson, EP; 2, Josh Bowden, Mac.; 3, Sal Flores, Sce.; 4, Johnny Lines, Mac.; 5, Kaden Johnson, Hed.; 6, Pat Gwin, EP. 163 — 1, Shon Moses, Hen.; 2, Tyler Wolf, Han.; 3, Rodney Lewis, Flem.; 4, Nathan Land, Pond.; 5, Jordan Walle, Pond.; 6, Caleb Gates, SHCO.
    173 — 1, Lane Augustson, Ash.; 2, Steven Allen, Pond.; 3, Tristen Joe, Pond.; 4, James Dixon, EP; 5, Avion Maloney, Mac.; 6, Nester Cabrera, Tal. 193 — 1, Brian Peebles, Lincoln; 2, Austin Gurerra, Sce.; 3, Alox Hathaway, Hed.; 4, Faron Hicks, Brix.; 5, Jon Abrams, Han.; 6, Matthew Walsh, Hen. 218 — 1, Eli Noonan, Hen; 2, Cody Toller, Flem. 273 — Stevie Sutton, SHCO.
    8TH GRADE INDIVIDUALS
    85 — 1, Nick Renfro, Tal.; 2, Christian Inkley, Sce.; 3, Truman Winningham, Sce.; 2, Aaron Lorenz, EP; 3, Gordon Downing, WM; 4, Jacob Willis, Tal.; 5, Donald Piemont, Mac.; 6, Tyler Crist, Mac. 95 — 1, Jess Orndoff, LB; 2, Riley Dodd, Tal.; 3, Ruben Ibarra, WM; 4, Chase Wier, LB.
    100 — 1, Terrance Pruitt, Sce.; 2, Abraham Sixtos, WM; 3, Ean Flockol, Han.; 4, Aaron MacPherson, Flem.; 5, Shigh Davis, Mac.; 6, Nathan Martin, Flem. 105 — 1, Aaron Longtain, RR; 2, Tanner Hageman, NGP; 3, Joey Long, EP; 4, Alec Galpin, Hen.; 5, Jesse Ledbetter, Hed.; 6, Zach Atkinson, Han. 110 — 1, Travis Woods, WM; 2, Caleb Turner, Flem.; 3, Travis Stivers, Han.; 4, Dallas Compton, EP; 5, Bryce Roland, Sce.
    115 — 1, Luke Collins, SGP; 2, Dylan Sltes, Mac.; 3, Lucas Bailon, Mac.; 5, Kohl Damon, WM; 6, Alex DiBrito, Pond. 122 — 1, Cole Berrlocha, Sce.; 2, Dylan Taylor, Mac.; 3, Zach Moenaert, SGP; 4, Forrest Kollar, Ash.; 5, Josh Marshall, LS; 6, Mason Faulconer, Mac. 129 — 1, Ryan Sheen, SGP; 2, Luis Rodrigues, WM; 3, Tyler Thornhill, Sce.; 4, Wyatt Self, Sce.; 5, Eilas Ruiz, Mac.; 6, Ben Allison, Mac.
    136 — 1, Logan Dean, NGP; 2, Chance Fahndrich, Sce.; 3, Daniel Morgan, EP; 4, Arturo Mendez, Mac.; 5, Seth Sotelo, LS; 6, Kirk Eastman, Mac. 145 — 1, Garret Alner, SH; 2, Edward Martinez, WM; 3, Harmon Heater, Hen.; 4, Tylor Hudson, Mac.; 5, Beau Manzanares, SGP; 6, Alex Albright, NGP. 155 — 1, Eleazar Deluca, Tal.; 2, Zachary Tanner, Hed.; 3, Trevor Olsen, EP; 4, Emilio Peck, Hed.; 5, J.J. Parker, SGP; 6, Cody Preston, Hed.
    165 — 1, Taylor Lee, Han.; 2, Emmanual Brown, Mac.; 3, Spencer Sotelo, LS; 4, Nate Wisenhunt, SGP; 5, Brady Morse, Hed.; 6, Jordan McBeth, WM. 175 — 1, Robbie Grabowski, Sce.; 2, Coleton Blair, Pond.; 3, Nathan Lane, LS; 4, Matthew Sachen, Hed.; 5, Chase Seneff, SGP. 195 — 1, Gerald Jakabosky, Sce.; 2, Jesse Earle, Brix.; 3, Drake Dow, Hen.; 4, J.W. Rich, Tal.; 5, Alex Stork, Pond.; 6, Austin Ganey, Sce.
    220 — Manuel Valdovinos, WM; 2, Alex Miller, Sce.; 3, Jairo Hernandez, Tal.; 4, Josh Cox, Brix.; 5, Brian Barlow, Sce.; 6, Nick Pinegar, SGP. 275 — 1, Trevor Krug, Mac.; 2, Jacob Guy, Sce.; 3, Marlon Campos, Hed.; 4, Cory Turcotte, Sce.; 5, Jacob Benz, Tal.
Reader Reaction
      • calendar