|
|
|
MailTribune.com
  • RESULTS / STANDINGS

  • Bowling
    • email print
      Comment
  • Bowling
    Local Highlights
    At Lava Lanes
    July 22
    MEN — Adam Southard 276-755; Sam Coulter 279-700; Shasta Bateman 244-671; Mike Kringelbach 256-668; Mark Holden 257-656; Richard Tobin 247-650; Frankie Rutigliano 244-638; Rob Daniels 257-635; Jack Cole 257-624; Sam Scarbrough 246-611; Johnny Prestage Jr. 246; James Wespremi 245; Craig Skinner 235; Gene Lounder 224; Logan Mobley 223; Mitch Rowan 222; Kevin Putnam 221; Bob Blackwell 216; Gary Hull 208; Matt Deschamps 206; Don Greenamyer 201; Eric Lierman 200; James Mobley 198; Lonnie Lierman 197; Ryan Hurd 193; Mathew Harthun 186; Joe Deaver 179; Brian Johnsen 179; Steve Gelhardt 174; Mike Schalz 171.
    WOMEN — Barb Henderson 256-694; Jodi Bell 229-636; Sheila Anderson 221-613; Tracy Skinner 213; Tracy Robinson 213; Darci Mullin 212; Debi Holden 208; Jaime Baker 200; Debbie Gibson 189; Jan Sutherlin 177; Dianna Sather 164; Sydney Small 154;
    SENIORS
    MEN — Al Rossi 235-655; Art Ball 228-631; Ken Myres 246; Pat Williams 233; Les Nimmo 225; Cleon Botsford 207; Roger Vanbuskirk 195; Chet Faurholt 191; Red Talbott 147.
    WOMEN — Laurie Owen 280-688; Jan Chambers 233-634; Thelma Glass 214; Janet Crandall 201; Deanna Vanbuskirk 188; Barb Lane 180; Dody Talbott 179; Lainie Hansen 175; Judy Lewis 169; Bev Schultz 159.
    LAVA LANES MATCH CLUB (at Harbor Lanes Eureka, Calif.)
    July 20
    MEN — Bill Janes 237-608; Doug Guches 225; Jerry Smith 224; Jim Shreeve 216; Gary Hudnall 215; Jim Guches 206; Lee Evans 202; Leon Fogle 202.
    WOMEN — Alberta Rankin 190.
    July 21
    MEN — Bill Janes 226-629; Duane McLean 213-601; Lee Evans 233; Leon Fogle 233; Jerry Smith 203.
    WOMEN — Betty Havira 213.
    At Roxy Ann Lanes
    MEN — Tony Korth 257-268-742, Randy Cochran 243-278-220-741, Leighton Edge 229-275-708, Bill Weekley 266-226-703, Dave Wooley 243-269-693, Greg Hafner 248-228-683, Rob Scott 225-238-673, Jared Pruitt 244-230-673, Damon Cochran 222-238-660, Jeff Pruitt 224-227-645, Willie Anderson 237-644, Ron Seymour 256-643, Jan Davies 229-225-642, Duane Patterson 247-639, Rick Sanchez 224-639, Darwin Moore 234-223-632, Chuck Hinks 223-624, Dave Wooley 647, Ozzie Brockbank 620, Bruce Harper 607, Mike Champion 604, Brett Hays 601. Games: Bryon Blocher 243, William Travis 234, Ron Seymour 225, Don Gregg 225, Brett Hays 223, Jimmie Jones 222, Davey Peters 221, Bryon Blocher 221.
    WOMEN — Anita Thomson 201-214-605, Peggy Marchant 224-601, Whitney James 200-227-596, Judy Hanna-Bell 217-559, Carol Coplen 234-542, KD Pritchett 236-534, Jessica Cutteridge 212-522, Tabitha Croy 208-517, Peggy Marchant 541, Joan Keeney 530. Games: Charlene Brown 207.
    SENIORS
    MEN — Robert Keaton 256-235-648, Johnny Prestage, JR 180-194-546, Johnny Prestage, SR 193-542, Bill Hollingsworth 185-513, Larry Winebrenner 181-195-500.
    WOMEN — Janet Crandell 202-170-539, Carol Coplen 181-480. Games: Maxine Bartlett 175.
    ROXY ANN JR./ADULT:
    JUNIORS — Corrisa Weekley 203-554, Colleen Horan 209-504, Jake Donis 506, Aidan Cool 157, Darren Babcock 148.
    ADULTS — Mitch Babcock 220-225-650, Bill Weekley 227-249-633, Randy Shaffer 611, Robert Slayton 222.
    ROXY JR. TRIOS — Matthew Ahlstrom 199-515, Jeremiah Boatwright 132-139-395, Cree Beldi 123-353, Kaden Boatwright 113-321, Jacob McClure 96-95-281. Games: Andre Moreno 136, Darren Babcock 144, David Eskotter 101, Nathaniel Peterson 82.
    NO-TAP TRIOS:
    MEN — Troy Miles 277-744, Eric Jackson 277-743, Larry Winebrenner 260-674.
    WOMEN — Crystal Armstead 244-300-758, Peggy Marchant 297-234-709, Donna McMann 254-253-655, Billie Christianson 221-225-642.
    City League
    Medford Parks & Recreation
    Through July 22
    MONDAY MEN'S A SOFTBALL
    Hussey Shelter 6-0
    Jackson Creek Pizza 5-1
    Oil Stop 4-2
    Pacific Air/AAA Civic Fire Extinguisher 3-3
    Wild Bunch 2-4
    Am. Fam/High Tech Cleaning 1-5
    Super 8 0-6
    MONDAY MEN'S B MAJOR SOFTBALL
    Cook Security Group 6-1
    Bear Creek Lock & Safe 6-1
    Steve Himmelman Construction 5-2
    Bang Bang Mafia 4-3
    Tim's Chips Walking Billboards 4-3
    I'd Hit It 3-2-2
    Sons of Pitches 3-4
    Pyros 3-4
    L & W 5.0 2-5
    Aftershock 2-5
    Dutch Mafia 2-4-1
    Hunt Tractor 0-6-1
    MONDAY MEN'S B GENERAL SOFTBALL
    RAD 6-1
    Centennial Golf Club 6-1
    Hooligans 5-2
    Pirates 4-3
    Elite Contracting 4-3
    Impact 3-4
    Airport Chevy 2-5
    Downpour 2-5
    Mountain Mike's 2-5
    Ashland Athletics 1-6
    TUESDAY RELIGIOUS AFFILIATES SOFTBALL
    Bethel Church 8-2
    The Naz 7-3
    Hart Insurance/ACF 7-3
    Westminster 6-4
    Brothers in Christ 6-4
    SDA/State Farm 6-4
    Gamerosity/Mountain Church 2-7
    Ashland LDS 2-8
    Sonrise SDA 4 Him 0-9
    TUESDAY CO-ED B SOFTBALL
    Patrick O'Connor Landscaping 10-0
    Super 8 7-2
    Dick's Towing 7-3
    Marty Bandfield Trucking 5-4
    Generations 5-5
    Fusion 3-7
    I'd Hit It 3-7
    Re/Max 3-7
    Kelly's 1-9
    TUESDAY CO-ED C SOFTBALL
    DeCarlow Designs 8-1-1
    Keith Schulz Garage 9-2
    Amy's Kitchen 9-2
    Dutch Rebels 8-3
    Recology 7-3-1
    Asante 7-4
    Bob Thomas Automotive Bombers 6-5
    Rogue Automotive 6-5
    Broke 'N Naggin/Jackson Creek Pizza 5-6
    ADSO 3-7-1
    Moss Adams 3-8
    Sacred Heart Angels 2-8-1
    Regulators 1-9
    Nelson's Brake & Alignment 0-11
    WEDNESDAY WOMEN'S B SOFTBALL
    The Other Team 6-1
    Relax 6-1
    Dental Excellence 3-4
    Outlaws 3-4
    Bruce's Repair 2-5
    Bo Knows Construction 1-6
    WEDNESDAY WOMEN'S C SOFTBALL
    Optimism 5-2
    Rogue Valley Physicians 5-2
    Sass With Class 5-2
    Forest Contract of Oregon 4-3
    Tim's Chips Lady Billboards 3-4
    Stitchin' Post 3-4
    Apex Roofing 2-5
    4 Daughters Irish Pub 1-6
    WEDNESDAY MEN'S C MAJOR SOFTBALL
    CP Racing 4-2
    Outlawz 4-2
    Balls Deep 4-2
    Stewart Media Sluggers 3-3
    SINISTER 3-3
    Crazy Schmit 0-6
    WEDNESDAY MEN'S C GENERAL SOFTBALL
    Silkscreen Factory 5-1
    Motorcycle Superstore 4-2
    Service Connected 4-2
    Pacific Crest Transformers 3-3
    Medford Firefighters 3-3
    Rogue Co-Ops 3-3
    Murphy Veneer 1-5
    Bulldogs 1-5
    THURSDAY MEN'S C MAJOR SOFTBALL
    Black Rock Coffee 6-1
    Shockers 6-1
    Biomass One 5-2
    BD 5-2
    SAMCRO 5-2
    Monster X Tour 5-2
    Landsharks 3-4
    Cyber Center 2-5
    SOS Plumbing 2-5
    On Point Construction 1-6
    Dark Knights 1-6
    Sons of Pitches 1-6
    THURSDAY MEN'S C GENERAL SOFTBALL
    Foul Play 6-1
    4 Daughters Irish Pub 6-1
    Southern Oregon Beer Stars 5-2
    Bangers 5-2
    Advanced Truck Body & Equipment Co. 5-2
    Optical Illusions 5-2
    Signature Healthcare 4-3
    Beer Works/Broke 'N Draggin' 3-4
    Longshots 2-5
    Beer-Thirty 1-6
    Ascentron 0-7
    Subaru Sluggers 0-7
    THURSDAY SENIOR SOFTBALL
    Rogues 6-0-1
    Bear Creek Lock & Safe 6-2
    Vortex 3-4-1
    Medford Lightning 3-5
    So. Oregon Storm 1-8
    SUNDAY CO-ED B SOFTBALL
    Wolf Pack 7-0
    Buckets Bigsticks 5-2
    Just 4 Fun 4-3
    Ana's Bananas 4-3
    Oak Tree Northwest 1-6
    Twin Creeks 1-7
    SUNDAY CO-ED C MAJOR SOFTBALL
    Team Mo 6-1
    Bill's Glass 6-1
    Sisters and the Misters 5-2
    Coldwell Banker/Cesar Quinonez 5-2
    Welburn Electric 5-2
    Special Deliveries 4-3
    Balls and Chains 3-4
    Gamerosity 3-4
    Cognitive Distortion 2-5
    Hit and Run 1-6
    Boise Brawlers 1-6
    Those Guys 1-6
    SUNDAY CO-ED C GENERAL SOFTBALL
    The Decrepits 7-0
    The Eagles 6-1
    Bandits 5-2
    Stingrays 5-2
    CrossFit the Den 4-3
    Mound Hounds 3-3-1
    Rogue Valley CrossFit 3-4
    EMDC 2-4-1
    Bad Company 2-5
    Mis-Matched 2-5
    Used2B 2-5
    Pirates 0-7
    SUNDAY CO-ED C MINOR SOFTBALL
    Bad News Pears/Tree Top 6-1
    Les Schwab 5-1
    MMC Scrubs 4-2
    Siskiyou Sports 4-3
    7th Inning Stretch 3-4
    Logos Charter School 3-4
    B & B 1-6
    Ascentron 1-6
    WOMEN'S FUTSAL
    Joga Bonitas 1-0-1
    Wolfpack 1-0-1
    Swift Kicks 1-1-0
    Comets 0-2-0
    MONDAY CO-ED 35-UP 7 VS. 7 SOCCER
    Fuego Viejo 2-0
    The Yellow Team 2-0
    The Rogues 1-1
    FC International 1-1
    FC 1970 0-2
    Arsenal 0-2
    WEDNESDAY CO-ED 11 VS. 11 SOCCER
    Northwest Scholars 2-0
    Wolf Pack 1-0
    Naranja Mechanica 1-0-1
    Rogue Riders 1-1
    X Men 0-1-1
    Joe's Mobie Glass 0-1
    Baci's 0-2
    OUTDOOR WOMEN'S 7 VS. 7 SOCCER
    Comets 2-0
    BH 2-0
    Orange Crush 1-0
    Bees 1-0
    Lightning 1-1
    Shin Kickers 0-2
    Shooting Stars 0-2
    Astros 0-2
    SAND CO-ED C VOLLEYBALL
    Mouthful of Sand 4-0-1
    Sets on the Beach 4-1
    Baumann Away 3-3
    Sun Chasers 2-3-1
    Ashland Amigos 2-4
    ServAces 0-6
    SAND CO-ED B MAJOR VOLLEYBALL
    Kiss My Aces 5-2-1
    Tum Ting Wong 5-2-1
    Team Fite 5-3
    Sand Stars 3-4-1
    The No Names 2-5-1
    Team Chance 2-6
    INDOOR WOMEN'S B VOLLEYBALL
    Kiss My Ace 7-1
    Dragonflies 4-4
    Jumping Beans 4-4
    Mission Unblockables 1-7
    INDOOR CO-ED C MAJOR VOLLEYBALL
    Off in the Woods 7-1
    Next 6-2
    Rogue Valley CrossFix 2-6
    Medford Marvels 1-3
    The Cruzers 0-4
    INDOOR CO-ED C VOLLEYBALL
    The Cruzers 4-0
    Too School for Cool 6-2
    Joy of Sets 4-4
    Israelites 4-4
    Hit Happens 4-4
    The Unknowns 2-6
    Medford Marvels 0-4
    Golf
    Holes-in-One
    Martin Guillen, Laurel Hill Golf Course, No. 3, 130 yards, gap wedge, July 17. Witnessed by Jose Acevedo and John Couch.
    U
    Waldo Hart, Bear Creek Golf Course, No. 6, 139 yards, 9-iron, July 22. Hart's first ace was witnessed by Justin Davidson, Josh Comer and Ben Comer.
    U
    Ed Chance, Stone Ridge Golf Course, No. 12, 144 yards, July 20. His second hole-in-one was witnessed by playing partners Harry Collier and Bob Evans.
    Quail Point GC
    Senior Mens Club
    Two-Best Ball Tournament
    July 17
    RESULTS — 1, Stan Luther, Paul Schurman, Dick Fowler, Bob Norris, 51; 2, Jack Cooney, Bob Rosendahl, Paul Johnson, Ernie Huenemeyer, 55; 3, Gene Ritter, Tom Chambers, Jim Holloway, (Ghost Draw), 58.
    FEWEST PUTTS (GOLD TEE) — 1, Tom Chambers, 15
    FEWEST PUTTS (WHITE TEE) — 1, Earl Norgard, 14.
    Laurel Hill GC
    Ladies Golf Club
    Most Bogies Format
    July 15
    FLIGHT A — 1 (tie), Ellen Weatherton, Carolyn York, 5; 3, Jean Nelson, 4; 4, Agnes Marshall, 3.
    FLIGHT B — 1, Donna Edsel, 6; 2, Toni Defty, 3; 3, Joan Stout, 2.
    FLIGHT C — 1, Miriam Doty, 3; 2, Christie L'Heureux, 2; 3 (tie), Suzanne Rotz, Lorie Buerk, 1.
    FLIGHT D — 1, Denita Buss, 2.
    K.P. — Carolyn York.
    Men's League
    Best Ball Format
    July 17
    BEST BALL WINNERS — 1, Martin Guillen-Ed Irvine, 31; 2, Cary Marshall-Roger Adams, 32; 3, Larry Stanley-Bob Stoner, 34.
    GROSS — 1, Charlie Tucker, 34; 2, Cary Marshall, 35; 3, Martin Guillen, 36.
    K.P. — No. 3, Martin Guillen. No. 4, Bruce Fauble.
    Eagle Point GC
    Ladies Club
    Sucker in the Bucket Format
    July 16
    GROSS — 1, D. Grosch, Peeters, D. Winnen, L. Scott, 83; 2, J. Laws, B. Behymer, M. Resler, P. Waldrop, 86.
    NET — 1, L. Gainey, J. Mayfield, K. Howard, 61; 2, L. Baker, S. Ford, K. Briethaupt, T. Hicks, 63.
    K.P. (0-25 hcp., 26-up hcp.) — No. 3, S. Kimmel, T. Hicks. No. 8, R. White, E. Payne. No. 13, B. Naef, T. Hicks. No. 15, J. Mayfield, J. Tonn.
    Centennial GC
    Senior Tuesday
    Two-Man Super Drive Format
    July 16
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Mark Wilson-Craig Siebenlist, 64; 2, Bill Atwood-Hal Rose, 66; 3, Willy Rees-Dick Pruitt, 67; 4, Brian Edwards-Ken Gentry, 68.
    NET — 1, Gary Warner-Kevin Williams, 54; 2, Rod Reid-Nick Viani, 57; 3, Bill Hymas-Russ McBride, 59; 4, Denny Sweet-Rich Larsen, 59.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, BG Brosterhous-Sixto Rodriguez, 67; 2, Alex Schulenburg-Kurt Waldmann, 69; 3, Jim Connell-John Wilfong, 71; 4, Steve Josephson-Carl Tinsley, 72.
    NET — 1, Rich Olney-Chris Stark, 52; 2, Don DeWald-Carl Schneiderman, 56; 3, Mike Fyre-Alan Vogel, 59; 4, Selby Hyde-Skip Ayers, 59.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Rod Pope-Otis Applegate, 71; 2, Mark Lewis-Stacy Morgan, 74; 3, Rod Hammer-Bruce Mortenseon, 74; 4, Jim Falk-Troy Boyd, 75.
    NET — 1, Norm Hall-Jerry Morrison, 54; 2, Rick Seltzer-Carl Bomstead, 54; 3, Frank Thornquest-Jim Graham, 56; 4, Jim Zentgraf-Jim Clark, 59.
    Rose Club
    Medal Play - Low Gross-Low Net Format
    July 18
    NET — 1, Dianne Ouellet, 69; 2, Kathy Bates, 69; 3, Anne Westerman, 73.
    GROSS — 1, Linda Johnson, 79; 2, Christina Phelps, 83; 3, Kathy Pauck, 89.
    SECOND FLIGHT
    NET — 1, Trea Hicks, 70; 2, Connie Howard, 71; 3, Sonja Dedrick, 72.
    GROSS — 1, Mindy Ferris, 92; 2, Vicki Capp, 98; 3, Marilyn Hawkins, 100.
    K.P. — Christina Phelps, Joan Peek, Suzanne Lang.
    Oak Knoll GC
    Men's Twilight Club
    Week 11
    July 18
    TEAM STANDINGS — 1, Smallville, 85; 2, Drunken Masters, 79; 3, Fore! and Daft, 77; 3, Mixed Bag, 77; 3, The OB's, 77; 6, Blue Meanies, 76; 7, Higher Power, 75; 8, Sub-Par, 74; 9, Rusty Blades, 69; 10, DownPour.com, 51; 11, Dirty Birdies, 48; 12, Rough Riders, 46; 13, Darex, 44; 14, Gotta Hit It, 42.
    0-18 HANDICAP
    GROSS — 1, Krohn, 37; 2, Akins, 38; 3, Dickey, 39; 4, Richardson, 39.
    NET — 1, Mahoney, 33; 2, Harlan, 33; 3, Black, 34; 4, Valentini, 34.
    K.P. — No. 2, Richardson. No. 9, Richardson.
    19-UP HANDICAP
    GROSS — 1, LaPierre, 38; 2, Carder, 45; 3, Rampy, 45; 4, Parent, 47.
    NET — 1, Wurfl, 32; 2, Shea, 34; 3, Kaylor, 34; 4, Lumbreras, 35.
    K.P. — No. 2, Massey. No. 9, Catropa.
    54-Hole Match Play Tournament
    July 20-21
    SATURDAY FOUR BALL
    Sultans of Swing 2 1/2, Long Ballers 2 1/2
    RESULTS — Akins-Cronin d. Morrison-DeForest, 3 & 2; 2, Krohn-Zukis d. Jones-Tokareff, 3 & 2; Morris-Marshak and Kohan-Facey, all square; Balzarini-LaPierre d. Hauck-Rampy, 3 & 2; Lewis-Brown d. Ritter-Davies, 4 & 3.
    SATURDAY ALTERNATE SHOT
    Sultans of Swing 2 1/2, Long Ballers 2 1/2
    RESULTS — Morrison-DeForest d. Kriohn-Kohan, 1-up; Jones-Medeck d. Akins-Cronin, 2-up; Morris-Marshak and Facey-Davies, all square; Hauck-Rampy d. Balzarini-LaPierre, 5 & 3; Ritter-Wurfl d. Lewis-Brown, 3 & 2.
    SUNDAY SINGLES
    Long Ballers 7, Sultans of Swing 4
    RESULTS — DeForest d. Kohan, 3 & 1; Akins d. Morrison, 1-up; Facey d. Balzarini, 5 & 4; Krohn d. Jones, 2 & 1; Medeck and Cronin, all square; Tokareff d. Hauck, 1-up; Rampy d. LaPierre, 5 & 4; Winmill d. Marshak, 3 & 2; Brown d. Davies, 2 & 1; Lewis and Ritter, all square; Zukis d. Morris, 5 & 3.
    SATURDAY LONG PUT — Cronin, Davies.
    SATURDAY K.P. — Akins, LaPierre.
    SUNDAY K.P. — Hauck, Tokareff.
    SUNDAY LONGEST PUTT — Winmill, Zukis.
    Stone Ridge GC
    Monday League
    July 15
    TEAM RESULTS — Stone Ridge 6, J'Ville Nuggetts 6, Dash Specialties 5, Jerry's Misfits 4, Coca-Cola 4, The Hackers 4, Birdies, Bogeys, Beer & Bourbon 4, Ridge Runners 4, Eagar Plumbing 4, Golf Boys 3, Mixed Up 2, The Aces 2.
    K.P. — No. 12, Scott Okon. No. 17, Jonny Curtright.
    Senior Tour
    Four-Man Super Drive Fall Back Format
    July 17
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Dave Johnson, Stan Reiter, George Berry, Gary Highland, 122; 2, Steve Cox, Jerry Britton, Randy Cochran, Roger Courtney, 132; 3, Jim Leffler, Rob Robinson, Mike Gibson, Leon Roulier, 132.
    NET — 1, Paul Bostic, John Coddington, Ed Borgnino, Dennis Gerke, 98; 2, Bill Ligon, Don Wallace, Bob Davidson, Rich Olney, 103; 3, Jim Hagemann, Randy Becker, Bob Mayfield, Roger Schnoes, 107.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Don Mitchell, Dale Baker, Ron Eastgate, Steve Buttolph, 142; 2, Greg Meyer, Joe Weber, Ron Gleeson, Bruce Irwin, 142; 3, Larry Walker, John Watson, John Devos, Rick Prim, 144.
    NET — 1, Clancy Renkoski, Jerry Krueger, Wayne Bennett, Paul Williams, 92; 2, Bob Waldo, Paul Larson, Zane Searles, Vic Garrison, 96; 3, Earl Sloan, Don Young, Ruben Davalos, Jack Seybold, 104.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 2, Bob Lima, Randy Cochran. No. 12, Gary Highland, Bill Pierce.
    Stewart Meadows GC
    Twilight League
    Week 11
    SuperDrive - Two-Man Scramble Format
    July 16
    GROSS — 1, Medford Mattress (Tony Kell, Dave Nelson, Ken Carr, Steve Lehnhardt).
    NET — 1, S & B James (John Fichtner, Jeff Jones, Jeff Fiegi, Brent Hackwell); 2, Drive M Deep (Gary Pirkkala, Brian Champion, Dan Brewington, Doug Bornemann); 3, Work Appraisal (Bill Harmon, Steve Work, Rick Work, Darrel Georgeson).
    K.P. — No. 5, Mike Serrano. No. 7, Dave Nelson.
    TEAM STANDINGS — 1, Tom's Bronco Parts, 19.5; 2, KOGAP, 17; 3, Stewart Meadows, 16.83; 4, Drive M Deep, 15; 5, Taste of Honey, 13; 6, Medford Mattress, 12.6; 7, True Lies, 11.43; 8, Cascade Athletic, 10; 9, S & B James, 9.93; 10, B.B.S., 9; 11, Final Final, 8; 12, Work Appraisal, 7.5; 13, A.P.I. Plumbing, 5.6; 14, Bogey Brothers, 5.5; 15, Aces, 2.5; 16, Jahnke Heating, 1.6.
Reader Reaction

      calendar