|
|
|
MailTribune.com
  • RESULTS / STANDINGS

  • Bowling
    • email print
  • Bowling
    Local Highlights
    AT LAVA LANES
    MEN — Adam Southard 275-730; Mark Bell 266-703; Matt Harris 245-689; Larry Scarbrough 256-678; Logan Mobley 258-662; Mark Holden 223-639; Bill Johnson 255-616; Jomer Viray 236; Jack Cole 235; Matt Tibbett 224; Mitch Rowan 224; Craig Robinson 223; Eric Lierman 220; Terry Nickerson 220; Johnny Prestage Jr. 219; Garrett Steely 216; Rick Jones 213; John Counts 210; Craig Skinner 205; Mathew Harthun 190; Troy Boyd 188; Steve Gelhardt 185; Joe Deaver 179; Lonnie Lierman 176.
    WOMEN — Val Wilson 235; Rose Wall 224; Debbie Gibson 198; Dianna Sather 182; Gayle Lierman 182; Cindy Hudnall 182; Jeannette Patterson 178; Jennifer Kincheloe 167; Brittanie Putnam 150.
    Seniors
    MEN — Art Ball 234-652; Lee Evans 235-649; Les Nimmo 213; Phil Clouse 211; Clovis Glass 200; Ernie Barre 186; Red Talbott 150.
    WOMEN — Verlene Kenaston 211; Marie Botsford 198; Barb Lane 188; Darlene Stockel 170; Carol Tower 169; Judy Lewis 167.
    Lava Lanes Match Club (at Harbor Lanes Eureka, Calif.)
    MEN — Neal Roberts 226-639; Lee Evans 226-619; Duane McLean 213.
    WOMEN — Betty Havira 203; Alberta Rankin 202; Thelma Glass 191.
    AT ROXY ANN LANES
    MEN — Jared Pruitt 258-221-257-736, Dave Wooley 237-267-699, Duane Patterson 225-275-693, Brad Wyncoop 247-224-684, Don Gregg 254-233-678, Damon Cochran 225-225-667, Bill Weekley 222-255-659, Bryon Blocher 235-639, Jeff Pruitt 236-631, Matt Grove 235-225-627, Gene Bell 253-615, Darwin Moore 221-610, Dave Wooley 223-610, Ron Seymour 237-606, Brad Merritt 231-606, Daniel Jones 223-604, Tony Korth 225-603, Rick Sanchez 601. Games: Scott Anderson 258, Leighton Edge 244, Andrew Wilson 235, Ron Seymour 225.
    WOMEN — Lela Larkin 202-214-604, Jessica Cutteridge 218-247-594, Peggy Marchant 205-223-588, Anita Thomson 226-575, KD Pritchett 200-541, Debbie Dreier 203-510, Jeanne Hammer 515, Rockie Trinca 510, Marlana Pruitt 509.
    Seniors
    MEN — Bob Prest 204-205-189-598, Robert Keaton 202-185-562, Johnny Prestage, JR 192-527, Chet Faurholt 194-520, Larry Winebrenner 184-182-516, Steve Berntsen 186-514. Games: John Wright 213, Bill Hollingsworth 187.
    WOMEN — Janet Crandell 193-514. Games: Bernice Charley 180.
    Roxy Junior/Adult
    ADULTS — Bill Weekley 608, Jan Chambers 531.
    JUNIORS — Charlie Sanders 285-620, Jake Donis 214-227-584, Josh Hatfield 178-190-511, Aidan Cool 168.
    ROXY JR TRIOS — Jeremy David 172, Alejandro Ramirez 132, Jeremiah Boatwright 130, Nathaniel Peterson 97-84, Theron Boatwright 46.
    NO-TAP TRIOS — Eric Jackson 278-268-300-846, Josh Lorton 274-747, Billie Christianson 254-238-221-713, Paul Thompson 263-708, Linda Augustin 275-673, Tiffany Taylor 231-630, Bobbie LeBlanc 236-604, Richie Miles 668, Cody Linthwaite 667. Games: Bonnie Knudsen 252, Donna McMann 229.
    City League
    Medford Parks & Recreation
    Through July 29
    MONDAY MEN'S A SOFTBALL
    Hussey Shelter 7-0
    Jackson Creek Pizza 5-2
    Oil Stop 4-3
    Pacific Air/AAA Civic Fire Extinguisher 4-3
    Wild Bunch 2-5
    Am. Fam/High Tech Cleaning 1-5
    Super 8 1-6
    MONDAY MEN'S B MAJOR SOFTBALL
    Cook Security Group 7-1
    Bear Creek Lock & Safe 7-1
    Steve Himmelman Construction 6-2
    Bang Bang Mafia 5-3
    Tim's Chips Walking Billboards 5-3
    Pyros 4-4
    I'd Hit It 3-3-2
    Sons of Pitches 3-5
    Dutch Mafia 2-5-1
    L & W 5.0 2-6
    Aftershock 2-6
    Hunt Tractor 0-7-1
    MONDAY MEN'S B GENERAL SOFTBALL
    Centennial Golf Club 7-1
    RAD 6-2
    Hooligans 6-2
    Elite Contracting 5-3
    Pirates 4-4
    Impact 4-4
    Mountain Mike's 3-5
    Airport Chevy 2-6
    Downpour 2-6
    Ashland Athletics 1-7
    TUESDAY RELIGIOUS AFFILIATES SOFTBALL
    Bethel Church 9-2
    Hart Insurance/ACF 8-3
    The Naz 7-4
    Westminster 7-4
    Brothers in Christ 6-4
    SDA/State Farm 6-5
    Gamerosity/Mountain Church 3-7
    Ashland LDS 2-9
    Sonrise SDA 4 Him 0-10
    TUESDAY CO-ED B SOFTBALL
    Patrick O'Connor Landscaping 11-0
    Dick's Towing 8-3
    Super 8 7-3
    Marty Bandfield Trucking 6-4
    Generations 6-5
    I'd Hit It 3-7
    Fusion 3-8
    Re/Max 3-8
    Kelly's 1-10
    TUESDAY CO-ED C SOFTBALL
    DeCarlow Designs 9-1-1
    Amy's Kitchen 10-2
    Keith Schulz Garage 9-3
    Dutch Rebels 8-4
    Asante 8-4
    Recology 7-4-1
    Bob Thomas Automotive Bombers 7-5
    Rogue Automotive 7-5
    Broke 'N Naggin/Jackson Creek Pizza 6-6
    ADSO 3-8-1
    Moss Adams 3-9
    Sacred Heart Angels 2-9-1
    Regulators 1-10
    Nelson's Brake & Alignment 1-11
    WEDNESDAY WOMEN'S B SOFTBALL
    The Other Team 7-1
    Relax 6-2
    Dental Excellence 3-5
    Outlaws 3-5
    Bruce's Repair 3-5
    Bo Knows Construction 2-6
    WEDNESDAY WOMEN'S C SOFTBALL
    Rogue Valley Physicians 6-2
    Sass With Class 6-2
    Optimism 5-3
    Forest Contract of Oregon 5-3
    Tim's Chips Lady Billboards 3-5
    Stitchin' Post 3-5
    Apex Roofing 2-6
    4 Daughters Irish Pub 2-6
    WEDNESDAY MEN'S C MAJOR SOFTBALL
    CP Racing 4-2
    Outlawz 4-2
    Balls Deep 4-2
    Stewart Media Sluggers 3-3
    SINISTER 3-3
    Crazy Schmit 0-6
    WEDNESDAY MEN'S C GENERAL SOFTBALL
    Silkscreen Factory 5-1
    Motorcycle Superstore 4-2
    Service Connected 4-2
    Pacific Crest Transformers 3-3
    Medford Firefighters 3-3
    Rogue Co-Ops 3-3
    Murphy Veneer 1-5
    Bulldogs 1-5
    THURSDAY MEN'S C MAJOR SOFTBALL
    Shockers 6-1
    Black Rock Coffee 6-2
    BD 6-2
    SAMCRO 6-2
    Monster X Tour 5-2
    Biomass One 5-3
    Landsharks 3-4
    Cyber Center 3-5
    SOS Plumbing 2-5
    Dark Knights 2-6
    On Point Construction 1-7
    Sons of Pitches 1-7
    THURSDAY MEN'S C GENERAL SOFTBALL
    4 Daughters Irish Pub 7-1
    Foul Play 6-1
    Bangers 6-2
    Optical Illusions 6-2
    Southern Oregon Beer Stars 5-3
    Advanced Truck Body & Equipment Co. 5-3
    Signature Healthcare 5-3
    Beer Works/Broke 'N Draggin' 3-4
    Longshots 3-5
    Beer-Thirty 1-7
    Ascentron 0-8
    Subaru Sluggers 0-8
    THURSDAY SENIOR SOFTBALL
    Rogues 8-0-1
    Bear Creek Lock & Safe 7-2
    Vortex 3-5-1
    Medford Lightning 3-6
    So. Oregon Storm 1-9
    SUNDAY CO-ED B SOFTBALL
    Wolf Pack 8-0
    Buckets Bigsticks 6-2
    Just 4 Fun 5-3
    Ana's Bananas 4-4
    Oak Tree Northwest 1-7
    Twin Creeks 0-8
    SUNDAY CO-ED C MAJOR SOFTBALL
    Team Mo 7-1
    Bill's Glass 7-1
    Coldwell Banker/Cesar Quinonez 6-2
    Welburn Electric 6-2
    Sisters and the Misters 5-2
    Special Deliveries 5-3
    Balls and Chains 4-4
    Gamerosity 3-5
    Cognitive Distortion 2-6
    Hit and Run 1-7
    Boise Brawlers 1-7
    Those Guys 1-7
    SUNDAY CO-ED C GENERAL SOFTBALL
    The Decrepits 8-0
    The Eagles 6-1-1
    Bandits 6-2
    Stingrays 5-3
    CrossFit the Den 4-4
    Rogue Valley CrossFit 4-4
    Mound Hounds 3-4-1
    EMDC 3-4-1
    Bad Company 2-5-1
    Mis-Matched 2-6
    Used2B 2-6
    Pirates 1-7
    SUNDAY CO-ED C MINOR SOFTBALL
    Bad News Pears/Tree Top 6-2
    Les Schwab 5-3
    MMC Scrubs 5-3
    Siskiyou Sports 5-3
    Logos Charter School 4-4
    7th Inning Stretch 3-5
    B & B 2-6
    Ascentron 2-6
    WOMEN'S FUTSAL
    Wolfpack 2-0-1
    Joga Bonitas 1-0-2
    Swift Kicks 1-2-0
    Comets 0-2-1
    MONDAY CO-ED 35-UP 7 VS. 7 SOCCER
    Fuego Viejo 2-0-1
    The Yellow Team 2-0-1
    The Rogues 2-1
    FC International 2-1
    FC 1970 0-3
    Arsenal 0-3
    WEDNESDAY CO-ED 11 VS. 11 SOCCER
    Northwest Scholars 3-0
    Wolf Pack 1-0-1
    Naranja Mechanica 1-0-1
    X Men 1-1-1
    Rogue Riders 1-2
    Joe's Mobie Glass 0-1-1
    Baci's 0-3
    OUTDOOR WOMEN'S 7 VS. 7 SOCCER
    Comets 3-0
    BH 3-0
    Lightning 2-1
    Orange Crush 1-1
    Bees 1-1
    Astros 1-2
    Shin Kickers 0-3
    Shooting Stars 0-3
    SAND CO-ED C VOLLEYBALL
    Mouthful of Sand 6-0-1
    Sets on the Beach 6-1
    Baumann Away 3-5
    Sun Chasers 2-5-1
    Ashland Amigos 2-6
    ServAces 2-6
    SAND CO-ED B MAJOR VOLLEYBALL
    Kiss My Aces 7-2-1
    Team Fite 7-3
    Tum Ting Wong 6-3-1
    Sand Stars 4-5-1
    The No Names 2-7-1
    Team Chance 2-8
    INDOOR WOMEN'S B VOLLEYBALL
    Kiss My Ace 9-1
    Dragonflies 5-5
    Jumping Beans 5-5
    Mission Unblockables 1-9
    INDOOR CO-ED C MAJOR VOLLEYBALL
    Off in the Woods 9-1
    Next 7-3
    Rogue Valley CrossFix 2-8
    Medford Marvels 1-3
    The Cruzers 1-5
    INDOOR CO-ED C VOLLEYBALL
    Too School for Cool 8-2
    The Cruzers 4-0
    Joy of Sets 5-5
    Israelites 5-5
    Hit Happens 4-6
    The Unknowns 4-6
    Medford Marvels 0-6
    Golf
    Holes-in-One
    Sandy Thompson, Rogue Valley Country Club, No. 13, 7-iron, July 23. Witnessed by Mary K. Jackson, Bobbie Jaquette and Kitty Meyer.
    U
    Enoch Rodman, Laurel Hill Golf Course, No. 4, 110 yards, pitching wedge, July 23. Witnessed by Rick Elder.
    U
    Monte Martin, Laurel Hill Golf Course, No. 2, 170 yards, 7-iron, July 26. Witnessed by Meng Morrison and Terry Morrison.
    Stewart Meadows GC
    Lady Niners
    Field Scores Only Format
    July 23
    FLIGHT A — 1, Joan Peek; 2, Joani Bristol; 3, Wanda Jones; 4, Deanna St. Martin; 5, Judy Wallace; 6, Clara Butler.
    FLIGHT B — 1, Vicki Nascimento; 2, Delma Kortt; 3, Sharon Dillingham; 4, Sondra Thomas; 5, Cecelia Rayburn; 6, Ginny Pfenninger.
    K.P. — Georgene Van Orsow.
    Twilight League
    Week 12
    Three-Net Best Ball Format
    July 23
    RESULTS — 1, Taste of Honey (Kevin Locken, Tim Johns, Eric Engelbach, Mike Milhollin), 85; 2, True Lies (Dave Mooers, Ed Olson, Larry Spotanski, Brad McBee), 85; 3, A.P.I. Plumbing (Ryan Mateson, John Silvers, Curt Rodenmayer, George Scott), 90; 4, Drive M Deep (Gary Pirkkala, Dan Brewington, Brian Wilson, Doug Bornemann), 90; 5, Cascade Athletic (Hank Munn, Greg Jacobs, Matt Meunier, Ryan Munn), 92.
    SKINS — No. 4, Scott Cuthbertson.
    TEAM STANDINGS — 1, Tom's Bronco Parts, 19.5; 2 (tie), Drive M Deep, Taste of Honey, 17.5; 4, Stewart Meadows, 17.16; 5, KOGAP, 17; 6, True Lies, 15.93; 7, Medford Mattress, 12.93; 8, Cascade Athletic, 10.33; 9, S & B James, 9.93; 10, B.B.S., 9; 11, Final Final, 8.1; 12, A.P.I. Plumbing, 8; 13, Work Appraisal, 7.5; 14, Bogey Brothers, 5.5; 15, Aces, 2.5; 16, Jahnke Heating, 1.6.
    Quail Point GC
    Senior Mens Club
    Medal Play Tournament
    July 24
    WHITE TEE — 1, Harlan Barry, 27; 2, Don Ogren, 34; 3, Chuck Schwyn, 34; 4, Paul Schurman, 34; 5, Bill Johnson, 34; 6, Earl Norgard, 35.
    GOLD TEE — 1, Jack Hafner, 27; 2, Dick Fowler, 29; 3, Stan Luther, 29; 4, Ken Kelley, 30; 5, Tom Chambers, 32.
    K.P. — No. 4, Don Bolles. No. 9, Harlan Barry.
    Ladies Club
    Count 4's Format
    July 25
    FLIGHT A — 1, Bobbie Middaugh, 20; 2 (tie), Diane Plotts, Becky Hyde, 22; 3 (tie), Jody Larson, Kathy Nabozny, Val Rhodes, 23.
    FLIGHT B — 1, Cynthia Dolan, 20; 2, Elsie Williams, 21; 3, Barbara Sturtevant, 22.
    FLIGHT C — 1, Dee St. Martin, 21; 2, Maria Wahl, 23; 3, Sally Watts, 24.
    CHIP-INS — Elsie Williams, Pat Popow.
    FEWEST PUTTS — 1 (tie), Bobbie Middaugh, Elsie Williams, Kathy Nabozny, Becky Hyde, 14.
    Laurel Hill GC
    Ladies Club
    Lowest Net Format
    July 22
    FLIGHT A — 1, Jan Bettenburg, 26; 2, Jean Nelson, 30; 3, Elsie Marshall, 31.
    FLIGHT B — 1, Joan Stout, 28; 2, Betty Marshall, 31; 3, Joann Martin, 32.
    FLIGHT C — 1, Kathy Parker, 34; 2, Suzanne Rotz, 37; 3, Sandy Engelmann, 38.
    FLIGHT D — 1, Denita Buss, 29; 2, Amelia Middleton, 36; 3, Kelly Donley, 40.
    K.P. — Marian Doty.
    CHIP-IN — No. 7, Mary Sinclair.
    Best Ball Format
    July 24
    BEST BALL — 1, Craig Dutson-Larry Stanley, 33.
    GROSS — 1 (tie), Charlie Tucker, Cary Marshall, Jose Acevedo, Gus Wolf, Larry Stanley, 35.
    K.P. — No. 3, Randy Rand. No. 4, Gary Snow.
    Stone Ridge GC
    Monday League
    July 22
    NET — 1, Jerry's Misfits, 19.5; 2, Birdies, Bogeys, Beer & Bourbon, 19.75; 3, Dash Specialties, 20.75; 4, The Aces, 23; 5, Coca-Cola, 23.25; 6, The Hackers, 23.25.
    GROSS — 1, Golf Boys, 28; 2, Ridge Runners, 29; 3, Stone Ridge, 31; 4, J'Ville Nuggets, 32; 5, Eagar Plumbing, 32; 6, Mixed Up, 34.
    K.P. — No. 2, Johnny Curtright. No. 7, Chris Tooley.
    Senior Tour
    Two-Man Best Ball Format
    July 24
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Dave Rush-John Robinson, 65; 2, Ed Borgnino-Mark Plenneke, 69; 3, George Berry-Gary Highland, 70; 4, Stan Reiter-Brian Schlafke, 71.
    NET — 1, Ed Gunther-Rob Robinson, 57; 2, Jim Hagemann-Verne Moreland, 62; 3, Don Wallace-Rich Olney, 63; 4, Dave Dargitz-Rich Harris, 64.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Ed Chance-Bob Ulrich, 78; 2, Steve Cox-Jerry Britton, 79; 3, John Liston-Bill Butler, 80; 4, Rob Eastman-Greg Boehland, 82.
    NET — 1, Paul Bostic-John Codington, 56; 2, Dave Miller-Bill Pierce, 60; 3, Norm Renner-Bruce Irwin, 61; 4, Rod Hammer-Mort Gossett, 61.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Gary Smith-Dick Niedermeyer, 79; 2, Gordon Layton-Max Dalton, 82; 3, Bob Udall-Dale Baker, 82; 4, Skip Bogenoff-Paul Reynolds, 82.
    NET — 1, John Devos-Rick Prim, 54; 2, Wayne Bennett-Paul Williams, 55; 3, Gary Reed-Fred Pearson, 61; 4, Bob Waldo-Paul Larson, 61.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 7, John Robinson, Ray Hall. No. 17, D. Sayler, John Codington.
    Mixed Doubles Format
    July 28
    GROSS — 1, Dan Cavendar-Joani Cavendar, 34; 2, Scott Thomas-Rebecca Thomas, 35; 3, Eddie Arnold-Kathy Arnold, 36.
    NET — 1, Tom Howard-Connie Howard, 24.5; 2, Tim Croft-Terry Croft, 25.75; 3, Randy Becker-Bobbi Becker, 25.75.
    K.P. — No. 14, Dave Smith, Megan Norman. No. 17, Mel Cave, Loraine Zentgraf.
    Church Twilight League
    July 25
    GROSS — 1, Table Rock Fellowship No. 2, 30; 2, Butte Creek, 31; 3, Community Bible No. 1, 32; 4, Nazarene, 32; 5, Eagle Point, 33; 6, Rogue Valley Christian, 33; 7, Bethel No. 1, 35; 8, Medford Adventist No. 2, 38.
    NET — 1, Bethel No. 2, 20.75; 2, Table Rock Fellowship No. 1, 21; 3, Medford Adventist No. 1, 22; 4, St. John No. 1, 22; 5, St. Peter, 22.25; 6, Community Bible No. 2, 22.75; 7, Grace Lutheran Red, 22.75; 8, St. John No. 2, 23; 9, Grace Lutheran White, 25.
    K.P. — No. 2, Doug Cannon. No. 7, George Kerth.
    Eagle Point GC
    Four-Man 6-6-6 Scramble Format
    July 22
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Doss, Gage, Gage, Clayton, 125; 2, Howard, Rautenberg, Timmel, Todd, 130.
    NET — 1, Sisson, Lemmerman, Holcomb, Cockrum, 118; 2, Medaris, Sparks, Miller, Camassi, 118.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Plume, Bennett, Smith, Trautman, 144; 2, Fauble, Adams, Thompson, Allen, 147.
    NET — 1, Becker, Mayfield, Hagemann, Stupfel, 111.5; 2, Pringle, Lawson, Kendrick, Skinner, 112.5.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Tossie, Brekke, Fairington, Gossett, 153; 2, Hoppe, Nakamura, Davidson, Cook, 153.
    NET — 1, Alt, Petersen, Krolak, Hossu, 106; 2, Weber, Smith, Duggan, Meyer, 108.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, C. Gage, Seltzer. No. 8, Rautenberg, Pringle. No. 13, Doss, Stupfel. No. 15, Rautenberg, Hines.
    Senior Tour
    Four-Man Orange Ball + One Format
    July 29
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Collins, Clayton, Gage, Rautenberg, 148; 2, Buehler, Williams, Lemmerman, Cockrum, 153.
    NET — 1, Hutchinson, Gifford, Fowler, Wells, 131; 2, Weist, Reynolds, Vogel, Chaplin, 131.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Grove, Boyd, Milligan, Kindrick, 157; 2, Karrick, Fauble, Thompson, Dixon, 159.
    NET — 1, Gerke, Henke, Robinson, Sayler, 129; 2, Collier, Chance, Evans, Podesta, 131.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Hines, Gottinger, Davies, McElmurry, 161; 2, Miller, White, Horner, Ford, 165.
    NET — 1, Becker, Mayfield, Hagemann, Stupfel, 123; 2, Norquist, Dinwiddie, Rouland, Delk, 128.
    FLIGHT D
    GROSS — 1, Hoppe, Davidson, Nakamura, Cook, 168; 2, Weitman, Parisotto, Pantel, 172.
    NET — 1, Farkas, Pedersen, Granger, Henneyberry, 131; 2, Gleeson, Weber, Seybold, Sloan, 133.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Hughes, Gerke. No. 8, Weiland, Collins. No. 13, Gifford, Robbins. No. 15, Kindrick, Hoppe.
Reader Reaction

      calendar