PREP BASEBALL

Ashland players make all-state

June 05, 2012

Three Ashland High baseball players have earned Class 5A all-state recognition, including first-team pitcher Jamie Flynn, a junior.

Also for Ashland, senior Ethan Schlecht was named a second-team infielder and senior Billy Hansen an honorable mention first baseman.

Kevin Hamann of Summit was named the 5A pitcher of the year, North Eugene's Andrew Moore the player of the year and Wilson's Mike Clopton the coach of the year.

The all-state team is voted on by the coaches.

Flynn's first-team recognition puts an exclamation point on what turned out to be a breakout year for the hard throwing right-hander. After seeing only limited varsity action as a sophomore, Flynn emerged as the Grizzlies' ace, finishing 8-2 with a 1.27 ERA and 81 strikeouts in 66 innings pitched.

The banner season included back-to-back postseason three-hitters over Marist and Hood River Valley.

Class 5A all-state

Pitcher of the Year — Kevin Hamann, Summit

Player of the Year — Andrew Moore, North Eugene

Coach of the Year — Mike Clopton, Wilson

Pitchers

First team — Daniel Aranda, sr., Lebanon; Kevin Hamann, sr., Summit; Cody Walker, sr., Hood River Valley; Jake Lessel, sr., Churchill; Jamie Flynn, jr., Ashland

Second team — Josh Havig, sr., Dallas; Gerhett Moser, jr., Wilson; Keynan Middleton, sr., Milwaukie; Clayton Gelfand, jr., Wilsonville

Honorable mention — Taylor Bonawitz, sr., Sherwood; Trent Waggoner, sr., Willamette

Catchers

First team — Kyle Beam, jr., Hood River Valley; Kruze Mingus, sr., Summit

Second team — Bret Moskal, jr., Dallas; Luke Rappe, jr., Lebanon

Honorable mention — Chase Kearney, sr., Churchill; Alex Rose, sr., Liberty

First base

First team — Tommy Lane, jr., Pendleton; Mason Dunning, sr., Putnam

Second team — Konner Reddick, sr., Summit

Honorable mention — Chris Sampson, sr., Cleveland; Billy Hansen, sr., Ashland

Infielders

First team — Austin Andrews, jr., Wilson; Andrew Moore, sr., North Eugene; Lane Richards, sr., Pendleton; Joe Balfour, jr., Sherwood

Second team — Jackson Soto, so., West Albany; Jonah Koski, jr., Bend; Jacob Dezarn, sr., Churchill; Kendall Main, sr., Sandy; Ethan Schlecht, sr., Ashland

Honorable mention — Nolan McCall, so., The Dalles-Wahtonka; Kinkade Fast, jr., Dallas; Jon Dailey, sr., Sherwood

Outfielders

First team — Jimmy Cleary, sr., Corvallis; Bret Bafaro, sr., Liberty; Reese Merriman, sr., Pendleton; Chase Cochran, sr., Crescent Valley; Josh Spencer, sr., Dallas

Second team — John Carroll, jr., Mountain View; Ryan Delaney, sr., North Eugene; Justin Erlandson, jr., Bend; Eli Skiles, sr., Putnam; Jake Peterson, sr., Cleveland

Honorable mention — Zach Selby, sr., Willamette; Lathan Alger, sr., Pendleton

Utility

First team — JJ Keim, sr., Corvallis

Second team — Ben Kramer, sr., Bend

Honorable mention — Jalen Drath, jr., Willamette

Designated hitter

First team — Scott Schepige, jr., Dallas

Second team — Camran Pollick, jr., Hermiston

Honorable mention — Colton Muir, jr., Wilsonville