Eagles place fifth at Coast Classic

December 11, 2011

NORTH BEND — Eagle Point's Aaron Lorenz and Manny Valdovinos each finished second and the Eagles had four top-five placers overall to highlight the local wrestling contingent at the Army Strong Coast Classic on Saturday.

Lorenz advanced to the championship final at 126 pounds and Valdovinos did likewise at 285, while teammate Trevor Olsen placed third at 195 and Travis Woods was fifth at 152. Eagle Point used the second-day surge to move up to fifth place in the team standings with 120 points — the highest finish among Class 5A teams — but still well behind runaway champion Roseburg (257).

Nine of the 12 Roseburg wrestlers still in contention after Day 1 wound up with top-six finishes, including weight-class champions Reed Van Anrooy (145), Hector Mandera (160), Selmar Hutchins (195), Ben Goirigolzarri (220) and Marq Randall (285).

Crook County had the first-day lead but wound up second with 195.5 points, followed by Redmond (169) and David Douglas (139).

Grants Pass crowned a champion in Casey Coulter at 106 pounds to place 10th as a team, while Crater dropped to 12th despite a runner-up showing by Chance Fahndrich at 182.

Phoenix senior Eleazar De Luca suffered his first high school loss since the championship final his freshman year in what turned into a chilling scene at North Bend High.

The two-time defending state champion at the Class 4A level was in a tight battle with Canby's Stephen Doman in the final 30 seconds when he apparently went in for a double-leg takedown, hit his head on the mat and suffered a severe concussion.

Dorman put a dazed De Luca in a cradle in the final seconds to secure an 8-3 victory. The Phoenix standout was taken away by ambulance after vomiting on the mat and showing limited cognitive behavior.

De Luca was allowed to travel home only after undergoing a CAT scan, said Phoenix head coach John Farmer.

Farmer said De Luca is expected to be out a couple weeks.

The Pirates also received a fourth-place effort from heavyweight Steven Sharbono and finished 13th with 82 points. Sharbono, in only his second year of wrestling, was 4-2.

North Medford had three placers in Reid Shipley (third at 170), Tyler Crist (fourth at 126) and Kaden Johnson (sixth at 182) to finish 16th with 68 points.

Besides Coulter, Grants Pass received top-six showings from Zachary Nance (fourth at 113), Luke Collins (second at 145) and Ryan Shean (fifth at 182).

Hidden Valley's Seth Sotelo was fourth at 152, while Illinois Valley's Gabe Miller (138) was fourth and Brandon Parker (126) placed sixth.

TEAM SCORES — Roseburg 257, Crook County 195.5, Redmond 169, David Douglas 139, Eagle Point 120, Dallas 119.5, Churchill 112, Evergreen 105.5, Canby 102.5, Grants Pass 101, Clackamas 94.5, Crater 89, Phoenix 82, Newberg 75, West Albany 70, North Medford 68, Illinois Valley 61, West Salem 54.5, Cleveland 51, Hood River Valley 50, Thurston 45, Hidden Valley 42, Gresham 39, North Bend 37.5, Coquille 37, South Eugene 33, Brookings 32, Marshfield 29, Woodburn 18, Gold Beach 17, North Valley 15, Willamette 8.


Swimming

TORNADO SWEEP — North Medford's Reid Gibson set a personal record in both the 100 freestyle and 100 backstroke and swam a leg for two of the Black Tornado's three victorious relay teams in a dual win over Crater at the Medford YMCA.

The North boys won 109-49 and the North girls prevailed 107-58.

Bryant Almanza (50 free, 100 breaststroke) was also a multiple winner for the Tornado boys, who took first place in all but two events.

Crater's Matthew Young won both the 200 individual medley (2:41.31) and 100 butterfly (1:08.85).

On the girls side, North's Grace Jovanovic (200 free, 100 fly) and Leyna Kohlmeier (50 free, 100 free) won two events apiece.

BOYS

TEAM SCORES — North Medford 109, Crater 49.

200 MEDLEY RELAY — 1, North Medford (Reid Gibson, Kyler Westlund, Stavin Emigh, Bryant Almanza), 1:58.38; 200 FREESTYLE — 1, Brad Olsen, NM, 2:15.41; 200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Matthew Young, C, 2:41.31; 50 FREESTYLE — 1, Bryant Almanza, NM, 25.47; 100 BUTTERFLY — 1, Matthew Young, C, 1:08.85; 100 FREESTYLE — 1, Reid Gibson, NM, 57.65; 500 FREESTYLE — 1, Geoff Pine, NM, 6:41.59; 200 FREESTYLE RELAY — 1, North Medford (Ryan Kohlmeier, Geoff Pine, Jack Cowan, Stavin Emigh), 1:54.87; 100 BACKSTROKE — 1, Reid Gibson, NM, 1:05.28; 100 BREASTSTROKE — 1, Bryant Almanza, NM, 1:13.28; 400 FREESTYLE RELAY — 1, North Medford (Kyler Westlund, Reid Gibson, Brad Olsen, Bryant Almanza), 4:09.44.

GIRLS

TEAM SCORES — North Medford 107, Crater 58. 200 MEDLEY RELAY — 1, North Medford (Alyssa Cendejas, Grace Jovanovic, Carly Freda, Leyna Kohlmeier), 2:09.34; 200 FREESTYLE — 1, Grace Jovanovic, NM, 2:06.88; 200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Alyssa Cendejas, NM, 2:50.06; 50 FREESTYLE — 1, Leyna Kohlmeier, NM, 29.19; 100 BUTTERFLY — 1, Grace Jovanovic, NM, 1:02.71; 100 FREESTYLE — 1, Leyna Kohlmeier, NM, 1:08.22; 500 FREESTYLE — 1, Jessica Freda, NM, 7:28.31; 200 FREESTYLE RELAY — 1, North Medford (Alyssa Cendejas, Leyna Kohlmeier, Carly Freda, Grace Jovanovic), 1:59.71; 100 BACKSTROKE — 1, Savanna Shreiner, C, 1:13.59; 100 BREASTSTROKE — 1, Monica Godfrey, NM, 1:34.69; 400 FREESTYLE RELAY — 1, Crater (Sarah Sellana, Jade Jakadowsky, Nicole Nodson, Savanna Shreiner), 4:50.60.