RESULTS / STANDINGS

Auto Racing

Auto Racing

Siskiyou Sports Car ClubEnduro-Cross

April 28

TOP 10 FINISHERS — 1, Jim Cox, Medford, '34 Ford Dwarf Sedan, 49.307; 2, William Cosby, McKinleyville, Calif., '07 Corvette Z06, 49.967; 3, Robert Rousseau, Blue Lake, Calif, '07 Corvette Z06, 50.332; 4, Oliver Taylor, Eureka, Calif., '91 Ford Mustang LX, 51.315; 5, Dave Kipperman, Roseburg, '86 Mazda RX-7, 51.401; 6, Rob Ocker, Eugene, '83 VW Rabbit GTI, 51.418; 7, Tom McDaniel, Merlin, '02 Corvette, 51.488; 8, Jennifer Ocker, Eugene '83 VW Rabbit GTI, 51.742; 9, OSPO Jason Ritchie, Medford, '08 Mitsubishi Evo, 52.113; 10, Charles Cox, Medford, '79 Mazda RX-7, 52.119.

Bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Ryan Shook 237-279-716, Tim Burg 255-237-696, Bill Cramer 230-237-682, Ed Lee 226-234-675, Ron Seymour 277-651, Willie Anderson 238-650, Bill Weekley 244-645, Tony Korth 225-226-637, Leighton Edge 634, Jim Shook 239-625, Greg Hafner 227-620, Jeff King 224-606, Anthony Wyatt 236-603, Jerome Lee 601. Games: Matt King 230, Josh Sabin 224, Brett Hays 222, Lela Larkin 222.

MEN — Robert Gibson 233-278-699, Dan Gibson 214-246-211-671, Jim Irwin 247-661, Blake McKenzie 245-660, Larry Rux 224-650, Steve Benston 256-226-648, Mike Henderson 203-235-635, Gary Severe 237-205-631, Dale Matheny 247-202-620, Larry Rux 246-206-617, Bruce Harper 258-220-614, Rick Sachen 246-614, Randy Pace 237-611, Jan Davies 203-222-607, Chuck Eilenberger 602. Games: Jim Goode 283, Jim Guches 231, Dave Wooley 227-225, Bruce Snook 225, Phil Wall 222, Donald Mott 217, Jeff Matheny 216, Lee Evans 214, Ron Snopl 213, Jed Sellers 205, Greg Vinyard 204, Don Greenamyer 201.

WOMEN — Colleen Padilla 224-204-225-653, Linn Goode 224-235-639, Lela Larkin 215-223-632, Holly Rutigliano 233-214-618, Laura Harvey 234-210-599, Peggy Marchant 204-568, Barb Henderson 546, Valerie Wilson 205-544, Darcie Taylor 202-203-544, Rose Wall 203-543, Kelly Lambert 542, Laurie Owen 203-538, Shannon Armour 209-525, Anna Chancellor 540, Terry Taylor 529, Toni Williams 524, Judy Bockstahler 235-518, Lucille Miller 514, Kathy McCullough 512, Michelle Snopl 511, Mary Steward 509, Sheryl Rohde 503. Games: Tiffany Taylor 202.

At Lava Lanes

April 29

MEN — Dan Gibson 267-756; Frank Kula 264-737; Joe Dauenhauer 258-729; Jason Bieghler 268-712; Scott Helstowski 290-707; Dave Nosack 246-703; Art Ball 277-691; Bill Janes 243-683; Rob Daniels 234-682; Chad Burke 266-678; Mike Kringelbach 248-678; Greg Nichols 266-676; Steve Roberts 252-671; Dan Vogt 248-665; Jim Leavens 225-665; Ozzie Brockbank 247-662; Adam Southard 270-648; Jary Kapus 242-646; Jason Asmussen 238-645; Ron Norris 254-641; Jack Cole 237-641; Dan Gibson 244-640; Doug Guches 243-640; David McFall 226-633; Mike Champion 229-632; Mitch Rowan 218-627; Chuck Hinks Jr. 237-621; Rick McIntyre 258-614; Lee Speice 225-612; Rick Enriques 257-611; William Travis 248; Eric Baker 246; Bob Blackwell 236; Bob Penny 235; Leon Fogle 234; Stacy Dunn 233; Jim Crowe 233; Jeff Harder 232; Scott Garrett 232; Dirk Collins 227; Jordan Ellis 224; Bryon Blocher 223; Rod Ruthstrom 223; George Daves 222; Dale Matheny 222; Dale Staniforth 221; Mike Boldt 220; Craig Skinner 219; Dale Simmons 218; Wayne Jones 216; Jerry Richardson 215; Mark Bateman 215; Jeff Hall 215; Deric Manzi 214; Matt Fumasi 214; Larry James 214; Jeremy Milburn 214; Kenneth Eilenberger 213; Fred Inlow 213; Chris Kimmel 213; Kenny Giuliani 211; Jerry Klocke 211; Craig Hamm 210; Bob Slayton 209; Jim Shreeve 206; Shaun Whitehead 205; Jason Skeeters 203; Joe Queen 202; Gary Graham 201; Gary Hull 201; Rich Calhoun 200; Tony Reyes 199; Gene Lounder 199; Johnny Prestage Jr. 196; Mark Hunter 193; Brian Lynch 191; Brian Wilson 188; Richard Bowsher 188; Duke Snyder 186; Jerry Frazee 185; Dee Edwards 183; Jerry Furlano 178; Bill Maxwell 176; Dick Burrows 167; Robert Frates 161; Gabriel Labarc 156.

WOMEN — Vicki Newtson 243-671; Christy Helstowski 246-664; Tracy Skinner 238; Jamie Baker 211; Shannon Fisher 211; Genessa Gardner 200; Joan Keeney 196; Sharon Lineberry 193; Patty Kirk 193; Jo Lynn 192; Louise Lafon 189; Shirley Knight 188; Linda Glaesemann 187; Dina Boyd 183; Nina Lee 182; Lynne Lowry 180; Janet Crandall 178; Judy Casey 175; Sharon Fraser 172; Chriss McCombs 171; Kay Strong 153; Janice Gagnon 143.

SENIORS

MEN — Chuck Eilenberger 279-764; Al Hartwell 253-686; Neal Roberts 253-683; Bill Irwin 257-647; Darrell Cordonier 225-637; Lee Evans 216-634; Lynn Caughey 237-609; Art Ball 205-607; Euel Rutledge 240; Leighton Edge 236; John Counts 223; Les Nimmo 223; Roger Vanbuskirk 220; Darrell Blore 215; Craig Callaway 214; Darwin Moore 213; Jim Swarts 213; Darrell Cordonier 213; Sam Martin 212; Jim Guches 208; John Counts 205; Dale Sattler 203; Steve Podesta 203; Clay Winkler 199; Joel Morrison 198; Bill Morse 196; Chet Faurholt 191; Harry LeVine 191; William Mott 190; Bill Maxwell 190; John Hoffman 188; Wayne Trefren 187; Frank Villa 182; Bernie Haas 181; Wayne Hanlon 179; Mel Rennick 176; Ken Baron 176; Ernie Barre 175; Glenn Jones 174; John Wright 171; Ward Bebb 166; Red Talbott 161; Russ Fields 156.

WOMEN — Pattie Cochran 244-646; Joan Grimes 228; Shannon Fisher 222; Betty Havira 214; Thelma Glass 205; Marilyn Wilson 201; Judy Lewis 190; Evelyn Lawson 187; Marjo Vaughn 185; Janet Crandall 183; Judy Winkler 180; Fran Laird 178; Dody Talbott 176; Olga Johnson 169; Deanna Vanbuskirk 169; Jan Elliott 168; Darlene Stockel 167; Lainie Hansen 153; Edna Hartwell 152.

LAVA LANES MATCH CLUB (vs. Harbor Lanes Yreka Ca. There):

April 27

MEN — Duane McLean 243-630; Lee Evans 224-612.

WOMEN — Linn Goode 203.

April 28

MEN — Leon Fogle 239-666; Jerry Smith 237-616; Bill Janes 209; Duane McLean 208.

WOMEN — Thelma Glass 215; Betty Havira 209; Linn Goode 203.

city league

Medford Parks & Recreation

Through April 29

TUESDAY CO-ED C SOFTBALL

Fusion 6-1

Rogue Rebels 5-2

Wreckers 4-3

Logos 3-4

Tropic Air 2-5

Ball Busters 1-6

TUESDAY CO-ED B SOFTBALL

Hussey/Shelter 6-1

Patrick O'Connor Landscaping 6-1

I'd Hit It Sky High 4-4

Diamond Dubachery 1-6

Re/Max Ideal Brokers Inc. 1-6

THURSDAY MEN'S C RED SOFTBALL

McMurray & Sons Roofing 6-1

Outlawz 4-3

Crater Car Wash 4-3

BB 3-4

Sons of Pitches 2-5

Shockers 2-5

THURSDAY MEN'S C BLUE SOFTBALL

Motorcycle Superstore 6-1

Baci's Pizza 6-1


Legionairre Army 5-2

Lights Out 4-3

Rusty's 4x4 3-4

Co-op 2-5

Longshots 2-5

Pacific Crest Transformer 0-7

SUNDAY CO-ED C RED SOFTBALL

Super 8 6-1

Wolf Pack 6-1

Oak Tree Northwest 5-2

Misfits 4-3

Rogue Automotive 3-4

Re/Max Ideal Brokers Inc. 3-4

In Scoring Position 1-6

Kelly's Carpet Cleaning 0-7

MONDAY MEN'S B RED SOFTBALL

Hussey/Shelter 7-0

Super 8 4-3

Jackson Creek Pizza 4-3

Bang Bang Mafia 2-5

Sons of Pitches 2-5

Pacific Air 2-5

THURSDAY CO-ED C BLUE VOLLEYBALL

Too School for Cool 16-2

Hit Happens 14-4

Ashland Amigos 12-7

The Unknowns 11-8

One Hit Wonders 7-11

Court Jesters 4-14

The Setting Ducks 0-18

SUNDAY CO-ED B MAJOR VOLLEYBALL

KDCO Financial Services 17-1

Off in the Woods 11-7

All Sets Are Off 11-7

Set to Kill 10-8

The Spikers 10-8

Team Chancler 4-14-1

The Neons 0-18-1

WEDNESDAY CO-ED 11 vs. 11 SOCCER

Rogues 8-0

Naranja Mechanica 6-2-1

Pacific Electric 5-4

Xolos 4-2-3

Black Tigers 1-5-3

Baci's 1-6-1

Shin Kickers 1-7

THURSDAY WOMEN'S 7 vs. 7 SOCCER

Orange Crush 8-1

BH 7-1-1

Comets 7-2


Lightning 5-2-2

Bumble Bees 4-4-1

Shin Kickers 2-7

Shooting Stars 1-8

Crater FC 0-9

MONDAY CO-ED AGES 35-UP 7 vs. 7 SOCCER

The Yellow Team 7-0

FC 1970 7-1

FC Cosmos 3-4-1

The Toppers 3-3-1

Fuego Viejo 3-5

The Rogues 3-5

Kickin' Grass & Tackin' Names 0-8

SATURDAY CO-ED FUTSAL

Mejia's 5-1-1

Avengers 5-2

Snypers 5-3

The Red Fury 3-4-1

5 Year Olds With Sticks 0-8

FRIDAY WOMEN'S FUTSAL

Wolf Pack 6-1-1

Kiss My Sass 5-1-2

Dynamite 4-3-1

Swift Kicks 3-5

ASC Spirit 0-8

FRIDAY MEN'S FUTSAL

Club Uruapan 10-0

Santos 5-3-2

The Allstars 2-6-2

NNY 0-8-2

Golf

Hole-in-One

Doug Milburn, Laurel Hill Golf Course, No. 3, 150 yards.

Stewart Meadows G.C.

LTGA

Throw Out Two Format

April 24

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Pam Holzwarth, 30; 2, Belinda Robbins, 30; 3, Kathy Pauck, 31.

NET — 1, Vicki Maddox, 19; 2, Eileen Whitten, 20.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Shelley Haught, 34; 2, Rheanna Valiquette, 35; 3, Nola Neely, 35; 4, Debbie Lusk, 38.

NET — 1, Clarine Lizana, 16; 2, Brenda Trotter, 18; 3, Sheila Broughton, 18.

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, Cheryl Fox, 32; 2, Peggy Jahnke, 41; 3, Nancy Bishop, 42.

NET — 1, Roxann Jones, 20; 2, Toby Maclaughain, 21.

Lady Niner Results

Blind Holes Format

April 23

FLIGHT A


GROSS — 1, Wanda Jones; 2, Joan Peek; 3, Jan Cady.

NET — 1, Donna Clement; 2, Judy Wallace; 3, Joani Bristol.

FLIGHT B

GROSS — 1, Gladys Daugherty; 2, Marilyn Dunne; 3, Chris Hill.

NET — 1, Carol Balone; 2, Sharon Dillingham; 3, Bonnie Chamberlain.

K.P. WINNER — Joan Peek.

LONG DRIVE — Belinda Robbins, Gaile Fischer, Ann Loar.

K.P. — Vicki Maddox, Sheila Broughton.

PUTTS — Kathy Pauck, Clarine Lizana, Roxann Jones.

Quail Point GC

Senior Mens Club

Four-Man Scramble Format

April 24

RESULTS — 1, Pete Funch, Paul Schurman, Larry Shirk, Tom Hass, 29.5; 2, Jack Hafner, Mike Heverly, Don Ogren, Morris Prosser, 29.9; 3, Bill Carhart, Jim Quan, Earl Norgard, Bob Plattner, 30.2; 4, Wayne Taylor, Paul Johnson, Gene Ritter, 30.5.

K.P. — Wayne Taylor, Gene Ritter.

Centennial GC

Senior Tuesday

Two-Man Combined Format

April 23

FLIGHT A

GROSS — 1, (148) Matt Pinder-Mike Miller, 148; 2, Don Sever-Bob Mayer, 151; 3, Bill Seymour-Jon Paauwe, 156; 4, Willy Reed-Chuck Schlafke, 159.

NET — 1, Steve Jospehson-Tae Kang, 136; 2, Bruce Buehler-Robert Raymond, 138; 3, Rich Larsen-Denny Sweet, 140; 4, Rich Olney-Mike Morrison, 141.

FLIGHT B

GROSS — 1, Dave Stiemert-Rod Reid, 156; 2, Charlie Tissen-Walt Russell, 160; 3, Roger Vanbuskirk-Ben Arechiga, 170; 4, Bob Robinson-Ted Bibler, 170.

NET — 1, Dean Garrison-Russ Weber, 132; 2, Enno Duden-Robin Jones, 134; 3, Dick Melburn-Terry Nelson, 138; 4, Ron Primasing-Ray Smith, 139.

FLIGHT C

GROSS — 1, Rod Hammer-Bruce Mortensen, 173; 2, Frank Lucas-John Oleksow, 178; 3, Alan Krauss-Dan Walters, 182; 4, Norm Hall-Jerry Morrison, 182.

NET — 1, John Ouellet-Len Renfer, 143; 2, John Burkhart-Paul Williams, 146; 3, Don Tossie-Dana Travers, 147; 4, Mike Meiring-Ruben Davalos, 148.

Rose Club

Individual Medal Play

April 25

GROSS — 1, Linda Johnson, 77; 2, Joan Peek, 85; 3, Judy Laws, 85; 4, Leslie Gainey, 91.

NET — 1, Georgia Vukovich, 66; 2, Trea Hicks, 69; 3, Lorraine Zentgraf, 71; 4, Dianne Ouellet, 72.

K.P. — Linda Johnson.

Eagle Point GC

Four-Super Drive Format

April 29

FLIGHT A

GROSS — 1, Buehler, Lemmerman, Cockrum, Raymond, 124; 2, Howard, Timmel, Todd, Rautenberg, 129.

NET — 1, Kerth, Hartwell, Renner, Darnell, 110; 2, Hutchinson, Gifford, Fowler, Wells, 112.

FLIGHT B

GROSS — 1, Smith, Manary, Perdue, Lafever, 134; 2, Hughes, Parks, Casebier, Oravec, 146.

NET — 1, Plume, Trautman, Laqua, Bennett, 101; 2, Grove, Boyd, Milligan, Arnold, 104.

FLIGHT C

GROSS — 1, Chenowith, Adams, Williams, Hawk, 150; 2, Hines, Gottinger, Moyer, Davies, 151.

NET — 1, Krolak, Matulick, Spillman, 107; 2, Gleeson, Weber, Meyer, McKinney, 109.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Mayfield, Dinwiddie. No. 8, Hyden, Fierke. No. 13, Raymond, Krolak. No. 15, Buehler, Wright.

Laurel Hill GC

Best Ball Format

April 24


BEST BALL — 1, Doug Milburn-Jose Acevedo, 31; 2, Bruce Fauble-Brian Paulson, 32; 3, Roger Adams-Mike Norton, 33.

GROSS — 1, Doug Milburn, 31; 2, Roger Adams, Brian Paulson, 35; 3, Len Thompson, 37.

K.P. — No. 3, Doug Milburn (ace). No. 5, Brian Paulson.

Stone Ridge GC

Church Twilight League

April 25

GROSS — 1, Community Bible No. 1, 66; 2, St. Peter, 66; 3, Rogue Valley Christian, 69; 4, Table Rock Fellowship No. 2, 69; 5, Butte Creek, 75; 6, Bethel No. 1, 78; 7, St. John No. 2, 78; 8, St. John No. 1, 86.

NET — 1, Nazarene, 45; 2, Table Rock Fellowship No. 1, 48; 3, Bethel No. 2, 50; 4, Grace Lutheran Red, 50; 5, Medford Adventist No. 1, 51; 6, Community Bible No. 2, 58; 7, Grace Lutheran White, 58; 8, Medford Advenstist No. 2, 59.

K.P. — No. 2, George Ortiz. No. 7, Tim Croft.

Soccer

Southern Oregon Classic League

For Week Ending April 28

GIRLS SISKIYOU

GPYSC Strikerz 2, BUSC Fusion 1

GPYSC Crush 2, RV Timbers Breakthrough 0

BUSC Pride 6, ASC Fury 0

BUSC Fusion 1, RV Timbers White 0

ASC Tempest 2, RV Timbers Breakthrough 2

GIRLS CASCADE

GPYSC Force 3, BUSC Dynomite 0

UUSC Reign 3, RV Timbers Alliance 3

GPYSC Strikerz 5, UUSC Reign 0

RV Timbers Alliance 3, BUSC Dynomite 1

GIRLS HIGH SCHOOL

RV Timbers G94 5, RV Timbers Lightning 0

RV Timbers Chicas 4, SOSA 0

RV Timbers Chicas 0, GPYSC Tsunami 4

GPYSC Storm 4, BUSC 1

GPYSC Tsunami 12, SOSA 0

BOYS SISKIYOU

RV Timbers U-12 Boys 2, GPYSC Arsenal 1

BUSC Blitz 9, MUFC Mutiny 4

RV Timbers United 5, UUSC Rangers 1

GPYSC Adrenalin 10, BUSC Mogendheid 1

BUSC Blitz 1, RV Timbers U-12 Boys 1

GPYSC Arsenal 1, ASC Supernova 1

BOYS CASCADE

UUSC United 4, GPYSC Adrenalin 1

MUFC Galaxy 3, GPYSC Fury 2

BUSC Spurs 2, MUFC Mutiny 2

UUSC United 4, BUSC Spurs 2

BOYS HIGH SCHOOL

GPYSC 4, UUSC United 2

GPYSC 3, ASC Chillers 3

ASC Chillers 9, UUSC United 1


Reader Reaction
We reserve the right to remove any content at any time from this Community, including without limitation if it violates the Community Rules. We ask that you report content that you in good faith believe violates the above rules by clicking the Flag link next to the offending comment or fill out this form. New comments are only accepted for two weeks from the date of publication.
COUPON OF THE WEEK