• Comets fare well at Coast Classic

  • NORTH BEND — Crater turned in a respectable showing with six placers to highlight the local contingent at the Army Strong Coast Classic wrestling tournament at North Bend High.

    • email print
  • NORTH BEND — Crater turned in a respectable showing with six placers to highlight the local contingent at the Army Strong Coast Classic wrestling tournament at North Bend High.
    Roseburg secured seven top-five showings, including three runners-up, to win the two-day event with a 215.5 total over Crook County, which was second at 197.
    Setting the pace for the Comets were 138-pounder Nate Walters and 145-pounder Dillon Ulrey, who each placed third. Crater finished sixth overall in the 33-team field with 141.5 points.
    Walters especially had to work hard for his showing after losing his first match on Friday to Brady Andersen of Dallas, 8-4. He responded with two straight second-period pins, a narrow 7-6 win over Eagle Point's Sherman Hammond and a pin in 1:29 over Thurston's Avery Caird to put himself in contention. A 5-0 decision over Roseburg's Cameron Mesa put Walters in contention and he sealed his comeback with a pin of Churchill's Max Thomas at 3:11 in the third-place final.
    Ulrey's path wasn't quite as unusual as his teammate, with the 145-pounder advancing to the championship semifinals before falling short 6-4 in overtime to David Douglas' Vagif Afrasov. Ulrey scored a 3-2 decision over Hood River Valley's Andrew DeHart in the consolation bracket and earned third place on an injury forfeit by Redmond's Chance Lindquist.
    Crater also picked up fourth-place showings from Morgan Walters (132) and Derrick Turituri (285), while Tyler Thomas (126) and Jarrett Baker (220) each placed sixth.
    North Medford secured two fourth-place runs by Austin Mitchell (113) and Reid Shipley (170) and a sixth-place showing by Henry Cox at 106 to finish 12th overall.
    Casey Coulter of Grants Pass (120) and Gabe Miller of Illinois Valley (138) were the only locals to advance to the championship finals, with Coulter earning the title with a 5-0 win over Matt Hofenbredl of Dallas and Miller securing his crown with a 6-3 decision over Crook County's Collbran Meeker.
    The Cavemen also picked up a sixth-place effort by Kjell Thorsen at 152 to finish with two placers.
    Hidden Valley's Brad Hyatt finished third at 220 with a pin over Thurston's Lucas Anthony in 1:32, and Eagle Point's James McCoy had to settle for fourth at 152 with an injury forfeit against Evergreen's Tekwon Wallace in the third-place final. McCoy was a tough-luck loser to Wyatt Passantino of Dallas in the championship semifinals, 6-5.
    Roseburg's Brody Faas (145), Ian Thomas (160) and Tyler Otis (182) placed second, with third-place showings by Chad Jones (120) and Cole Van Anrooy (126). Placing fifth for the Indians were Peyton Mesa (132) and Teran Reedy (195).
    TEAM SCORES — Roseburg 215.5, Crook County 197, Churchill 163, David Douglas 161, Dallas 144, Crater 141.5, Redmond 127, Hillsboro 120.5, Cleveland 90, Evergreen 87, Sandy 86, North Medford 83.5, Marshfield 80, Grants Pass 79, Canby 73, Century 70, Illinois Valley 69, Coquille 61, Hood River Valley 59.5, West Albany 54.5, Eagle Point 53.5, Thurston 48, Newberg 39, Phoenix 38, Clackamas 38, West Salem 34.5, South Eugene 30, Hidden Valley 28, North Bend 26, Gresham 25, Willamette 22, Brookings-Harbor 13, Woodburn 4.
    NORTH SWEEPS — The North Medford swimming teams used their depth to overtake Crater in a Southwest Conference meet at the Rogue Valley Family YMCA.
    The Black Tornado boys topped the Comets 105-56, while the North girls cruised to a 122-43 victory.
    North's Brad Olson captured first in the 200-yard freestyle race with a time of 2 minutes, 15.64 seconds and teammate Bryant Almanza earned top honors in the 100 breaststroke (1:09.27). Each swam legs on the winning 200 medley relay and 200 freestyle relay squads.
    For Crater, Ben Briesmeister secured first in the 200 individual medley (2:24.18) and 100 butterfly (1:04.37).
    On the girls side, North's Grace Jovanovic picked up victories in the 200 IM (2:19.44) and 100 fly (1:01.91), while Natalie Orozco claimed first in the 50 free (29.26) and 100 free (1:04.21) and Lauren Hunter in the 200 free (2:09.80) and 100 back (1:04.10).
    BOYS
    TEAM SCORES — North Medford 105, Crater 56.
    200 MEDLEY RELAY — 1, North Medford (Reid Gibson, Bryant Almanza, Geoff Pine, Brad Olson), 1:56.88; 200 FREE — 1, Brad Olson, NM, 2:15.64; 200 IM — 1, Ben Briesmeister, C, 2:24.18; 50 FREE — 1, Jack Cowan, NM, 26.44; 100 FLY — 1, Ben Briesmeister, C, 1:04.37; 100 FREE — 1, Gage Reddington, C, 1:04.09; 500 FREE — 1, Geoff Pine, NM, 6:13.45; 200 FREE RELAY — 1, North Medford (Brad Olson, Jack Cowan, Reid Gibson, Bryant Almanza), 1:40.72; 100 BACK — 1, Reid Gibson, NM, 1:06.83; 100 BREAST — 1, Bryant Almanza, NM, 1:09.27; 400 FREE RELAY — 1, Crater (Mathew Young, Nick Roady, Steen Rasmussen, Ben Briesmeister), 4:15.32.
    GIRLS
    TEAM SCORES — North Medford 122, Crater 43.
    200 MEDLEY RELAY — 1, North Medford (Lauren Hunter, Grace Jovanovic, Carly Freda, Rayna Carson), 2:02.22; 200 FREE — 1, Lauren Hunter, NM, 2:09.80; 200 IM — 1, Grace Jovanovic, NM, 2:19.44; 50 FREE — 1, Natalie Orozco, NM, 29.26; 100 FLY — 1, Grace Jovanovic, NM, 1:01.91; 100 FREE — 1, Natalie Orozco, NM, 1:04.21; 500 FREE — 1, Carly Freda, NM, 6:39.58; 200 FREE RELAY — 1, North Medford (Lauren Hunter, Carly Freda, Rayna Carson, Grace Jovanovic), 1:54.59; 100 BACK — 1, Lauren Hunter, NM, 1:04.10; 100 BREAST — 1, Monica Godfrey, NM, 1:31.23; 400 FREE RELAY — 1, Crater (Danielle Payne, Ashley Dippel, Sierra Gerhard, Savanna Schreiner), 5:07.86.
Reader Reaction

School Directory

Sport Directory

Conference Directory

Prep Notebook

Kris Henry

Class 5A football playoff bids won't come easy

Athletic directors at the Class 5A level have proven to be the most invested in controlling their own playoff destiny since a switch to the...