BOWLING

BOWLING

Local Highlights

At Lava Lanes

Aug. 12

MEN — Duane McLean 240-621; Gary Hudnall 224-618; Neal Roberts 205; Glovis Glass 203; Rae Forbes 199.

WOMEN — Rita Hildreth 204; Cindy Hudnall 185.

At Roxy Ann Lanes

MEN — Dave Wooley 258-258-252-768, Dave Wooley 257-235-227-719, Greg Hafner 247-243-701, Jared Pruitt 247-244-693, Mike Champion 269-681, Ron Seymour 227-235-678, Damon Cochran 222-252-672, Tony Korth 226-225-662, William Travis 224-656, Don Gregg 244-638, Gene Bell 257-634, Ron Seymour 225-631, Bob Korth 222-624, Andrew Wilson 224-622, Damon Cochran 255-617, Scott Anderson 224-246-614, Matt Grove 243-602, Donovan Burgess 605, Bryon Blocher 604, Brett Hays 603. Games: Bruce Harper 248, David Bromagem 244, Jary Kapus 237, Jeremy Milburn 232, Kyle Thomson 223, Joe Ghormley 222, Bill Weekley 222.

WOMEN — Jessica Cutteridge 202-204-205-611, KD Pritchett 204-592, Anita Thomson 204-562, Peggy Marchant 202-548, Debbie Dreier 215-531, Whitney James 219-522, Linda Fait 534, Peggy Marchant 526, Tabitha Croy 511, Angi Davis 506. Games: Kerry Turner 200.

SENIORS

MEN — Bob Prest 224-191-578, Johnny Prestage, JR 201-182-536, Chet Faurholt 184-526, Steve Berntsen 181-191-519, Johnny Prestage, SR 187-509, Bill Hollingsworth 185-506. Games: Russell Matzkanin 180.

WOMEN — Carol Coplen 170-170-488, Janet Crandell 172-179-488.

NO-TAP TRIOS

MEN — Troy Miles 256-263-739, Richie Miles 265-246-701, Josh Lorton 264-695, Eric Jackson 246, Erik Schwalb 650.

WOMEN — Peggy Marchant 241-242-651, Crystal Armstead 255-628, Vanessa Hopf 628, Billie Christianson 222.

City League

Medford Parks & Recreation

Through Aug. 12

MONDAY MEN'S A SOFTBALL

Hussey Shelter 7-1

Jackson Creek Pizza 5-3

Oil Stop 5-3

Pacific Air/AAA Civic Fire Extinguisher 5-3

Wild Bunch 2-5

Super 8 2-6

Am. Fam/High Tech Cleaning 1-6

MONDAY MEN'S B MAJOR SOFTBALL

Cook Security Group 7-1

Bear Creek Lock & Safe 7-1

Steve Himmelman Construction 6-2

Bang Bang Mafia 5-3

Tim's Chips Walking Billboards 5-3

Pyros 4-4

I'd Hit It 3-3-2

Sons of Pitches 3-5

Dutch Mafia 2-5-1

L & W 5.0 2-6

Aftershock 2-6

Hunt Tractor 0-7-1

MONDAY MEN'S B GENERAL SOFTBALL

Centennial Golf Club 7-1

RAD 6-2

Hooligans 6-2

Elite Contracting 5-3

Pirates 4-4

Impact 4-4

Mountain Mike's 3-5

Airport Chevy 2-6

Downpour 2-6

Ashland Athletics 1-7

TUESDAY RELIGIOUS AFFILIATES SOFTBALL

Bethel Church 9-2

Hart Insurance/ACF 8-3

The Naz 7-4

Westminster 7-4

Brothers in Christ 6-4

SDA/State Farm 6-5

Gamerosity/Mountain Church 3-7

Ashland LDS 2-9

Sonrise SDA 4 Him 0-10

TUESDAY CO-ED B SOFTBALL

Patrick O'Connor Landscaping 11-0

Dick's Towing 8-3

Super 8 7-3

Marty Bandfield Trucking 6-4

Generations 6-5

I'd Hit It 3-7

Fusion 3-8

Re/Max 3-8

Kelly's 1-10

TUESDAY CO-ED C SOFTBALL

DeCarlow Designs 9-1-1

Amy's Kitchen 10-2

Keith Schulz Garage 9-3

Dutch Rebels 8-4

Asante 8-4

Recology 7-4-1

Bob Thomas Automotive Bombers 7-5

Rogue Automotive 7-5

Broke 'N Naggin/Jackson Creek Pizza 6-6

ADSO 3-8-1

Moss Adams 3-9

Sacred Heart Angels 2-9-1

Regulators 1-10

Nelson's Brake & Alignment 1-11

WEDNESDAY WOMEN'S B SOFTBALL

The Other Team 7-1

Relax 6-2

Dental Excellence 3-5

Outlaws 3-5

Bruce's Repair 3-5

Bo Knows Construction 2-6

WEDNESDAY WOMEN'S C SOFTBALL

Rogue Valley Physicians 6-2

Sass With Class 6-2

Optimism 5-3

Forest Contract of Oregon 5-3

Tim's Chips Lady Billboards 3-5

Stitchin' Post 3-5

Apex Roofing 2-6

4 Daughters Irish Pub 2-6

WEDNESDAY MEN'S C MAJOR SOFTBALL

CP Racing 4-2

Outlawz 4-2

Balls Deep 4-2

Stewart Media Sluggers 3-3

SINISTER 3-3

Crazy Schmit 0-6

WEDNESDAY MEN'S C GENERAL SOFTBALL

Silkscreen Factory 5-1

Motorcycle Superstore 4-2

Service Connected 4-2

Pacific Crest Transformers 3-3

Medford Firefighters 3-3

Rogue Co-Ops 3-3

Murphy Veneer 1-5

Bulldogs 1-5

THURSDAY MEN'S C MAJOR SOFTBALL

Shockers 6-1

Black Rock Coffee 6-2

BD 6-2

SAMCRO 6-2

Monster X Tour 5-2

Biomass One 5-3

Landsharks 3-4

Cyber Center 3-5

SOS Plumbing 2-5

Dark Knights 2-6

On Point Construction 1-7

Sons of Pitches 1-7

THURSDAY MEN'S C GENERAL SOFTBALL

4 Daughters Irish Pub 7-1

Foul Play 6-1

Bangers 6-2

Optical Illusions 6-2

Southern Oregon Beer Stars 5-3

Advanced Truck Body & Equipment Co. 5-3

Signature Healthcare 5-3

Beer Works/Broke 'N Draggin' 3-4

Longshots 3-5

Beer-Thirty 1-7

Ascentron 0-8

Subaru Sluggers 0-8

THURSDAY SENIOR SOFTBALL

Rogues 8-0-1

Bear Creek Lock & Safe 7-2

Vortex 3-5-1

Medford Lightning 3-6

So. Oregon Storm 1-9

SUNDAY CO-ED B SOFTBALL

Wolf Pack 8-0

Buckets Bigsticks 6-2

Just 4 Fun 5-3

Ana's Bananas 4-4

Oak Tree Northwest 1-7

Twin Creeks 0-8

SUNDAY CO-ED C MAJOR SOFTBALL

Team Mo 7-1

Bill's Glass 7-1

Coldwell Banker/Cesar Quinonez 6-2

Welburn Electric 6-2

Sisters and the Misters 5-3

Special Deliveries 5-3

Balls and Chains 4-4

Gamerosity 3-5

Cognitive Distortion 2-6

Hit and Run 1-7

Boise Brawlers 1-7

Those Guys 1-7

SUNDAY CO-ED C GENERAL SOFTBALL

The Decrepits 8-0

The Eagles 6-1-1

Bandits 6-2

Stingrays 5-3

CrossFit the Den 4-4

Rogue Valley CrossFit 4-4

Mound Hounds 3-4-1

EMDC 3-4-1

Bad Company 2-5-1

Mis-Matched 2-6

Used2B 2-6

Pirates 1-7

SUNDAY CO-ED C MINOR SOFTBALL

Bad News Pears/Tree Top 6-2

Les Schwab 5-3

MMC Scrubs 5-3

Siskiyou Sports 5-3

Logos Charter School 4-4

7th Inning Stretch 3-5

B & B 2-6

Ascentron 2-6

WOMEN'S FUTSAL

Wolfpack 4-0-1

Swift Kicks 2-3-0

Joga Bonitas 1-2-2

Comets 1-3-1

MONDAY CO-ED 35-UP 7 VS. 7 SOCCER

Fuego Viejo 3-0-1

The Yellow Team 3-0-1

The Rogues 2-2

FC International 2-2

FC 1970 1-3

Arsenal 0-4

WEDNESDAY CO-ED 11 VS. 11 SOCCER

Northwest Scholars 3-0-1

Naranja Mechanica 2-0-1

Wolf Pack 1-0-2

X Men 1-1-2

Rough Riders 1-2

Joe's Mobile Glass 0-2-1

Baci's 0-3-1

OUTDOOR WOMEN'S 7 VS. 7 SOCCER

Comets 3-0-1

BH 3-0-1

Orange Crush 2-1

Bees 2-1

Lightning 2-2

Astros 1-3

Shooting Stars 1-3

Shin Kickers 0-4

SAND CO-ED C VOLLEYBALL

Mouthful of Sand 9-1-1

Sets on the Beach 9-2

Sun Chasers 5-6-1

ServAces 4-8

Baumann Away 3-9

Ashland Amigos 3-9

SAND CO-ED B MAJOR VOLLEYBALL

Kiss My Aces 11-2-1

Team Fite 10-4

Tum Ting Wong 9-4-1

Sand Stars 5-8-1

Team Chance 3-11

The No Names 2-11-1

INDOOR WOMEN'S B VOLLEYBALL

Kiss My Ace 10-2

Dragonflies 7-5

Jumping Beans 5-7

Mission Unblockables 2-10

INDOOR CO-ED C MAJOR VOLLEYBALL

Off in the Woods 13-1

Next 8-6

Medford Marvels 1-3

The Cruzers 3-7

Rogue Valley CrossFix 3-11

INDOOR CO-ED C VOLLEYBALL

Too School for Cool 12-2

The Cruzers 4-0

Joy of Sets 8-6

Israelites 7-7

Hit Happens 5-9

The Unknowns 5-9

Medford Marvels 1-9



Golf

Hole-in-One

Al Hartwell, Stone Ridge Golf Club, No. 17, 120 yards, 9-iron, Aug. 12. Hartwell's first ace was witnessed by Dan Frank, Jay Davidson and Dave Gove.

Stewart Meadows GC

Lady Niners

Aug. 6

K.P. — Dee St. Martin.

Twilight League

Week 14

Two-Man Scramble Format

Aug. 6

GROSS — 1, Taste of Honey (Kevin Locken, Tom Leavens, Eric Engelbach, Mike Milhollin), 64.

NET — 1, Stewart Meadows (Mike Serrano, Al Hartwell, Herb Burrow, Rod Smith), 57; 2, Drive M Deep (Gary Pirkkala, Brian Wilson, Brian Champion, Dan Brewington), 58; 3, Tom's Bronco Parts (Scott Cuthbertson, Tom Wimmer, Daryl Hunt, Tom Bolar), 58.

K.P. — No. 5, Kevin Locken. No. 7, Tom Bolar.

TEAM STANDINGS — 1, Stewart Meadows, 25.16; 2, Drive M Deep, 22; 3, Tom's Bronco Parts, 21.5; 4, Taste of Honey, 19.5; 5, KOGAP, 19; 6, Medford Mattress, 16.43; 7, True Lies, 16.26; 8, Final Final, 13; 9, S & B James, 11.93; 10, Cascade Athletic, 10.33; 11, B.B.S., 9; 12, A.P.I. Plumbing, 8.1; 13, Work Appraisal, 7.5; 14, Bogey Brothers, 5.83; 15, Aces, 2.5; 16, Jahnke Heating, 1.93.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Four-Man 1-3s, 1-4s, 1-5s Format

Aug. 7

FLIGHT A

GROSS — 1, Brooks Hodapp, Marty Morlan, Jim Overmeyer, Stu Douglas, 135; 2, Dave Rush, John Robinson, Ken Gentry, Henry Wood, 136; 3, Dave Johnson, Stan Reiter, George Berry, Gary Highland.

NET — 1, Don Mitchell, Dale Baker, Ron Eastgate, Steve Buttolph, 112; 2, Jim Hagemann, Sam Schuh, Randy Becker, Blain Allen, 117; 3, George Kerth, Bruce Irwin, Bill Darnell, Larry Evans, 117.

FLIGHT B

GROSS — 1, Gary Smith, Stan Smith, Gordon Layton, Max Dalton, 149; 2, Mike Walsh, Larry Fellows, Leland McShane, Dave Miller, 161; 3, John Ochoa, Jack Jones, Bud Didrickson, Larry Cope, 161.

NET — 1, Don Simpson, Steve Hills, Larry Walker, John Watson, 116; 2, Clancy Renkoski, Jerry Krueger, Wayne Bennett, Paul Williams, 117; 3, Bob Waldo, Paul Larson, Zane Searles, Joe Zagorski, 118.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 7, Ray Keasler, L. Fellows (hole-in-one). No. 17, R. Courtney, R. Becker.

Monday League

Aug. 5

TEAM RESULTS (POINTS: Win = 2, Tie = 1, Loss = 0) — J'Ville Nuggets 7, Jerry's Misfits 6, Birdies, Bogeys, Beer & Bourbon 6, Mixed Up 6, The Hackers 5, Dash Specialties 4, Ridge Runners 4, The Aces 3, Stone Ridge 2, Eagar Plumbing 2, Coca-Cola 2, Golf Boys 1.

K.P. — No. 2, Scott Myers. No. 7, Justin Eagar.

Church League Twilight

Aug. 8

GROSS — Butte Creek, 44.5; Table Rock Fellowship #2, 40.75; Community Bible #1, 46.75; Nazarene, 45; Rogue Valley Christian, 45.25; St. Peter, 46; Bethel #1, 46.25; Grace Lutheran Red, 44.75; Medford Adventist #1, 80; Grace Lutheran White, 91; Eagle Point, 70; Bethel #2, 83; Community Bible #2, 75; St. John #2, 78; Medford Adventist #2, 84; Table Rock Fellowship #1, 92; St. John #1, 100.

NET — Butte Creek, 67; Table Rock Fellowship #2, 67; Community Bible #1, 70; Nazarene, 72; Rogue Valley Christian, 76; St. Peter, 76; Bethel #1, 77; Grace Lutheran Red, 86; Medford Adventist #1, 100; Grace Lutheran White, 37; Eagle Point, 40; Bethel #2, 40.25; Community Bible #2, 40.5; St. John #2, 42; Medford Adventist #2, 42; Table Rock Fellowship #1, 44; St. John #1, 80.

K.P. — No. 2, Jeff Irwin. No. 7, Chris Shaw.

Men's Club Championship

Aug. 12

REGULAR DIVISION TITLE — Marty Morlan d. Rick Lloyd, 6 and 5.

SENIOR DIVISION TITLE — Brooks Hodapp d. Pat Daggitt, 4 and 2.

Super Seniors Club Championship

Aug. 10

SCORES — 1 (tie), Jim Leffler, Steve Cox, 65; 3 (tie), Howard Johnson, Vic Garrison, 66; 5 (tie), Gary Highland, Rich Olney, Bruce Irwin, 68; 8, Norm Renner, 69; 9 (tie), David Johnson, Craig Gage, Mike Westfall, 70; 12th (tie), John Ferris, Ray Keasler, 71; 14 (tie), Jim Clayton, Jim Falk, Norm Hall, 72; 17 (tie), Don Wallace, Bill Doss, 74; 20, Bob Lima, 75; 21 (tie), Fred Hornsy, Jerry Britton, 76; 23, Ray Hall, 78; 24 (tie), Jerry Morrison, Harry Fitzsimmons, 80.

Water For People

Aug. 10

GROSS — 1, D. Fritzke, L. Fritzke, Rettke, Vanpelt, 63.

NET — 1, Baida, Hunt, Botermans, Peterson, 57.5; 2, Clark, Stark, Picollo, Sesar, 59.

K.P. — No. 7, Stan Sesar. No. 17, Dean Fritzke. No. 2, Carie Peterson.

LONG DRIVE — 55 & under: Dan Hunt. 56 & up: Ed Olson.

St. Anthony's Festa Tournament

Aug. 10

GROSS — 1, Marv Ransom, 77; 2, Rob Pratt, 80; 3, Ron Lilly, 91.

NET — 1, Brodie Tompkins, 61; 2, B.G. West, 65; 3, Doyle Simmons, 67.

LONG DRIVE — No. 14, Brodie Tompkins. No. 5, Marv Ranson.

K.P. — No. 2, Jayson Johnston. No. 17, John Stanfield.

Laurel Hill GC

Men's League

Best Ball Format

Aug. 7

TEAM RESULTS — 1, Les McCoy-Tom Bailey, 33; 2, Cary Marshall-Dale Himes, 34; 3, George Young-Ed Irvine, 35.

GROSS — 1, Ed Irvine, 34; 2, Les McCoy, 35; 3, Tom Bailey, Cary Marshall.

K.P. — No.3, L.C. Marshall. No. 5, Larry Stanley.

Bear Creek GC

Men's Club

Aug. 12

GROSS — 1, Andy Pace, 28; 2, Mark Allred, 31; 3, James Scott, 32; 4, Brian Carr, 34.

NET — 1, Chris Kenealey, 25; 2, Ralph Smith, 26; 3, Dennis Jones, 28; 4, Tim Orme, 28.

Twilight League

Aug. 7

INDIVIDUAL RESULTS

GROSS — 1, Bob Storm, 30; 2, Andy Pace, 31; 3, Mark Allred, 32; 4, Andrew Wilson, 32.

NET — 1, Mike Lathrop, 22; 2, Tyler Mcphee, 25; 3, Mike Ryder, 26; 4, Chris Kenealey, 26.

K.P. — No. 2, Mike Lathrop. No. 7, Brian Carr.

TEAM STANDINGS — 1, Rogue Valley Catering, 70; 2, Magic Man, 63; 3 (tie), Tie-Pape Kenworth, Where's The Fairway, 61; 5, Tee Boyz, 42; 6, J & S Excavating, 35; 7, Team Allred, 29; 8, Team 8, 23.