• Simms, Grizzly boys capture fifth at state

  • GRESHAM — Gus Simms placed second in the 100-yard butterfly, sixth in the 500 freestyle and swam the anchor leg for two Ashland relay teams that finished in the top four to help the Grizzly boys place fifth at the Class 5A state swimming championships Saturday at Mount Hood Community College.
    • email print
  • GRESHAM — Gus Simms placed second in the 100-yard butterfly, sixth in the 500 freestyle and swam the anchor leg for two Ashland relay teams that finished in the top four to help the Grizzly boys place fifth at the Class 5A state swimming championships Saturday at Mount Hood Community College.
    The 22.5 team points gave the Grizzlies their second top-five finish in as many years after they placed second last season.
    Summit won both the 5A girls and boys titles, with the Storm boys earning 72 points and the girls 58.
    In the Class 6A meet, North Medford sophomore Grace Jovanovic placed fifth in the 100 fly and eighth in the 100 breastroke to lead the Black Tornado girls to 18th place in the team standings.
    Simms, a senior, entered the 100 fly final with the second-best qualifying time but could not overcome favorite Carlos Hunnicutt, who claimed the title in a meet-record 50.98 seconds. Simms easily outpaced the third-place finisher in 51.87 seconds.
    Simms struggled in the 500 free, touching the wall in 5:08.88, more than 13 seconds off his qualifying pace and eight seconds off his winning time in last week's District 5 meet.
    The Ashland boys also received a lift from junior Cole Harding, who was a surprise finalist in the 50 and 100 free, placing fifth in the 50 (23.00) and sixth in the 100 (51.26).
    Ashland felt good about its chances to unseat the favorites from Summit in the 200 free relay but Harding, Alex Sukles, Miles Furuichi and Simms ended up settling for fourth in 1:31.93. That bested the Grizzlies' qualifying time but wasn't close to the surprise winners from Pendleton, who cut three seconds off their qualifying time to win in 1:30.46.
    Ashland also had upset aspirations in the 400 free relay but ended up placing third. The same four Grizzlies finished in 3:24.50, eight seconds off the first-place pace set by Summit (3:16.08). Corvallis was second in 3:20.26.
    Jovanovic was the only area swimmer to advance to a final in the 6A meet. She finished the 100 fly in 58.87 and the 100 breastroke in 1:08.82.
    In other local results, North Medford sophomore Lauren Hunter placed ninth in the 100 backstroke (1:01.66), while South Medford's Kaylee Cooper was 10th in both the 100 free (55.01) and 200 free (1:58.65).
    Class 5A Results
    BOYS
    TEAM SCORES — 1, Summit, 72; 2, Corvallis, 52; 3, Pendleton, 41.5; 4, Liberty, 24; 5, Ashland, 22.5; 6, Wilson, 16; 7, Marist, 14; 8, Springfield, 12; 9, Hood River Valley, 11; 10, Mountain View, 7; 11, Sandy, 6; 11, Parkrose, 6; 11, Bend, 6; 14, Crescent Valley, 4; 15, Lebanon, 3; 15, St. Helens, 3; 15, Churchill, 3; 18, North Eugene, 2; 19, Madison, 1; 19, Silverton, 1.
    200 MEDLEY RELAY — 1, Summit (Connor Brenda, Aidan Soles, Marshall Allen, Adrien Calmels), 1:42.37. 200 FREE — 1, Alex Seaver, Marist, 1:41.43. 200 IM — 1, Tommy Brewer, Summit, 1:51.13. 50 FREE — 1, Jacob Rickman, Pendleton, 21.88; 5, Cole Harding, Ashland 23.00. 100 FLY — 1, Carlos Hunnicutt, Springfield, 50.98; 2 Gus Simms, Ashland, 51.87. 100 FREE — 1, John Hartmeier, Summit, 48.86; 6, Cole Harding, Ashland, 51.26. 500 FREE — 1, Alex Seaver, Marist, 4:37.04; 6, Gus Simms, Ashland, 5:08.88.
    200 FREE RELAY — 1, Pendleton (Evan O'Grady, Nate Rickman, Nick Jennings, Jacob Rickman), 1:30.46; 4, Ashland (Cole Harding, Alex Sukles, Miles Furuichi, Gus Simms), 1:31.93. 100 BACK — 1, Anton Loncar, Liberty, 51.25. 100 BREAST — 1, Tommy Brewer, Summit, 56.34. 400 FREE RELAY — 1, Summit (John Hartmeier, Marshall Allen, Aidan Soles, Tommy Brewer); 3, Ashland (Cole Harding, Alex Sukles, Miles Furuichi, Gus Simms), 3:24.50.
    GIRLS
    TEAM SCORES — 1, Summit, 58; 2, Bend, 47; 3, West Albany, 35; 4, Sherwood, 32; 5, Wilson, 20; 6, Mountain View, 16; 7, Sandy, 15; 8, Marshfield, 12; 9, Cleveland, 11; 10, Lebanon, 9; 10, Crescent Valley, 9; 12, Wilsonville, 8; 13, South Albany, 6; 13, Hood River Valley, 6; 15, Corvallis, 5; 16, Dallas, 4; 17, Franklin, 1; 17, Liberty, 1; 17, Springfield, 1.
    200 MEDLEY RELAY — 1, Summit (Madi Brewer, Ali Epple, Merritt Allen, Mackenzie Halligan), 1:52.79. 200 FREE — 1, Grace Carlson, Wilson, 1:47.96. 200 IM — 1, Jennifer Robeson, Bend, 2:12.19. 50 FREE — 1, Maddy Kelly, Lebanon, 24.33. 100 FLY — 1, Ida Donohue, Cleveland, 58.62. 100 FREE — 1, Julia Bush, Sherwood, 51.86. 500 FREE — 1, Mackenzie Halligan, Summit, 5:00.67.
    200 FREE RELAY — 1, Bend (Chyna Fish, Brooke Miller, Jennifer Robeson, Bella Wiener), 1:42.00. 100 BACK — 1, Grace Carlson, Wilson, 54.95. 100 BREAST — 1, Kenzie Settlemeyer, West Albany, 1:08.32. 400 FREE RELAY — 1, Summit (Mackenzie Halligan, Merritt Allen, Ali Epple, Madi Brewer), 3:41.02.
    Class 6A Results
    BOYS
    TEAM SCORES — 1, Sunset, 260; 2, Southridge, 120; 3, Jesuit, 105; 4, Lincoln, 97; 5, Grant, 90; 6, McMinnville/Sheridan Japanese 87; 7, Sheldon, 66; 8, Westview, 63; 9, David Douglas, 53; 10, McNary, 50; 11, Centennial, 42; 12, Barlow, 29; 13, West Linn, 27; 14, Newberg, 26; 15, West Salem, 23; 16, Lake Oswego, 21; 16, Oregon City, 21; 18, Forest Grove, 17; 19, Roseburg, 15; 20, Beaverton, 14; 21, South Salem, 10; 21, Glencoe, 10; 23, South Eugene, 5; 23, Tigard, 5; 23, Aloha, 5; 26, Lakeridge, 2; 26, Gresham, 2.
    200 MEDLEY RELAY — 1, Sunset (Tristan Furnary, Cole Hurwitz, Jonathan Zoucha, Cameron Stitt), 1:33.54. 200 FREE — 1, Jonathan Zoucha, Sunset, 1:39.23. 200 IM — 1, Nicholas Thorne, Barlow, 1:51.93. 50 FREE — 1, Carson Brindle, Lincoln, 20.79. 100 FLY — 1, Max Yakubovich, Southridge, 49.80. 100 FREE — 1, Carson Brindle, Lincoln, 45.59. 500 FREE — 1, Cameron Stitt, Sunset, 4:33.89.
    200 FREE RELAY — 1, Lincoln (Nicolas Lanker, Andrew DeNegri, Bailey Pearson, Carson Brindle), 1:27.02. 100 BACK — 1, Tristan Furnary, Sunset, 50.58. 100 BREAST — 1, Cole Hurwitz, Sunset, 56.41. 400 FREE RELAY — 1, Sunset (Jonathan Zoucha, Jordan Hurwitz, Tristan Furnary, Cameron Stitt), 3:08.01.
    GIRLS
    TEAM SCORES — 1, Jesuit, 152; 2, Sunset, 145; 3, West Linn, 143; 4, Newberg, 100; 5, Westview, 95.5; 6, Century, 84; 6, Lakeridge, 84; 8, Lake Oswego, 80.5; 9, West Salem, 60; 10, Forest Grove, 58; 11, David Douglas, 48; 12, St. Mary's Academy, 34.5; 13, Sprague, 29; 14, Barlow, 28; 15, Clackamas, 25; 16, South Eugene, 22; 17, Southridge, 18; 18, North Medford, 17.5; 19, Central Catholic, 17; 20, Reynolds, 16; 21, Tualatin, 14; 22, McMinnville/Sheridan Japanese, 8; 23, South Medford, 6; 24, Roseburg, 5; 25, McNary, 2; 25, Thurston, 2; 25, Oregon City, 2; 28, Canby, 1.
    200 MEDLEY RELAY — 1, West Linn (Laura Laderoute, Robin Pinger, Brie Balsbough, Sidney Pinger), 1:46.28. 200 FREE — 1, Ellie Thornbrue, Century, 1:50.11; 10, Kaylee Cooper, South Medford, 1:58.65. 200 IM — 1, Blaise Wittenau, Jesuit, 2:03.24. 50 FREE — 1, Alysha Bush, Newberg, 23.28. 100 FLY — 1, Michelle Cefal, Westview, 53.13; 5, Grace Jovanovic, North Medford, 58.87. 100 FREE — 1, Alysha Bush, Newberg, 50.47; 10, Kaylee Cooper, South Medford, 55.01. 500 FREE — 1, Blaise Wittenau, Jesuit, 4:52.91.
    200 FREE RELAY — 1, Newberg (Alysha Bush, Mekala Gassner, Catherine Mays, Cassie Beecher), 1:38.03. 100 BACK — 1, Michelle Cefal, Westview, 54.81; 9, Lauren Hunter, North Medford, 1:01.66. 100 BREAST — 1, Prudence Rooker, Forest Grove, 1:03.70; 9, Grace Jovanovic, North Medford, 1:08.82. 400 FREE RELAY — 1, Sunset (Emily Cheng, Haley Fellows, Nina Stitt, Marita Sailor), 3:34.03.
Reader Reaction

School Directory

Sport Directory

Conference Directory

Prep Notebook

Kris Henry

South, North twin bill set for Friday

It’s been 12 years since the last football doubleheader for South Medford and North Medford at Spiegelberg Stadium, but that will...