• South boys prevail at Roseburg meet

  • ROSEBURG — South Medford's boys track and field team received a pair of individual victories from Ethan Cannon and Kyle Larson to cruise by Roseburg but the Panthers girls came up shy in a tight meet Wednesday at Roseburg High.
    • email print
  • ROSEBURG — South Medford's boys track and field team received a pair of individual victories from Ethan Cannon and Kyle Larson to cruise by Roseburg but the Panthers girls came up shy in a tight meet Wednesday at Roseburg High.
    Despite winning 10 of the 17 events, South Medford's girls team was edged out 73-70. On the boys side, the Panthers secured an 84-61 triumph.
    Cannon finished first for the South boys in the 800 (2:07.32) and 1,500 meters (4:11.9), while Larson was first in the long jump at 20 feet, one-quarter inches and in the triple jump (42-43/4). Larson was also a member of the Panthers' long relay, which won in 3:31.91.
    On the girls' side, Carmen Mejia won the 200 (27.98) and 400 (1:01.10) while also playing a factor in both of South's winning relay squads. Montana Logue took first in the 300 hurdles (48.92) and high jump (4-6) and was part of the short relay.
    BOYS
    TEAM SCORES — South Medford 84, Roseburg 61.
    100 — 1, Jason Thomas, R, 11.71; 200 — 1, Jason Thomas, R, 23.22; 400 — 1, Mitchell Kilkenny, R, 54.55; 800 — 1, Ethan Cannon, SM, 2:07.32; 1,500 — 1, Ethan Cannon, SM, 4:11.9; 3,000 — 1, Kenny Freeman, R, 9:18.3; 110 HURDLES — 1, Trey Nickols, R, 17.50; 300 HURDLES — 1, Zach Schneider, SM, 43.34; 4X100 RELAY — 1, South Medford (Kyle Larson, Hayden Saparto, Jacob Lowe, Kaizer Gillispie), 44.76; 4X400 RELAY — 1, South Medford (Jacob Lowe, Hayden Saparto, Tristen Edwards, Niko Tutland), 3:31.91.
    SHOT PUT — 1, Kevin Laupola, SM, 41-0.50; DISCUS — 1, Cameron Fisher, R, 116-10; JAVELIN — 1, Austin Hutchins, R, 160-9; HIGH JUMP — 1, Kaizer Gillispie, SM, 5-8; POLE VAULT — 1, Zack Moffitt, R, 11-6; LONG JUMP — 1, Kyle Larson, SM, 20-0.25; TRIPLE JUMP — 1, Kyle Larson, SM, 42-4.75.
    GIRLS
    TEAM SCORES — Roseburg 73, South Medford 70.
    100 — 1, Devoy Dettman, R, 13.55; 200 — 1, Carmen Mejia, SM, 27.98; 400 — 1, Carmen Mejia, SM, 1:01.10; 800 — 1, Sarah Kapple, SM, 2:24.38; 1,500 — 1, Mahala Norris, R, 5:24.2; 3,000 — 1, Lela Stemple, SM, 11:15.9; 100 HURDLES — 1, Emily Lemons, SM, 16.93; 300 HURDLES — 1, Montana Logue, SM, 48.92; 4X100 RELAY — 1, South Medford (Carmen Mejia, Emily Lemons, Montana Logue, Lael Smith), 52.45; 4X400 RELAY — 1, South Medford (Sarah Kapple, Carmen Mejia, Lael Smith, Emily Lemons), 4:11.23.
    SHOT PUT — 1, Gabrielle Kearney, R, 35-1; DISCUS — 1, Gabrielle Kearney, R, 108-6; JAVELIN — 1, Gabreille Kearney, R, 123-0; HIGH JUMP — 1, Montana Logue, SM, 4-6; POLE VAULT — 1, Mary Smith, SM, 7-6; LONG JUMP — 1, Kathryn Pitts, R, 15-2.25; TRIPLE JUMP — 1, Kathryn Pitts, R, 31-6.
    GP SWEEPS NORTH — At Grants Pass, North Medford's boys team won nine of the 17 events but Grants Pass' overall depth proved too much as the Cavemen scored a 74-67 win at Grants Pass High.
    In girls, Halley Folsom won a pair of events (300 hurdles and high jump) and North Medford claimed five overall in falling 105-34.
    Aaron Browne-Moore won the 200 in 23.24 seconds and was part of a winning short relay squad that included Luke Fotualli, who won the 110 hurdles and was on the winning long relay.
    BOYS
    TEAM SCORES — Grants Pass 74, North Medford 67.
    100 — 1, Zac Hannan, GP, 11.42; 200 — 1, Aaron Browne-Moore, NM, 23.24; 400 — 1, Blake Spencer, NM, 52.29; 800 — 1, Garrett Wallace, GP, 2:15.65; 1,500 — 1, Jeff Maffett, GP, 4:39.80; 3,000 — 1, Jacob Busald, GP, 9:33.60; 110 HURDLES — 1, Luke Fotualli, NM, 15.72; 300 HURDLES — 1, Zac Hannan, GP, 43.12; 4X100 RELAY — 1, North Medford (Tim Beick, Luke Fotualli, Nick Janakes, Aaron Browne Moore), 44.20; 4X400 RELAY — 1, North Medford (Devyn Baldovino, Luke Fotualli, Issac Grether, Blake Spencer), 3:35.00.
    SHOT PUT — 1, Fou Polataivao, NM, 43-10; DISCUS — 1, Drake Brennan, GP, 152-2; JAVELIN — 1, Preston Chachere, NM, 159-9; HIGH JUMP — 1, Mario Filippi, NM, 6-2; POLE VAULT — 1, L.T. Hoak, NM, 12-9; LONG JUMP — 1, Dylan Strempel, GP, 20-8.75; TRIPLE JUMP — 1, Lake Sain-Thomason, GP, 42-2.
    GIRLS
    TEAM SCORES — Grants Pass 105, North Medford 34.
    100 — 1, Tierra Barrett, GP, 12.83; 200 — 1, Tierra Barrett, GP, 26.76; 400 — 1, Savannah Greenwade, NM, 1:03.41; 800 — 1, Maci Jokumsen, GP, 2:32.48; 1,500 — 1, McKenzie Maffett, GP, 5:28.70; 3,000 — 1, Jessica Pettegrew-Sam, NM, 12:09.00; 100 HURDLES — 1, Amber Webb, GP, 18.17; 300 HURDLES — 1, Halley Folsom, NM, 46.88; 4X100 RELAY — 1, Grants Pass (Tarisa Olinski, Tierra Barrett, Tiffany Barrett, Rachele Bedsole), 50.50; 4X400 RELAY — 1, Grants Pass (Tierra Barrett, Tiffany Barrett, Skylie Brummett, Rachele Bedsole), 4:21.30.
    SHOT PUT — 1, Kristina Clark, GP, 35-2; DISCUS — 1, Kristina Clark, GP, 106-4; JAVELIN — 1, Elle Bixler, NM, 85-7; HIGH JUMP — 1, Halley Folsom, NM, 5-0; POLE VAULT — 1, Olivia Tardieu, GP, 8-6; LONG JUMP — 1, Emily Carlson, NM, 16-3.50; TRIPLE JUMP — 1, Joanna Galli, GP, 32-4.
    CRATER SWEEPS — At Ashland, Crater sophomore Bailey Bascom won both the 100- and 200-meter dash to lead the Crater girls to a 94-47 victory over Ashland at the Ashland High School track.
    The Crater boys also prevailed, 100-42, as Kody Kinser won the 400 and helped the Comets' 4x400 relay team prevail in 3:40.57.
    Bascom won the 100 in 13.59 and the 200 in 27.46, nearly three seconds faster than runner-up Laurel Watson (30.13) of Ashland.
    BOYS
    TEAM SCORES — Crater 100, Ashland 42.
    100 — 1, Kory Bennett, C, 11.72; 200 — 1, Riley Richmond, A, 24.45; 400 — 1, Kody Kinser, C, 54.63; 800 — 1, Daniel Stoiber, C, 2:06.34; 1,500 — 1, Zach Olsen, C, 4:34.06; 3,000 — 1, Darien Andrews, C, 10:28.15; 110 HURDLES — 1, Hector Villa, C, 16.51; 300 HURDLES — 1, Tyler Pecheny, C, 46.84; 4X100 RELAY — 1, Ashland (Riley Richmond, Quaid Walters, Danial White, Shashimani Penn), 45.10; 4X400 RELAY — 1, Crater (Tanner Berklund, Kaden Kinser, Kody Kinser, Brently Sturm), 3:42.10.
    SHOT PUT — 1, Billy Richey, C, 42-11; DISCUS — 1, Alexander Taylor, C, 117-0; JAVELIN — 1, Garrett Nave, C, 161-3; HIGH JUMP — 1, Taran Lewis, C, 5-10; POLE VAULT — 1, Brandon Vaughan, A, 12-0; LONG JUMP — 1, Mason Dow, A, 18-0; TRIPLE JUMP — 1, Mason Drake, C, 34-8.5.
    GIRLS
    TEAM SCORES — Crater 94, Ashland 47.
    100 — 1, Bailey Bascom, C, 13.59; 200 — 1, Bailey Bascom, C, 27.46; 400 — 1, Geraldine Graham, A, 1:04.89; 800 — 1, Gracie Tostenson, C, 2:27.82; 1,500 — 1, Megan Hastings, C, 5:26.44; 3,000 — 1, Janina Zimmermann, C, 11:53.40; 100 HURDLES — 1, Arianna Bowen, C, 18.03; 300 HURDLES — 1, Cassidy Layton, C, 53.10; 4X100 RELAY — 1, Crater (Halie Walker, Elexxus McWillie, Bailey Bascom, Paige Berriochoa), 52.30; 4X400 RELAY — 1, Crater (Paige Berriochoa, Bailey Bascom, Halie Walker, Cassidy Layton), 4:35.08.
    SHOT PUT — 1, Julia Kapule, C, 28-11; DISCUS — 1, Julia Kapule, C, 76-11; JAVELIN — 1, Kelsey McKelvey, A, 117-1; HIGH JUMP — 1, Taylor Knauss, C, 4-2; POLE VAULT — 1, Victoria Lawton-Diez, 8-6; LONG JUMP — 1, Paige Gerhard, C, 15-6; TRIPLE JUMP — 1, Arianna Bowen, C, 29-9.
    SKYLINE MEET — At Klamath Falls, Phoenix's Philip Todak (800), Cody Holden (shot put) and Jordan Easter (javelin) scored individual wins in the boys meet with Henley and Mazama at Henley High.
    The Pirate girls received individual wins from Lindsey Vermillion (800), Emma Amundsen (1,500) and Emma Hickman (shot put and discus).
    Team scores were not kept.
    BOYS
    100 — 1, Mathew Morawiec, H, 11.62; 200 — 1, Bryce Norris, H, 24.15; 400 — 1, Omar Valadez-Ramos, M, 54.72; 800 — 1, Philip Todak, P, 2:06.50; 1,500 — 1, Cody Cline, M, 4:58.04; 3,000 — 1, Todd Delaney, M, 9:46.84; 110 HURDLES — 1, Dylan Castle, H, 17.35; 300 HURDLES — 1, Trevor Eichelkraut, H, 44.53; 4X100 RELAY — 1, Henley (Mathew Morawiec, Ryan Settle, Dayton Skinner, Bryce Norris), 45.33; 4X400 RELAY — 1, Henley (Mathew Morawiec, Kolton Peterson, Ryan Settle, Dayton Skinner), 3:44.85.
    SHOT PUT — 1, Cody Holden, P, 41-10.5; DISCUS — 1, Stephen Noonan, H, 108-8; JAVELIN — 1, Jordan Easter, P, 117-0; HIGH JUMP — 1, Liam McCollough, H, 5-6; POLE VAULT — 1, Liam McCollough, H, 10-6; LONG JUMP — 1, Jeff Meeds, M, 17-1; TRIPLE JUMP — 1, Jeff Meeds, M, 37-4.5.
    GIRLS
    100 — 1, Megan Morris, M, 12.78; 200 — 1, Megan Morris, M, 26.50; 400 — 1, Kayla DeHoop, H, 1:05.25; 800 — 1, Lindsey Vermillion, P, 2:38.32; 1,500 — 1, Emma Amundsen, P, 5:18.34; 3,000 — 1, Haley Crowder, M, 16:26.02; 100 HURDLES — 1, Shasteena Adkisson, M, 18.91; 300 HURDLES — 1, Willow Charlton, H, 50.81; 4X100 RELAY — 1, Mazama (Haylie Durant, Kylie Durant, Gabby Mathis, Megan Morris), 51.50; 4X400 RELAY — 1, Mazama (Megan Morris, Kylie Durant, Haylie Durant, Gabby Mathis), 3:49.62.
    SHOT PUT — 1, Emma Hickman, P, 31-8.25; DISCUS — 1, Emma Hickman, P, 104-6; JAVELIN — 1, Racyne Parker, H, 108-7; HIGH JUMP — 1, Abby Edmonds, H, 5-0; POLE VAULT — 1, Rowan Jackman, H, 8-6; LONG JUMP — 1, Caitlin Kepple, H, 15-0.5; TRIPLE JUMP — 1, Rowan Jackman, H, 30-11.5.
    NORTH MEDFORD INVITATIONAL — North Medford's Joey Walker fired a career-best 3-under-par 69 at Centennial Golf Club to claim medalist honors in the five-team event.
    Walker carded a 35 on the front nine and 34 on the back to secure a four-stroke win over Roseburg's Devin Cayler, who came in at 73.
    The Indians secured the team victory, however, with an overall score of 297 thanks to Cayler's 73 and a pair of 74s from Drew Groshong and Garrett Ramsey.
    North Medford's Taylor Klemp joined Groshong and Ramsey in tying for third overall at 74.
    ROSEBURG (297) — Devin Cayler 35-38—73, Drew Groshong 37-37—74, Garrett Ramsey 37-37—74, Zach Wilson 39-37—76.
    NORTH MEDFORD (305) — Joey Walker 35-34—69, Taylor Klemp 40-34—74, Brandon Galante 43-37—80, Mark Lynn 42-40—82.
    SOUTH MEDFORD (336) — Ryan Whittaker 39-42—81, Alex Brown 43-41—84, Logan Artner 42-42—84, David DeCoste 43-44—87.
    GRANTS PASS (344) — Robert Galli 42-39—81, Brian Luther 43-40—83, Tanner Vest 44-44—88, Kevin Luther 45-47—92.
    ASHLAND (386) — Kyle Breeding 46-42—88, Chris Peterson 45-48—93, Pablo Van Renerghem 49-46—95, Nico Smeenk 57-53—110.
    ROGUE RIVER INVITATIONAL — At Eagle Point, Rogue River's Kevin Murphy shot a 1-under-par 71 to claim medalist honors and lead the Chieftains to the team title at Eagle Point Golf Course.
    Hidden Valley's Austin Johnson and Sutherlin's Tyler Franks both fired 79s to tie for second.
    Rogue River won with a 340, followed by Sutherlin (360) and Cascade Christian (374).
    David Murphy recorded an 80 for the Chieftains and Jake Quast an 81 for the Challengers.
    ROGUE RIVER (340) — Kevin Murphy 34-37—71, David Murphy 41-39—80, Shawn Donahue 46-40—86, Cole McFetridge 50-53—103.
    SUTHERLIN (360) — Tyler Franks 39-40—79, Jaden Shelton 41-47—88, Scout Meyer 47-45—92, Matt Tew 48-53—101.
    CASCADE CHRISTIAN (374) — Jake Quast 42-39—81, Max Davis 40-44—84, Cameron Thom 48-52—100, Michael Clark 58-51—109.
    HIDDEN VALLEY (388) — Austin Johnson 40-39—79, Derek Boice 47-45—92, Tanner Hanks 53-55—108, JJ Flynn 49-60—109.
    GOLD BEACH (400) — Cody Hawkins 45-46—91, Shane Roberts 48-49—97, Brennan Eilik 47-50—97, Chance Underhill 55-60—115.
    ILLINOIS VALLEY (477) — Tyus Tree 54-50—104, Robert Spliethof 52-56—108, Tyler Nolan 67-52—119, Manny Pementel 68-58—126.
    TRIAD (INC.) — Gunner Foster 55-62—117, Carson Dentinger 64-56—120, Seth Minux 64-61—125.
    HOSANNA CHRISTIAN (INC.) — Kyler Kensler 42-45—87.
    ALL-SOH — Crater's Daniele Giles took medalist honors with a 3-over-par 75 in the all-Southern Oregon Hybrid meet at Centennial Golf Club.
    Roseburg's Clare Dittemore (77) and Kiana Cash (81) secured second and third place, respectively, for the Indians, who claimed the team title with a 356 overall.
    Grants Pass was second (393) and Crater third (416).
    ROSEBURG (356) — Clare Dittemore 39-38—77, Kiana Cash 39-42—81, Alexis Horn 48-46—94, Peyton Price 54-50—104.
    GRANTS PASS (393) — Donnie Thomason 51-41—92, Haley Hoback 50-47—97, Hunter Buschke 52-48—100, Shelby DeRocher 55-49—104.
    CRATER (416) — Daniele Giles 39-36—75, Fallon Wallace 52-44—96, Breanna Souza 52-49—101, Mariah Mills 70-74—144.
    NORTH MEDFORD (475) — Monica Godfrey 44-48—92, Lauren Hunter 68-57—125, Yazmin Gamble 69-58—127, Brittany Granstrom 65-66—131, Claire Anderson 69-62—131.
    EAGLE POINT (INC.) — Lindsay Neussl 50-47—97, Loresa Mayfield 54-59—113, Taylor Hines 65-53—118.
    ASHLAND (INC.) — Carly Walker 57-53—110, Maya Timmons 61-53—114.
    SOUTH MEDFORD (INC.) — Maddie Keepes 74-69—143, Natalie Littrell 70-DNF.
Reader Reaction

School Directory

Sport Directory

Conference Directory

Prep Notebook

Kris Henry

Interim coach making most of situation

A funny thing happened to Terry Rasmussen on his way toward retirement as a basketball coach.

First, he was pulled back in to serve as...