Black Tornado sweeps Cavers in track

April 05, 2012

The North Medford boys and girls track and field teams swept Grants Pass in a Southern Oregon Hybrid meet at Bowerman Field on Wednesday.

The Black Tornado boys won 77-64, while the North girls prevailed 73-61.

Black Spencer and Colton Cheney paced the North boys. Spencer claimed first in the 800-meter race (2 minutes, 2.10 seconds) and 1,500 (4:21.57), while Cheney secured top honors in the javelin throw (160 feet, 7 inches) and discus (129-6).

On the girls side, North's Brenna Phelps placed first in the 800 (2:41.09) and 1,500 (5:35.10) and Halley Folsom won in the 300 hurdles (49.21) and high jump (4-10).

BOYS

TEAM SCORES — North Medford 77, Grants Pass 64.

100 — 1, Aaron Browne-Moore, NM, 11.51; 200 — 1, Logan Dean, GP, 23.48; 400 — 1, Enrique Mendez, GP, 54.37; 800 — 1, Blake Spencer, NM, 2:02.10; 1,500 — 1, Blake Spencer, NM, 4:21.57; 3,000 — 1, Aaron Fagan, NM, 9:46.98; 110 HURDLES — 1, Luke Fotuallii, NM, 16.43; 300 HURDLES — 1, Lawrence Potts, GP, 44.32; 4X100 RELAY — 1, Grants Pass (Lawrence Potts, Logan Dean, Bracken Sharp, Enrique Mendez), 44.40; 4X400 RELAY — 1, North Medford (Devyn Baldovino, Ray Schireman, Mario Saldana, Blake Spencer), 3:40.87.

SHOT PUT — 1, Dillon Henke, NM, 46-4; DISCUS — 1, Colton Cheney, NM, 129-6; JAVELIN — 1, Colton Cheney, NM, 160-7; HIGH JUMP — 1, Lake Sain-Thomason, GP, 5-6; POLE VAULT — 1, L.T. Hoak, NM, 11-0; LONG JUMP — 1, Dylan Strempel, GP, 16-6.25; TRIPLE JUMP — 1, Brandon Rosche, GP, 39-1.

GIRLS

TEAM SCORES — North Medford 73, Grants Pass 61.

100 — 1, Amanda Murray, NM, 13.64; 200 — 1, Rachele Bedsole, GP, 28.46; 400 — 1, Brooke Blacksmith, GP, 1:07.36; 800 — 1, Brenna Phelps, NM, 2:41.09; 1,500 — 1, Brenna Phelps, NM, 5:35.10; 3,000 — 1, Jessica Pettegrew-Sam, GP, 13:41.45; 100 HURDLES — 1, Heather Perry, GP, 16.06; 300 HURDLES — 1, Halley Folsom, NM, 49.21; 4X100 RELAY — 1, North Medford (Kaelin Benion, Halley Folsom, Amber Black, Mikayla Murphy), 53.74; 4X400 RELAY — 1, Grants Pass (Rachele Bedsole, Kathryn Hostkoetter, Tori Sigel, Andrea Theriau), 4:32.29.

SHOT PUT — 1, Brittani Conrad, GP, 32-7; DISCUS — 1, Rebecca Davidson, NM, 98-8; JAVELIN — 1, Alesha Major, NM, 99-8; HIGH JUMP — 1, Halley Folsom, NM, 4-10; LONG JUMP — 1, Joanna Galli, GP, 14-1; TRIPLE JUMP — 1, Heather Perry, GP, 31-11.50.

SOUTH MEDFORD GIRLS, ROSEBURG BOYS WIN — Carmen Mejia, Sarah Kapple and Lauren Morgan each won a pair of events and South Medford's girls team swept the relay events to top Roseburg 87-64 in a Southern Oregon Hybrid meet at South Medford High.

Roseburg's Korey Smith finished first in three individual events to lead the Indian boys to an 89-58 triumph.

BOYS

TEAM SCORES — Roseburg 89, South Medford 58.

100 — 1, Hayden Saparto, SM, 11.80; 200 — 1, Kodie Artner, SM, 23.40; 400 — 1, Korey Smith, R, 50.52; 800 — 1, Bruno Gegenhuber, R, 2:04.51; 1,500 — 1, Kenny Freeman, R, 4:18.90; 3,000 — 1, Camden Stemple, SM, 9:28.10; 110 HURDLES — 1, Korey Smith, R, 15.99; 300 HURDLES — 1, Korey Smith, R, 40.83; 4X100 RELAY — 1, Roseburg (Chris Shoffner, Soren Pieske, Jason Thomas, Dom Holden), 45.65; 4X400 RELAY — 1, Roseburg (Javier Mandera, Bruno Gegenhuber, Jason Thomas, Korey Smith), 3:36.95.

SHOT PUT — 1, Matt Warren, R, 46-9.50; DISCUS — 1, Selmar Hutchins, R, 136-10; JAVELIN — 1, Colton Dunham, R, 149-2; HIGH JUMP — 1, Kaizer Gillispie, SM, 5-8; POLE VAULT — 1, Austin Morgan, SM, 10-0; LONG JUMP — 1, Jason Thomas, R, 19-8; TRIPLE JUMP — 1, Kyle Larson, SM, 40-2.75.

GIRLS

TEAM SCORES — South Medford 87, Roseburg 64.

100 — 1, Andee Ritter, SM, 13.85; 200 — 1, Carmen Mejia, SM, 27.79; 400 — 1, Carmen Mejia, SM, 1:01.35; 800 — 1, Sarah Kapple, SM, 2:30.77; 1,500 — 1, Lauren Morgan, SM, 4:58.5; 3,000 — 1, Sarah Kapple, SM, 11:15.20; 100 HURDLES — 1, Breanna Hennricks, R, 18.10; 300 HURDLES — 1, Lauren Morgan, SM, 50.62; 4X100 RELAY — 1, South Medford (Emily Kline, Andee Ritter, Blair Shanklin-Rice, Carmen Mejia), 53.54; 4X400 RELAY — 1, South Medford (Blair Shanklin-Rice, Lael Smith, Lauren Morgan, Carmen Mejia), 4:23.41.

SHOT PUT — 1, Rachel Picknell, R, 34-11.50; DISCUS — 1, Rachel Picknell, R, 118-10; JAVELIN — 1, Gabrielle Kearney, R, 117-10; HIGH JUMP — 1, Megan Johnson, SM, 4-8; POLE VAULT — 1, Mary Smith, SM, 8-0; LONG JUMP — 1, Kathryn Pitts, R, 14-5.75; TRIPLE JUMP — 1, Kathryn Pitts, R, 31-5.75.

CRATER SWEEPS — At Central Point, the Crater track and field teams swept Ashland in a nonconference dual meet. The Comet boys won 92-51, while the Crater girls prevailed 74-61.

Anthony Neal turned in first-place efforts in the high jump (5-10), long jump (19-1) and triple jump (27-1) for the Comets.

For Ashland, Ian Wurfl won the 300 hurdles (43.54) and 110 hurdles (16.09) and Joy Harpham captured top honors in the high jump (4-10) and triple jump (30-0).

BOYS

TEAM SCORES — Crater 92, Ashland 51.

100 — 1, Dan Wood, C, 11.30; 200 — 1, Ben Mickey, A, 24.13; 400 — 1, Jason Braxton, C, 52.30; 800 — 1, Sam Jackson, A, 1:59.60; 1,500 — 1, Michael Shaw, C, 4:39.38; 3,000 — 1, Jon Obeso, C, 9:36.00; 110 HURDLES — 1, Ian Wurfl, A, 16.09; 300 HURDLES — 1, Ian Wurfl, A, 43.54; 4X100 RELAY — 1, Ashland (Ian Wurfl, Ben Mickey, Franklin Lime, Brenton Wileman), 45.23; 4X400 RELAY — 1, Crater (Michael Shaw, Jason Braxton, Jesse Ramirez, Brently Sturm), 3:41.02.

SHOT PUT — 1, Justin Coleman, C, 42-4; DISCUS — 1, Ronald Moriarty, A, 127-9; JAVELIN — 1, Eduardo Duran, C, 143-7; HIGH JUMP — 1, Anthony Neal, C, 5-10; POLE VAULT — 1, Forrest Minahen, C, 11-1; LONG JUMP — 1, Anthony Neal, C, 19-1; TRIPLE JUMP — 1, Anthony Neal, C, 37-1.

GIRLS

TEAM SCORES — Crater 74, Ashland 61.

100 — 1, Svea Bahre, C, 12.92; 200 — 1, Bailey Bascom, C, 27.48; 400 — 1, Shelby Higinbotham, C, 1:06.76; 800 — 1, Jasmyn Andrews, C, 2:30.40; 1,500 — 1, Megan Hastings, C, 5:32.73; 3,000 — 1, Dana Greenblatt, A, 11:11.03; 100 HURDLES — 1, Shelby Owen, C, 17.53; 300 HURDLES — 1, Sarah Honeywell, A, 54.60; 4X100 RELAY — 1, Crater (Shelby Owen, Shelby Cobb, Svea Bahre, Kasidy Cobb), 53.86; 4X400 RELAY — 1, Ashland (Aniela Klinefelter, Laurel Watson, Callie Toews, Grace Crary), 4:40.13.

SHOT PUT — 1, Alix Young, C, 36-6; DISCUS — 1, Ashley Ura, C, 78-11; JAVELIN — 1, Kelsey McKelvey, A, 99-9; HIGH JUMP — 1, Joy Harpham, A, 4-10; POLE VAULT — 1, Svea Bahre, C, 9-6; TRIPLE JUMP — 1, Joy Harpham, A, 30-0.