• North Medford, Crater split Southwest Conference meet

  • CENTRAL POINT — North Medford's Aaron Browne-Moore won two events to help the North Medford boys track and field team top Crater 252-192 in a Southwest Conference meet at Crater High on Wednesday.

    • email print
  • CENTRAL POINT — North Medford's Aaron Browne-Moore won two events to help the North Medford boys track and field team top Crater 252-192 in a Southwest Conference meet at Crater High on Wednesday.
    Browne-Moore secured a triumph in the 100-yard dash with a time of 11.45 seconds and captured a victory in the triple jump with a distance of 41 feet, 51/4 inches.
    Julia Kapule picked up wins in the shot put (28-0) and discus (79-0) to help propel the Comet girls to a 191-151 victory.
    For North Medford, Emily Carlson took first in the 100 (13.51) and long jump (15-9).
    BOYS
    TEAM SCORES — North Medford 252, Crater 192.
    100 — 1, Aaron Browne-Moore, NM, 11.45; 200 — 1, Tanner Berklund, C, 23.88; 400 — 1, Brently Sturm, C, 53.64; 800 — 1, Ray Schireman, NM, 2:04.88; 1,500 — 1, Blake Spencer, NM, 4:20.84; 3,000 — 1, Caleb Diaz, NM, 9:23.72; 110 HURDLES — 1, Luke Fotuallii, NM, 16.03; 300 HURDLES — 1, Connor Covey, NM, 44.90; 4X100 RELAY — 1, North Medford (Tim Beick, Luke Fortuallii, Ray Schireman, Michael Wilkins), 45.50; 4X400 RELAY — 1, North Medford (Devyn Baldovino, Ray Schireman, Joey Rincon, Dylan Wedman), 3:46.40.
    SHOT PUT — 1, Billy Richey, C, 41-6; DISCUS — 1, Chase Hamilton, C, 132-11; JAVELIN — 1, Eduardo Duran, C, 154-8; HIGH JUMP — 1, Taran Lewis, C, 5-10; POLE VAULT — 1, L.T. Hoak, NM, 12-1; LONG JUMP — 1, Daniel Hartrick, NM, 18-4; TRIPLE JUMP — 1, Aaron Browne-Moore, NM, 41-5.25.
    GIRLS
    TEAM SCORES — Crater 191, North Medford 151.
    100 — 1, Emily Carlson, NM, 13.51; 200 — 1, Bailey Bascom, C, 26.81; 400 — 1, Savannah Greenwade, NM, 1:06.94; 800 — 1, Alexa Scharf, C, 2:42.40; 1,500 — 1, Gracie Tostenson, C, 5:05.04; 3,000 — 1, Brittany Wimberly, C, 12:24.93; 100 HURDLES — 1, Elexxus McWillie, C, 17.89; 300 HURDLES — 1, Cassidy Layton, C, 54.76; 4X100 RELAY — 1, Crater (Elexxus McWillie, Cassidy Layton, Halie Walker, Paige Berriochoa), 53.09; 4X400 RELAY — 1, North Medford, 4:50.
    SHOT PUT — 1, Julia Kapule, C, 28-0; DISCUS — 1, Julia Kapule, C, 79-0; JAVELIN — 1, Elle Bixler, NM, 83-9; HIGH JUMP — 1, Halley Folsom, NM, 5-2; LONG JUMP — 1, Emily Carlson, NM, 15-9; TRIPLE JUMP — 1, Arianna Bowen, C, 29-5.
    SOUTH MEDFORD SWEEPS — South Medford used superior depth to sweep Eagle Point in the nonleague dual at South Medford High.
    The Panther boys won 99-46, while the girls cruised to a 96-41 triumph.
    Eagle Point's Hannah Morris recorded a pair of first-place finishes, taking the javelin with a throw of 113 feet, 10 inches and the long jump (15-91/2).
    BOYS
    TEAM SCORES — South Medford 99, Eagle Point 46.
    100 — 1, Seth Arena, EP, 11.78; 200 — 1, Hayden Saparto, SM, 23.77; 400 — 1, Tristen Edwards, SM, 56.44; 800 — 1, Jacob Lowe, SM, 2:07.40; 1,500 — 1, Ethan Cannon, SM, 4:18.67; 3,000 — 1, Quentin Storey, SM, 10:45.10; 110 HURDLES — 1, Cory Turk, SM, 17.88; 300 HURDLES — 1, Zach Schneider, SM, 44.90; 4X100 RELAY — 1, Eagle Point (Caleb Ash, Kyle Gala, Casey Wilson, Seth Arena), 45.77; 4X400 RELAY — 1, South Medford (Ben Orndoff, Tristen Edwards, Hayden Saparto, Jacob Lowe), 3:38.61.
    SHOT PUT — 1, Austin Holmes, EP, 41-5; DISCUS — 1, Makai Manuwai, SM, 129-9; JAVELIN — 1, Calvin Buchholz, SM, 140-9; HIGH JUMP — 1, Kaizer Gillispie, SM, 5-10; POLE VAULT — 1, Orlando De La Cruz, EP, 12-0; LONG JUMP — 1, Hayden Saparto, SM, 19-9.75; TRIPLE JUMP — 1, Kyle Larson, SM, 42-2.5.
    GIRLS
    TEAM SCORES — South Medford 96, Eagle Point 41.
    100 — 1, Frances Gomez, SM, 14.12; 200 — 1, Carmen Mejia, SM, 28.34; 400 — 1, Lael Smith, SM, 63.77; 800 — 1, Lela Stemple, SM, 2:35.24; 1,500 — 1, Sarah Kapple, SM, 5:15.43; 3,000 — 1, Tristan Husted, SM, 12-4.9; 100 HURDLES — 1, Montana Logue, SM, 16.98; 300 HURDLES — 1, Emily Lemons, SM, 49.85; 4X100 RELAY — 1, South Medford (Montana Logue, Frances Gomez, Lael Smith, Carmen Mejia), 52.98; 4X400 RELAY — 1, South Medford (Carmen Mejia, Sarah Kapple, Lael Smith, Emily Lemons), 4:14.03.
    SHOT PUT — 1, Sophia Mendez, SM, 26-6; DISCUS — 1, Penelope Harvey, SM, 72-9; JAVELIN — 1, Hannah Morris, EP, 113-10; HIGH JUMP — 1, Hope Cruz, EP, 4-9; POLE VAULT — 1, Mary Smith, SM, 8-0; LONG JUMP — 1, Hannah Morris, EP, 15-9.5; TRIPLE JUMP — 1, Marinda Stanton, EP, 28-5.
Reader Reaction

School Directory

Sport Directory

Conference Directory

Prep Notebook

Kris Henry

Class 5A football playoff bids won't come easy

Athletic directors at the Class 5A level have proven to be the most invested in controlling their own playoff destiny since a switch to the...