Bowling

Bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Ed Lee 235-268-709, Greg Hafner 256-232-691, Dave Wooley 225-236-664, Tony Korth 266-636, Jerome Lee 222-610, Bryon Blocher 225-601, Laura Harvey 226-601, Brett Hays 631, Leighton Edge 617. Games: Greg Stanfield 222, Joe Stuart 221.

MEN — Dan Gibson 268-252-722, DJ Snopl 222-264-683, Neal Roberts 225-235-677, Robert Gibson 235-223-674, Ron Seymour 227-225-658, Don Gregg 232-224-653, Mitch Babcock 251-228-647, Bill Weekley 238-642, Bill Cramer 235-636, Ron Seymour 226-621, Larry Sprague 224-223-619, Larry Rux 233-618, Billy Cordell 225-610, Nick Brickey 225-609, David Bromagem 228-606, Chris Waterbury 238-231-605, Dave Wooley 617, Brett Hays 617, Larry Rux 611, Dave Wooley 611, Steve Benston 610, Richie Miles 605. Games: Tye Hamers 238, Phillip Moore 233, Darwin Moore 233, Dion Taylor 224, Ron Dixon 223, Cody Linthwaite 221.

WOMEN — Holly Rutigliano 270-213-210-693, Colleen Padilla 234-209-617, Barbara Pace 221-590, Shannon Armour 201-557, Marilyn Wilson 220-543, Jill Dickerson 213-537, Maxine Bartlett 200-535, Peggy Marchant 217-504, Linn Goode 562, Laura Harvey 547, Kelly Lambert 530, Lela Larkin 520, Mary Steward 510, Yvonne Turpin 507, Lonna Engle 507, Barb Henderson 502, Brenda Stinnett 500. Games: Bev DeLeonardis 219, KD Pritchett 201.

SENIORS

MEN — Darwin Moore 232-222-183-637, Bill Hollingsworth 254-182-598, Euel Rutledge 188-184-202-574, Robert Keaton 222-202-567, Bill Irwin 500. Games: Ed Hanger 196, Bob Doescher 192, Dennis Warrender 182, Jim Irwin 180.

WOMEN — Viola Hartwell 181-172-491. Games: Bernice Charley 176, Maxine Bartlett 173.

JUNIORS

LANEBENDERS — Cree Beldi 117-128-321, Kaden Boatwright 90, Austin Baldridge 87-87, Kaydence Baldridge 75.

SPARETIMERS — Jake Donis 216-237-624, Charlie Sanders 214-566, Zach Henley 194-546, Matthew Ahlstrom 200-188-520, Corrisa Weekley 176, Cameron Ahlstrom 176, Jake Deimling 175, Aidan Cool 158, Neal Neiger 140-142.

At Lava Lanes

Oct. 1

MEN — Scott Helstowski 277-739; Damon Cochron 277-722; Dennis Lindquist 245-722; Kevin Henley 289-716; Tyler Ellis 258-708; Scott Anderson 251-706; Jared Pruitt 248-699; Jim Brockbank 246-692; Greg Newtson 279-688; Joe Dauenhauer 258-688; Gary Roberts 246-686; Steve Schmidt 245-686; Adam Southard 278-681; Jeff Potruff 289-681; Chuck Hinks Jr. 256-668; Dave Nosack 234-667; Les Nimmo 225-661; Q Nichols 266-658; Karl Blust 257-658; Richard Tobin 236-657; Mike Rock 245-654; Doug Townsend 242-653; Lee Speice 234-653; Larry Rose 248-650; David Rastellini 226-649; Mark Bell 237-648; Trevor Nave 289-646; Dave Deason 216-641; Leon Fogle 226-640; Jeremy Milburn 256-640; Steve Mullis 243-634; Jared Inlow 255-634; Larry Van Ausdall 224-629; Ron Norris 238-626; Bob Blackwell 226-624; Brian Blackwell 242-621; Aaron Horton 252-620; Bob Peterson 235-619; Jeff Pruitt 619-616; Bernie Gunn 216-615; Russ Ruthstrom 247-604; Chuck Raye 243-600; John Tokar 257; Gene Lounder 247; Dale Staniforth 245; Jary Kapus 244; Randy Whitehead 241; Chris Lynch 237; Larry Rose 237; Mike Champion 235; Matt Deschamps 234; Richie Miles 233; Gene Bell 233; Craig Long 233; Gary Hudnall 233; Ollie Fernandez 233; Robert Slayton 226; Larry James 226; Fred Estabrook 226; Dale Matheny 225; Jeff Mullin 224; Richard Nave 223; Paul Wyatt 222; Al Hartwell 222; Jim Shreeve 222; Ron Snopl 222; Randy Durham 221; Monty Neal 221; Bob Bierer 220; Bryon Blocher 220; Bill Evans 220; Ernie Bechler 216; Jerry Klocke 216; John Blodgett 215; Troy Boyd 213; Jerry Frazee 213; Ray Smith 212; Dale Simmons 210; Ray Lynch 209; Bob Wood 209; Jim Butler 209; Anthony Ulloa 207; Art Ball 205; Rob Reagan 204; Mike Westfall 203; Joe Slayton 202; Trice Billings 199; Gary Hull 198; Chad Fisk 195; Brian Lynch 194; Robert LaFever 194; Dennis Stockton 189; Howie Hunt 188; Jerry Furlano 188; Roy Eyman 188; Bob Jacobson 186; Jason Skeeters 180; Ken Drake 179; Ken Culver 174; Marshall Goenawan 167.

WOMEN — Taylor Wilkinson 236-631; Jodi Bell 235; Jessica Bettencourt 222; Debbie Holden 215; Christy Helstowski 215; Judy Hanna-Bell 213; Linda Glaesemann 208; Vicki Newtson 206; Lillie Gibson 204; Mary Dyer 204; Naomi Joslin 204; Kathy Austin 203; Michelle Carroll 203; Jan Nosack 201; Mandie Cake 200; Sheila Anderson 200; LaRae Milburn 199; Kim Caster 196; Tracy Skinner 188; Cindy Hudnall 188; Jamie Baker 183; Marlana Pruitt 183; Shirley Knight 181; Shelly Wildey 180; Margaret Lynch 179; Gloria Simmerman 178; Kris Hill 178; Pat Fumasi 176; Laura McKeane 176; Debbie Butler 176; Roxanne Womack 174; Cheryl Casad 173; Jammie Payne 169; Linda Lingren 169; Judy Casey 168; Myra Daheck 167; Nina Lee 167; Cheryl MacBean 166; Sue Young 166; Lisa McLean 163; Dewees Reynolds 163; Dolores Angeli 162; Kay Strong 160; Louise Lafon 153; Evelyn Jennings 151; Lanora Meyer 151; Janice Gagnon 149; Donna Wyant 147; Helga Melton 142; Nikki Payton 141; Edna Koch 141; MaryJane Thumstrom 140.

SENIOR MEN — Bruce Snook 258-729; Chuck Eilenberger 247-678; Neal Roberts 269-675; Duane McLean 236-661; Dennis Lindquist 252-661; Al Rossi 237-641; Randy Pace 232-632; Les Nimmo 243-617; Euel Rutledge 258-615; Jim Swarts 243-610; Bill Irwin 223-607; Al Hartwell 226-607; Darwin Moore 214-605; Darrell Cordonier 265; Lynn Caughey 245; Steve Podesta 235; Cleon Botsford 235; Clovis Glass 226; Jim Badger 225; Dale Hawkins 216; Harry LeVine 216; Lee Evans 213; Mel Rennick 212; Frank Villa 209; Marjo Vaughn 207; Ken Bailey Sr. 207; Bill Morse 205; Bill Tucker 205; Craig Callaway 204; Ross Burd 203; Glenn Jones 202; Donald Mott 202; Art Ball 202; Dewane Pinkerton 199; Rea Forbes 198; Chuck Raye 196; John Counts 195; Roger VanBuskirk 195; Nick Palumbo 195; Chet Faurholt 194; Ken Myres 191; Digger Pettit 191; Ron Sizemore 186; Gil Allen 186; George Shreeve 185; Wayne Trefren 184; Wayne Hanlon 179; Bill Maxwell 176; Ken Baron 174; Ward Bebb 173; Clay Winkler 172; Loyal Hughes 165; Ernie Barre 159; Charlie Hall 153.

SENIOR WOMEN — Shannon Fisher 221; Darlene Stockel 211; Janet Prince 191; Verlene Kenaston 190; Karen Eilenberger 187; Lois Counts 183; Mabell Forbes 182; Dody Talbott 179; Evelyn Lawson 177; Terry Rosenberger 176; Sheri Fields 171; Alberta Rankin 170; Ginger Allen 169; Phyllis Foster 168; Judy Winkler 167; Mary Figueira 164; DeAnna VanBuskirk 162; Cari Ratliff 157; Marge Burns 157; Marlene Harder 156; Shirley Cox 151; Sandi Nickerson 151; Geneva Haas 146; Edna Hartwell 144; Millie Vargas 143; Dixie Hanley 143.

city league

Medford Parks & Recreation

Through Oct. 1

FRIDAY MEN'S 1-PITCH SOFTBALL

Low Down/Southern Oregon Pawn 22-1-1

Crater Car Wash 11-12-1

Bandits 7-17

Sherm's Food 4 Less/Thunderbird 7-17

MONDAY MEN'S A SOFTBALL

Holiday RV 5-0

Jackson Creek Pizza 3-2

Wild Bunch 3-2

Low Down/Southern Oregon Pawn 2-3

The Shelter 2-4

RS Customs: Bullets 1-4

Hussey Trucking 1-4

MONDAY MEN'S B SOFTBALL

Tim's Chips/Walking Billboards 5-0

Western Eagle 5-1

Wilson Equipment 4-1

Pyros 4-1

Bang Bang Mafia 4-2

Nor-Cal 3-2

Himmelman Construction, Inc. 3-3

Pacific Air 2-3

Inglorious Batters 2-4

L & W 5.0 2-4

Beerworks/Broke 'N Draggin 1-5

CP Racing 1-5

KOGAP Enterprises, Inc. 0-5

MONDAY MEN'S C SOFTBALL

Sons of Pitches 5-1

Adept Networks 4-2

American Family Ins. 4-2

Blackstone 4-2

Lithia Bump & Paint 4-2

Beer Thirty 4-2

Eagles 3-3

McGlovin 3-3

Landsharks 2-4

Crazy Schmit 2-4

Airport Chevy 1-5

Life Line 0-6

SUNDAY CO-ED B SOFTBALL

C.P. Racing 7-0

Ginjas Ninjas 5-1-1

Poles & Holes 5-2

Buckets Bigsticks 4-3

East Main Dental Group 4-3

LukeScottRealEstate.com 3-4

Low Down/Roxy Ann Lanes 2-4-1

Central Equipment 2-5

Sis-Q Cellular 1-6

Bulldogs 1-6

SUNDAY CO-ED C BLUE SOFTBALL

Straight Rippin' 6-1

Boise Brawlers 6-1

That's What She Said 5-2

Thunder Bunnies 3-4

Horton Plaza 3-4

Brotherton Pipeline 2-5

Those Guys 2-5

Risky Business 1-6

SUNDAY CO-ED C GREEN DIVISION SOFTBALL

Misfits 6-0

Generations 5-1

Hit & Run 4-2

The Eagles 4-2

Mixed Nuts 3-3

The Smovers 3-4

Trouble Bound 2-4

Rogue Pirates 1-6

7th Inning Stretch 0-6

SUNDAY CO-ED C RED DIVISION SOFTBALL

Bo Knows Construction 7-0

Jackson Creek Pizza/Broke 'n Naggin 7-0

Super 8 6-1

Welburn Electric 5-2

The Decrepits 3-4

Bandits 3-4

Oak Tree Northwest 3-4

Balls & Chains 2-5

Jerry's Kids 2-5

Keepin' It Real 1-5-1

Skid Marks 1-5-1

B & B 1-6

TUESDAY CO-ED B SOFTBALL

I'd Hit It 6-1

Joe's Sports Bar & Grill 6-1

Bomb Shelter 5-2

Patrick O'Connor Landscaping 5-2

Dick's Towing 4-3

SONSA 3-4

The ADFO 3-4

Kelly's Carpet Cleaning 2-5

Choppers 1-6

Swingers 0-7

TUESDAY CO-ED C SOFTBALL

2nd GEN 6-0-1

VPC Swingers 5-2

Fusion 4-3

Just Having Fun 3-4

Keith Schulz Garage 2-4-1

Regulators Mound Up! 0-7

TUESDAY CO-ED C RED SOFTBALL

Diamond Debauchery 6-1

Sons of Pitches 5-2

Special Deliveries 5-2

Rogue Automotive 5-2

Rusty's 4x4 3-3-1

Roscoe's 2-4-1

Dutch Rebels 1-6

V.M.I. 0-7

THURSDAY MEN'S C BLUE SOFTBALL

Shockers 6-1

Dutch Mafia 6-1

Sons of Pitches 5-2

Jackson County Security 5-2

Monster 5-2

Jackson County Tax 3-4

Centennial Golf Club 2-5

Legionairre Army 2-5

Who's On First 1-6

The Hitmen 0-7

THURSDAY MEN'S C RED SOFTBALL

Hunt Tractor 5-1

Family Practice Group 5-1

Outlawz (Trophy Club) 4-2

Advanced Truck Body 3-3

Service Connected 3-3

KSG Big Dogs 3-4

Rockwell Tops 3-4

Baci's Pizza 1-5

SOS Plumbing 1-5

THURSDAY MEN'S SENIORS 45-UP SOFTBALL

The Rogues 7-0

Nitros 5-2

The Leftovers 3-5

S.O. Legends 3-4

Medford Lightning 0-7

TUESDAY MEN'S B SOFTBALL

Bear Creek Lock 5-1

The Pirates 5-1

BB 4-2

Motorcycle Superstore 3-3

Bangers 2-4

El Conquistadors 1-5

JTD Trucking 1-5

WEDNESDAY CO-ED B/C SOFTBALL

Maximum Sports 6-0

Fred Meyer 3-2

Never Has Beens 3-3

Salon Chic 2-3

Economy Storage 0-6

WEDNESDAY WOMEN'S B/C SOFTBALL

The Other Team 6-0

Optimism 5-1

Ball Busters 4-2

Outlaws 3-3

Bo Knows Construction 2-4

Tim's Chips/Lady Billboards 1-5

The Peach Pit 0-6

WEDNESDAY COED 11-ON-11 SOCCER

Shin Kickers 6-0-2

Guru Inc. 4-1-2

Panthers 3-2-2

Xterminators 4-3

Baci's 2-3-2

Rush 1-5-1

Correcaminos FC 0-6-1

FRIDAY MEN'S FUTSAL

Club Uruapan 6-0-1

The Mix 4-1-2

5rMadrid 4-3-1

The Avengers 3-3-1

Santos Revamped 3-3-1

Team Nasty 1-4-2

Shane's Kickers 0-7

football

Rogue Valley Pop Warner

Through Sept. 30

JUNIOR PEE WEE STANDINGS - 4TH GRADE

Upper Rogue Blue Eagles 3-0

Central Point White Comets 3-1

Grants Pass Cowboys 2-1

Medford Black Panthers 1-2

Phoenix-Talent Patriots 1-2

Medford White Tornado 1-3

Ashland Grizzlies 0-2

PEE WEE STANDINGS - 5TH GRADE

Central Point Black Comets 4-0

Medford Red Tornado 3-1

Medford Panthers 3-1

Grants Pass Cavemen 3-1

Medford White Tornado 1-3

Phoenix-Talent Patriots 1-3

Upper Rogue Blue Eagles 1-3

Rogue River Warriors 0-4

JUNIOR MIDGET STANDINGS - 6TH GRADE

Medford Panthers 4-0

Medford White Raiders 3-0

Central Point Black Comets 3-1

Grants Pass Chargers 2-2

Upper Rogue Blue Eagles 2-2

Rogue River Chiefs 1-2

Grants Pass Titans 1-2

Ashland Grizzlies 0-3

Phoenix-Talent Patriots 0-4

Golf

Holes-in-One

Ron Williams, Eagle Point Golf Club, No. 13, 154 yards, 6-iron, Sept. 28. Witnessed by Bill Sisson and Nat Rau.

Doug Townsend, Stone Ridge Golf Course, No. 17, 134 yard, 9-iron, first ace, Sept. 29. Witnessed by Keith Green.

Bear Creek GC

Men's Club

Sept. 24

FLIGHT A

GROSS — 1, James Scott, 33.

NET — 1, Neil Rose, 24; 2, Bill Elliott, 26' 3, Dave Mitchell, 29.

FLIGHT B

GROSS — 1, Ernie Rogers, 43.

NET — 1, Dennis Jones, 30; 2, Jack Easley, 33; 3, John Schmidt, 34.

Men's Club

Week Ending on Oct. 1

FLIGHT A

NET — 1, Brian Carr, 26; 2, Tim Orme, 27; 3, Ralph Smith, 30.

GROSS — 1, Andy Pace.

FLIGHT B

NET — 1, Neil Rose, 29; 2, John Schmidt, 30; 3, Lee Hansen, 40.

GROSS — 1, Jack Easley, 40.

FEWEST PUTTS — 1 (tie), Brian Carr, Tim Orme, 13.

Stewart Meadows GC

Lady Niner Results

Group Disaster Format

Sept. 25

RESULTS — 1 (tie), Candy Wright, Lou Fisk, Wanda Jones, Delma Kortt tied Deanna St. Martin, Durfee Bedsole, Barbara Hanel, Jaren Peters; 3, Joani Bristol, Pat Popow, Gladys Daugherty, Joan Peek.

K.P. — Jody Larson.

Centennial GC

American Red Cross Tournament

Four-Person Move Back Scramble Format

Sept. 28

RESULTS — 1, Steve Tacy, Gary Allen, Paul Steckbauer, Anthony Ulloa, 59; 2, Bobby Foote, Neal Brown, Mike Beaton, Kim badcock, 60; 3, Jared Pulver, Don Pinkham, Terry Smith, Ed Jolly, 61.

K.P. — No. 6, Andy Hyatt, Barb Pinkham.

PUTTING CONTEST — Dwayne Lord.

Senior Tuesday

Four-Man Scramble Format

Sept. 25

FLIGHT A

GROSS — 1, Dan Johnson, Dave Steimert, Don Sever, Bob Mayer, 56; 2, Steve Elam, Steve Lovich, Duane Nelson, Jon Paauwe, 58; 3, Mike Miller, Jerry Wolfram, Chuck Fowler, Mike Curtis, 59.

NET — 1, Steve Jospehson, Carl Tinsley, Tom Parks, Charlie King, 53.5; 2, Dean Garrison, Russ Weber, Dick Tyler, Alan Layne, 53.7; 3, Ron Primasing, Ray Smith, Jim Kauffman, Larry Sullivan, 53.9.

FLIGHT B

GROSS — 1, Norm Hall, Jerry Morrison, Jim Falk, Troy Boys, 64; 2, Bill Hymas, Russ McBride, Gary Robbins, Chuck Henke, 66; 3, Jerry Brown, Alan Krauss, Danny Walters, Bill Doran, 66.

NET — 1, William Presley, Mick Jennings, Buzz Gates, JD Parker, 54.3; 2, JW Lyon, Harold Lutes, Don Mabry, Keith Pearson, 56; 3, John Ferris, Larry Scott, John Ouellet, Len Renfer, 56.8.

K.P. (0-12 hcp., 13-up hcp.) — No. 4, Rich Larsen, Alan Krauss. No. 6, Dick Brekke, Denny Sweet. No. 14, Don Sever, Danny Walters. No. 17, Mike Curtis, Gordy Carrigan.

Rose Club

Sept. 27

GROSS — 1, Judy Laws, 79; 2, Tonia Husel, 91; 3, Smilja Blackman, 92.

NET — 1, Connie Howard, 64; 2, Lorraine Zentgraf, 66; 3, Vicki Capp, 67.

K.P. — Tonia Husel.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Sept. 16

FLIGHT A

GROSS — 1, Dave Johnson, Stan Reiter, George Berry, Gary Highland, 222; 2, Hal Rose, Bill Atwood, Steve Cox, Jerry Britton, 224; 3, Bruce Lemmerman, Mike Fetrow, Mike Donnally, Leroy Hern, 228.

NET — 1, Don Simpson, Steve Hills, John Watson, Larry Walker, 187; 2, Don Mitchell, Dale Baker, Ron Eastgate, Steve Buttolph, 189; 3, John Codington, Ed Borgnino, Mike Young, Dennis Gerke, 192.

FLIGHT B

GROSS — 1, Rod Hammer, Bill Morse, Mike Walsh, Don Dewald, 243; 2, Bill Ligon, Tim Tolman, Don Wallace, Dick Gergen, 257; 3, Skip Bogenoff, Paul Reynolds, Ralph Sauerwald, Jack Henson, 258.

NET — 1, Clancy Renkoski, Denny Ferrin, Wayne Bennett, Jerry Krueger, 184; 2, John Ochoa, Jack Jones, Bud Diderickson, Fred Acosta, 198; 3, Bob Waldo, Paul Larson, Zane Searles, Joe Zagorski, 201.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 2, Steve Cox, Larry Walker. No. 12, Larry Butler, Larry Walker.

Eagle Point GC

Ladies Club

Aces of the Year Format

Sept. 25

FLIGHT A

GROSS — 1, C. Hite, 85; 2, J. Laws, 95.

NET — 1, L. Bickel, 104; 2, K. Caulkins, 104.

FLIGHT B

GROSS — 1, P. Peeters, 72; 2, L. Gage, 74.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, E. Payne, S. Simpson. No. 8, B. Schierholz, D. Rider. No. 13, T. Hicks, B. Naef. No. 15, C. Hite, B. Becker.

Laurel Hill GC

Best Ball Format

Sept. 26

TEAM RESULTS — 1, Charlie Tucker-Bruce Fauble, 28; 2, Bruce Fauble-Ed Irvine, 29; 3 (tie), Stan Swartz-Bob Stoner, Dean Weitman-Gary Snow, 33.

GROSS — 1, Bruce Fauble, 30; 2 (tie), Ed Irvine, Gary Snow, Lou Thompson, Charlie Tucker, 36.

K.P. — No. 4, Gary Snow.

Soccer

Southern Oregon Cascade League

Sept. 29-30

GIRLS SISKIYOU

RV Timbers Breakthrough 0, GPYSC Crush 0

BUSC Strive 4, ASC Fury 0

RV Timbers Breakthrough 2, RV Timbers White 0

GIRLS CASCADE

GPYSC Strikerz 9, BUSC Dynomite 2

GPYSC Force 5, RV Timbers Alliance 0

BOYS SISKIYOU

RV Timbers Red 2, MUFC Mutiny 1

RSA Vipers 5, BUSC Blitz 4

RSA Strikers 1, BUSC Mogendheid 1

MUFC Mutiny 1, BUSC Blitz 1

RV Timbers Red 2, ASC United-Supernova 1

BOYS CASCADE

MUFC Mutiny 2, MUFC Galaxy 1

RV Timbers United 2, RSA United 1

MUFC Galaxy 3, GPYSC Fury 1

ASC United 5, RSA United 2