RESULTS / STANDINGS

Bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Ed Lee 235-268-709, Greg Hafner 256-232-691, Dave Wooley 225-236-664, Tony Korth 266-636, Jerome Lee 222-610, Bryon Blocher 225-601, Laura Harvey 226-601, Brett Hays 631, Leighton Edge 617. Games: Greg Stanfield 222, Joe Stuart 221.

MEN — Dan Gibson 268-252-722, DJ Snopl 222-264-683, Neal Roberts 225-235-677, Robert Gibson 235-223-674, Ron Seymour 227-225-658, Don Gregg 232-224-653, Mitch Babcock 251-228-647, Bill Weekley 238-642, Bill Cramer 235-636, Ron Seymour 226-621, Larry Sprague 224-223-619, Larry Rux 233-618, Billy Cordell 225-610, Nick Brickey 225-609, David Bromagem 228-606, Chris Waterbury 238-231-605, Dave Wooley 617, Brett Hays 617, Larry Rux 611, Dave Wooley 611, Steve Benston 610, Richie Miles 605. Games: Tye Hamers 238, Phillip Moore 233, Darwin Moore 233, Dion Taylor 224, Ron Dixon 223, Cody Linthwaite 221.

WOMEN — Holly Rutigliano 270-213-210-693, Colleen Padilla 234-209-617, Barbara Pace 221-590, Shannon Armour 201-557, Marilyn Wilson 220-543, Jill Dickerson 213-537, Maxine Bartlett 200-535, Peggy Marchant 217-504, Linn Goode 562, Laura Harvey 547, Kelly Lambert 530, Lela Larkin 520, Mary Steward 510, Yvonne Turpin 507, Lonna Engle 507, Barb Henderson 502, Brenda Stinnett 500. Games: Bev DeLeonardis 219, KD Pritchett 201.

SENIORS

MEN — Darwin Moore 232-222-183-637, Bill Hollingsworth 254-182-598, Euel Rutledge 188-184-202-574, Robert Keaton 222-202-567, Bill Irwin 500. Games: Ed Hanger 196, Bob Doescher 192, Dennis Warrender 182, Jim Irwin 180.

WOMEN — Viola Hartwell 181-172-491. Games: Bernice Charley 176, Maxine Bartlett 173.

JUNIORS

LANEBENDERS — Cree Beldi 117-128-321, Kaden Boatwright 90, Austin Baldridge 87-87, Kaydence Baldridge 75.

SPARETIMERS — Jake Donis 216-237-624, Charlie Sanders 214-566, Zach Henley 194-546, Matthew Ahlstrom 200-188-520, Corrisa Weekley 176, Cameron Ahlstrom 176, Jake Deimling 175, Aidan Cool 158, Neal Neiger 140-142.

At Lava Lanes

Oct. 1

MEN — Scott Helstowski 277-739; Damon Cochron 277-722; Dennis Lindquist 245-722; Kevin Henley 289-716; Tyler Ellis 258-708; Scott Anderson 251-706; Jared Pruitt 248-699; Jim Brockbank 246-692; Greg Newtson 279-688; Joe Dauenhauer 258-688; Gary Roberts 246-686; Steve Schmidt 245-686; Adam Southard 278-681; Jeff Potruff 289-681; Chuck Hinks Jr. 256-668; Dave Nosack 234-667; Les Nimmo 225-661; Q Nichols 266-658; Karl Blust 257-658; Richard Tobin 236-657; Mike Rock 245-654; Doug Townsend 242-653; Lee Speice 234-653; Larry Rose 248-650; David Rastellini 226-649; Mark Bell 237-648; Trevor Nave 289-646; Dave Deason 216-641; Leon Fogle 226-640; Jeremy Milburn 256-640; Steve Mullis 243-634; Jared Inlow 255-634; Larry Van Ausdall 224-629; Ron Norris 238-626; Bob Blackwell 226-624; Brian Blackwell 242-621; Aaron Horton 252-620; Bob Peterson 235-619; Jeff Pruitt 619-616; Bernie Gunn 216-615; Russ Ruthstrom 247-604; Chuck Raye 243-600; John Tokar 257; Gene Lounder 247; Dale Staniforth 245; Jary Kapus 244; Randy Whitehead 241; Chris Lynch 237; Larry Rose 237; Mike Champion 235; Matt Deschamps 234; Richie Miles 233; Gene Bell 233; Craig Long 233; Gary Hudnall 233; Ollie Fernandez 233; Robert Slayton 226; Larry James 226; Fred Estabrook 226; Dale Matheny 225; Jeff Mullin 224; Richard Nave 223; Paul Wyatt 222; Al Hartwell 222; Jim Shreeve 222; Ron Snopl 222; Randy Durham 221; Monty Neal 221; Bob Bierer 220; Bryon Blocher 220; Bill Evans 220; Ernie Bechler 216; Jerry Klocke 216; John Blodgett 215; Troy Boyd 213; Jerry Frazee 213; Ray Smith 212; Dale Simmons 210; Ray Lynch 209; Bob Wood 209; Jim Butler 209; Anthony Ulloa 207; Art Ball 205; Rob Reagan 204; Mike Westfall 203; Joe Slayton 202; Trice Billings 199; Gary Hull 198; Chad Fisk 195; Brian Lynch 194; Robert LaFever 194; Dennis Stockton 189; Howie Hunt 188; Jerry Furlano 188; Roy Eyman 188; Bob Jacobson 186; Jason Skeeters 180; Ken Drake 179; Ken Culver 174; Marshall Goenawan 167.

WOMEN — Taylor Wilkinson 236-631; Jodi Bell 235; Jessica Bettencourt 222; Debbie Holden 215; Christy Helstowski 215; Judy Hanna-Bell 213; Linda Glaesemann 208; Vicki Newtson 206; Lillie Gibson 204; Mary Dyer 204; Naomi Joslin 204; Kathy Austin 203; Michelle Carroll 203; Jan Nosack 201; Mandie Cake 200; Sheila Anderson 200; LaRae Milburn 199; Kim Caster 196; Tracy Skinner 188; Cindy Hudnall 188; Jamie Baker 183; Marlana Pruitt 183; Shirley Knight 181; Shelly Wildey 180; Margaret Lynch 179; Gloria Simmerman 178; Kris Hill 178; Pat Fumasi 176; Laura McKeane 176; Debbie Butler 176; Roxanne Womack 174; Cheryl Casad 173; Jammie Payne 169; Linda Lingren 169; Judy Casey 168; Myra Daheck 167; Nina Lee 167; Cheryl MacBean 166; Sue Young 166; Lisa McLean 163; Dewees Reynolds 163; Dolores Angeli 162; Kay Strong 160; Louise Lafon 153; Evelyn Jennings 151; Lanora Meyer 151; Janice Gagnon 149; Donna Wyant 147; Helga Melton 142; Nikki Payton 141; Edna Koch 141; MaryJane Thumstrom 140.

SENIOR MEN — Bruce Snook 258-729; Chuck Eilenberger 247-678; Neal Roberts 269-675; Duane McLean 236-661; Dennis Lindquist 252-661; Al Rossi 237-641; Randy Pace 232-632; Les Nimmo 243-617; Euel Rutledge 258-615; Jim Swarts 243-610; Bill Irwin 223-607; Al Hartwell 226-607; Darwin Moore 214-605; Darrell Cordonier 265; Lynn Caughey 245; Steve Podesta 235; Cleon Botsford 235; Clovis Glass 226; Jim Badger 225; Dale Hawkins 216; Harry LeVine 216; Lee Evans 213; Mel Rennick 212; Frank Villa 209; Marjo Vaughn 207; Ken Bailey Sr. 207; Bill Morse 205; Bill Tucker 205; Craig Callaway 204; Ross Burd 203; Glenn Jones 202; Donald Mott 202; Art Ball 202; Dewane Pinkerton 199; Rea Forbes 198; Chuck Raye 196; John Counts 195; Roger VanBuskirk 195; Nick Palumbo 195; Chet Faurholt 194; Ken Myres 191; Digger Pettit 191; Ron Sizemore 186; Gil Allen 186; George Shreeve 185; Wayne Trefren 184; Wayne Hanlon 179; Bill Maxwell 176; Ken Baron 174; Ward Bebb 173; Clay Winkler 172; Loyal Hughes 165; Ernie Barre 159; Charlie Hall 153.

SENIOR WOMEN — Shannon Fisher 221; Darlene Stockel 211; Janet Prince 191; Verlene Kenaston 190; Karen Eilenberger 187; Lois Counts 183; Mabell Forbes 182; Dody Talbott 179; Evelyn Lawson 177; Terry Rosenberger 176; Sheri Fields 171; Alberta Rankin 170; Ginger Allen 169; Phyllis Foster 168; Judy Winkler 167; Mary Figueira 164; DeAnna VanBuskirk 162; Cari Ratliff 157; Marge Burns 157; Marlene Harder 156; Shirley Cox 151; Sandi Nickerson 151; Geneva Haas 146; Edna Hartwell 144; Millie Vargas 143; Dixie Hanley 143.

city league

Medford Parks & Recreation

Through Oct. 1

FRIDAY MEN'S 1-PITCH SOFTBALL

Low Down/Southern Oregon Pawn 22-1-1

Crater Car Wash 11-12-1

Bandits 7-17

Sherm's Food 4 Less/Thunderbird 7-17

MONDAY MEN'S A SOFTBALL

Holiday RV 5-0

Jackson Creek Pizza 3-2

Wild Bunch 3-2

Low Down/Southern Oregon Pawn 2-3

The Shelter 2-4

RS Customs: Bullets 1-4

Hussey Trucking 1-4

MONDAY MEN'S B SOFTBALL

Tim's Chips/Walking Billboards 5-0

Western Eagle 5-1

Wilson Equipment 4-1

Pyros 4-1

Bang Bang Mafia 4-2

Nor-Cal 3-2

Himmelman Construction, Inc. 3-3

Pacific Air 2-3

Inglorious Batters 2-4

L & W 5.0 2-4

Beerworks/Broke 'N Draggin 1-5

CP Racing 1-5

KOGAP Enterprises, Inc. 0-5

MONDAY MEN'S C SOFTBALL

Sons of Pitches 5-1


Adept Networks 4-2

American Family Ins. 4-2

Blackstone 4-2

Lithia Bump & Paint 4-2

Beer Thirty 4-2

Eagles 3-3

McGlovin 3-3

Landsharks 2-4

Crazy Schmit 2-4

Airport Chevy 1-5

Life Line 0-6

SUNDAY CO-ED B SOFTBALL

C.P. Racing 7-0

Ginjas Ninjas 5-1-1

Poles & Holes 5-2

Buckets Bigsticks 4-3

East Main Dental Group 4-3

LukeScottRealEstate.com 3-4

Low Down/Roxy Ann Lanes 2-4-1

Central Equipment 2-5

Sis-Q Cellular 1-6

Bulldogs 1-6

SUNDAY CO-ED C BLUE SOFTBALL

Straight Rippin' 6-1

Boise Brawlers 6-1

That's What She Said 5-2

Thunder Bunnies 3-4

Horton Plaza 3-4

Brotherton Pipeline 2-5

Those Guys 2-5

Risky Business 1-6

SUNDAY CO-ED C GREEN DIVISION SOFTBALL

Misfits 6-0

Generations 5-1

Hit & Run 4-2

The Eagles 4-2

Mixed Nuts 3-3

The Smovers 3-4

Trouble Bound 2-4

Rogue Pirates 1-6

7th Inning Stretch 0-6

SUNDAY CO-ED C RED DIVISION SOFTBALL

Bo Knows Construction 7-0

Jackson Creek Pizza/Broke 'n Naggin 7-0

Super 8 6-1

Welburn Electric 5-2

The Decrepits 3-4

Bandits 3-4

Oak Tree Northwest 3-4

Balls & Chains 2-5


Jerry's Kids 2-5

Keepin' It Real 1-5-1

Skid Marks 1-5-1

B & B 1-6

TUESDAY CO-ED B SOFTBALL

I'd Hit It 6-1

Joe's Sports Bar & Grill 6-1

Bomb Shelter 5-2

Patrick O'Connor Landscaping 5-2

Dick's Towing 4-3

SONSA 3-4

The ADFO 3-4

Kelly's Carpet Cleaning 2-5

Choppers 1-6

Swingers 0-7

TUESDAY CO-ED C SOFTBALL

2nd GEN 6-0-1

VPC Swingers 5-2

Fusion 4-3

Just Having Fun 3-4

Keith Schulz Garage 2-4-1

Regulators Mound Up! 0-7

TUESDAY CO-ED C RED SOFTBALL

Diamond Debauchery 6-1

Sons of Pitches 5-2

Special Deliveries 5-2

Rogue Automotive 5-2

Rusty's 4x4 3-3-1

Roscoe's 2-4-1

Dutch Rebels 1-6

V.M.I. 0-7

THURSDAY MEN'S C BLUE SOFTBALL

Shockers 6-1

Dutch Mafia 6-1

Sons of Pitches 5-2

Jackson County Security 5-2

Monster 5-2

Jackson County Tax 3-4

Centennial Golf Club 2-5

Legionairre Army 2-5

Who's On First 1-6

The Hitmen 0-7

THURSDAY MEN'S C RED SOFTBALL

Hunt Tractor 5-1

Family Practice Group 5-1

Outlawz (Trophy Club) 4-2

Advanced Truck Body 3-3

Service Connected 3-3

KSG Big Dogs 3-4

Rockwell Tops 3-4


Baci's Pizza 1-5

SOS Plumbing 1-5

THURSDAY MEN'S SENIORS 45-UP SOFTBALL

The Rogues 7-0

Nitros 5-2

The Leftovers 3-5

S.O. Legends 3-4

Medford Lightning 0-7

TUESDAY MEN'S B SOFTBALL

Bear Creek Lock 5-1

The Pirates 5-1

BB 4-2

Motorcycle Superstore 3-3

Bangers 2-4

El Conquistadors 1-5

JTD Trucking 1-5

WEDNESDAY CO-ED B/C SOFTBALL

Maximum Sports 6-0

Fred Meyer 3-2

Never Has Beens 3-3

Salon Chic 2-3

Economy Storage 0-6

WEDNESDAY WOMEN'S B/C SOFTBALL

The Other Team 6-0

Optimism 5-1

Ball Busters 4-2

Outlaws 3-3

Bo Knows Construction 2-4

Tim's Chips/Lady Billboards 1-5

The Peach Pit 0-6

WEDNESDAY COED 11-ON-11 SOCCER

Shin Kickers 6-0-2

Guru Inc. 4-1-2

Panthers 3-2-2

Xterminators 4-3

Baci's 2-3-2

Rush 1-5-1

Correcaminos FC 0-6-1

FRIDAY MEN'S FUTSAL

Club Uruapan 6-0-1

The Mix 4-1-2

5rMadrid 4-3-1

The Avengers 3-3-1

Santos Revamped 3-3-1

Team Nasty 1-4-2

Shane's Kickers 0-7

football

Rogue Valley Pop Warner

Through Sept. 30

JUNIOR PEE WEE STANDINGS - 4TH GRADE


Upper Rogue Blue Eagles 3-0

Central Point White Comets 3-1

Grants Pass Cowboys 2-1

Medford Black Panthers 1-2

Phoenix-Talent Patriots 1-2

Medford White Tornado 1-3

Ashland Grizzlies 0-2

PEE WEE STANDINGS - 5TH GRADE

Central Point Black Comets 4-0

Medford Red Tornado 3-1

Medford Panthers 3-1

Grants Pass Cavemen 3-1

Medford White Tornado 1-3

Phoenix-Talent Patriots 1-3

Upper Rogue Blue Eagles 1-3

Rogue River Warriors 0-4

JUNIOR MIDGET STANDINGS - 6TH GRADE

Medford Panthers 4-0

Medford White Raiders 3-0

Central Point Black Comets 3-1

Grants Pass Chargers 2-2

Upper Rogue Blue Eagles 2-2

Rogue River Chiefs 1-2

Grants Pass Titans 1-2

Ashland Grizzlies 0-3

Phoenix-Talent Patriots 0-4

Golf

Holes-in-One

Ron Williams, Eagle Point Golf Club, No. 13, 154 yards, 6-iron, Sept. 28. Witnessed by Bill Sisson and Nat Rau.

Doug Townsend, Stone Ridge Golf Course, No. 17, 134 yard, 9-iron, first ace, Sept. 29. Witnessed by Keith Green.

Bear Creek GC

Men's Club

Sept. 24

FLIGHT A

GROSS — 1, James Scott, 33.

NET — 1, Neil Rose, 24; 2, Bill Elliott, 26' 3, Dave Mitchell, 29.

FLIGHT B

GROSS — 1, Ernie Rogers, 43.

NET — 1, Dennis Jones, 30; 2, Jack Easley, 33; 3, John Schmidt, 34.

Men's Club

Week Ending on Oct. 1

FLIGHT A

NET — 1, Brian Carr, 26; 2, Tim Orme, 27; 3, Ralph Smith, 30.

GROSS — 1, Andy Pace.

FLIGHT B

NET — 1, Neil Rose, 29; 2, John Schmidt, 30; 3, Lee Hansen, 40.

GROSS — 1, Jack Easley, 40.

FEWEST PUTTS — 1 (tie), Brian Carr, Tim Orme, 13.

Stewart Meadows GC

Lady Niner Results


Group Disaster Format

Sept. 25

RESULTS — 1 (tie), Candy Wright, Lou Fisk, Wanda Jones, Delma Kortt tied Deanna St. Martin, Durfee Bedsole, Barbara Hanel, Jaren Peters; 3, Joani Bristol, Pat Popow, Gladys Daugherty, Joan Peek.

K.P. — Jody Larson.

Centennial GC

American Red Cross Tournament

Four-Person Move Back Scramble Format

Sept. 28

RESULTS — 1, Steve Tacy, Gary Allen, Paul Steckbauer, Anthony Ulloa, 59; 2, Bobby Foote, Neal Brown, Mike Beaton, Kim badcock, 60; 3, Jared Pulver, Don Pinkham, Terry Smith, Ed Jolly, 61.

K.P. — No. 6, Andy Hyatt, Barb Pinkham.

PUTTING CONTEST — Dwayne Lord.

Senior Tuesday

Four-Man Scramble Format

Sept. 25

FLIGHT A

GROSS — 1, Dan Johnson, Dave Steimert, Don Sever, Bob Mayer, 56; 2, Steve Elam, Steve Lovich, Duane Nelson, Jon Paauwe, 58; 3, Mike Miller, Jerry Wolfram, Chuck Fowler, Mike Curtis, 59.

NET — 1, Steve Jospehson, Carl Tinsley, Tom Parks, Charlie King, 53.5; 2, Dean Garrison, Russ Weber, Dick Tyler, Alan Layne, 53.7; 3, Ron Primasing, Ray Smith, Jim Kauffman, Larry Sullivan, 53.9.

FLIGHT B

GROSS — 1, Norm Hall, Jerry Morrison, Jim Falk, Troy Boys, 64; 2, Bill Hymas, Russ McBride, Gary Robbins, Chuck Henke, 66; 3, Jerry Brown, Alan Krauss, Danny Walters, Bill Doran, 66.

NET — 1, William Presley, Mick Jennings, Buzz Gates, JD Parker, 54.3; 2, JW Lyon, Harold Lutes, Don Mabry, Keith Pearson, 56; 3, John Ferris, Larry Scott, John Ouellet, Len Renfer, 56.8.

K.P. (0-12 hcp., 13-up hcp.) — No. 4, Rich Larsen, Alan Krauss. No. 6, Dick Brekke, Denny Sweet. No. 14, Don Sever, Danny Walters. No. 17, Mike Curtis, Gordy Carrigan.

Rose Club

Sept. 27

GROSS — 1, Judy Laws, 79; 2, Tonia Husel, 91; 3, Smilja Blackman, 92.

NET — 1, Connie Howard, 64; 2, Lorraine Zentgraf, 66; 3, Vicki Capp, 67.

K.P. — Tonia Husel.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Sept. 16

FLIGHT A

GROSS — 1, Dave Johnson, Stan Reiter, George Berry, Gary Highland, 222; 2, Hal Rose, Bill Atwood, Steve Cox, Jerry Britton, 224; 3, Bruce Lemmerman, Mike Fetrow, Mike Donnally, Leroy Hern, 228.

NET — 1, Don Simpson, Steve Hills, John Watson, Larry Walker, 187; 2, Don Mitchell, Dale Baker, Ron Eastgate, Steve Buttolph, 189; 3, John Codington, Ed Borgnino, Mike Young, Dennis Gerke, 192.

FLIGHT B

GROSS — 1, Rod Hammer, Bill Morse, Mike Walsh, Don Dewald, 243; 2, Bill Ligon, Tim Tolman, Don Wallace, Dick Gergen, 257; 3, Skip Bogenoff, Paul Reynolds, Ralph Sauerwald, Jack Henson, 258.

NET — 1, Clancy Renkoski, Denny Ferrin, Wayne Bennett, Jerry Krueger, 184; 2, John Ochoa, Jack Jones, Bud Diderickson, Fred Acosta, 198; 3, Bob Waldo, Paul Larson, Zane Searles, Joe Zagorski, 201.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 2, Steve Cox, Larry Walker. No. 12, Larry Butler, Larry Walker.

Eagle Point GC

Ladies Club

Aces of the Year Format

Sept. 25

FLIGHT A

GROSS — 1, C. Hite, 85; 2, J. Laws, 95.

NET — 1, L. Bickel, 104; 2, K. Caulkins, 104.

FLIGHT B

GROSS — 1, P. Peeters, 72; 2, L. Gage, 74.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, E. Payne, S. Simpson. No. 8, B. Schierholz, D. Rider. No. 13, T. Hicks, B. Naef. No. 15, C. Hite, B. Becker.

Laurel Hill GC

Best Ball Format

Sept. 26

TEAM RESULTS — 1, Charlie Tucker-Bruce Fauble, 28; 2, Bruce Fauble-Ed Irvine, 29; 3 (tie), Stan Swartz-Bob Stoner, Dean Weitman-Gary Snow, 33.


GROSS — 1, Bruce Fauble, 30; 2 (tie), Ed Irvine, Gary Snow, Lou Thompson, Charlie Tucker, 36.

K.P. — No. 4, Gary Snow.

Soccer

Southern Oregon Cascade League

Sept. 29-30

GIRLS SISKIYOU

RV Timbers Breakthrough 0, GPYSC Crush 0

BUSC Strive 4, ASC Fury 0

RV Timbers Breakthrough 2, RV Timbers White 0

GIRLS CASCADE

GPYSC Strikerz 9, BUSC Dynomite 2

GPYSC Force 5, RV Timbers Alliance 0

BOYS SISKIYOU

RV Timbers Red 2, MUFC Mutiny 1

RSA Vipers 5, BUSC Blitz 4

RSA Strikers 1, BUSC Mogendheid 1

MUFC Mutiny 1, BUSC Blitz 1

RV Timbers Red 2, ASC United-Supernova 1

BOYS CASCADE

MUFC Mutiny 2, MUFC Galaxy 1

RV Timbers United 2, RSA United 1

MUFC Galaxy 3, GPYSC Fury 1

ASC United 5, RSA United 2


Reader Reaction
We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form. New comments are only accepted for two weeks from the date of publication.
COUPON OF THE WEEK