|
|
|
MailTribune.com
  • RESULTS / STANDINGS

  • Auto Racing
    • email print
  • Auto Racing
    Siskiyou Sports Car ClubEnduro-Cross
    April 28
    TOP 10 FINISHERS — 1, Jim Cox, Medford, '34 Ford Dwarf Sedan, 49.307; 2, William Cosby, McKinleyville, Calif., '07 Corvette Z06, 49.967; 3, Robert Rousseau, Blue Lake, Calif, '07 Corvette Z06, 50.332; 4, Oliver Taylor, Eureka, Calif., '91 Ford Mustang LX, 51.315; 5, Dave Kipperman, Roseburg, '86 Mazda RX-7, 51.401; 6, Rob Ocker, Eugene, '83 VW Rabbit GTI, 51.418; 7, Tom McDaniel, Merlin, '02 Corvette, 51.488; 8, Jennifer Ocker, Eugene '83 VW Rabbit GTI, 51.742; 9, OSPO Jason Ritchie, Medford, '08 Mitsubishi Evo, 52.113; 10, Charles Cox, Medford, '79 Mazda RX-7, 52.119.
    Bowling
    Local Highlights
    At Roxy Ann Lanes
    ROXY ANN SCRATCH — Ryan Shook 237-279-716, Tim Burg 255-237-696, Bill Cramer 230-237-682, Ed Lee 226-234-675, Ron Seymour 277-651, Willie Anderson 238-650, Bill Weekley 244-645, Tony Korth 225-226-637, Leighton Edge 634, Jim Shook 239-625, Greg Hafner 227-620, Jeff King 224-606, Anthony Wyatt 236-603, Jerome Lee 601. Games: Matt King 230, Josh Sabin 224, Brett Hays 222, Lela Larkin 222.
    MEN — Robert Gibson 233-278-699, Dan Gibson 214-246-211-671, Jim Irwin 247-661, Blake McKenzie 245-660, Larry Rux 224-650, Steve Benston 256-226-648, Mike Henderson 203-235-635, Gary Severe 237-205-631, Dale Matheny 247-202-620, Larry Rux 246-206-617, Bruce Harper 258-220-614, Rick Sachen 246-614, Randy Pace 237-611, Jan Davies 203-222-607, Chuck Eilenberger 602. Games: Jim Goode 283, Jim Guches 231, Dave Wooley 227-225, Bruce Snook 225, Phil Wall 222, Donald Mott 217, Jeff Matheny 216, Lee Evans 214, Ron Snopl 213, Jed Sellers 205, Greg Vinyard 204, Don Greenamyer 201.
    WOMEN — Colleen Padilla 224-204-225-653, Linn Goode 224-235-639, Lela Larkin 215-223-632, Holly Rutigliano 233-214-618, Laura Harvey 234-210-599, Peggy Marchant 204-568, Barb Henderson 546, Valerie Wilson 205-544, Darcie Taylor 202-203-544, Rose Wall 203-543, Kelly Lambert 542, Laurie Owen 203-538, Shannon Armour 209-525, Anna Chancellor 540, Terry Taylor 529, Toni Williams 524, Judy Bockstahler 235-518, Lucille Miller 514, Kathy McCullough 512, Michelle Snopl 511, Mary Steward 509, Sheryl Rohde 503. Games: Tiffany Taylor 202.
    At Lava Lanes
    April 29
    MEN — Dan Gibson 267-756; Frank Kula 264-737; Joe Dauenhauer 258-729; Jason Bieghler 268-712; Scott Helstowski 290-707; Dave Nosack 246-703; Art Ball 277-691; Bill Janes 243-683; Rob Daniels 234-682; Chad Burke 266-678; Mike Kringelbach 248-678; Greg Nichols 266-676; Steve Roberts 252-671; Dan Vogt 248-665; Jim Leavens 225-665; Ozzie Brockbank 247-662; Adam Southard 270-648; Jary Kapus 242-646; Jason Asmussen 238-645; Ron Norris 254-641; Jack Cole 237-641; Dan Gibson 244-640; Doug Guches 243-640; David McFall 226-633; Mike Champion 229-632; Mitch Rowan 218-627; Chuck Hinks Jr. 237-621; Rick McIntyre 258-614; Lee Speice 225-612; Rick Enriques 257-611; William Travis 248; Eric Baker 246; Bob Blackwell 236; Bob Penny 235; Leon Fogle 234; Stacy Dunn 233; Jim Crowe 233; Jeff Harder 232; Scott Garrett 232; Dirk Collins 227; Jordan Ellis 224; Bryon Blocher 223; Rod Ruthstrom 223; George Daves 222; Dale Matheny 222; Dale Staniforth 221; Mike Boldt 220; Craig Skinner 219; Dale Simmons 218; Wayne Jones 216; Jerry Richardson 215; Mark Bateman 215; Jeff Hall 215; Deric Manzi 214; Matt Fumasi 214; Larry James 214; Jeremy Milburn 214; Kenneth Eilenberger 213; Fred Inlow 213; Chris Kimmel 213; Kenny Giuliani 211; Jerry Klocke 211; Craig Hamm 210; Bob Slayton 209; Jim Shreeve 206; Shaun Whitehead 205; Jason Skeeters 203; Joe Queen 202; Gary Graham 201; Gary Hull 201; Rich Calhoun 200; Tony Reyes 199; Gene Lounder 199; Johnny Prestage Jr. 196; Mark Hunter 193; Brian Lynch 191; Brian Wilson 188; Richard Bowsher 188; Duke Snyder 186; Jerry Frazee 185; Dee Edwards 183; Jerry Furlano 178; Bill Maxwell 176; Dick Burrows 167; Robert Frates 161; Gabriel Labarc 156.
    WOMEN — Vicki Newtson 243-671; Christy Helstowski 246-664; Tracy Skinner 238; Jamie Baker 211; Shannon Fisher 211; Genessa Gardner 200; Joan Keeney 196; Sharon Lineberry 193; Patty Kirk 193; Jo Lynn 192; Louise Lafon 189; Shirley Knight 188; Linda Glaesemann 187; Dina Boyd 183; Nina Lee 182; Lynne Lowry 180; Janet Crandall 178; Judy Casey 175; Sharon Fraser 172; Chriss McCombs 171; Kay Strong 153; Janice Gagnon 143.
    SENIORS
    MEN — Chuck Eilenberger 279-764; Al Hartwell 253-686; Neal Roberts 253-683; Bill Irwin 257-647; Darrell Cordonier 225-637; Lee Evans 216-634; Lynn Caughey 237-609; Art Ball 205-607; Euel Rutledge 240; Leighton Edge 236; John Counts 223; Les Nimmo 223; Roger Vanbuskirk 220; Darrell Blore 215; Craig Callaway 214; Darwin Moore 213; Jim Swarts 213; Darrell Cordonier 213; Sam Martin 212; Jim Guches 208; John Counts 205; Dale Sattler 203; Steve Podesta 203; Clay Winkler 199; Joel Morrison 198; Bill Morse 196; Chet Faurholt 191; Harry LeVine 191; William Mott 190; Bill Maxwell 190; John Hoffman 188; Wayne Trefren 187; Frank Villa 182; Bernie Haas 181; Wayne Hanlon 179; Mel Rennick 176; Ken Baron 176; Ernie Barre 175; Glenn Jones 174; John Wright 171; Ward Bebb 166; Red Talbott 161; Russ Fields 156.
    WOMEN — Pattie Cochran 244-646; Joan Grimes 228; Shannon Fisher 222; Betty Havira 214; Thelma Glass 205; Marilyn Wilson 201; Judy Lewis 190; Evelyn Lawson 187; Marjo Vaughn 185; Janet Crandall 183; Judy Winkler 180; Fran Laird 178; Dody Talbott 176; Olga Johnson 169; Deanna Vanbuskirk 169; Jan Elliott 168; Darlene Stockel 167; Lainie Hansen 153; Edna Hartwell 152.
    LAVA LANES MATCH CLUB (vs. Harbor Lanes Yreka Ca. There):
    April 27
    MEN — Duane McLean 243-630; Lee Evans 224-612.
    WOMEN — Linn Goode 203.
    April 28
    MEN — Leon Fogle 239-666; Jerry Smith 237-616; Bill Janes 209; Duane McLean 208.
    WOMEN — Thelma Glass 215; Betty Havira 209; Linn Goode 203.
    city league
    Medford Parks & Recreation
    Through April 29
    TUESDAY CO-ED C SOFTBALL
    Fusion 6-1
    Rogue Rebels 5-2
    Wreckers 4-3
    Logos 3-4
    Tropic Air 2-5
    Ball Busters 1-6
    TUESDAY CO-ED B SOFTBALL
    Hussey/Shelter 6-1
    Patrick O'Connor Landscaping 6-1
    I'd Hit It Sky High 4-4
    Diamond Dubachery 1-6
    Re/Max Ideal Brokers Inc. 1-6
    THURSDAY MEN'S C RED SOFTBALL
    McMurray & Sons Roofing 6-1
    Outlawz 4-3
    Crater Car Wash 4-3
    BB 3-4
    Sons of Pitches 2-5
    Shockers 2-5
    THURSDAY MEN'S C BLUE SOFTBALL
    Motorcycle Superstore 6-1
    Baci's Pizza 6-1
    Legionairre Army 5-2
    Lights Out 4-3
    Rusty's 4x4 3-4
    Co-op 2-5
    Longshots 2-5
    Pacific Crest Transformer 0-7
    SUNDAY CO-ED C RED SOFTBALL
    Super 8 6-1
    Wolf Pack 6-1
    Oak Tree Northwest 5-2
    Misfits 4-3
    Rogue Automotive 3-4
    Re/Max Ideal Brokers Inc. 3-4
    In Scoring Position 1-6
    Kelly's Carpet Cleaning 0-7
    MONDAY MEN'S B RED SOFTBALL
    Hussey/Shelter 7-0
    Super 8 4-3
    Jackson Creek Pizza 4-3
    Bang Bang Mafia 2-5
    Sons of Pitches 2-5
    Pacific Air 2-5
    THURSDAY CO-ED C BLUE VOLLEYBALL
    Too School for Cool 16-2
    Hit Happens 14-4
    Ashland Amigos 12-7
    The Unknowns 11-8
    One Hit Wonders 7-11
    Court Jesters 4-14
    The Setting Ducks 0-18
    SUNDAY CO-ED B MAJOR VOLLEYBALL
    KDCO Financial Services 17-1
    Off in the Woods 11-7
    All Sets Are Off 11-7
    Set to Kill 10-8
    The Spikers 10-8
    Team Chancler 4-14-1
    The Neons 0-18-1
    WEDNESDAY CO-ED 11 vs. 11 SOCCER
    Rogues 8-0
    Naranja Mechanica 6-2-1
    Pacific Electric 5-4
    Xolos 4-2-3
    Black Tigers 1-5-3
    Baci's 1-6-1
    Shin Kickers 1-7
    THURSDAY WOMEN'S 7 vs. 7 SOCCER
    Orange Crush 8-1
    BH 7-1-1
    Comets 7-2
    Lightning 5-2-2
    Bumble Bees 4-4-1
    Shin Kickers 2-7
    Shooting Stars 1-8
    Crater FC 0-9
    MONDAY CO-ED AGES 35-UP 7 vs. 7 SOCCER
    The Yellow Team 7-0
    FC 1970 7-1
    FC Cosmos 3-4-1
    The Toppers 3-3-1
    Fuego Viejo 3-5
    The Rogues 3-5
    Kickin' Grass & Tackin' Names 0-8
    SATURDAY CO-ED FUTSAL
    Mejia's 5-1-1
    Avengers 5-2
    Snypers 5-3
    The Red Fury 3-4-1
    5 Year Olds With Sticks 0-8
    FRIDAY WOMEN'S FUTSAL
    Wolf Pack 6-1-1
    Kiss My Sass 5-1-2
    Dynamite 4-3-1
    Swift Kicks 3-5
    ASC Spirit 0-8
    FRIDAY MEN'S FUTSAL
    Club Uruapan 10-0
    Santos 5-3-2
    The Allstars 2-6-2
    NNY 0-8-2
    Golf
    Hole-in-One
    Doug Milburn, Laurel Hill Golf Course, No. 3, 150 yards.
    Stewart Meadows G.C.
    LTGA
    Throw Out Two Format
    April 24
    FIRST FLIGHT
    GROSS — 1, Pam Holzwarth, 30; 2, Belinda Robbins, 30; 3, Kathy Pauck, 31.
    NET — 1, Vicki Maddox, 19; 2, Eileen Whitten, 20.
    SECOND FLIGHT
    GROSS — 1, Shelley Haught, 34; 2, Rheanna Valiquette, 35; 3, Nola Neely, 35; 4, Debbie Lusk, 38.
    NET — 1, Clarine Lizana, 16; 2, Brenda Trotter, 18; 3, Sheila Broughton, 18.
    THIRD FLIGHT
    GROSS — 1, Cheryl Fox, 32; 2, Peggy Jahnke, 41; 3, Nancy Bishop, 42.
    NET — 1, Roxann Jones, 20; 2, Toby Maclaughain, 21.
    Lady Niner Results
    Blind Holes Format
    April 23
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Wanda Jones; 2, Joan Peek; 3, Jan Cady.
    NET — 1, Donna Clement; 2, Judy Wallace; 3, Joani Bristol.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Gladys Daugherty; 2, Marilyn Dunne; 3, Chris Hill.
    NET — 1, Carol Balone; 2, Sharon Dillingham; 3, Bonnie Chamberlain.
    K.P. WINNER — Joan Peek.
    LONG DRIVE — Belinda Robbins, Gaile Fischer, Ann Loar.
    K.P. — Vicki Maddox, Sheila Broughton.
    PUTTS — Kathy Pauck, Clarine Lizana, Roxann Jones.
    Quail Point GC
    Senior Mens Club
    Four-Man Scramble Format
    April 24
    RESULTS — 1, Pete Funch, Paul Schurman, Larry Shirk, Tom Hass, 29.5; 2, Jack Hafner, Mike Heverly, Don Ogren, Morris Prosser, 29.9; 3, Bill Carhart, Jim Quan, Earl Norgard, Bob Plattner, 30.2; 4, Wayne Taylor, Paul Johnson, Gene Ritter, 30.5.
    K.P. — Wayne Taylor, Gene Ritter.
    Centennial GC
    Senior Tuesday
    Two-Man Combined Format
    April 23
    FLIGHT A
    GROSS — 1, (148) Matt Pinder-Mike Miller, 148; 2, Don Sever-Bob Mayer, 151; 3, Bill Seymour-Jon Paauwe, 156; 4, Willy Reed-Chuck Schlafke, 159.
    NET — 1, Steve Jospehson-Tae Kang, 136; 2, Bruce Buehler-Robert Raymond, 138; 3, Rich Larsen-Denny Sweet, 140; 4, Rich Olney-Mike Morrison, 141.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Dave Stiemert-Rod Reid, 156; 2, Charlie Tissen-Walt Russell, 160; 3, Roger Vanbuskirk-Ben Arechiga, 170; 4, Bob Robinson-Ted Bibler, 170.
    NET — 1, Dean Garrison-Russ Weber, 132; 2, Enno Duden-Robin Jones, 134; 3, Dick Melburn-Terry Nelson, 138; 4, Ron Primasing-Ray Smith, 139.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Rod Hammer-Bruce Mortensen, 173; 2, Frank Lucas-John Oleksow, 178; 3, Alan Krauss-Dan Walters, 182; 4, Norm Hall-Jerry Morrison, 182.
    NET — 1, John Ouellet-Len Renfer, 143; 2, John Burkhart-Paul Williams, 146; 3, Don Tossie-Dana Travers, 147; 4, Mike Meiring-Ruben Davalos, 148.
    Rose Club
    Individual Medal Play
    April 25
    GROSS — 1, Linda Johnson, 77; 2, Joan Peek, 85; 3, Judy Laws, 85; 4, Leslie Gainey, 91.
    NET — 1, Georgia Vukovich, 66; 2, Trea Hicks, 69; 3, Lorraine Zentgraf, 71; 4, Dianne Ouellet, 72.
    K.P. — Linda Johnson.
    Eagle Point GC
    Four-Super Drive Format
    April 29
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Buehler, Lemmerman, Cockrum, Raymond, 124; 2, Howard, Timmel, Todd, Rautenberg, 129.
    NET — 1, Kerth, Hartwell, Renner, Darnell, 110; 2, Hutchinson, Gifford, Fowler, Wells, 112.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Smith, Manary, Perdue, Lafever, 134; 2, Hughes, Parks, Casebier, Oravec, 146.
    NET — 1, Plume, Trautman, Laqua, Bennett, 101; 2, Grove, Boyd, Milligan, Arnold, 104.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Chenowith, Adams, Williams, Hawk, 150; 2, Hines, Gottinger, Moyer, Davies, 151.
    NET — 1, Krolak, Matulick, Spillman, 107; 2, Gleeson, Weber, Meyer, McKinney, 109.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Mayfield, Dinwiddie. No. 8, Hyden, Fierke. No. 13, Raymond, Krolak. No. 15, Buehler, Wright.
    Laurel Hill GC
    Best Ball Format
    April 24
    BEST BALL — 1, Doug Milburn-Jose Acevedo, 31; 2, Bruce Fauble-Brian Paulson, 32; 3, Roger Adams-Mike Norton, 33.
    GROSS — 1, Doug Milburn, 31; 2, Roger Adams, Brian Paulson, 35; 3, Len Thompson, 37.
    K.P. — No. 3, Doug Milburn (ace). No. 5, Brian Paulson.
    Stone Ridge GC
    Church Twilight League
    April 25
    GROSS — 1, Community Bible No. 1, 66; 2, St. Peter, 66; 3, Rogue Valley Christian, 69; 4, Table Rock Fellowship No. 2, 69; 5, Butte Creek, 75; 6, Bethel No. 1, 78; 7, St. John No. 2, 78; 8, St. John No. 1, 86.
    NET — 1, Nazarene, 45; 2, Table Rock Fellowship No. 1, 48; 3, Bethel No. 2, 50; 4, Grace Lutheran Red, 50; 5, Medford Adventist No. 1, 51; 6, Community Bible No. 2, 58; 7, Grace Lutheran White, 58; 8, Medford Advenstist No. 2, 59.
    K.P. — No. 2, George Ortiz. No. 7, Tim Croft.
    Soccer
    Southern Oregon Classic League
    For Week Ending April 28
    GIRLS SISKIYOU
    GPYSC Strikerz 2, BUSC Fusion 1
    GPYSC Crush 2, RV Timbers Breakthrough 0
    BUSC Pride 6, ASC Fury 0
    BUSC Fusion 1, RV Timbers White 0
    ASC Tempest 2, RV Timbers Breakthrough 2
    GIRLS CASCADE
    GPYSC Force 3, BUSC Dynomite 0
    UUSC Reign 3, RV Timbers Alliance 3
    GPYSC Strikerz 5, UUSC Reign 0
    RV Timbers Alliance 3, BUSC Dynomite 1
    GIRLS HIGH SCHOOL
    RV Timbers G94 5, RV Timbers Lightning 0
    RV Timbers Chicas 4, SOSA 0
    RV Timbers Chicas 0, GPYSC Tsunami 4
    GPYSC Storm 4, BUSC 1
    GPYSC Tsunami 12, SOSA 0
    BOYS SISKIYOU
    RV Timbers U-12 Boys 2, GPYSC Arsenal 1
    BUSC Blitz 9, MUFC Mutiny 4
    RV Timbers United 5, UUSC Rangers 1
    GPYSC Adrenalin 10, BUSC Mogendheid 1
    BUSC Blitz 1, RV Timbers U-12 Boys 1
    GPYSC Arsenal 1, ASC Supernova 1
    BOYS CASCADE
    UUSC United 4, GPYSC Adrenalin 1
    MUFC Galaxy 3, GPYSC Fury 2
    BUSC Spurs 2, MUFC Mutiny 2
    UUSC United 4, BUSC Spurs 2
    BOYS HIGH SCHOOL
    GPYSC 4, UUSC United 2
    GPYSC 3, ASC Chillers 3
    ASC Chillers 9, UUSC United 1
Reader Reaction
      • calendar