• PREP TRACK AND FIELD

    Cascade Christian boys, girls sweep Crusader Relays

  • Cascade Christian won both the boys and girls team event at the Crusader Relays Friday at St. Mary's High.
    • email print
  • Cascade Christian won both the boys and girls team event at the Crusader Relays Friday at St. Mary's High.
    The Challenger boys won two relays and four individual events to score 104 points — 10 more than second-place Lost River. St. Mary's finished third with 771/2.
    Cascade's Aaron Cesaro and Levi Girardot each captured two individual events.
    Seth Gretz of Rogue River was the top individual performer. Gretz won both hurdle races to go with a victory in the pole vault.
    The Challenger girls used good depth to score 108 points. St. Mary's finished second with 96.
    Cascade Christian won just one relay — the sprint medley — to go with individual wins by Michelle Kinney (discus) and Trudy Burns (javelin).
    The St. Mary's girls registered victories in the 4x100, 4x400 and distance medley. Sophomore Sarah Settimo was victorious in the long jump for the Crusaders.
    BOYS
    TEAM SCORES — Cascade Christian 104, Lost River 94, St. Mary's 77.5, Illinois Valley 64.5, Chiloquin 50, Rogue River 44, Bonanza 43, Glendale 26, New Hope Christian 20.
    110 HURDLES — 1, Seth Gretz, RR, 15.92; 2, Memo Bigoni, LR, 22.22; 3, Robert Graham, LR, 22.86.
    300 HURDLES — 1, Seth Gretz, RR, 42.09; 2, Joshua Allen, IV, 51.19; 3, Matt Hillaire, 52.81, Chi.
    4x100 RELAY — 1, Cascade Christian (Brandon Williams, Aric Alcantara, Cody Parker, Levi Girardot), 44.93; 2, St. Mary's, 46.54; 3, Lost River, 47.03.
    4x200 RELAY — 1, Cascade Christian (Brandon Williams, Treyson Robbins, Aric Alcantara, John Shipley), 1:39.14; 2, Lost River, 1:40.63; 3, Illinois Valley, 1:42.0.
    4x400 RELAY — 1, New Hope Christian (David Johnson, Chris Merlos, Nick Tran, Dereak Albright), 3:44.78; 2, St. Mary's, 3:49.60; 3, Lost River, 3:51.63.
    4x800 RELAY — 1, St. Mary's (Chris Martin, Tracy Salgado, Elijah Conway, Ross Robino), 9:43.40; 2, Chiloquin, 9:49.50; 3, Lost River, 10:02.90.
    SPRINT MEDLEY — 1, Bonanza (Aaron Sarmiento, Allen Hess, Eric Salazar, Levi Tarbell), 11:44.96; 2, Lost River, 1:45.04; 3, Illinois Valley, 1:49.63.
    DISTANCE MEDLEY — 1, New Hope Christian (David Johnson, Dereak Albright, Jonas Lundgren, Chris Merlos), 11:56.47; 2, St. Mary's, 11:56.69; 3, Cascade Christian, 13:00.54.
    SHOT PUT — 1, Aaron Cesaro, CC, 45-8; 2, Daniel Grissom, CC, 42-7; 3, Scott Richter, SM, 38-51/2.
    DISCUS — 1, Aaron Cearo, CC, 118-3; 2, Matt Brock, IV, 104-8; 3, Daniel Grissom, CC, 102-7.
    JAVELIN — 1, Tannor Stradley, LR, 139-7; 2, Keith Lewin, IV, 126-3; 3, Zach Mattson, LR, 121-2.
    HIGH JUMP — 1, Hunter Rothfus, SM, 5-8; 2, Kristian Hays, Gle, 5-8; 3, Keith Lewin, IV, 5-8.
    POLE VAULT — 1, Seth Gretz, RR, 12-6; 2, Joshua Allen, IV, 9-6; 3, Calvin Roberts, SM, 9-6.
    LONG JUMP — 1, Levi Girardot, CC, 20-3; 2, Ray Todd, LR, 18-5; 3, William Lee, SM, 17-81/2.
    TRIPLE JUMP — 1, Levi Girardot, CC, 40-1; 2, Levin Pipkin, Bon, 38-7; 3, Ricardo Rayas, LR, 36-11.
    GIRLS
    TEAM SCORES — Cascade Christian 108, St. Mary's 96, Lost River 79, Illinois Valley 67, Bonanza 48, Chiloquin 19, Glendale 11, New Hope Christian 8.
    100 HURDLES — 1, Amanda Brooks, IV, 18.76; 2, Amanda Foster, Bon, 19.68; 3, Gracie Bevan, CC, 20.40.
    300 HURDLES — 1, Gracie Bevan, CC, 52.05; 2, Theresa Frederick, IV, 53.17; 3, Meg Vasey, SM, 55.21.
    4x100 RELAY — 1, St. Mary's (Mia Harrie, Meg Vasey, Emily Alvarez, Lina Allen), 54.34; 2, Lost River, 54.59; 3, Illinois Valley, 55.42.
    4x200 RELAY — 1, Lost River (Kristal Alonzo, Lindsey Barrows, Megan Parks, Emily Parks), 1:57.80; 2, Cascade Christian, 1:59.23; 3, St. Mary's, 2:01.91.
    4x400 RELAY — 1, St. Mary's (Gianna Isola, Anne Lise Delgado, Madeline Volk, Emily Alvarez), 4:44.40; 2, New Hope Christian, 4:47.90; 3, Cascade Christian, 4:50.00.
    SPRINT MEDLEY — 1, Cascade Christian (Alex Torano, Makenzie Hickman, Katelyn Stephens, Stephanie Croy), 2:00.54; 2, Lost River, 2:02.68; 3, St. Mary's, 2:08.30.
    DISTANCE MEDLEY — 1, St. Mary's (Taylor Kreul, Madeline Volk, Anne Lise Delgado, Brooklyn Gillespie), 14:47.82; 2, Lost River, 14:57.88.
    SHOT PUT — 1, Jennie Lowrie, LR, 33-5; 2, Faith Lee, Bon, 28-01/2; 3, Alex LaFlamme, IV, 27-8.
    DISCUS — 1, Michelle Kinney, CC, 105-7; 2, Bailey Hammerich, Bon, 91-3; 3, Jennie Lowrie, LR, 85-11.
    JAVELIN — 1, Trudy Burns, CC, 99-3; 2, Alex LaFlamme, IV, 91-5; 3, Cheyenne Auchard, CC, 88-10.
    HIGH JUMP — 1, Theresa Frederick, IV, 4-8; 2, Madeline Volk, SM, 4-4; 3, Katie Ingram, LR, 4-2.
    LONG JUMP — 1, Sarah Settimo, SM, 14-6; 2, Gracie Bevan, CC, 13-6; 3, Mackenzie Kelton, CC, 13-51/2.
    TRIPLE JUMP — 1, Halona Jackson, IV, 31-7; 2, Irene Alonzo, LR, 27-3; 3, Silvia Lopez, Bon, 25-91/2.
Reader Reaction

School Directory

Sport Directory

Conference Directory

Prep Notebook

Kris Henry

Class 5A football playoff bids won't come easy

Athletic directors at the Class 5A level have proven to be the most invested in controlling their own playoff destiny since a switch to the...