Auto Racing

Auto Racing

Siskiyou Sports Car Club of Southern Oregon

Race 7

At Jackson County Sports Park in White City

Sept. 15

AUTOCROSS (TOP 10 DRIVERS) — 1, Randy Grubb, Grants Pass, '02 Birkin 7, 1:00.4; 2, William Cosby, McKinleyville, Calif., '85 Swift, 1:01.682; 3, Robert Roussear, Blue Lake, Calif., '07 Corvette Z06, 1:01.818; 4, Dave Kipperman, Roseburg, '86 Mazda RX-7, 1:02.855; 5, Oliver Taylor, Eureka, Calif., '91 Ford Mustang, 1:03.677; 6, Ian Sharp, McKinleyville, Calif., '93 Mazda RX-7 R1, 1:03.928; 7, Brandon Folletz, Winchester, '00 Chev Camaro, 1:04.041; 8, Tom McDaniel, Merlin, '02 Corvette, 1:04.058; 9, Jared Haaland, Medford, '06 Ford Mustang, 1:04.981; 10, Michael Hill, Roseburg, '02 Corvette, 1:06.094.

Bowling

Honor Roll

Cliff Kettle rolled a 300 game the Monday Scratch League at Lava Lanes on Sept. 16.

Oregon State 600 Tournament

At Roxy Ann Lanes

Sept. 14-15

RESULTS — 2, Medford Team (Peggy Marchant, Linda Fait, Laura Harvey, Lela Larkin).

TOP 20 FINISHER — Cindy Lawless, Grants Pass; Val Wilson, White City; Laura Harvey, Medford; Shannon Fisher, Medford; Pattie Cochran, Rogue River.

HIGH SCORE (Three-game series with no handicap) — Pattie Cochran, 708.

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

ROXY SCRATCH — 1, Jared Imhausen 251-234-667, Cliff Kettle 300-664, Dave Wooley 245-658, Tim Burg 247-648, Randy Cochran 224-642, Brett Brickey 227-634, Tom Cook 265-628, Willie Anderson 225-628, Jerome Lee 227-222-627, Ed Lee 223-626, Bob Korth 225-622, Brett Hays 224-234-621, Leighton Edge 238-618. Games: Rick Imhausen 226.

MEN — Dave Wooley 258-248-718, Tye Hamers 244-657, Leon Fogle 241-629, Troy Miles 223-617, Bill Cramer 614, Jan Davies 612. Games: Terry Steward 256, Micah Watkins 225.

WOMEN — Peggy Marchant 221-236-612, Lela Larkin 212-213-606, Anita Thomson 213-582, Mary Steward 212-573, Shannon Armour 213-553, Toni Williams 211-549, Crystal Armstead 204-523, Lonna Engle 581, Judy Hanna-Bell 526, Carol Coplen 500. Games: Maxine Bartlett 200.

SENIORS

MEN — Rick Fowler 244-572, Darwin Moore 244-570, Johnny Prestage, JR 181-192-543, Bob Kokanour 190-542, Ron Roberson 189-534, Johnny Prestage, SR 203-534, Larry Winebrenner 199-182-529, Steve Berntsen 183-209-518, Rod Hammer 196-507, Dennis Warrender 511, Bill Irwin 500. Games: Chuck Raye 206-484, Paul Jacobson 204, Tom Dallas 180, Chet Faurholt 180.

WOMEN — Bernice Charley 496, Ginny Crockford 476. Games: Viola Hartwell 179, Bette Sandford 173, Carol Coplen 172.

At Lava Lanes

Sept. 16

MEN — Steve Schmidt 268-772; Mike Kringelbach 280-768; Ozzie Brockbank 279-763; Brady Rennick 277-758; Adam Southard 276-758; Scott Helstowski 278-749; Justin Edwards 257-745; Jared Pruitt 258-742; Adam Southard 278-741; Scott Helstowski 277-740; Robert Gibson 279-739; Tom Cook 247-739; Duane Patterson 274-738; Tyler Ellis 269-734; Bob Blackwell 280-733; Jim Brockbank 267-732; Dan Gibson 277-725; Damon Cochran 277-725; Duane Patterson 247-718; Damien Rennie 263-716; Jared Pruitt 275-708; Scott Helstowski 268-708; Frank Kula 258-708; Chuck Hinks Jr. 257-708; Jary Kapus 267-707; Tom Cook 268-706; Adam Southard 280-704; Dave Nosack 246-703; Damon Cochran 279-700; Mike Kringelbach 278-697; Art Ball 262-697; Chuck Hinks Jr. 239-690; Larry Rux 241-688; Adam Southard 247-687; Adam Southard 266-686; Brian Blackwell 244-686; Adam Southard 255-684; Les Nimmo 238-684; Tom Cook 269-680; Joe Dauenhauer 290-677; Ozzie Brockbank 245-673; Jared Pruitt 277-672; Brady Rennick 268-670; Kevin Putnam 249-670; Mike Henderson 268-669; Damon Cochran 255-668; Ron Kendall 245-668; Jary Kapus 245-666; Gary Hudnall 238-664; Chet Wilson 257-663; Terry Christianson 255-662; Scott Anderson 257-660; Jordan Ellis 231-658; Duane Patterson 239-656; Fred Estabrook 259-654; Jason Asmussen 259-654; Gene Bell 233-654; Joe Dauenhauer 247-652; Dan LaFond 245-652; Shaun Whitehead 255-651; Shasta Bateman 297-650; Larry Rose 265-650; Sam Coulter 237-650; Chuck Hinks Jr. 236-650; Doug Ainsworth 267-649; Jason Asmussen 246-648; Ron Norris 226-648; Richard Tobin 257-647; Robert Slayton 234-647; Larry Rose 253-646; Damien Rennie 258-645; Lee Speice 234-645; John Rohde 222-644; Larry Rux 246-643; Mitch Rowan 234-643; Troy Boyd 242-642; Joe Stuart 240-641; DJ Snopl 239-641; Jeremy Milburn 235-638; Mike Kringelbach 244-636; Tom Cook 246-633; Karl Blust 246-630; Kelly Coulter 230-630; Troy Boyd 240-629; Jordan Ellis 230-629; Jeff Pruitt 247-628; Bruce Snook 245-628; Chris Lynch 237-628; Frankie Rutigliano 236-628; Mike Champion 235-628; Mark Holden 245-627; John Rohde 234-627; Andrew Wilson 226-627; Mike Henderson 235-625; Rob Daniels 227-621; Jordan Ellis 233-620; Jim Leavens 226-620; Terry Nickerson 214-620; Troy Miles 217-619; Al Hartwell 224-618; Dan Haynes 221-617; Lee Speice 236-616; Brayton Bailey 232-616; Dale Matheny 230-616; Rick Sanchez 224-616; Duane McLean 225-615; Rob Scott 236-610; Larry VanAusdall 224-609; Bob Jacobson 206-609; Mike Henderson 240-605; Jeff Hall 222-605; Jeff Hall 226-604; Larry Rose 225-601; Gary Mayfield 279; Ron Norris 278; Ron Norris 277; Robert Gibson 267; Martin Shipley 257; Tyler Ellis 257; Steve Benston 254; Dan Zallar 252; Steve Wilkins 248; Doug Ainsworth 246; Troy Miles 246; Larry Rux 246; Larry James 245; Bill Stubbings 244; Richard Tobin 242; Rob Daniels 239; Rick Sanchez 237; Jim Butler 236; Bob Blackwell 235; Gene Bell 234; Jeremy Milburn 234; Jack Cole 234; Art Ball 233; Jeff Pruitt 233; Gary Severe 232; Art Ball 232; Jared Inlow 231; Dan Haynes 230; Ernie Adams 229; Bob Penney 228; Larry Rose 227; Craig Robinson 226; Craig Robinson 226; Larry James 226; Jim Shreeve 224; Dale Staniforth 223; Chuck Raye 223; Matt Tibbett 223; Pat Moore 223; Dale Staniforth 223; Chuck Raye 223; George Daves 223; Bill Johnson 223; Paul Kangas 222; Chad Fisk 222; Tim Moser 221; Jim Shreeve 221; Greg Vinyard 220; Clint Valiquette 220; Ernie Bechler 219; Russ Ruthstrom 219; Rod Ruthstrom 219; Rick McIntyre 218; Tony Reyes 215; Matt Deschamps 215; Bill Hollingsworth 215; Dave Deason 215; Wayne Rohde 214; Ollie Fernandez 214; Rich Calhoun 214; Terry Nickerson 213; Jeff Pruitt 213; Ron Dixon 212; Bryan Blocher 212; Mike Ussary 212; Ron Snopl 212; Steve Harmon 212; Gary Mott 211; Richard Tobin 211; Ernie Bechler 211; Larry James 211; Bill Evans 210; John Prestage Sr. 209; Tim Moser 208; John Blodgett 208; Gary Hull 207; Kevin Soltis 206; Bob Bierer 206; Ray Lynch 205; Dave Gordon 204; Jason Skeeters 204; Billy Hendry 204; John Borges 204; Reggie DeVore 204; Kevin Soltis 203; Bernie Gunn 203; John Blodgett 203; Roger Vanbuskirk 203; Jason Bell 203; Bob Mayfield 203; Jerry Crippen 203; Jerry Klocke 202; Bob Jacobson 202; Ryan Bentley 202; Rich Calhoun 202; Bill Gibson 201; Brian Goode 200; Clint Valiquette 200; Rich Warner 200; Jeff Mullin 200; Bill Evans 200; Don Greenamyer 198; Jason Prewitt 196; Billy Hendry 195; Duke Snyder 194; Gregg Lierman 193; Mathew Harthun 193; Mike Westfall 193; Larry Swanson 191; Mike Nichols 189; Trice Billings 189; Curt Sather 187; Anthony Ulloa 184; Anthony Ulloa 181; Mike Nichols 179; Jon Mete 174; Ken Culver 174; John Leachman 174; Dee Edwards 173; Ty Cummins 165; Shawn Coleman 163; Mike Hill 163.

WOMEN — Mony Bristow 233-632; Tracy Caster 209-622; Jodi Bell 236-618; April Rose 244-614; Barb Henderson 226-614; April Rose 245-608; Barb Henderson 225-606; Val Wilson 247; April Rose 237; Jodi Bell 235; Sheila Anderson 234; Barb Henderson 231; Mony Bristow 229; Barb Henderson 226; Kerri Crippen 225; Tracy Skinner 224; Jammie Payne 223; Jodi Bell 222; Angela Minneci 222; Lori Brockbank 221; Linn Chandler-Goode 220; Barb Henderson 216; Jill Dickerson 214; Whitney James 212; Whitney James 211; Debbie Crippen 210; Rosella Harshbarger 206; Michelle Snopl 205; Billie Christianson 203; Debi Holden 203; Darlene Lacey 192; Judy Hanna-Bell 192; Joan Keeney 190; Niki Goff 189; Nancy Lounder 188; Sheila Anderson 188; Lillie Gibson 188; Dianna Sather 187; Dani Hunt 183; Lori Brockbank 182; Delores Angel 182; Myra Dahack 182; Lynn Nave-Rose 181; Jessica Haberman 180; Roxanne Womack 180; Debbie Gibson 179; Ericka McDonald 178; Kristol Hackwell 177; Jan Nosack 177; Barbara Stevens 177; Sandy DeVore 177; April Rose 176; Natosha Mickson 175; Dina Boyd 174; Shirley Knight 174; Theresa Vinyard 171; Margaret Lynch 171; Olga Johnson 170; Parris Donald 169; Cheryl McKenzie 168; Chris Sather 168; Lisa Schuh 167; Jan Sutherlin 166; Sharon Fraser 166; Happy McGonagle 165; Janice Gagnon 164; Leona Wheatley 162; Lisa Schuh 159; Evelyn Oden 157; Nina Lee 157; Mary St.Arnold 156; Sydney Small 155; Denette Sellers 150; Kay Strong 150; Tammy Kitchen 148; Judy Casey 147; Cheryl Cordova 138; Laura McKeane 134.

SENIORS

MEN — Bruce Snook 279-731; Jerome Lee 246-703; Randy Cochran 256-697; Bruce Snook 237-677; Lynn Caughey 248-675; Jerome Lee 236-665; Al Hartwell 235-659; Phil Clouse 267-658; Bruce Snook 236-654; Bruce Snook 248-647; Al Hartwell 235-645; Darrell Cordonier 235-645; Larry VanAusdall 225-642; Les Nimmo 235-641; Craig Callaway 225-634; Duane McLean 238-633; Jim Shreeve 233-630; Bill Irwin 228-613; Reese Walker 235-612; Chuck Raye 220-612; Darrell Cordonier 236-607; Terry Nickerson 222-606; Cleon Botsford 215-604; Jim Swarts 225-603; Darrell Cordonier 218-602; Steve Podesta 212-601; Duane McLean 216-600; John Counts 258; Lee Evans 247; Euel Rutledge 243; Darrell Cordonier 240; Art Ball 237; Bruce Snook 235; Jim Swarts 234; David Gray 231; Cleon Botsford 229; Cleon Botsford 226; Chuck Honeycutt 226; Ken Bailey Sr. 225; Rea Forbes 222 Darwin Moore 221; John Wright 221; Les Nimmo 221; Pat Williams 220; Roger Vanbuskirk 220; Jim Guches 219; John Counts 219; Lynn Caughey 218; Ross Burd 216; Reese Walker 214; Craig Callaway 214; Chuck Honeycutt 213; Darwin Moore 213; Clay Winkler 213; Duane McLean 213; Chuck Honeycutt 213; Darrell Blore 212; Jim Badger 212; Darrell Cordonier 211; Jim Swarts 211; Craig Callaway 210; Gil Allen 210; Jim Swarts 209; Pat Williams 209; Pat Williams 208; Craig Callaway 207; John Counts 207; Nick Palumbo 206; Jim Swarts 206; Pat Williams 205; David Gray 205; Ken Bailey Sr. 205; Wayne Trefren 204; Digger Pettit 204; John Counts 204; Roger Vanbuskirk 204; Clay Winkler 204; Gary Rosenberger 200; Dale Sattler 200; Craig Callaway 199; Clay Winkler 198; Jim Swarts 197; Ernie Barre 197; Roger Vanbuskirk 197; Digger Pettit 195; Phil Clouse 193; Ernie Barre 192; Jim Guches 192; Gary Rosenberger 191; Phil Clouse 191; Clovis Glass 191; Digger Pettit 191; Frank Kula 190; John Hoffman 189; Jim Badger 189; Wayne Bennett 189; Jim Badger 188; Chet Faurholt 188; Nick Palumbo 185; Pat Williams 185; Russell Matzkanin 185; Chet Faurholt 184; Ken Myres 182; George Shreeve 182; Bill Maxwell 181; Rea Forbes 181; Ken Myres 181; Rea Forbes 181; Bernie Haas 181; Ken Myres 180; Frank Villa 180; David Gray 179; Gary Rosenberger 179; Glenn Jones 178; Mel Rennick 178; Pat Williams 178; John Hoffman 178; Jim Hanley 178; Wayne Bennett 177; Frank Villa 176; Rea Forbes 173; Bill Morse 171; Wayne Hanlon 170; Ernie Barre 169; Loyal Hughes 165; Ward Bebb 165; Ward Bebb 164; Gary Rosenberger 160; Wayne Hanlon 160.

WOMEN — Joan Grimes 227-643; Pattie Cochran 216-628; Joan Grimes 224-613; Shannon Fisher 217-611; Betty Havira 224; Pattie Cochran 217; Betty Havira 215; Thelma Glass 213; Barbara Pace 212; Betty Havira 211; Verlene Kenaston 211; Betty Havira 211; Rita Hildreth 204; Janet Crandall 202; Darlene Stockel 200; Rita Hildreth 200; Barbara Pace 200; Thelma Glass 199; Jan Chambers 199; Marilyn Wilson 198; Marjo Vaughn 196; Thelma Glass 196; Darlene Stockel 191; Rita Hildreth 189; Judy Lewis 187; Marjo Vaughn 185; Ginger Allen 184; Janet Crandall 184; Sharon Laurich 183; Janet Crandall 182; Rita Hildreth 181; Jan Chambers 181; Judy Barbour 179; Jen Elliott 179; Ginger Allen 178; Olga Johnson 178; Marlene Harder 177; Darlene Lacey 177; Janet Crandall 176; Sharon Laurich 176; Phyllis Foster 174; Judy Lewis 173; Dot Lindfors 173; Judy Lewis 173; Judy Lewis 172; Janet Prince 172; Sharon Laurich 171; Judy Lewis 170; Evelyn Lawson 169; Judy Winkler 169; Deanna Vanbuskirk 169; Mabell Forbes 168; Dot Lindfors 168; Evelyn Lawson 168; Carol Tower 168; Sue Simmons 168; Bev Schultz 167; Sue Simmons 167; Lois Voss 166; Alberta Rankin 166; Bev Schultz 166; Evelyn Lawson 166; Ginger Allen 165; June Podesta 161; Anne Schurman 160; June Podesta 159; Marlene Harder 155; Shirley Cox 155; Jen Elliott 155; Shirley Cox 155; Sue Simmons 154; Lainie Hansen 151; Lainie Hansen 145; Betty Honeycutt 143; Jeani Macartney 142; Dot Lindfors 136.

City League

Medford Parks & Recreation

Through Sept. 16

THURSDAY SENIOR SOFTBALL

Rogues 4-0

Medford Lightning (AA) 4-1

Bear Creek Lock & Safe 2-1

Vortex 3-3

S.O. Storm (AA) 1-3

CP Racing 1-3

Farmer's Insurance - Keith Skinner Agency 0-4

THURSDAY MEN'S C RED SOFTBALL

Monster X Tour.com 1-0

Cyber Center 1-0

Beerworks 1-0

KSD Big Dogs 1-0

BB 0-0

Landsharks 0-1

Sinister 0-1

Advanced Truck Body & Equipment Co. 0-1

Foul Play 0-1

THURSDAY MEN'S C BLUE SOFTBALL

Signature Healthcare 1-0

Rogue Co-Op 1-0

Lights Out 1-0

Grab Some Buds 1-0

Longshots 1-0

Broke N' Draggin' 0-1

Sons of Pitches 0-1

Heavy Hitterz 0-1

Highway Products 0-1

SUNDAY CO-ED C RED SOFTBALL

Bo Knows Construction 2-0

East Main Dental Center 2-0

Team Mo 2-0

Welburn Electric 2-0

The Decrepits 1-1

Sisters and Misters 0-1-1

Twin Creeks 0-1-1

Oak Tree Papaya Pokers 0-2

Balls and Chains 0-2

Gamerocity 0-2

SUNDAY CO-ED C GREEN SOFTBALL

Balls Deep 2-0

Those Guys 2-0

Elemenators 2-0

Bandits 1-1

Miss Matched 1-1

Troublebound 0-2

The Pirates 0-2

7th Inning Stretch 0-2

SUNDAY CO-ED C BLUE SOFTBALL

Rex's Wreckreators 2-0

Hit and Run 2-0

Family Ties 2-0

Boise Brawlers 1-1

Brotherton Pipeline 1-1

Bad Company 1-1

Mound Hounds 1-1

Jackson County Security 0-2

B & B 0-2

Let 'Er Rip Tater Chip 0-2

SUNDAY CO-ED B SOFTBALL

America's Nightmare 2-0

Buckets Bigsticks 1-1

Wolf Pack 1-1

CP Racing 0-2

MONDAY MEN'S B RED SOFTBALL

Dutch Mafia 1-0

Bang Bang Mafia 1-0

Sons of Pitches 1-0

Pyros 0-0-1

Pacific Air 0-0-1

Cook's Security 0-0

Bear Creek Lock & Safe 0-1

L & W 5.0 Taxi 0-1

Tim's Chips Walking Billboards 0-1

MONDAY MEN'S B BLUE SOFTBALL

Airport Chevy 1-0

Wild Bunch 1-0

Capturing Essence Photography 1-0

G Spot Moonshiners 1-0

Outlawz 1-0

Elite Contracting 1-0

Ashland Athletics 0-1

Hooligans 0-1

Go Kart Hero 0-1

Crater Lake Ford 0-1

Bandits 0-1

Centennial Golf Course 0-1

MONDAY MEN'S A SOFTBALL

Holiday RV 1-0

Oil Stop 1-0

Hussey Shelter 1-1

Super 8 0-1

Jackson Creek Pizza 0-1

WEDNESDAY WOMEN'S HYBRID SOFTBALL

The Minions 1-0

Bo Knows Construction 1-0

Rogue Valley Physicians 1-0

Outlaws 0-1

The Tenacious G's 0-1

Stitchin' Post 0-1

WEDNESDAY MEN'S C SOFTBALL

Advantage Tire 1-0

Stewart Media Sluggers 1-0

Service Connected 1-0

Balls Deep 1-0

Crazy Schmidt 0-1

Adept Networks 0-1

Rusty's 4x4 0-1

Pacific Crest Transformers 0-1

TUESDAY MEN'S B/CHURCH HYBRID SOFTBALL

Steve Himmelman Construction (B) 1-0

Gamerocity 1-0

SDA/State Farm 0-1

Steelhead Finance (B) 0-1

TUESDAY CO-ED C RED SOFTBALL

Bob Thomas Automotive Bombers 1-0

Jackson Creek Pizza/Broke N' Naggin 1-0

Fusion 1-0

Keith Schultz Garage 1-0

Sons of Pitches 0-1

That's What She Said 0-1

Rogue Automotive 0-1

VMI 0-1

TUESDAY CO-ED C BLUE SOFTBALL

RAC Drywall 1-0

Ball Busters 1-0

Goodwine 1-0

Nelson's Brake and Alignment 1-0

The Big Hitters 0-1

Tropic Air 0-1

Regulators 0-1

Ascentron Short Circuits 0-1

TUESDAY CO-ED B SOFTBALL

Patrick O'Connor Landscaping 1-0

Marty Bandfield Trucking 1-0

Dick's Towing 1-0

Torres Motors 0-1

Dutch Rebels 0-2

WEDNESDAY CO-ED 11 vs. 11 SOCCER

Northwest Scholars 6-0-1

Wolf Pack 4-0-2

Naranja Mechanica 4-1-1

X-Men 1-3-2

Baci's 1-4-1

Rough Riders 1-5-0

Joe's Mobile Glass 0-4-1

OUTDOOR WOMEN'S 7 vs. 7 SOCCER

Comets 4-0-1

BH 3-1-1

Orange Crush 3-1

Bees 3-1

Lightning 2-3

Shooting Stars 2-3

Astros 1-4

Shin Kickers 0-5

MONDAY CO-ED 35-UP 7 vs. 7 SOCCER

Fuego Viejo 5-0-1

The Yellow Team 4-0-2

FC International 4-2

The Rogues 2-3-1

FC 1970 1-5

Arsenal 0-6

Football

Rogue Valley Pop Warner

Week 2

Through Sept. 15

4TH GRADE JR. PEE WEE

Central Point Comets 2 0

Medford Jr. Renegades 2 0

Upper Rogue Eagles 1 1

Medford Panthers 1 1

Grants Pass Cowboys 0 2

Phoenix-Ashland-Talent Patriots 0 2

5TH GRADE PEE WEE

Grants Pass Falcons 2 0

Medford Panthers 2 0

Phoenix/Ashland/Talent Patriots 1 1

Upper Rogue Eagles 1 1

Central Point Comets 0 2

Medford Tornado 0 2

6TH GRADE JR. MIDGET

Central Point Comets 2 0

Grants Pass Cardinals 2 0

Medford Raiders 1 1

Medford Panthers 1 1

Medford Black Tornado 0 1

Phoenix/Ashland/Talent Patriots 0 2

Upper Rogue Eagles 0 1

Golf

Holes-in-One

Arn Wihtol, Centennial Golf Club, hole No. 14, 172 yards, 5-iron, Sept. 6. Witnessed by Jeff Hamlett.

U

Doug Rowe, Centennial Golf Club, hole No. 17, 122 yards, 9-iron, Sept. 10. Rowe's first ace in 52 years of playing was witnessed by Rick Young.

U

Candy Kaiser, Laurel Hill Golf Course, hole No. 4, 6-hybrid, Sept. 13. Witnessed by Joanne Martin and Joan Stout.

Age Shooter

Ken Gentry, Stone Ridge Golf Course, age 81, score 72

Centennial GC

Senior Tuesday

Individual Stableford Format

Sept. 10

FLIGHT A

GROSS — 1, Willy Reed, 45; 2, Jim Overmyer, 44; 3, Andy Kofsky, 42; 4, Gary Small, 40.

NET — 1, Jon Paauwe, 63; 2, Kurt Waldmann, 59; 3, KJ Nam, 55; 4, Kevin Williams, 52.

FLIGHT B

GROSS — 1, Norm Hall, 39; 2, Doug Rowe, 36; 3, Bill Hughitt, 33; 4, Mike Morrison, 33.

NET — 1, Ken Weist, 52; 2, Bill Hymas, 52; 3, John Ferris, 52; 4, Rick Olsen, 18.

FLIGHT C

GROSS — 1, Larry Priebe, 38; 2, Roger Roberts, 31; 3, Jim Beaver, 28; 4, Dave Stiemert, 27.

NET — 1, Arn Wihtol, 54; 2, Al Vogel, 48; 3, Phil Smith, 48; 4, Rod Reid, 48.

FLIGHT D

GROSS — 1, Rick Seltzer, 29; 2, Walt Russell, 26; 3, Don Mabry, 26; 4, Gary Robbins, 24.

NET — 1, Ben Arechiga, 54; 2, Ray Smith, 52; 3, Joe Sierra, 48; 4, Harold Lutes, 47.

FLIGHT E

GROSS — 1, Gary Reed, 25; 2, Dana Travers, 21; 3, Don Benn, 21; 4, Larry Scott, 20.

NET — 1, Bob Fairrington, 53; 2, John Ouellet, 53; 3, Gary Winnen, 47; 4, Jery Morrison, 44.

Rose Club

One-Person Scramble

Sept. 12

FIRST FLIGHT

GROSS —1, Judy Laws, 77; 2, Linda Johnson, 81.

NET — 1, Tonia Waldron, 71; 2, Mindy Ferris, 72.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Georgia Vukovich, 79; 2, Connie Howard, 87.

NET — 1, Deanna St. Martin, 56; 2, Judy Wallace, 75.

K.P. — Georgia Vukovich.

Stewart Meadows GC

Lady Niner Results

Mutt & Jeff Format

Sept. 10

FLIGHT A

GROSS — 1, Deanna St. Martin; 2, Wanda Jones; 3, Joan Peek.

NET — 1, Sheila Anderson; 2, Georgene Van Orsow; 3, Cynthia Dolan.

FLIGHT B

GROSS — 1, Sondra Thomas; 2, Pat Popow; 3, Cecelia Rayburn

NET — 1, Peggy Peffley; 2, Chris Hill; 3, Candy Wright.

PUTTING CONTEST — Wanda Jones, Sondra Thomas.

LTGA Club Championship

Sept. 14

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Kathy Pauck, 86; 2, Victoria Watson, 89; 3, Belinda Robbins, 91

NET — 1, Diane Plotts, 71; 2, Vicki Maddox, 71; 3, Eileen Whitten, 73.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Teri McArthur, 92; 2, Dana Didericksen, 100; 3, Derenda Hurst, 106.

NET — 1, Sallie Simpson, 62; 2, Nola Neely, 69; 3, Shelley Haught, 69.

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, Cheryl Fox, 95; 2, Toby MacLauchlan, 115; 3, Jan Weitman, 124

NET — 1, Ree Ayres, 71; 2, Regina Eddington, 81; 3, Roxann Jones, 89.

LONG DRIVE — Belinda Robbins, Gail Fischer, Cheryl Fox.

K.P. — Jeanette Graham, Sallie Simpson, Nancy Bishop.

FEWEST PUTTS — 1, Sandy Hills, 31; 2, Gail Fischer, 33; 3, Toby MacLauchlan, 36.

Laurel Hill GC

Best Ball Format

Sept. 11

BEST BALL — 1, Wayne Tait-Gary Snow, 33.

GROSS — 1 (tie), Jose Acevedo-Jeff Couch, Lou Thompson-Len Bergmann, 35.

K.P. — No. 3, Len Bergmann. No. 4, Les McCoy

Ladies Golf Club

Sept. 9

K.P. (SECOND SHOT) — No. 9, Agnes Marshall-Jean Nelson, Donna Edsel and Joan Martin.

K.P. — No. 4, Carolyn York.

CHIP-IN — No. 9, Sandy Engelman.

Quail Point GC

Senior Men's Club

Medal Play Stableford Format

Sept. 11

WHITE TEE — 1, Ernie Huenemeyer, 18; 2, Paul Schurman, 17; 3, Earl Norgard, 15; 4, Don Bolles, 14; 5, Bill Vaughan, 12; 6, Don Vermeer, 12.

GOLD TEE — 1, Dick Entorf, 20; 3, Tom Chambers, 20; 3, Dick Fowler, 14.

K.P. — Dick Entorf, Jim Quan.

Ladies Club Championship

Final Round

Sept. 12

GROSS — 1, Kathy Nabozny, 93; 2, Elizabeth Blue, 98.

NET — 1, Polly Holland, 71; 2, Elsie Williams, 72.

Men's Club Championship

MEN'S CLUB CHAMPION — 1, D.L. Richardson.

GROSS — 1, D.L. Richardson; 2, Ron Statham.

NET — 1, Glenn Ringe; 2, Ed Lee.

Eagle Point GC

Four-Person Best Ball Format

Sept. 10

FLIGHT A

GROSS — 1, D. Winnen, L. Bickel, Peeters, L. Dowdy, 80.

NET — 1, C. Seltzer, S. Medaris, J. Wheeler, C. Rakestraw, 56.

K.P. (0-25 hcp., 26-up hcp.) — No. 3, L. Laws. No. 8, S. Medaris, E. Payne. No. 13, J. Laws, C. Rakestraw. No. 15, J. Laws, J. Wheeler.

Senior Men's League

Sept. 16

FLIGHT A

GROSS — 1, Foulon, Grove, Fitzsimmons, 145; 2, Buehler, Lemmerman, Gage, Cockrum, 145.

NET — 1, Hutchinson, Gifford, Fowler, Wells, 128; 2, Courtney, Tucker, Wood, Taylor, 128.

FLIGHT B

GROSS — 1, Wieland, Alt, Tree, 158; 2, Hughes, Oravec, Casebier, Parks, 167.

NET — 1, Wolter, Douglas, Endicott, Collins, 131; 2, Medaris, Vairetta, Robinson, Miller, 136.

FLIGHT C

GROSS — 1, Dinwiddie, Norquest, Delk, Armstrong, 167; 2, Plume, Bennett, Smith, Trautman, 168.

NET — 1, Gerke, Pringle, Cash, Sayler, 131; 2, Swain, Nabozny, Harrison, Hamilton, 134.

FLIGHT D

GROSS — 1, McShane, Miller, Pedersen, Farkas, 180; 2, Peeters, Siedlecki, Seltzer, Grossman, 180.

NET — 1, Hossu, Arnold, Young, 136; 2, Hoppe, Davidson, Nakamura, Cook, 143.

TEAM K.P. — 1, Swain, Nabozny, Harrison, Hamilton.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Cockrum, Sayler. No. 8, Sparks, Cook. No. 13, Fowler, Armstrong. No. 15, Pringle, Peeters.

Stone Ridge GC

Senior Tour

1-2-3 Waltz Format

Sept. 11

FLIGHT A

GROSS — 1, Dave Rush, John Robinson, Ken Gentry, Mike Duke, 135; 2, Dave Johnson, George Berry, Gary Highland, Doug Rowe, 138; 3, Jim Hagemann, Bob Mayfield, Bob Moore, Dick Fisk, 142.

NET — 1, Don Mitchell, Dale Baker, Ron Eastgate, Bob Udall, 114; 2, Rich Olney, Chris Stark, Mike Morrison, Dave Kiersy, 114; 3, George Kerth, Bruce Irwin, Norm Renner, Bill Darnell, 117.

FLIGHT B

GROSS — 1, Skip Bogenoff, Paul Reynolds, Mike Walsh, Sam Shuh, 141; 2, Bill Ligon, Dick Gergen, Don Wallace, Bob Davidson, 152; 3, Troy Reynolds, John Archer, Ted Bibler, Tim Brown, 154.

NET — 1, Stan Hushbeck, Walt Frey, Leland McShane, Dave Miller, 107; 2, Clancy Renkoski, Jerry Krueger, Wayne Bennett, Paul Williams, 107; 3, Walt Russell, Pete DeGroot, Dennis Bolsinga, Bill Pierce, 111.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 2, Jim Butler, Dennis Bolsinga. No. 12, George Berry, Dick Fisk.

Men's Club Championship

REGULAR DIVISION

MEDALIST — 1, Jay Klemp, 67.

REGULAR DIVISION

CHAMPIONSHIP FLIGHT — 1, Marty Morlan; 2, Rick Lloyd.

CHAMPIONSHIP CONSOLATION — 1, Jay Klemp; 2, Orette Facey

FIRST FLIGHT — 1, Jerome Gilbert; 2, David Watson.

FIRST FLIGHT CONSOLATION — 1, Jordan Anderson; 2, Steve Ekwall.

SECOND FLIGHT — 1, Roger Schnoes; 2, Mark Wickman.

SENIORS DIVISION

MEDALIST — 1, Pat Daggitt, 74

CHAMPIONSHIP FLIGHT — 1, Brooks Hodapp; 2, Pat Daggitt.

CHAMPIONSHIP CONSOLATION — 1, Clark Malmgren; 2, Rick Nelson.

FIRST FLIGHT — 1, Larry Butler; 2, Dave Johnson.

FIRST FLIGHT CONSOLATION — 1, Ray Keasler; 2, Manny Diaz.

SECOND FLIGHT — 1, Verne Moreland; 2, Jim Hagemann.

SECOND FLIGHT CONSOLATION — 1, George Kerth; 2, Keith Pearson.

THIRD FLIGHT — 1, Bob Lima; 2, Bill Pierce.

THIRD FLIGHT CONSOLATION — 1, Greg Meyer; 2, John Liston.

FOURTH FLIGHT — 1, John Mckinney; 2, Terry Cantwell.

FOURTH FLIGHT CONSOLATION — 1, Mike Westfall; 2, Joe Duggan.

Erickson Air Crane Tournament

Sept. 14

RESULTS — 1, Matt Breceda, David Mayer, Jonny Curtright, Kyle Bamford, 56; 2, Jude Torres, Steve Neet, Chris Shaw, Greg Thomas, 61; 3, Sam Foster, Nathan Foster, Curtis Foster, Mike Prohoroff, 61.

LONG DRIVE — No. 15, Paul Kometz, Deena Cattanach.

K.P. — No. 17, Chris LeBlanc, Karen Lyman.

ACCURACY DRIVE — No. 14, Matt Breceda, Karen Lyman.

Soccer

Southern Oregon Classic League

Sept. 14-15

GIRLS SISKIYOU/CASCADE

GPYSC Strikerz 2, RV Timbers G00 White 1

RV Timbers G01 White 5, SOSA/TRSC U12G 0

ASC Fury 1, BUSC Pride 0

GPYSC Crush 1, ASC Tempest 0

RV Timbers G00 White 1, ASC Fury 0

BUSC Fusion 3, ASC Tempest 3

UUSC X-Treme 1, RV Timbers G01 White 0

RV Timbers Breakthrough 3, BUSC Pride 0

GPYSC Bulldogs 5, SOSA/TRSC U12G 1

BOYS SISKIYOU/CASCADE

MUFC Galaxy 4, BUSC Mogendheid 3

GPYSC Arsenal 5, ASC United 2

RV Timbers White 4, GPYSC Adrenaline 1

UUSC Scorchers 3, BUSC Blitz 1

UUSC Rangers 8, BUSC Adrenaline 1

GPYSC Rapids 2, BUSC Blitz 0

GPYSC Adrenaline 5, BUSC Mogendheid 2

RV Timbers White 3, UUSC Rangers 0

ASC Ruckus 4, UUSC Scorchers 3

GPYSC Arsenal 9, BUSC Adrenaline 1

MUFC Galaxy 1, ASC United 0