• Ashland boys, South girls win in dual meet

  • ASHLAND — Kai Staal, Parker Massie and Gus Simms won three events apiece to help the Ashland boys trounce South Medford in a boys/girls split in nonconference swimming action at the Southern Oregon University pool.
    • email print
  • ASHLAND — Kai Staal, Parker Massie and Gus Simms won three events apiece to help the Ashland boys trounce South Medford in a boys/girls split in nonconference swimming action at the Southern Oregon University pool.
    The Ashland boys won 115-44, and the South Medford girls, led by Sarah Reierson, Kaylee Cooper and Janelle Legacion, prevailed, 91-63.
    Staal won the 50-yard freestyle in 21.96 seconds and the 100 butterfly in 59.20, while Massie took first in the 200 freestyle (2:03.00) and 100 backstroke (1:05.01). Simms won the 200 individual medley in 2:10.09 and the 500 freestyle in 5:03.93.
    On the girls' side, South Medford's Reierson won the 200 individual medley (2:24.60) and 100 breaststroke (1:11.51), Cooper won the 100 butterfly (1:07.48) and 100 freestyle (57.01) and Legacion won the 200 freestyle (2:27.70) and 100 backstroke (1:14.04).
    BOYS
    TEAM SCORES — Ashland 115, South Medford 44.
    200 MEDLEY RELAY — 1, Ashland (Parker Massie, Miles Furuichi, Taos Cadarette-Stewart, Brandon Vaughan), 1:55.03; 200 FREESTYLE — 1, Parker Massie, A, 2:03.00; 200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Gus Simms, A, 2:10.09; 50 FREESTYLE — 1, Kai Staal, A, 21.96; 100 BUTTERFLY — 1, Kai Staal, A, 59.20; 100 FREESTYLE — 1, Forrest Kollar, A, 53.92; 500 FREESTYLE — 1, Gus Simms, A, 5:03.93; 200 FREESTYLE RELAY — 1, Ashland (Forrest Kollar, Alex Sukles, Gus Simms, Kai Staal), 1:34.75; 100 BACKSTROKE — 1, Parker Massie, A, 1:05.01; 100 BREASTSTROKE — 1, Miles Furuichi, A, 1:15.67; 400 FREESTYLE RELAY — 1, Ashland (Forrest Kollar, Kai Staal, Alex Sukles, Gus Simms), 3:37.47.
    GIRLS
    TEAM SCORES — South Medford 91, Ashland 63.
    200 MEDLEY RELAY — 1, South Medford (Janelle Legacion, Morgan Pratt, Kaylee Cooper, Alisha Gaffney), 2:14.35; 200 FREESTYLE — 1, Janelle Legacion, SM, 2:27.70; 200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Sarah Reierson, SM, 2:24.60; 50 FREESTYLE — 1, Sheralyn Shumway, A, 25.91; 100 BUTTERFLY — 1, Kaylee Cooper, SM, 1:07.48; 100 FREESTYLE — 1, Kaylee Cooper, SM, 57.01; 2, Sheralyn Shumway, A, 57.39; 500 FREESTYLE — 1, Jenna Cooper, SM, 6:16.65; 200 FREESTYLE RELAY — 1, South Medford (Kaylee Cooper, Janelle Legacion, Jenna Cooper, Sarah Reierson), 1:48.92; 100 BACKSTROKE — 1, Janelle Legacion, SM, 1:14.04; 100 BREASTSTROKE — 1, Sarah Reierson, SM, 1:11.51; 400 FREESTYLE RELAY — 1, Ashland (Maddy Longshore, Mandy Workman, Megan Rodden, Sheralyn Shumway), 4:09.39.
    YMCA KICKOFF INVITATIONAL — At Grants Pass, Phoenix's boys finished second and the Pirate girls were third in a five-team meet at the Grants Pass YMCA.
    Jarred Richards of Phoenix won the 50 freestyle in 24.97 seconds and Jeoff Underwood claimed the 100 breaststroke (1:07.77), with both swimmers joined by Killiam Omotoy and Angel Barajas to win the 200 freestyle relay in 1:42.06.
    Phoenix's Alyse Darnall won the 100 butterfly (1:04.81) and the 500 freestyle (5:39.31), while teammate Kylee Burks claimed the 100 backstroke in 1:11.49. Both were on the winning 200 medley relay squad that included Olivia Sanchez and Arin Fitch.
    North Bend won the boys competition with 314 points, with Phoenix scoring 267, and Henley won the girls meet with 312 points to edge North Bend (298) and Phoenix (189).
    BOYS
    TEAM SCORES — North Bend 314, Phoenix 267, Hidden Valley 190, Henley 172, North Valley 41.
    200 MEDLEY RELAY — 1, North Bend (Stuntzner-Gibson, Reeves, Esperance, Waller) 1:52.87; 200 FREESTYLE — 1, Kevin Waller, NB, 1:51.0; 200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Amedee Kirkpatrick, NB, 2:32.42; 50 FREESTYLE — 1, Jarred Richards, Pho, 24.97; 100 BUTTERFLY — 1, Max Stuntzner-Gibson, NB, 57.02; 100 FREESTYLE — 1, Kevin Waller, NB, 50.50; 500 FREESTYLE — 1, Sean Esperance, NB, 5:47.22; 200 FREESTYLE RELAY — 1, Phoenix (Jarred Richards, Killian Omotoy, Angel Barajas, Jeoff Underwood), 1:42.06; 100 BACKSTROKE — 1, Max Stuntzner-Gibson, NB, 1:00.53; 100 BREASTSTROKE — 1, Jeoff Underwood, Pho, 1:07.77; 400 FREESTYLE RELAY — 1, North Bend (Stuntzner-Gibson, Langlie, Esperance, Waller), 3:36.47.
    GIRLS
    TEAM SCORES — Henley 312, North Bend 298, Phoenix 189, North Valley 155, Hidden Valley 94.
    200 MEDLEY RELAY — 1, Phoenix (Kylee Burks, Olivia Sanchez, Alyse Darnall, Arin Fitch), 2:06.22; 200 FREESTYLE — 1, Alyssa Bennett, NB, 2:06.86; 200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Kelsey Morgan, NB, 2:22.94; 50 FREESTYLE — 1, Angela Kirschner, Hen, 26.29; 100 BUTTERFLY — 1, Alyse Darnall, Pho, 1:04.81; 100 FREESTYLE — 1, Angela Kirschner, Hen, 57.98; 500 FREESTYLE — 1, Alyse Darnall, Pho, 5:39.31; 200 FREESTYLE RELAY — 1, North Bend (Morgan, Wash, Hannah, Bennett), 1:54.83; 100 BACKSTROKE — 1, Kylee Burks, Pho, 1:11.49; 100 BREASTSTROKE — 1, Kelsey Morgan, NB, 1:14.65; 400 FREESTYLE RELAY — 1, Henley (J. Kirschner, Spradley, Myers, A. Kirschner), 3:59.99.
Reader Reaction

School Directory

Sport Directory

Conference Directory

Prep Notebook

Kris Henry

Class 5A football playoff bids won't come easy

Athletic directors at the Class 5A level have proven to be the most invested in controlling their own playoff destiny since a switch to the...