|
|
|
MailTribune.com
  • RESULTS / STANDINGS

  • Bowling
    • email print
      Comment
  • Bowling
    Local Highlights
    At Lava Lanes
    June 3
    MEN — Eric Bray 300-719; Jack Cole 262-689; Gary Hudnall 258-684; Phil Wall 245-683; Frankie Rutigliano 257-667; Mark Bell 269-663; Joe Haptonstall 267-662; Dan Gibson 264-656; Phil Wall 279-652; Sam Scarbrough 235-650; Bill Johnson 252-648; Craig Skinner 223-630; Bob Peterson 228-626; Gary Hudnall 244-625; Kevin Putnam 269-623; Dan Gibson 225-623; Leon Fogle 244-616; Art Ball 258-607; Richard Tobin 242-605; Bob Peterson 226-605; Logan Mobley 210-604; Craig Robinson 225-602; Sam Scarbrough 234-601; Garrett Steely 247; Duane McLean 245; Rob Daniels 244; Jim Shreeve 235; Eric Baker 234; Joe Slayton 230; Jim Shreeve 226; Jim Goode 226; Joe Haptonstall 223; Gary Hull 221; John Counts 216; Terry Nickerson 216; Johnny Prestage Jr. 215; Mitch Rowan 215; Logan Mobley 215; Jomer Viray 214; Johnny Prestage Jr. 214; Trice Billings 214; Jeff Mullin 212; Bob Glaesemann 212; John Prestage Sr. 207; Mark Bateman 204; Gary Hull 204; Josh Hunt 203; Ric Bliss 203; Shasta Bateman 202; Jeff Mullin 202; Matt Harris 202; Troy Boyd 202; Jim Goode 202; Don Greenamyer 202; Shasta Bateman 201; Don Greenamyer 200; Jason Seidel 199; Matt Tibbett 199; Joe Deaver 199; John Prestage Sr. 198; Lonnie Lierman 197; Bob Glaesemann 192; Joe Slayton 191; Gregg Lierman 188; Ryan Hurd 185; Matt Deschamps 180; Steve Gelhardt 169.
    WOMEN — Marilyn Wilson 233-614; Jaime Baker 234-607; Rose Wall 215-606; Jodi Bell 226-601; Angela Minnici 242; Linn Chandler-Goode 235; Holly Rutigliano 231; Barb Henderson 222; Rose Wall 217; April Rose 211; Beth Stuart 210; Dina Boyd 202; Tracy Skinner 201; Dina Boyd 196; Darlene Lacey 193; Andi Johnson 189; Sheila Anderson 186; Linda Glaesemann 182; Linda Glaesemann 180; Lois Counts 178; Beth Stuart 174; Sydney Small 170; Pam Coulter 164; Brittanie Putnam 162.
    SENIORS
    MEN — Bruce Snook 236-695; Lee Evans 235-685; Reese Walker 258-629; Art Ball 217-627; Al Rossi 215-611; Cleon Botsford 236-610; Ken Myres 215; Al Rossi 215; Cleon Botsford 215; Phil Clouse 214; Pat Williams 192; Mike Owen 190; Bill Donnelly 190; Ernie Barre 183; Mike Owen 179.
    WOMEN — Thelma Glass 217-618; Thelma Glass 216; Olga Johnson 216; Jan Chambers 206; Judy Lewis 195; Janet Crandall 191; Judy Lewis 189; Dody Talbott 185; Bev Schultz 183; Darlene Stockel 171; Barb Lane 167; Lainie Hansen 166; Marie Botsford 164; Barb Lane 156.
    LAVA LANES MATCH CLUB (vs. North Bend Here):
    June 1
    MEN — Bill Janes 264-683; Neal Roberts 236-668; Bruce Snook 224-653; Lee Evans 234-606; Dave Rodger 235; Duane McLean 214; Steve Podesta 211.
    June 2
    MEN — Neal Roberts 265-699; Clovis Glass 226; Duane McLean 222; Clay Winkler 214; Phil Clouse 203; Ernie Bechler 200.
    WOMEN — Rita Hildreth 199.
    At Roxy Ann Lanes
    MEN — Tony Korth 268-257-741, Bob Korth 246-241-235-722, Jan Davies 224-265-699, Bill Weekley 267-267-691, Dave Wooley 258-255-682, Greg Hafner 227-237-678, Rob Scott 244-227-660, Damon Cochran 238-658, Erik Schwalb 244-648, Chuck Hinks 236-640, Davey Peters 222-639, Willie Anderson 272-634, Bill Weekley 224-630, Don Gregg 222-629, Leighton Edge 248-626, Scott Anderson 270-625, Ron Seymour 223-620, Bryon Blocher 257-616, Randy Cochran 222-614, Ron Seymour 224-602, Jared Pruitt 225-600, Duane Patterson 602, Dave Wooley 602, Matt Grove 601. Games: Bruce Harper 246, Brad Merritt 242, Daniel Jones 237, Gene Bell 227, Steve Roberts 226, Brett Hays 226, William Travis 223.
    WOMEN — Anita Thomson 206-203-571, Lucille Miller 215-531, Toni Williams 201-504, Peggy Marchant 560, Linda Fait 546, Marlana Pruitt 528, Joan Keeney 519, KD Pritchett 506, Jessica Cutteridge 503. Games: Debbie Dreier 215.
    ROXY ANN JR/ADULT
    JUNIORS — Charlie Sanders 205-223-210-638, Jake Donis 215-201-218-634, Corrisa Weekley 237-573, Aidan Cool 151-144-404. Games: Darren Babcock 135.
    ADULTS — Brett Hays 257-678, Jan Chambers 505. Games: Mitch Babcock 235, Robert Slayton 226.
    NO-TAP TRIOS
    MEN — Eric Jackson 278-300-824, Cody Linthwaite 277-300-798, Troy Miles 262-710, Richie Miles 252-256-656, Josh Lorton 693, Dakota Marshall 686, Erik Schwalb 684.
    WOMEN — Laurie Owen 263-626-694. Games: Peggy Marchant 254, Linda Augustin 243, Tiffany Taylor 224, Bobbie LeBlanc 222, Sheryl Johnson 221.
    City League
    Medford Parks & Recreation
    Through June 3
    MONDAY MEN'S A SOFTBALL
    Hussey Shelter 2-0-1
    Am. Fam/High Tech Cleaning 2-1
    Jackson Creek Pizza 2-1
    Oil Stop 1-1-1
    Wild Bunch 1-2
    Ashland Athletics 0-3
    MONDAY MEN'S B SOFTBALL
    Bear Creek Lock & Safe 3-0
    L&W 5.0 3-0
    Aftershock 3-0
    Pacific Air/AAA Civic Fire Extinguisher 3-0
    Sons of Pitches 2-0
    Cook Security Group 2-0-1
    Steve Himmelman Construction 2-1
    Dutch Mafia 2-1
    Tim's Chips Walking Billboards 2-1
    Super 8 2-1
    I'd Hit It 2-1
    Hunt Tractor 1-2
    Impact 1-2
    Pyros 1-2
    Pirates 1-2
    Centennial Golf Club 1-2
    RAD 1-2
    Bang Bang Mafia 1-2
    Elite Contracting 1-2
    Mountain Mike's 0-2-1
    Hooligans 0-3
    Airport Chevy 0-3
    Downpour 0-4
    TUESDAY RELIGIOUS AFFILIATES SOFTBALL
    Hart Insurance/ACF 3-0
    Westminster 3-1
    SDA/State Farm 3-1
    Bethel Church 2-2
    Brothers in Christ 2-2
    The Naz 2-1
    Gamerosity/Mountain Church 1-2
    Sonrise SDA 4 Him 0-3
    Ashland LDS 0-4
    TUESDAY CO-ED B SOFTBALL
    Patrick O'Connor Landscaping 4-0
    Super 8 3-1
    Generations 2-1
    Dick's Towing 2-1
    I'd Hit It 1-2
    Marty Bandfield Trucking 1-2
    Kelly's 1-3
    Fusion 1-3
    Re/Max 1-3
    TUESDAY CO-ED C SOFTBALL
    DeCarlow Designs 3-0
    Amy's Kitchen 3-1
    Recology 3-1
    Asante 3-1
    ADSO 3-1
    Keith Schulz Garage 3-1
    Bob Thomas Automotive Bombers 2-2
    Broke 'N Naggin/Jackson Creek Pizza 2-2
    Dutch Rebels 2-2
    Regulators 1-2
    Rogue Automotive 1-3
    Moss Adams 1-3
    Nelson's Brake & Alignment 0-4
    Sacred Heart Angels 0-4
    WEDNESDAY WOMEN'S B SOFTBALL
    Dental Excellence 1-0
    The Other Team 1-0
    Relax 1-0
    Outlaws 0-1
    Bruce's Repair 0-1
    Bo Knows Construction 0-1
    WEDNESDAY WOMEN'S C SOFTBALL
    Sass With Class 1-0
    Forest Contract of Oregon 1-0
    Tim's Chips Lady Billboards 1-0
    Optimism 1-0
    4 Daughters Irish Pub 0-1
    Apex Roofing 0-1
    Stitchin' Post 0-1
    Rogue Valley Physicians 0-1
    WEDNESDAY MEN'S C SOFTBALL
    SINISTER 1-0
    Outlawz 1-0
    Stewart Media Sluggers 1-0
    Service Connected 1-0
    Crazy Schmit 1-0
    Pacific Crest Transformers 1-0
    Rogue Co-Ops 1-0
    Balls Deep 0-1
    Medford Firefighters 0-1
    Murphy Veneer 0-1
    Motorcycle Superstore 0-1
    Silkscreen Factory 0-1
    CP Racing 0-1
    Bulldogs 0-1
    THURSDAY MEN'S C MAJOR SOFTBALL
    Black Rock Coffee 1-0
    Shockers 1-0
    SAMCRO 1-0
    Biomass One 1-0
    SOS Plumbing 1-0
    Monster X Tour 1-0
    On Point Construction 0-1
    Cyber Center 0-1
    Sons of Pitches 0-1
    Landsharks 0-1
    Dark Knights 0-1
    BD 0-1
    THURSDAY MEN'S C GENERAL SOFTBALL
    Southern Oregon Beer Stars 1-0
    Optical Illusions 1-0
    4 Daughters Irish Pub 1-0
    Advanced Truck Body & Equipment Co. 1-0
    Signature Healthcare 1-0
    Foul Play 1-0
    Beer Works/Broke 'N Draggin' 0-1
    Beer-Thirty 0-1
    Ascentron 0-1
    Bangers 0-1
    Longshots 0-1
    Subaru Sluggers 0-1
    THURSDAY SENIOR SOFTBALL
    Rogues 3-0
    Bear Creek Lock & Safe 2-1
    Medford Lightning 1-1
    So. Oregon Storm 1-3
    Vortex 1-3
    SUNDAY CO-ED B SOFTBALL
    Buckets Bigsticks 1-0
    Wolf Pack 1-0
    Ana's Bananas 1-0
    Twin Creeks 0-1
    Just 4 Fun 0-1
    Oak Tree Northwest 0-1
    SUNDAY CO-ED C MAJOR SOFTBALL
    Sisters and the Misters 1-0
    Special Deliveries 1-0
    Team Mo 1-0
    Gamerosity 1-0
    Coldwell Banker/Cesar Quinonez 1-0
    Balls and Chains 1-0
    Boise Brawlers 0-1
    Welburn Electric 0-1
    Cognitive Distortion 0-1
    Bill's Glass 0-1
    Hit and Run 0-1
    Those Guys 0-1
    SUNDAY CO-ED C GENERAL SOFTBALL
    The Eagles 1-0
    The Decrepits 1-0
    Stingrays 1-0
    Used2B 1-0
    Bandits 1-0
    CrossFit the Den 1-0
    Bad Company 0-1
    Rogue Valley CrossFit 0-1
    EMDC 0-1
    Pirates 0-1
    Mis-Matched 0-1
    Mound Hounds 0-1
    SUNDAY CO-ED C MINOR SOFTBALL
    MMC Scrubs 1-0
    Bad News Pears/Tree Top 1-0
    7th Inning Stretch 1-0
    Les Schwab 1-0
    Logos Charter School 0-1
    B & B 0-1
    Ascentron 0-1
    Siskiyou Sports 0-1
    FRIDAY WOMEN'S FUTSAL
    Kiss My Sass 9-1-2
    Wolf Pack 7-2-2
    Dynamite 6-4-1
    Swift Kicks 3-8-0
    ASC Spirit 0-10-1
    FRIDAY MEN'S FUTSAL
    Club Uruapan 11-0
    Santos 6-3-2
    The Allstars 2-7-2
    NNY 0-9-2
    SATURDAY CO-ED FUTSAL
    Mejia's 9-1-1
    The Red Fury 6-4-1
    Avengers 6-5-0
    Snypers 5-6-0
    5 Year Olds With Sticks 0-10-0
    MONDAY CO-ED 35-UP 7 VS. 7 SOCCER
    The Yellow Team 9-2
    FC 1970 7-4
    The Toppers 6-4-1
    The Rogue 6-5
    FC Cosmos 5-5-1
    Fuego Viejo 5-6
    Kickin' Grass & Takin' Names 0-12
    SUMMER KICKBALL
    Balls Deep 2-0
    New Kicks on the Block 2-0
    Balls & Dolls 2-0
    The Tipsy Gypsies 1-0-1
    Mental Alcoballics 1-1
    Kick-N-Ballz 1-1
    BigFoot 1-1
    The Irristiballs 1-1
    99 Problems 0-1-1
    Big Ballaz 0-2
    Straight Ballin' 0-2
    Kickaholics Anonymous 0-2
    Golf
    Quail Point GC
    Senior Men's Club
    4-Man Scramble
    May 29
    RESULTS — 1, Paul Schurman, Jack Hafner, Don Vermeer, Win Sturtevant, 29.8; 2, Gene Ritter, Bob Hood, Tom Chambers, Morris Prosser, 29.9; 3, Harlan Barry, Bob Rosendahl, John Bjorkholm, Stan Luther, 30.2; 4, Jack Hafner, Dick Entorf, John Gerling, Jerry Todd, 30.4.
    K.P. — No. 7, Stan Luther, Alan Bushell.
    Ladies Club
    Blind 4 Tournament
    May 30
    FLIGHT A — 1, Kathy Silvers, 13; 2 (tie), Val Rhodes, Diane Plotts, Jody Larson, 15.
    FLIGHT B — 1 (tie), Popow, Elaine Wells, 13; 3, Dee St. Martin, 14; 3, Elsie Williams, 15.
    FLIGHT C — 1, Pat Seggelink, 14; 2, Donna Bailey, 16; 3 (tie), Sally Watts, Marion Powell, 17.
    FEWEST PUTTS — 1, Jody Larson, 12.
    Stewart Meadows GC
    Lady Niner Results
    May 21
    K.P. — Deanna St. Martin
    Beat Your Handicap Format
    May 28
    RESULTS — 1, Sharon Dillingham, -3; 2, Joani Bristol, -2; 3, Lisa Wilkerson, -1.
    PUTT CONTEST — Ellen Weatherton.
    LTGA
    May 29
    FIRST FLIGHT
    GROSS — 1, Victoria Watson, 38; 2, Vickie Maddox, 42;
    NET — 1, Belinda Robbins, 34
    SECOND FLIGHT
    GROSS — 1, Rheanna Valiquette, 47, ; 2, Gail Fischer, 50; 3, Sue Garred, 54.
    NET — 1, Teri McArthur, 30; 2, Derenda Hurst, 33.
    THIRD FLIGHT
    GROSS — 1, Rita Thomas, 51; 2, Regina Eddington, 54; 3, Ann Loar, 55; 4, Sharon Cash, 56.
    NET — 1, Sheila Broughton, 33; 2, Valerie Cornett, 35; 3, Ree Ayres, 36; 4, Toby Maclauchlan, 37.
    LONG DRIVE — Victoria Watson, Shelley Haught, Regina Eddington.
    K.P. — Belinda Robbins, Teri McArthur, De Rider.
    PUTTS — 1 (tie), Colleen Holbert, Victoria Watson, 16; 3 (tie), Sue Garred, Derenda Hurst, 15; 5 (tie), Regina Eddington, Roxanne Jones, 17.
    Men's Club
    Beat The Pro
    June 1
    PRO GROSS — Dan Coughlin 69.
    CHALLENGER NET — Brian Champion 62, Skip Rheault 63, Chuck Henke 64, Vern Loy 64, Franklin Corbin 65, Kevin Locken 65, Ken Gentry 65, Dave Nelson 65, Larry Spotanski 65, Russ Glenn 66, Roger Cooley 66, Brian Edwards 66, Dale Baker 67, Eric Engelbach 67, John Jensen 67, Seth Herbert 67, Ed Olson 67, John Robinson 67, Arn Wihtol 67, Phil Beaber 68, Doug Bornemann 68, Mike Serrano 68.
    K.P. — No. 1, Ed Istel. No. 2, John Robinson. No. 3, Eric Englebach. No. 4, Vern Loy. No. 5, Ed Istel. No. 6, Ken Gentry. No. 7, John Stelle. No. 8, John Stelle. No. 9, Dave Nelson.
    Twilight League
    Week 4
    Orange Ball Format
    May 28
    GROSS — 1, A Taste of Honey (Tom Leavens, Kevin Locken, Eric Engelbach, Tim Johns), 68.
    NET — 1, B.B.S. (Shawn Calhoun, Bob Noelle, Larry Miller, Gerry Douglas), 59; 2, Final Final (David Yu, Tyler Winkle, Wayne Williams, Dennis Pulliam), 61; 4, KOGAP (Josh Loy, Vern Loy, Marv Hackwell, Ed Istel), 62.
    K.P. — No. 5, Dave Nelson. No. 7, Curt Rodenmayer.
    TEAM STANDINGS — 1, KOGAP, 13; 2 (tie), B.B.S., Drive M Deep, 9; 4, Tom's Bronco Parts, 8.5; 5, A Taste of Honey, 4.5; 6, Final Final, 4; 7, Cascade Athletic, 3.5; 8, Stewart Meadows, 2.83; 9, Jahnke Heating, 1.6; 10, S & B James, 1.43; 11, Medford Mattress, 1.1; 12, True Lies, .93; 13, API Plumbing, .6.
    Bear Creek GC
    Men's Club
    June 3
    GROSS — 1, Andy Pace, 32; 2, Ralph Smith, 34; 3, Neil Rose, 37; 4, Waldo Hart, 38.
    NET — 1, Bob Storm, 27; 2, Brian Ballou, 28; 3, Dennis Jones, 29; 4, Chris Kenealey, 31.
    Oak Knoll GC
    Men's Twilight League
    Week 5
    May 30
    TEAM STANDINGS — 1, Fore! and Daft, 48; 2, Higher Power, 44; 3, Sub-Par, 39; 4, Smallville, 38; 5, The OB's, 37; 6, Drunken Masters, 31; 7, Mixed Bag, 29; 8 (tie), Blue Meanies, Dirty Birdies, Rusty Blades, 27; 11, Darex, 21; 12, Rough Riders, 19; 13, DownPour.com, 17; 14, Gotta Hit It, 16.
    0-18 HANDICAP
    GROSS — 1, Akins, 39; 2, Johnson, 39; 3, Small, 39; 4, Morrison, 40.
    NET — 1, Black, 34; 2, Rosenthal, 35; 3, Mahoney, 35; 4, Harlan, 35.
    K.P. — No. 4, Medeck. No. 8, Richardson.
    19-UP HANDICAP
    GROSS — 1, LaPierre, 45; 2, Bohn, 45; 3, Clark, 46; 4, Gardiner, 47.
    NET — 1, Shea, 32; 2, Whitely, 32; 3, Henderson, 34; 4, Gaston, 35.
    K.P. — No. 4, Norris.
    Eagle Point GC
    Four-Man Bridgeman Format
    June 3
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Doss, Gage, Grove, Gage, 138; 2, Howard, Todd, Rautenberg, Clayton, 148.
    NET — 1, Hyden, Donnally, Fetrow, Hussell, 125; 2, Collier, Evans, Chance, Podesta, 128.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Marsango, Medaris, Miller, Carmassi, 160; 2, Norquits, Dinwiddie, Armstrong, Larrabee, 161.
    NET — 1, Plume, Bennett, Trautman, 128; 2, Tait, Parisotto, Thompson, Perdue, 128.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Rudey, Ireland, Hein, Schmaltz, 161; 2, Becker, Mayfield, Stupfel, Lawson, 163.
    NET — 1, Brick, Harrison, Swain, Tolmie, 124; 2, Miller, McShane, Hossu, Farkas, 133.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Larrabee, Williams. No. 8, Gage, Sayler. No. 13, White, McClain. No. 15, Gage, Sayler.
    President's Cup
    May 28
    PRESIDENT'S CUP CHAMPION — 1, Dotty Swain, 131.
    FLIGHT A
    NET — 1, S. Fierke, 135; 2, S. Ford, 139; 3, Y. Rigotti, 140; 4, L. Dowdy, 141.
    FLIGHT B
    NET — 1, J. Mayfield, 136; 2, E. Payne, 143; 3, K. Breithaupt, 150; 4, P. Peeters, 153.
    FLIGHT C
    NET — 1, J. Wheeler, 150; 2, B. Harrison, 151; 3, L. Gage, 151; 4, J. Martin, 154.
    K.P. (0-25 hcp., 26-up hcp.) — No. 3, V. Watson, E. Payne. No. 8, L. Gainey, J. Wheeler. No. 13, S. Fierke, J. Wheeler. No. 15, A. Westerman, S. Brick.
    Laurel Hill GC
    May 22
    BEST BALL — 1, Larry Stanley-Mike Stanley, 30; 2, John Couch-Corey Martineau, 32; 3, Charlie Tucker-Cary Marshall, 33.
    GROSS — 1 (tie), Corey Martineau, Larry Stanley, 32; 3, Charlie Tucker, 34; 3, Roger Adams, 35.
    K.P. — No. 2, Charlie Tucker. No. 3, Charlie Tucker.
    Stone Ridge GC
    Senior Tour
    Four-Man Team, Best Two Format
    May 29
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Dave Rush, John Robinson, Guerin Fisher, Ken Gentry, 141; 2, Dave Johnson, Stan Reiter, Gary Highland, 142; 3, Larry Butler, Dave Potter, Jim Hagemann, Roger Courtney, 143.
    NET — 1, Jim Leffler, Rob Robinson, Steve Vairetta, Mike Gibson, 119; 2, Ray Keasler, Dave Sayler, Bob Lima, Ken Ratcliff, 120; 3, Troy Reynolds, John Archer, Ted Bibler, Tim Brown, 121.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Dick Niedermeyer, Gary Smith, Gordan Layton, Max Dalton, 163;2, Walt Russel, Bill Pierce, Dennis Balsinga, Troy Brown, 164; 3, Steve Hills, Jerry Page, John Watson, Larry Walker, 165.
    NET — 1, Bob Waldo, Paul Larson, Zane Searles, Joe Zagorski, 120; 2, Gary Chris, Rick Primm, John Devos, Steve Cox, 120; 3, John Ochoa, Bud Diderickson, Larry Cope, Jack Jones, 120.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 7, Rob Robinson, Ray Hall. No. 17, Dave Rush, Bob Waldo.
    Monday League
    May 27
    NET — 1, Coca-Cola, 20.5; 2, Birdies, Bogeys, Beer and Bourbon, 21; 3, The Drop Shots, 21.5; 4, Jerry's Misfits, 23.25; 5, Ridge Runners, 23.5; 6, The Aces, 23.75.
    GROSS — 1, Dash Specialties, 28; 2, Stone Ridge, 30; 3, Mixed Up, 31; 4, J'Ville Nuggets, 32; 5, Eagar Plumbing, 32; 6, The Hackers, 33.
    K.P. — No. 2, Rick Murdoch. No. 7, Chris Madsen.
    Church Twilight League
    May 30
    GROSS — 1, St. Peter, 30; 2, Butte Creek, 32; 3, Rogue Valley Christian, 32; 4, Bethel No. 1, 34; 5, St. John No. 2, 35; 6, Table Rock Fellowship No. 2, 36; 7, Community Bible No. 1, 37.
    NET — 1, Table Rock Fellowship No. 1, 20; 2, Grace Lutheran White, 21; 3, Community Bible No. 2, 21.75; 4, Bethel No. 2, 23; 5, Medford Adventist No. 1, 25; 6, Medford Adventist No. 2, 25; 7, Grace Lutheran Red, 25.75; 8, St. John No. 1, 43.
    K.P. — No. 17, Bruce Irwin.
    Timber Products Tournament
    June 1
    GROSS — 1, Jason Higginbotham, Jeremy Wolf, Allan McComb, Tony Mullins, 59; 2, John Fountain, Curt Haines, Cliff Cowley, Steve Webber, 59; 3, John Im, Don Peterson, Pat Daggitt, Jim Bullen, 59.
    NET — 1, Rex Christ, Ken Cockrell, Regina Cockrell, Mary Christ, 39.25; 2, Mike Niedemeyer, Tony Okonek, Kelly Brown, John Underwood, 42.5; 3, Wayne Boyd, Bob Squires, Theron Boyd, Bobby Nunez, 43.5.
    Centennial GC
    3-3-3 Format
    May 30
    GROSS — 1, Linda Johnson, 21; 2, Tonia Waldron, 23; 3, Joan Peek, 24.
    NET — 1, Kathy Bates, 15; 2, Judy Wallace, 16; 3, Marilyn Hawkins, 16.
    K.P. — Georgia Vukovich, Linda Forrette, Julia Tissen, Judy Laws.
    Running
    34th Annual Agony of Defeat
    At Griffin Creek Elementary
    May 30
    (Place, Name, Age, Time)
    5K RESULTS — 1, Robbie Nutles, 31, 18:21; 2, Jason Jantzer, 48, 20:10; 3, Gray Bastian, 14, 20:19; 4, Alex Villa, 12, 21:24; 5, Susan Holt, 45, 21:41; 6, Campbell Bastian, 12, 22:06; 7, Steve Lorenz, 49, 22:11; 8, Danielle Jantzer, 14, 22:58; 9, Maizy Kesterson, 13, 22:59; 10, Nate Whitley, 24:52;
    11, Clayton Gillette, 57, 25:06; 12, Johan Simpson, 8, 25:48; 13, Louis Dix, 25:54; 14, Cameron Sewell, 8, 26:14; 15, Kelly Nouguier, 35, 26:20; 16, Arnie Abrams, 60, 26:24; 17, Lawson Bright, 11, 26:32; 18, Jacob Keller, 12, 26:58; 19, Lane Cazier, 14, 27:03; 20, Caleb Dix, 15, 27:09;
    21, Nicholas Simpson, 11, 28:09; 22, Av Willis, 10, 29:24; 23, Toby Whitley, 8, 29:36; 24, Olivia Sewell, 9, 29:40; 25, Tanner Douglas, 8, 29:49; 26, Sean Leetch, 9, 29:53; 27, Evalina Kruger, 8, 30:26; 28, Aynaelyssa Thompson, 10, 30:40; 29, Trenton Lindsey, 10, 31:15; 30, Cameron Alvarez, 11, 30:05;
    31, Mattlyn Pierce, 10, 32:24; 32, Tabatha Bruce, 10, 32:25; 33, Kimberly Walch, 44, 35:14; 34, Julie Hagstrom, 38:16; 35 Christina Kruger, 38:58; 36, Tabor Wheeler, 9, 15:08; 37, Dominic Kruger, 15:22.
    2K RESULTS — 1, Grant Davis, 17, 8:01; 2, Rylie Michael, 11, 8:38; 3, Nate Whitley, 13, 9:05; 4, Sam Lorenz, 12, 9:06; 5, Evan Booth, 10, 9:11; 6, Ryan Kanahele, 10, 9:14; 7, Grace Holt, 13, 9:42; 8, Clayton Gillette, 57, 9:45; 9, Elliott Hikade, 10, 9:46; 10, Michael Kanahele, 8, 9:46;
    11, Mackenzie Cazier, 12, 10:01; 12, Faith Decoste, 11, 10:10; 13, Emmett Sullivan, 11, 10:11; 14, Jill Rosie, Holt, 11, 10:13; 15, Marianne Hatley, 9, 10:15; 16, Jaxon Wallace, 10, 10:16; 17, Jesus Villa, 11, 10:24; 18, Danny Lopez, 16, 10:36; 19, Jasmine Lopez, 7, 10:45; 20, Carter McDougall, 7, 10:51;
    21, Ben Winans, 8, 10:55; 22, Joe McDougall, 35, 11:22; 23, Blake Boutwell, 7, 11:22; 24, Jaida Boutwell, 10, 11:23; 25, Evan Luksich, 6, 11:34; 26, Aaron Luksich, 36, 11:36; 27, Ben Lopez, 7, 11:45; 28, Noah Kanahele, 11, 11:46; 29, Lottie Dillard, 9, 12:05; 30, Eric Dillard, 43, 12:13;
    31, Isiah Markwell, 7, 12:23; 32, Paul Markwell, 33, 12:23; 33, Nevaeh Thomas, 13:04; 34, Gavin Lindbloom, 9, 13:04; 35, Ty Larson, 10, 13:15; 36, Phoebe Larson, 12, 13:33; 37, Bryn Lango, 9, 13:36; 38, Tina Bastian, 41, 13:37; 39, Gabriel Luksich, 6, 13:38; 40, Laura Luksich, 33, 13:44;
    41, Easton Douglas, 4, 13:48; 42, Katerina Douglas, 29, 13:48; 43, Tyler Douglas, 0:00, 14:04; 44, Ben Bokish, 10, 14:07; 45, Jacob Vandyke, 7, 14:08; 46, Payson Wallace, 6, 14:12; 47, Josh Wallace, 36, 14:52; 48, Natalie Winans, 11, 14:55; 49, Jenna Dode, 25, 14:58; 50, Elizabeth Hikade, 8, 14:59;
    51, Makinzie Johnston, 9, 15:04; 52, Beckett Dillard, 6, 15:04; 53, Hayden Hull, 7, 15:48; 54, Lona Dillard, 37, 15:49; 55, Tanner Spence, 6, 16:04; 56, Oliver Ross, 6, 16:05; 57, Joey Ross, 36, 16:06; 58, Heather Johnston, 34, 16:20; 59, Landen Hull, 5, 16:21; 60, Naiah Ebacher-Kendal, 5, 16:22;
    61, Shantel Ebacher, 10, 16:36; 62, Bennett Bastian, 8, 16:41; 63, Riley Ellyson, 7, 17:38; 64, Zephyr Decoste, 7, 17:38; 65, Deja Randle, 7, 17:53; 66, Amy Winans, 17:58; 67, Madison Snyder, 12, 18:28; 68, Dani Anderson, 8, 18:29; 69, Cassidy Dix, 14, 18:38; 70, Adisen Watkins, 7, 18:50;
    71, Kaiden Watkins, 5, 19:22; 72, Earl, Tye, 62, 19:25; 73, Lucas Ellyson, 11, 19:26; 74, Thade, Banry, 6, 20:20; 75, Aubrey Vanderhoff, 5, 20:24; 76, Brody George, 4, 20:26; 77, Brayden Vanderhoff, 7, 20:33; 78, Bree Vanderhoff, 35, 21:34; 79, Skyler Polero, 11, 21:35; 80, Kimberly Day, 40, 21:35;
    81, Melba Day, 69, 21:48; 82, Corbin Avant, 10, 21:54; 83, Caleb Dalke, 6, 22:22.
Reader Reaction

      calendar