|
|
|
MailTribune.com
  • A Penny Earned: spices, light bulbs, buses, home offices

    • email print
  • Shop for spices in grocery stores that sell them by bulk.
    For instance, at WinCo, 1/5 of a pound of curry that sells for $4 a pound and fills a small spice container costs 21 cents; 1/8 of a pound dried parsley flakes selling for $2.67 a pound is 25 cents; 1/7 of a pound of paprika selling for $3.82 a pound is 27 cents.
    Spices have a shelf life. Your spices will be fresher and more pungent when purchased more frequently for a lot less money.
    — Patricia L. Ayers, Medford
Reader Reaction
      • calendar