• Carlson, Turituri claim SWC district titles

  • ROSEBURG — North Medford qualified three track and field athletes to next week's Class 6A meet and nearly saw one school record fall during Thursday's Southwest Conference district meet at Roseburg High.
    • email print
      Comment
  • ROSEBURG — North Medford qualified three track and field athletes to next week's Class 6A meet and nearly saw one school record fall during Thursday's Southwest Conference district meet at Roseburg High.
    Black Tornado senior Emily Carlson and Crater senior Derrick Turituri each secured district titles to lead the charge for the local contingent, with Carlson claiming the girls long jump crown and Turituri the boys shot put title.
    Also automatically advancing to next week's state tournament were North Medford's Ray Schireman, who was second in the 3,000 meters at 8 minutes, 53.84 seconds, and L.T. Hoak, who was second in the pole vault at 13 feet.
    The district meet continues Saturday at Roseburg High, with the top two finishers in each event and those who meet the state qualifying standard advancing to state.
    Carlson's effort was especially impressive considering the clutch nature of her triumph. She was in second place heading into her final attempt in the long jump and soared to 17-63/4 — just a quarter-inch shy of North Medford's school record. In 2005, Irene Kendig reached 17-7 at the state meet to set the school standard.
    "She's a district champion and that's a huge accomplishment in itself," said Tornado head coach Piet Voskes. "She was sitting second and then had the big one. To have it be a quarter-inch short of the record is tough but she'll get another chance next week."
    Turituri set a personal best in winning the shot put, going 53-5 to easily surpass his top mark of 51-91/2.
    In other noteworthy results, South Eugene's Erin Clark broke a state record that's held up since 1980 when she won in 9:37.91. The old mark of 9:39 was set by Kim Roth.
    BOYS
    TEAM SCORES — Sheldon 35, Grants Pass 29, South Eugene 29, North Medford 27, Roseburg 25, Thurston 22, South Medford 16, Crater 12.
    3,000 — 1, Reilly Bloomer, SE, 8:53.04; 2, Ray Schireman, NM, 8:53.84; 3, Camden Stemple, SM, 8:57.71; SHOT PUT — 1, Derrick Turituri, Cra, 53-5; 2, Jayce Keller, Thu, 52-10; 3, Tanner Davies, She, 46-11.50; JAVELIN — 1, Austin Hutchins, Ros, 175-4; 2, Taylor Tharp, She, 172-6; 3, Brian Chalkley, She, 171-1; POLE VAULT — 1, Jason Bergold, Ros, 15-0; 2, L.T. Hoak, NM, 13-0; 3, Langdon Junge, She, 13-0; LONG JUMP — 1, Dylan Strempel, GP, 22-3.75; 2, Lake Sain-Thomason, GP, 21-7; 3, Thomas Simpson, Thu, 20-7.25.
    GIRLS
    TEAM SCORES — Sheldon 43, South Eugene 39, Roseburg 34, Grants Pass 27, South Medford 16, Thurston 15, North Medford 14, Crater 7.
    3,000 — 1, Erin Clark, SE, 9:37.91; 2, Maggie Schmaedick, She, 9:44.20; 3, Gracie Todd, She, 10:09.12; SHOT PUT — 1, Leah Nicklason, She, 37-3.50; 2, Kristina Clark, GP, 37-3; 3, Ana Richardson, SE, 35-10.50; JAVELIN — 1, Gabrielle Kearney, Ros, 132-6; 2, Amira Johnson, Thu, 127-5; 3, Kristina Clark, GP, 120-6; POLE VAULT — 1, Marialice Rowland, SE, 10-3; 2, Julianne Quinn, SE, 9-9; 3, Joanna Galli, GP, 9-6; LONG JUMP — 1, Emily Carlson, NM, 17-6.75; 2, Elizabeth Prevedello, She, 17-4.25; 3, Geneva Lehnert, She, 17-2.75.
    SKYLINE DISTRICT MEET — At Grants Pass, with five events out of the way after the first day of the six-team meet, the North Valley boys (70.5 points) have two winners and hold an 18-point advantage on second-place Hidden Valley (52.5).
    North Valley's Jonathan Cornish and Cody Toller won their respective events. In the 3,000, senior Jonathan Cornish edged his twin brother David Cornish to get the victory. Jonathan timed 8:55.6 while David nabbed second, clocking 8:56.4.
    Both qualified for state, as the top two from each final earn an automatic berth.
    Toller won the shot put in 51-10 over Hidden Valley's Anthony Jarvis, who turned the tables between the two throwers to win the discus (143-2).
    Hidden Valley's Mike'l Andreasen won the long jump (21-101/2).
    Sierra Brown's winning time of 10:15.14 in the 3,000 helped keep the third-place Mustangs (33) within striking distance of leader Henley (45), which crowned winners in the javelin (Racyne Parker) and high jump (Abby Edmonds).
    Phoenix's Nevina De Luca was second in the 3,000 at 10:48.45
    BOYS
    TEAM SCORES — North Valley 70.5, Hidden Valley 52.5; Klamath Union 28, Mazama 17.5, Henley 14.5, Phoenix 12.
    3,000 — 1, Jonathan Cornish, NV, 8:55.6; 2, David Cornish, NV, 8:56.4; 3, Shane Crofoot, HV, 9:11.2. SHOT PUT — 1, Cody Toller, NV, 51-10; 2, Anthony Jarvis, HV, 47-8.5; 3, Chance Biles, HV, 47-0. DISCUS — Anthony Jarvis, HV, 143-2; 2, Cody Toller, NV, 139-5; 3, Frankie Calzada, NV, 124-2. POLE VAULT — 1, Nicolai Luce, KU, 12-6; 2, Matt Bishir, NV, 12-0; 3, Liam McCollough, Hen, 11-6. LONG JUMP — 1, Mike'l Andreasen, HV, 21-10.5; 2, Tyler Butler, KU, 21-2; 3, Cameron Perrin, HV, 19-2.75.
    GIRLS
    TEAM SCORES — Henley 45, Klamath Union 39, Hidden Valley 33, Mazama 26, Phoenix 12, North Valley 1.
    3,000 — 1, Sierra Brown, HV, 10:15.14; 2, Nevina DeLuca, Pho, 10:48.45; 3, Lexi Healy, Hen, 11:13.29. JAVELIN — 1, Racyne Parker, Hen, 119-3; 2, Emily Murphy, HV, 117-3; 3, Maria Gray, Hen, 1113-6. HIGH JUMP — 1, Abby Edmonds, Hen, 5-1; 2, Taylor Larson, HV, 4-10; 3, Rebecca Saxton, KU, 4-8. LONG JUMP — 1, Gabby Mathis, Maz, 15-6; 2, Elizabeth Levesque, Maz, 15-5; 3, Caitlin Kepple, Hen, 15-4.
Reader Reaction

School Directory

Sport Directory

Conference Directory

Prep Notebook

Kris Henry

Interim coach making most of situation

A funny thing happened to Terry Rasmussen on his way toward retirement as a basketball coach.

First, he was pulled back in to serve as...