RESULTS / STANDINGS

Auto Racing

Friday Night Street Legal Drags

At Champion Raceway

Final Results

Oct. 5

HIGH SCHOOL — 1, Brittni Bloomberg, 13 Mustang, 15.076 seconds, 93.75 MPH; 2, Meghan Callahan, 74 Nova, 12.45 seconds, 108.19 MPH.

MOTORCYCLE — 1, Jerry Stinson, 84 Ninja, 9.85 seconds, 139.44 MPH; 2, Grant Fahey, 07 Daytona, 11.31 seconds, 122.56 MPH.

SPORTS COMPACT — 1, Andy Delbss, 08 Civic, 15.49 seconds, 89.05 MPH; 2, Larry Chapman, 89 Cavelier, 15.14 seconds, 87.86 MPH.

STREET DOT — 1, Kevin Barden, 65 Mustang, 12.230 seconds, 101.29 MPH; 2, Mike Wescom, 12 Challenger, 14.56 seconds, 92.52 MPH.

HOT ROD — 1, Shane Marsh, 91 Mustang, 10.74 seconds, 128.81 MPH; 2, Morn Lawrence, 68 Camaro, 11.19 seconds, 118.85 MPH.

Saturday Castrol ET Bracket Series/National Dragster Challenge

MOTORCYCLE — 1, Jeramy Reber, 98 GSXR, 9.96 seconds, 132.18 MPH; 2, Jerry Stinson, 84 Ninja, 9.39 seconds, 139.50 MPH.

SPORTSMAN — 1, Anthony Guida. 72 Chevelle, 13.41 seconds, 97.88 MPH; 2, Kevin Barden, 65 Mustang, 12.48 seconds, 111.18 MPH.

PRO — 1, Dan Nikodym, 67 Nova, 11.08 seconds, 119.50 MPH; 2, Dewayne Price, 67 Comet, 10.80 seconds, 125.75 MPH.

SUPER PRO — 1, Jeff Schulz, 69 Camaro, 11.59 seconds, 112.44 MPH; 2, Jeremy McGee, 69 Firebird, 11.46 seconds, 129.67 MPH.

Sunday Castrol ET Bracket Series

JR. DRAGSTER — 1, Austin Bramsan, 98 Jr. Dragster, 9.07 seconds, 72.01 MPH; 2, Jason Brunelle, 02 Pinnicle, 8.85 seconds, 72.70 MPH.

MOTORCYCLE — 1, Ken Stevens, 78 Honda, 16.68 seconds, 76.94 MPH; 2, Jeramy Reber, 98 GSXR, 10.03 seconds, 129.49 MPH.

SPORTSMAN — 1, Michael Wescom, 12 Challenger, 14.8 seconds, 98.25 MPH; 2, Larry Chapman, 89 Cavalier, 14.93 seconds, 89.63 MPH.

PRO — 1, Tom Lawson, 75 Monza, 11.10 seconds, 119.81 MPH; 2, Dan Holscher, 68 Impala, 10.87 seconds, 122.97 MPH.

SUPER PRO — 1, Jeff Schulz, 69 Camaro, 11.57 seconds, 115.91 MPH; 2, Phil Greer, 56 Belair, 10.22 seconds, 100.10 MPH.

KING OF THE TRACK — 1, Jeff Schulz, 69 Camaro, 11.63 seconds, 105.53 MPH; 2, Ken Steven, 78 Honda, 16.56 seconds, 81.53 MPH.

Siskiyou Sports Car Club 38th Annual Enduro-Cross

At Jackson County Sports Park in White City

Oct. 7

(Place, Name, Hometown, Model, Time)

AUTOCROSS (TOP 10) — 1, Britain Smith (Hillsboro), '74 Porsche 914, 3:42.007; 2, William Cosby (McKinleyville, Calif., '85 Swift FC, 3:48.751; 3, Dick Calhoun (Jacksonville), '65 Factory 5 Cobra, 3:49.901; 4, Robert Rousseau (Blue Lake, Calif.), '07 Corvette Z06, 3:51.06; 5, Dave Kipperman (Roseburg), '65 Factory 5 Cobra, 3:52.974; 6, Jim Cox (Medford), '34 Ford Sedan Dwarf, 3:56.432; 7, Tom McDaniel (Merlin), '02 Chev Corvette, 3:58.706; 8, Aren Shank (Bend), '78 Datsun 280Z, 3:59.779; 9, Jeff Hoskinson (Eugene), '93 Mazda RX-7, 4:01.686; 10, Mark Chandler (Brookings), '12 Shocost, 4:03.875.

Bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Greg Hafner 237-258-704, Bryon Blocher 268-648, Brett Hays 221-223-647, Bob Korth 235-627, Bill Weekley 266-621, Ed Hagan 246-613, Jeff Travis 226-613, Matt King 610. Games: Ed Lee 221, Jeff King 220.

MEN — Gary Severe 278-278-769, Dave Wooley 244-258-716, Ron Seymour 246-255-711, Robert Gibson 257-247-698, Mike Henderson 265-680, Eric Jackson 289-679, Bill Cramer 236-257-676, Phil Wall 224-236-656, Brett Hays 257-653, Dave Wooley 248-236-653, Larry Rux 246-653, Chuck Eilenberger 236-644, Ryan Bauman 227-643, Neal Roberts 237-643, Phil Wall 231-640, Chris Waterbury 243-637, Brett Hays 224-625, DJ Snopl 248-623, Bruce Snook 248-620, Darwin Moore 223-619, Gene Bell 247-619, Tom Marshall 243-613, Richie Miles 227-612, Doug Guches 221-607, Aaron Gruber 226-604, Bill Cordell 607, Ron Seymour 602, Eli Zurlinden 602. Games: Jason Stupe 237, Mitch Babcock 236, Patrick Hansen 234, Don Watkins 231, David Bromagem 227, Bill Weekley 225, Joe Ghormley 224, Willie Anderson 222, Willie Boatwright 216.

WOMEN — Colleen Padilla 236-223-674, Laura Harvey 202-215-206-623, Shannon Armour 204-231-618, Linn Goode 224-599, Laurie Owen 209-552, Mony Bristow 201-542, Brenda Stinnett 203-529, Sheila Anderson 213-519, Suzi Miles 200-506, Liz Stubenrauch 201-504, Rose Wall 573, Michelle Attebery 557, Carol Coplen 535, Peggy Marchant 522, Lela Larkin 519, Toni Matheny 514, Verlene Kenaston 514, Lauren Gruber 510, Dolores Angeli 509, Maxine Bartlett 501, Barbara Pace 500. Games: Shelley Bennett 203, Kelly Lambet 202.

SENIORS

MEN — Bill Irwin 186-234-197-617, Rick Fowler 203-190-202-595, Jim Irwin 187-197-556, Euel Rutledge 199-551, Bill Hollingsworth 182-519, Robert Keaton 202-506, Victor Wigginton 184-506, Jerry Thompson 181-502, Hal Crockford 190-502, Ron Roberson 501. Games: Darwin Moore 195, Steve Bernston 195, Dennis Warrender 182, Paul Jacobson 182, Dennis Warrender 180.

WOMEN — Maxine Bartlett 191-484. Games: Natalie Jones 202, Viola Hartwell 184.

JUNIORS

SPARETIMERS — Zach Henley 203-210-594, Jake Deimling 161, Aidan Cool 143.

At Lava Lanes

Oct. 8

MEN — Mike Kringelbach 252-716; Gary Drake 256-715; Brian Davidson 246-714; Chad Burke 257-709; Leon Fogle 243-705; Adam Southard 249-703; Jary Kapus 276-702; Doug Guches 278-692; Jared Pruitt 257-688; Jeff Hall 267-673; Alan Walter 255-672; Dave Harder 254-671; Jim Brockbank 247-661; Al Hartwell 244-660; Ozzie Brockbank 234-659; Joe Dauenhauer 253-653; Ray Smith 231-652; Gary Hudnall 242-649; Bob Peterson 249-649; Brad Wyncoop 233-646; Ron Norris 246-644; Logan Mobley 247-643; Richie Miles 232-641; Joe Stuart 224-640; Jason Asmussen 235-637; Greg Newtson 247-637; Richard Nave 250-633; Ken Peck 246-629; Steve Rennick 244-626; Dale Staniforth 245-623; Bill Janes 234-623; Dave Paxson 230-617; Mick Rutigliano 235-616; Eric Baker 211-614; Larry Scarbrough 233-614; Mike Westfall 252-613; John Tokar 225-612; Pat Moore 246-611; Doug Ainsworth 227-607; Trevor Nave 224-606; Mike Champion 258-600; Jordan Ellis 221-600; Rod Ruthstrom 256; Dirk Collins 254; George Daves 245; Dan Haynes 242; Ollie Fernandez 237; Chad Fisk 236; Bob Blackwell 235; Gene Lounder 235; Jared Inlow 234; Dave Gordon 234; Jeremy Milburn 232; Gary Graham 231; Scott Garrett 228; Chuck Raye 227; Al Brush 226; Brian Lynch 225; Bill Stubbings 224; Jerry Agee 224; Corey Insogna 223; Lee Speice 223; Robert Slayton 222; Matt Tibbett 221; Dakota Marshall 221; Rich Nave 220; Matt Tibbett 217; Rick Jones 214; Dick Vaughn 214; Rick Enriques 213; Dennis Stockton 213; Roger Graves 213; Kim Caster 213; Jerson Viray 213; Dale Simmons 212; Rich Calhoun 211; Mark Bateman 210; Jim Shreeve 208; Curt Sather 208; Kenny Giuliani 205; Rick McIntyre 205; Trice Billings 205; Robert LaFever 205; Paul Worth 204; Bob Bierer 204; Wayne Rastellini 203; Nick Roberts 203; Troy Miles 203; Bobby Pearce 203; Jeff Mullin 202; Luis Torrico 202; Gary Hull 200; Steve Harmon 199; Ray Lynch 197; Kenneth Eilenberger 195; Mark Holden 195; Jeff Laird 194; Steve Sullivan 194; Paul Kangas 193; Jim Wise 193; Ken Drake 192; Jim Nevin 191; Matt Fumasi 191; Chris Kimmel 190; Joe Slayton 189; John Campoy 189; Duke Snyder 187; John Wildey 185; Johnny Prestage 182; Mark Hunter 180; Jerry Furlano 180; Ken Culver 175; Jon Mickson 173; Mike Hill 173; Jared McEwan 160.

WOMEN — Jodi Bell 259-656; Linn Chandler-Goode 235-617; Christy Helstowski 231; Vicki Newtson 216; Jana Gunn 215; Debi Holden 209; Tracy Caster 209; Sharon Fraser 205; Suzi Bateman 200; Sam Blackwell 200; Barb Henderson 197; Tracy Skinner 193; Darlene Lacey 191; Vicki Fillmore 191; Leona Wheatley 183; Marlana Pruitt 183; Patty Kirk 182; Jamie Baker 181; Billie Christianson 181; Gloria Simmerman 180; Heather Glaser 179; Pat Fumasi 179; Patty Molina 177; Debby Wimer 177; Cindy Hudnall 174; Heidi Corbin 174; Jodie Keyser 173; Carol Mullins 173; Becca Bentley 170; Lynda Haghan 170; Marlene Harder 170; Evelyn Jennings 169; Cheryl MacBean 169; Evelyn Oden 169; Nina Lee 169; MaryJane Thumstrom 168; Pam Bennett 168; Dewees Reynolds 167; Cheryl Cunningham 166; Dolores Angeli 166; Missy Crandell 166; Helga Melton 165; Donna Slayton 163; Dianna Sather 162; Sue Young 161; Eileen Woodard 158; Louise Lafon 157; Shelly Wildey 156; Tamera Heaton 156; Kim Fisher 154; Michelle Carroll 153; Laura Schnell 153; Kay Strong 152; Jan Sutherlin 151; Vanessa Swing 144; Kathy Klocke 143; Rene Nevin 143; Teresa Prestage 138.

SENIOR MEN — Chuck Eilenberger 266-730; Bruce Snook 258-655; Cleon Botsford 232-637; Les Nimmo 225-626; Randy Cochron 235-621; Lee Evans 224-608; Neal Roberts 238-606; Art Ball 254; Roger VanBuskirk 236; Jim Shreeve 234; Darwin Moore 234; Larry Fields 232; Al Hartwell 227; Cleon Botsford 222; Darrell Cordonier 222; Donald Mott 217; Edward Hagan 217; Steven Podesta 216; Al Rossi 216; Reese Walker 215; John Wright 214; Dale Hawkins 212; Larry VanAusdall 210; Terry Nickerson 205; John Counts 204; Jim Swarts 204; Ron Sizemore 202; Ken Bailey Sr. 201; Wayne Trefren 201; Gordon Rose 201; Wayne Bennett 199; Rea Forbes 193; Ken Myres 192; Mel Rennick 190; Digger Pettit 188; Glenn Jones 186; Jim Badger 184; Bernie Haas 184; George Shreeve 184; Bob Hammer 183; Harry LeVine 183; Ernie Barre 181; Mel Rennick 181; Nick Palumbo 180; Frank Villa 169; Wayne Hanlon 162; Ward Bebb 160; Ken Baron 159.

SENIOR WOMEN — Betty Havira 216-605; Helen Badger 208; Verlene Kenaston 201; Rita Matthias 198; Marilyn Wilson 194; Darlene Stockel 194; Olga Johnson 186; Nina Lee 182; Ginger Allen 180; Terry Rosenberger 178; Bev Schultz 176; Dody Talbott 169; Janet Crandall 169; Mary Figueira 168; Mabell Forbes 168; Lois Voss 165; Dixie Hanley 164; Geneva Haas 163; Millie Vargas 159; Annie Grayson 159; Marlene Harder 158; Alberta Rankin 153; Sandi Nickerson 151; Anne Schurman 150; Mary Stephens 150; Jan Elliott 146; Jen Elliott 139.

LAVA LANES MATCH CLUB: (vs. Harbor Lanes, Eureka, Calif.)

At Lava Lanes

Oct. 6

MEN — Jerry Smith 288-739; Leon Fogle 246-683; Bruce Snook 223-666; Bill Janes 247-637; Gary Hudnall 236; Neal Roberts 235; Ernie Bechler 219; Jim Shreeve 204; Dave Rodgers 203.

WOMEN — Betty Havira 226-625; April Rose 208; Linn Goode 205; Rita Hildreth 188.

Oct. 7


MEN — Duane McLean 257-690; Bill Janes 227-664; Adam Southard 257-662; Jerry Smith 246-658; Bruce Snook 279-629; Gary Hudnall 241; Neal Roberts 239; Lee Evans 212; Leon Fogle 208; Dave Rodger 206; Jim Hanley 205; Mark Holden 202.

WOMEN — April Rose 243-660; Betty Havira 200; Linn Goode 200.

football

Rogue Valley Pop Warner

Through Oct. 7

JUNIOR PEE WEE STANDINGS - 4TH GRADE

Upper Rogue Blue Eagles 4-0

Central Point White Comets 3-1

Grants Pass Cowboys 3-1

Medford Black Panthers 2-2

Phoenix-Talent Patriots 2-2

Medford White Tornado 1-4

Ashland Grizzlies 0-4

PEE WEE STANDINGS - 5TH GRADE

Central Point Black Comets 4-1

Medford Red Tornado 4-1

Medford Panthers 4-1

Grants Pass Cavemen 4-1

Phoenix-Talent Patriots 1-3

Medford White Tornado 1-4

Upper Rogue Blue Eagles 1-4

Rogue River Warriors 0-4

JUNIOR MIDGET STANDINGS - 6TH GRADE

Medford White Raiders 4-0

Medford Panthers 4-1

Central Point Black Comets 3-1

Grants Pass Chargers 3-2

Upper Rogue Blue Eagles 3-2

Rogue River Chiefs 1-3

Grants Pass Titans 1-3

Phoenix-Talent Patriots 1-4

Ashland Grizzlies 0-4

Golf

Holes-in-One

Bret DeForest, Oak Knoll Golf Course, President's Club Play, second career ace, No. 4, 168 yards, 6-iron, Oct. 6. Witnessed by playing partners Mike Morrison and Gary Small.

Tammy Knudson, Rogue Valley Country Club, No. 11, 7-iron, Oct. 7. Witnessed by Bart Knudson, Paul Jendre, Laurie Jendre.

Quail Point GC

Ladies Club's Ace of the Month Tournament

Ace of the Month

Oct. 4

ACE OF The MONTH — 1 (tie), Terrie Boyea, Bobbie Middaugh, 33.

FLIGHT A

RESULTS — 1 (tie), Jody Larson, Becky Hyde, 38; 3, Dot Prideaux, 40.

FLIGHT B

RESULTS — 1, Laurie Fox, 34; 2, Barbara Sturtevant, 35.

FLIGHT C

RESULTS — 1 (tie), Carol Jacobs, Sally Watts, 37; 3, Donna Bailey, 39.

FEWEST PUTTS — 1 (tie), Terrie Boyea, Laurie Fox, Jody Larson, Bobbie Middaugh, 16.

Senior Mens Club

Mexican Scramble Format


Oct. 3

RESULTS — 1, Ken Kelley, Don Ogren, Bill Johnson, Russ Smith, 28.2; 2, Tom Chambers, Jack Cooney, Andy Nairne, Dick Henselman, 29.5; 3, Jack Hafner, Earl Norgard, Wayne Taylor, Wyman Williams, 31.8.

K.P. — Andy Nairne, Bob Plattner.

Stewart Meadows GC

Lady Niners

Niners (6,7,8,9) Format

Oct. 2

FLIGHT A

GROSS — 1, Wanda Jones; 2 (tie), Lou Fisk, Sheila Anderson.

NET — 1, Terrie Boyea; 2, Deanna St. Martin; 3, Donna Clement.

FLIGHT B

GROSS — 1, Sue Havniear; 2, Pat Popow; 3, Cecelia Rayburn.

NET — 1, Shannon Fisher; 2, Delma Kortt; 3, Candy Wright.

PUTT WINNER — 1 (tie), Sue Havinear, Durfee Bedsole, 13.

Men's Club

Four-Man Team

Oct. 6

RESULTS — 1, Marv Hackwell, Ed Istel, Josh Loy, Vern Loy, 122; 2, Ken Gentry, Guerin Fischer, John Robinson, Arn Wihtol, 124; 3, Herb Burrow, Ed Colin, Larry Cope, John Devos, 129; 2, Ken Carr, Roger Cooley, Steve Lehnhardt, David Yu, 130; 5, Clyde Davis, Eric Engelbach, Chuck Henke, Kevin Locken, 131.

K.P. — No. 5, Steve Lehnhardt. No. 7, John Robinson.

Centennial GC

Senior Tuesday

Two-Man Eclectic Scramble Format

Oct. 2

FLIGHT A

GROSS — 1, Buddy Grove, Rick Young, 29; 2, Don Sever, Doug Rowe, 31; 3, Steve Elam, Steve Lovich, 31.

NET — 1, Dave Stiemert, Rod Reid, 27.4; 2, Joe Saladino, Tom Haynie, 28.3; 3, Larry Sullivan, John Ferris, 28.3.

FLIGHT B

GROSS — 1, Red Gentry, Jerry Lambo, 32; 2, Don Mabry, Keith Pearson, 34; 3, Sixto Rodriguez, Bob Cambas, 35.

NET — 1, Rod Hammer, Don Tossie, 28.8; 2, Mike Meiring, Michael Shanafelt, 30.5; 3, Chuck Henke, Gary Robbins, 31.

K.P. (0-12 hcp., 13-up hcp.) — No. 4, Al Baham, Bruce Mortensen. No. 6, Bob Kendrick, Bruce Mortensen.

Rose Club

Medal Play

Oct. 4

GROSS — 1, Joan Peek, 83; 2, Lesley Gainey, 86.

NET — 1, Sonjia Dedrick, 67; 2, Kathy Bates, 68.

K.P. — Anne Westerman, Connie Howard.

Bear Creek GC

Men's Club

Week of Oct. 8

FLIGHT A

GROSS — 1, Brian Carr, 31.

NET — 1, Andy Pace, 26; 2, Ralph Smith, 28; 3, Tim Orme, 28.

FLIGHT B

GROSS — 1, Bill Riggert, 41.

NET — 1, Neil Rose, 29; 2, John Schmidt, 29; 3, Bob Jones, 31.

Stone Ridge GC

Two-Man Best Ball Format

GROSS — 1, Tim Croft-Dave Croft, 199; 2 (tie), Jim Bullen-Jim Overmyer, Chuck Grytness-Scott Saxon, 202; 4, Hal Rose-Bill Atwood, 204.

NET — 1, D.L. Richardson-Glen Ringe, 174; 2 (tie), Bob Lima-Mike Westfall, Dave Johnson-Howard Johnson, 176; 4, John Mooster-Shane Thurston, 185.

Senior Tour


Oct. 3

FLIGHT A

GROSS — 1, Harry Collier, Ed Chance, Larry Evans, 46; 2, Jim Hagemann, Bob Moore, Dave Jones, Leon Stupfel, 48; 3, Hal Rose, Bill Atwood, Steve Cox, Jerry Britton, 48.

NET — 1, Don Simpson, Steve Hills, John Watson, Larry Walker, 30.75; 2, John Codington, Ed Borgnino, Mike Young, Dennis Gerke, 32.5; 3, Robert Robinson, Steve Varetta, Ed Gunther, Lester Parker, 34.75.

FLIGHT B

GROSS — 1, Bill Ligon, Dick Gergen, Don Wallace, Rich Olney, 52; 2, John Melford, Phil Beaber, Dave Schmidt, Keith Pearson, 52; 3, Pete DeGroot, Dennis Bolsinga, Bill Pierce, 55.

NET — 1, Ron Williams, Bill Jones, Dennis Murphy, Vic Garrison, 29; 2, John McKinney, Greg Meyer, Ron Gleeson, 32.25; 3, Larry McMichael, Chris Stonecipher, Dale Bancroft, Jerry Beagley, 32.25.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 2, Don Simpson, Steve Varetta. No. 7, Harry Uhles, Jim Hagemann.

Laurel Hill GC

Best Ball Format

Oct. 3

TEAM RESULTS — 1, Gary Snow-Bob Stoner, 32; 2, John Arruda-Cary Marshall, 33.

GROSS — 1 (tie), Cary Marshall-Wayne Tait, 35; 2, John Arruda, 36.

K.P. — No. 3, John Arruda. No. 5, Cary Marshall.

Eagle Point GC

Two-Person Best Ball Format

Nov. 1

FLIGHT A

GROSS — 1, Gage-Gage, 69; 2, Douglas-Nelson, 71; 3, Clayton-Todd, 71.

NET — 1, Maberry-Hsi, 62; 2, Hyden-Fetrow, 62; 3, Tucker-Stevenson, 63.

FLIGHT B

GROSS — 1, Moore-Simpson, 74; 2, Smith-Parisotto, 76; 3, R. Miller-Carmassi, 76.

NET — 1, Laqua-Plume, 59; 2, Moreland-Sayler, 63; 3, Lewis-Graham, 64.

FLIGHT C

GROSS — 1, Skinner-Hicks, 76; 2, Nabozny-Hamilton, 78; 3, Rouland-Medaris, 81.

NET — 1, Tonn-Morris, 60; 2, Cash-Gerke, 64; 3, Gergen-Foulon, 64.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Nabozny, Arnold. No. 8, Evans, Hicks. No. 13, Delk, Gagnon. No. 15, Rautenberg, Roy.

Two-Person Best Ball Format

Nov. 1

GROSS — 1, Hansen-Carlson, 81; 2, Schanck-Lawson, 86; 3, Rudey-Ireland, 88.

NET — 1, Milligan-M. Arnold, 58; 2, Pedersen-Gossett, 63; 3, Williams-Hawk, 65.


Reader Reaction
We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form. New comments are only accepted for two weeks from the date of publication.
COUPON OF THE WEEK