• Cascade Christian sweeps

  • LAKEVIEW — Brandon Williams and Gracie Bevan were key figures as Cascade Christian captured the boys and girls championships at the Class 3A track and field District 1 Regional.

    • email print
  • LAKEVIEW — Brandon Williams and Gracie Bevan were key figures as Cascade Christian captured the boys and girls championships at the Class 3A track and field District 1 Regional.
    Williams won the 100 meters in 11.44 seconds and the 200 in 22.72 to lead the Challenger boys to 197 points. They outdistanced second-place St. Mary's, which had 96.
    Williams also ran legs on the winning 4x100 and 4x400 relays, and teammate Aric Alcantara completed a double in the horizontal jumps, winning the triple (42-11) after taking the long on Friday. He also was on both relays.
    Rogue River's Seth Gretz capped off a fine meet with a win in the 110 hurdles (15.99) and second place in the 300 hurdles (40.91). He won the pole vault a day earlier at 11-8.
    The top two placers in each event qualified for the state meet Thursday and Friday in Eugene.
    The Cascade Christian girls scored 145.5 points. St. Mary's was second with 112.5.
    Bevan claimed the 100 hurdles in 17.0, was second in the 300 hurdles in 49.0 and was on the winning short relay team.
    Teammate Stephanie Croy added the 1,500 crown (5:26.95) to the 3,000 she won Friday.
    St. Mary's garnered the top three places in the pole vault, led by winner Hannah Graunke (10-3).
    BOYS
    TEAM SCORES — Cascade Christian 197, St. Mary's 96, Coquille 89, Bandon 69, Lakeview 60, Rogue River 50, Illinois Valley 44, Glide 29.
    4X100-METER RELAY — Cascade Christian (Brandon Williams, Cody Parker, Levi Girardot, Aric Alcantara) 44.01; 2, St. Mary's 44.61; 3, Bandon 45.20.
    100 METERS — 1, Brandon Williams, CC, 11.44; 2, Marcus Hardman, Ban, 11.67; 3, Lane Hadley, Lak, 11.75.
    200 METERS — 1, Brandon Williams, CC, 22.72; 2, Justin Angove, Ban, 23.22; 3, Michael Cooney, Lak, 23.54.
    400 METERS — 1, Justin Angove, Ban, 51.99; 2, Josh Fledderjohann, Lak, 53.77; 3, Elijah Dill, Coq, 53.96.
    800 METERS — 1, Tracy Salgado, SM, 2:00.93; 2, Alex Cummings, CC, 2:02.79; 3, Ross Robino, SM, 2:10.27.
    1,500 METERS — 1, Elijah Conway, SM, 4:39.62; 2, Tim McPherson, CC, 4:43.14; 3, Kyle Stanton, Lak, 4:44.72.
    110-METER HURDLES — 1, Seth Gretz, RR, 15.99; 2, Daniel Osbourn, CC, 22.20; 3, Cole Darby, CC, 23.22.
    300-METER HURDLES — 1, Justin Angove, Ban, 40.17; 2, Seth Gretz, RR, 40.91; 3, Mack Epple, IV, 44.73.
    DISCUS — 1, Aaron Cesaro, CC, 153-10; 2, Wilson Hodge, Coq, 149-5; 3, Scott Richter, SM, 130-2.
    JAVELIN — 1, Levi Girardot, CC, 177-0; 2, 2, JJ England, Ban, 141-3; 3, Chris Elmer, Coq, 141-3.
    TRIPLE JUMP — 1, Aric Alcantara, CC, 42-11; 2, Levi Girardot, CC, 41-7.25; 3, Cody Parker, CC, 40-11.25.
    4X400-METER RELAY — 1, Cascade Christian (Jake Brown, Brandon Williams, Alex Cummings, Aric Alcantara) 3:34.72; 2, St. Mary's 3:40.42; 3, Coquille 3:51.86.
    GIRLS
    TEAM SCORES — 1, Cascade Christian 145.5, St. Mary's 112.5, Lakeview 105.5, Glide 94, Bandon 72.5, Illinois Valley 62, Coquille 31.5, Rogue River 11.5.
    4X100-METER RELAY — 1, Cascade Christian (Gracie Bevan, Alex Torano, Mallory Mann, Brittany Brown) 51.17; 2, St. Mary's 52.23; 3, Coquille 58.55.
    100 METERS — 1, Halona Jackson, IV, 13.58; 2, Hannah Smith, Ban, 13.60; 3, Amanda Brooks, IV, 13.72.
    200 METERS — 1, Sophia Landau, Lak, 26.72; 2, Brittany Brown, CC, 27.17; 3, Sam Weiland, SM, 27.99.
    400 METERS — 1, Sophia Landau, Lak, 1:00.16; 2, Halona Jackson, IV, 1:03.11; 3, Katelyn Stephens, CC, 1:03.80.
    800 METERS — 1, Anna Fledderjohann, Lak, 2:32.64; 2, Savanah Espinosa, Gli, 2:35.33; 3, Tenysen Patzke, Lak, 2:39.28.
    1,500 METERS — 1, Stephanie Croy, CC, 5:26.95; 2, Sarah Cutler, Ban, 5:33.30; 3, Anna Sweeney, Coq, 5:35.97.
    100-METER HURDLES — 1, Gracie Bevan, CC, 17.00; 2, Shelby Thompson, Gli, 17.87; 3, Gianna Isola, SM, 18.05.
    300-METER HURDLES — 1, Madison Gladding, Gli, 48.33; 2, Gracie Bevan, CC, 49.00; 3, Rachel Bennion, SM, 49.48.
    SHOT PUT — 1, Miranda Conley, Lak, 34-3; 2, Caley Trimble, Gli, 29-1.75; 3, Kaitlyn Dixon, Coq, 28-10.
    TRIPLE JUMP — 1, Shelby Thompson, Gli, 33-5.75; 2, Hannah Smith, Ban, 33-5.5; 3, Halona Jackson, IV, 33-5.25.
    POLE VAULT — 1, Hannah Graunke, SM, 10-3; 2, Mia Harrie, SM, 9-9; 3, Lily Harrie, SM, 8-3.
    4X400-METER RELAY — 1, St. Mary's (Rachel Bennion, Emily Alvarez, Anne Lise Delgado, Gianna Isola) 4:19.40; 2, Glide 4:20.96; 3, Cascade Christian 4:23.05.
    5A SPECIAL DISTRICT 1 — At Redmond, Eagle Point senior Caleb Ash placed second in the boys 200 to become the only local qualifier for state during the second day of the district meet at Redmond High.
    Ash, who also placed third in the 100, crossed the finish line in 22.80. Mitch Modin of Mountain View won the 200 in 22.54 and Braden Bell of Bend was third (23.0).
    Redmond edged Summit and Mountain View 143 points to 132 to claim the boys team title, while Summit was the runaway girls champion with 245 points.
    In other local results: Eagle Point junior Seth Arena placed fourth in the boys 200 (23.37); Ashland freshman Dominic Meads was fifth in the boys discus (123-5); and Ashland's Sadie Bailey, Geraldine Graham, Cassidy Walters and Diana Gilliland were fourth in the girls 4x100 relay (51.36).
    BOYS
    TEAM SCORES — Redmond 143, Summit 132, Mountain View 132, Bend 87, Eagle Point 24, Ashland 7.
    4X100-METER RELAY — 1, Bend (Braden Bell, Jordan Neelon, Joel Johnson, Dallas Fagen), 43.37; 2, Redmond, 43.77; 3, Mountain View, 44.71.
    100 METERS — 1, Kyle Tinnell, R, 11.10; 2, Dallas Fagen, B, 11.23; 3, Caleb Ash, EP, 11.24.
    200 METERS — 1, Mitch Modin, MV, 22.54; 2, Caleb Ash, EP, 22.80; 3, Braden Bell, B, 23.00.
    400 METERS — 1, Michael Wilson, S, 51.40; 2, Gabe Wyllie, MV, 52.10; 3, Logan Blake, B, 52.41.
    800 METERS — 1, Luke Hinz, S, 2:01.90; 2, Caleb Hoffmann, B, 2:03.13; 3, Sam King, MV, 2:03.20.
    1,500 METERS — 1, Matthew Maton, S, 4:03.05; 2, Eric Alldritt, S, 4:06.86; 3, Dakota Thornton, MV, 4:14.03.
    110-METER HURDLES — 1, Mitch Modin, MV, 15.21; 2, Dantly Wilcox, MV, 15.51; 3, Brandon Gilberg, B, 15.71.
Reader Reaction

School Directory

Sport Directory

Conference Directory

Prep Notebook

Kris Henry

Class 5A football playoff bids won't come easy

Athletic directors at the Class 5A level have proven to be the most invested in controlling their own playoff destiny since a switch to the...