|
|
|
MailTribune.com
  • RESULTS / STANDINGS

  • baseball
    • email print
      Comment
  • baseball
    S.O. MABL/NABA 18-UP
    League Championship
    Game One
    Embarq Yankees 8, Southern Oregon Royals 4
    Game Two
    Embarq Yankees 5, Southern Oregon Royals 4
    bowling
    Local Highlights
    At Lava Lanes
    MEN — Dan Gibson 299-279-268-846; Damon Cochran 298-259-792; Steve Rennick 269-257-255-781; Kelly Ross 280-771; Adam Southard 290-756, 227-648; Mike Kringlebach 279-755; Jary Kapus 279-731; Jimmy Carlson 279-725; Chuck Hinks Jr 276-725; Kevin Henley 276-717; Tyler Ellis 249-714; Steve Benston 279-702; Steve Schmidt 244-686; Doug Townsend 236-685; Les Nimmo 239-676; Josh Alger 249-675; Karl Blust 239-672; Larry Rose 231-667; Randy Whitehead 233-663; Jason McCleary 229-663; Greg Nichols 267-662, 612; Matt Eilenberger 246-659; Dennis Erickson 656; Dan Zallar 242-650; Bill Johnson 245-647; Ron Norris 246-646; Gene Bell 224-645, 225; Bruce Snook 227-634; Scott Guth 237-631; Chet Wilson 234-630; Richard Tobin 225-630; Jim Goode 221-630; Duane McLean 227-628; DJ Snopl 224-627; Jason Asmussen 223-626; Jared Inlow 226-625; Jim Shreeve 622; Tim Moser 222-621; Joe Dauenhauer 620, 234; Robert Metcalf 620; Dennis Ross 227-616; Nick Hull 244-615; John Tokar 234-614; Stanton Evans 610; Pat Moore 235-608; John Rohde 223-608; Arthur Ball 606; Dirk Collins 226-602; Eric Lierman 221-600; Richard Nave 248; Dan LaFond 245; John Cole 244; Mike Susi 244;Tony Bristow 243; Mike Dauenhauer 237; Mike Henderson 236; Rob Bolf 235; Mike Rock 235; Al Brush 234; Bob Stratton 234; Bob Blackwell 231; Stacey Dunn 231; Bob Stalkup 227; Eric Bray 226, 225; Kelly Coulter 226; Brady Rennick 226; Mike Gregory 225; Mitch Rowan 225; Rod Ruthstrom 225; Don Battin 224; Bill Evans 224; Gary Hamblin 224; Mike McCarty 222; Marty Shipley 219.
    WOMEN — Jessica Gallop 224-634; Linn Goode 234-613; Darlene Lacey 216-592; Betty Havira 228-584; Paula Hopker 576; Lori Wilcox 202-572; Sandy Fisher 208-566; Jamie Wyncoop 259-559; Marilyn Wilson 201-558; Rose Wall 226-551; Chelsey Stephens 188-409; Amber Giuliani 211; Jessica Cutteridge 210; Vicki Rennick 209; Joan Keeney 204; Dava Nimmo 204; Cipriana Valdez 203; Mony Bristow 200; Dina Boyd 197; Rosie Abeyta 192.
    SENIORS
    MEN — Jerome Lee 269-258-753; Neal Roberts 269-706, 259; Euel Rutledge 247-244-699; Bruce Snook 263-699; Lee Evans 244-683; Duane McLean 256-678; Darrell Cordonier 246-678, 235-647; Chuck Honeycutt 248-676; Nick Palumbo 267-636; Ernie Bechler 224-624; Jim Shreeve 227-609; Gary Rosenberger 215-604; Bernie Riessland 215-586; Bob Williams 210-578; Glen Hall 216-570; Bob Stratton 222-567; Walter Shontz 199-523; Ross Burd 200-502; Ron Brown 236; Ron Olson 234; Lynn Caughey 227; Richard Tobin 226; Mike Madden 222; Rea Forbes 216; Ernie Barre 213; Glenn Jones 213; Jim Swarts 213; Hal Rankin 204; Ken Bailey 203; Wayne Bennett 203; Clovis Glass 203; Chuck Harder 203; Max Dunn 202; David Wray 201; Gerry Boutwell 183.
    WOMEN — Linn Goode 237-247-718; Rita Matthias 203-589; Phyllis Foster 202-568, 191; Joyce Chaplin 204-561; Barb Reva 203-541; Annette Driskell 194-536; Dawn Palumbo 199-524; Mabell Forbes 194-523; Bev Schultz 182-505; Janet Thompson 505; Judy Lewis 189-501; Dewees Reynolds 197; Sharon Laurich 192; Edna Hartwell 190; Verlene Kenaston 190; Darlene Stockel 189; Donna Clouse 184; Alberta Rankin 182; Margaret Dreiling 180; Ann Schurman 176.
    At Roxy Ann Lanes
    MEN — Frankie Rutigliano 288-236-724, Neal Roberts 224-278-718, Mike Murphy 268-220-676, Bill Weekley 244-649, Terry Tarvin 224-648, James McKinney 232-640, Eric Lierman 222-638, Justin Gunn 227-638, D.J. Snopl 246-633, Dale Matheny 257-633, Kent Brown 236-626, Tony Bristow 223-623, Robert Gibson 250-619, Bill Cramer 229-618, Bruce Harper 236-610, John Bird 266-607, Wayne Jones 228-607, Dan Gibson 223-601, Chuck Skeeters 257-600, Mike Kringelbach 622, Terry Steward 613, Mike Henderson 610, Bob Peterson 607. Games: Billy Cordell 236, Brian Niestrath 233-222, John Kruesi 232, Andy Seiver 225, Larry Lampman 223, Leon Fogle 222, Terry Rombach 220, Patrick Hansen 220.
    WOMEN — Laura Harvey 267-204-659, Mony Bristow 266-605, Holly Rutigliano 227-213-598, Treasa Sprague 220-596, Shannon Armour 210-564, Paula Hopker 205-561, Sheen Akers 203-555, Michelle Attebery 215-545, Barb Henderson 205-533, Toni Matheny 208-521, Diana Hanstein 201-515, Shari Tarvin 551, Colleen Padilla 545, Lonna Engle 543, Darlene Given 540, Lela Larkin 536, Debbie Dreier 521, Mary Joyner 510, Del Christianson 508, Carrie Haynes 504, Diana Hanstein 504, Kathy McCullough 503, Mary Steward 502, Nancy Lounder 501, Marilyn Wilson 500.
    SENIORS
    MEN — Dennis Warrender 226-213-585, Rick Fowler 202-213-576, William Mott 213-185-563, Rick Fowler 191-197-561, Victor Wigginton 184-206-561, Reese Walker 180-187-192-559, Dennis Warrender 201-181-554, Chet Faurholt 181-211-550, Roy Gazaway 226-548, Cliff Rasmussen 186-199-545, Dick Mundt 198-539, Bob Williams 197-188-533, Cliff Beck 189-527, Leonard McGowan 190-514, Digger Pettit 192-514, Joe Chavez 191-182-511, Cliff Rasmussen 191-508, Bob Williams 513. Games: Nick Snyder 194, Darrell Paxson 192, Victor Wigginton 191, Art Lundahl 190, Jim Westensee 185, Ed Hanger 183, George Keena 181, William Mott 180.
    WOMEN — Kay Allman 200, Louise LaFoya 172, Edna Hartwell 170.
    football
    R.V. Pop Warner Standings
    Week 1
    Through Sept. 7
    JUNIOR PEE WEE NORTH DIVISION
    Central Point Black Comets 1-0
    Rogue River Warriors 0-0
    Central Point White Comets 0-0
    Central Point Orange Comets 0-0
    Upper Rogue Blue Eagles 0-0
    Upper Rogue White Eagles 0-0
    Upper Rogue Gold Eagles 0-0
    Grants Pass Blue Cavemen 0-1
    JUNIOR PEE WEE SOUTH DIVISION
    Medford Black Cowboys 1-0
    Medford Red Raiders 1-0
    Medford Black Raiders 1-0
    Ashland Bears 0-0
    Klamath Falls Hornets 0-0
    Medford Steelers 0-1
    Medford Blue Cowboys 0-1
    Phoenix/Talent Lions 0-1
    PEE WEE DIVISION
    Medford Raiders 1-0
    Grants Pass White Cavemen 1-0
    Grants Pass Blue Cavemen 1-0
    Medford Colts 1-0
    Upper Rogue Grey Eagles 1-0
    Central Point Black Comets 0-1
    Upper Rogue Blue Eagles 0-1
    Ashland 0-1
    Grants Pass Black Cavemen 0-1
    Phoenix/Talent Patriots 0-1
    golf
    Stewart Meadows GC
    Ladies Twilight Golf Association
    Four-person Best Ball Format
    Sept. 3
    GROSS — 1, Mindy Johnson, Susan Tyrholm, Kathy Pauck, Laura Lavin.
    NET — 1, Pam Holzwarth, Doreen Echols, Joanne Hamrick, Terry Friend.
    Three-person Best Ball Format
    GROSS — 1, Debbie Trautman, Star White, Belinda Robbins.
    NET — 1, Sheila Broughton, Patti Hills, Sandi Hills.
    K.P. — Linda Pierce, Colleen Holbert.
    LONG DRIVE — Sue Garred, Sandy Hills, Carolyn Poole.
    Ladies Twilight Golf Association
    At The Running Y
    Sept. 6
    FIRST FLIGHT
    GROSS — 1, Linda Scott; 2, Leslie Larson.
    NET — 1, Vicki Maddox; 2, Susan Shoemaker.
    K.P. — Vicki Maddox, Linda Scott.
    LONG DRIVE — Linda Scott.
    FEWEST PUTTS — Vicki Maddox.
    SECOND FLIGHT
    GROSS — 1, Marlene Cash; 2, Joanne Hamrick.
    NET — 1, Judy Tonn; 2, Linda Wade.
    K.P. — Pam Holzwarth, Marlene Cash.
    LONG DRIVE — Linda Wade.
    FEWEST PUTTS — Judy Tonn.
    THIRD FLIGHT
    GROSS — 1, Sallie Simpson; 2, Dana Didericksen.
    NET — 1, Patti Hills; 2, Debbie Trautman.
    K.P. — Connie Howard.
    LONG DRIVE — Sallie Simpson.
    FEWEST PUTTS — Patti Hills.
    Centennial GC
    Ladies League
    Two-person Best Ball
    Sept. 4
    FIRST FLIGHT
    GROSS — 1, Candace Lucas-Paula Craft.
    NET — 1, Lina Bickel-Tina Blum.
    SECOND FLIGHT
    GROSS — 1, Vicki Capp-Doris Grosch.
    NET — 1, Liz Karpen-Sue Garred.
    Stone Ridge GC
    Club Championship
    Sept. 5
    REGULAR DIVISION
    CHAMPIONSHIP FLIGHT
    RESULT — Rick Dimick d. Tim Croft;
    FIRST FLIGHT
    RESULT — Rick Tree d. Kelly Green.
    FIRST FLIGHT CONSOLATION
    RESULT — Cliff Cowley d. Mike Gallagher.
    SECOND FLIGHT
    RESULT — Bryan Barnes d. Gary Davidson.
    SECOND FLIGHT CONSOLATION
    RESULT — John Campoy d. Randy Moyer.
    THIRD FLIGHT
    RESULT — Keith Pearson d. Jory Foulon.
    THIRD FLIGHT CONSOLATION
    RESULT — Don Draeger d. Alan Stroud.
    SENIOR DIVISION
    CHAMPIONSHIP FLIGHT
    RESULT — Guerin Fischer d. Gary Highland.
    FIRST FLIGHT
    RESULT — Manny Diaz d. Jim Cochran.
    FIRST FLIGHT CONSOLATION
    RESULT — John Devos d. Ken Ratcliff.
    SECOND FLIGHT
    RESULT — Rod Reid d. Bob Moore.
    SECOND FLIGHT CONSOLATION
    RESULT — Mike Owen d. Randy Kane.
    THIRD FLIGHT
    RESULT — Bob Kendrick d. Don Simpson.
    THIRD FLIGHT CONSOLATION
    RESULT — Mike Westfall d. Wayne Zimmers.
    FOURTH FLIGHT
    RESULT — Jack Henson d. Steve Buttolph.
    FOURTH FLIGHT CONSOLATION
    RESULT — Ray Keasler d. Dave Schmidt.
    FIFTH FLIGHT
    RESULT — Don Gaeden d. Pete Degroot.
    FIFTH FLIGHT CONSOLATION
    RESULT — George Hossu d. Chuck Slavenski.
    Senior Tour
    Superdrive: Best Three Scores Format
    Sept. 3
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Bob Johnson, John Ochoa, Randy Moyer, Will Hammon, 203; 2, Ken Gentry, Guerin Fischer, John Devos, Rob Robbins, 205; 3, Dave Johnson, Mike Owen, Mike Westfall, Norm Hall, 214.
    NET — 1, Fred Chung, Roger Courtney, Tom Marineau, John Robinson, 1773/4; 2, Bob Buffaloe, Ken Ratcliff, Bob Lima, Clark Malmgren, 1781/2; 3, Troy Boyd, Ron Primasing, Jim Falk, Mike Parsons, 1811/2.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Jack Henson, Dennis Gerke, Davie Smith, Dan Johnson, 210; 2, Harry Collier, Gil Allen, Dave Rendall, Ed Chance, 218; 3, Al Baham, Dale Baker, Carl Michael, Don Michael, 220.
    NET — 1, Dave Gardner, Lou Thompson, Larry Ryerson, Greg Dipple, 1671/4; 2, Fred Pearson, Bob Cambas, Don Gaeden, Mike Robinson, 1673/4; 3, Vern Moreland, Dave Bergman, Jay Schroeder, Sandy Lee, 175.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Tom Devine, Don Duffer, Ron Williams, Dwayne LaChapple, 238; 2, Zane Searles, Lee Reich, Max Lindley, Bruce Robinson, 247; 3, Skip Bogenoff, Paul Reynolds, Dan Contento, Ralph Sauerwald, 249.
    NET — 1, Wayne Bennett, Clancy Renkowski, Jerry Krueger, Danny Ferrin, 174; 2, Ron Corallo, Pete La Pierre, Don Graham, Von Bennett, 1741/2; 3, Pete Arnold, Ron Pearson, Don Young, George Thomas, 1761/2.
    K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Roger Courtney; 16-up hcp., Ed Farrar. No. 12, 0-15 hcp., Bob Mayfield; 16-up hcp., Don Gaeden.
    Twilight League Standings
    STANDINGS — 1, LDS 6th Ward, 29; 2, Moulding Specialties, 30; 3, Trail Christian 2 (tie), Westminster by the River, 30; 5, Jacksonville Tavern, 32; 6 (tie), Labor Ready, Trail Christian 1, Community Bible 2, 33; 9, Theis Concrete, 35; 10, St. John Lutheran 2, 39.
    Eagle Point GC
    Women's Results
    "Beat the Pro"
    Sept. 2
    RESULTS — Kay Breithaupt 64, Jan Kimmel 68, Kathy Silvers 69, Susan Shoemaker 70, Jan Wheeler 71, Sandi Ford 71, Judy Martin 71, Doris Grosch 75, Shirley Laughlin 75.
    K.P. — No. 3, Kathy Silvers. No. 8, Sandy Fierke. No. 13, Anne Westermann. No. 15, Kathy Silvers.
    Four-man Scramble
    Sept. 8
    FLIGHT A
    GROSS — 1, B. Doss, C. Gage, F. Chung, P. McCracken, 57; 2, R. Rautenberg, B. Timmel, J. Clayton, N. Blandel, 57.
    NET — 1, G. McGraw, R. Webster, M. Coffman, J. Robinson, 47; 2, G. Dippel, S. Smith, D. Gardner, 47.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, B. Moore, B. Fairington, S. Davis, 62; 2, D. Grove, T. Boyd, J. Oleksow, J. Cockrum, 62.
    NET — 1, T. Marks, J. Hyden, P. Cash, B. Fierke, 46; 2, H. Tonn, D. Morris, W. Tait, J. Parisotto, 48.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, B. Davidson, G. Hoppe, M. Gagnon, 66; 2, B. Harrison, J. Brick, B. Tolmie, 67.
    NET — 1, C. Mickelson, R. Pearson, J. Goff, M. Trautman, 46; 2, D. Mihocko, T. Eaton, H. Sisti, D. Moll, 46.
    K.P. — No. 3, 0-15 hcp., L. Schmaltz. No. 8, 0-15 hcp., B. Timmel; 16-up hcp., G. Hoppe. No. 13, 0-15 hcp., T. Marineau. No. 15, 0-15 hcp., B. Doss; 16-up hcp., D. Saylor.
    karting
    Slick Kart Track & Arcade
    Alcohol Powered Mini-Sprints
    Sept. 4
    MAIN EVENT — 1, Andrew Weaver; 2, Shane Everson; 3, Adam Whitlock.
    TROPHY DASH WINNER — Shane Everson.
Reader Reaction

      calendar