|
|
|
MailTribune.com
  • RESULTS / STANDINGS

  • Bowling
    • email print
  • Bowling
    Local Highlights
    At Roxy Ann Lanes
    EDWARD JONES SCRATCH LEAGUE — Brett Hays 233-268-252-733, Dave Wooley 266-247-725, Tom Cook 256-678, Greg Stanfield 243-246-670, Willie Anderson 235-237-648, Randy Cochran 248-642, Jerome Lee 223-641, Brett Brickey 226-258-629, Cliff Kettle 245-625, Laura Harvey 233-623, Bob Korth 257-623, Joe Stuart 223-604. Games: Tim Burg 245, Jeff Travis 243, Jared Imhausen 230, Jerry Hargrove 223.
    MEN — Keith Newcomb 244-233-684, Jan Davies 260-246-678, Tye Hamers 279-227-669, Bill Weekley 223-225-663, Phil Wall 256-222-659, Dave Wooley 224-225-654, Rick Sachen 247-653, Ron Seymour 239-648, Brett Hays 232-642, Ron Seymour 244-226-636, Rick Imhausen 236-630, Don Gregg 257-621, Bill Weekley 246-618, Kyle Thomson 237-617. Games: Keith Kruger 245, Willie Boatwright 236, Patrick Clemence 235, Bill Cordell 227, Joe Ghormley 226, Troy Miles 221.
    WOMEN — Peggy Marchant 218-204-616, Crystal Armstead 203-564, Shannon Armour 238-564, Lauren Gruber 223-534, Brenda Snyder 222-534, Lucille Miller 211-525, Shelley Bennett 522, Lela Larkin 520, Shelley Bennett 513.
    SENIORS
    MEN — Rick Fowler 181-211-216-608, Chuck Raye 182-188-196-566, Steve Berntsen 209-194-554, Bob Kokanour 180-185-544, Larry Winebrenner 186-193-538, Ron Roberson 213-538, Cliff Rasmussen 199-530, Don Culver 202-522. Games: Darwin Moore 198, Johnny Prestage, JR 191, Nick Snyder 188, Walter Shontz 186, Tom Dallas 184, Chet Faurholt 183, Hal Crockford 182, Johnny Prestage, SR 182, Ron Roberson 182.
    WOMEN — Bernice Charley 170-171-506, Carol Coplen 482. Games: Cleo Caswell 186, Maxine Bartlett 174.
    At Lava Lanes
    Sept. 23
    MEN — Jared Pruitt 279-755; John Rohde 243-723; Tom Cook 260-706; Jared Pruitt 279-704; Chuck Hinks Jr. 268-704; Joe Dauenhauer 259-699; Scott Helstowski 263-688; Doug Townsend 261-688; Robert Slayton 245-685; Steve Roberts 236-685; Duane Patterson 258-681; Brady Rennick 257-677; Dale Matheny 268-672; Steve Benston 279-668; Jeff Hall 245-668; Mike Henderson 244-667; Rick Jones 267-662; Tyler Ellis 246-660; Blake McKenzie 224-660; Pat Moore 236-657; Jim Leavens 246-656; Brian Blackwell 246-655; Art Ball 235-653; Gary Severe 256-651; Deric Manzi 230-647; Mike Ussary 226-647; Ozzie Brockbank 255-646; Terry Nickerson 223-643; Robert Gibson 245-642; Ron Kendall 247-638; Lee Speice 237-637; Mike Henderson 278-635; Larry Rux 235-635; Larry Van Ausdall 235-634; Dan Gibson 256-629; Dave Paxson 246-627; Chris Lynch 244-626; Bob Blackwell 226-625; Scott Anderson 245-617; Les Nimmo 224-614; Don McDonald 217-614; Gary Hull 263; Russ Ruthstrom 257; Gene Bell 257; Rod Ruthstrom 253; Kevin Valiquette 247; Phil Wall 246; Bryan Blocher 246; Troy Miles 246; Gary Mayfield 244; Jim Hoffman 239; Sam Coulter 239; Rob Scott 235; Stacy Dunn 234; Bill Stubbings 233; Chad Fisk 231; Steve Harmon 230; Martin Shipley 229; Ryan Bentley 227; Reggie DeVore 226; Frank Kula 225; Jerson Viray 224; Patrick Copple 224; Ron Dixon 223; Eric Baker 223; Ray Lynch 221.
    WOMEN — Jodi Bell 226-625; Jaime Baker 235; Jodie Keyser 234; Tracy Caster 217; Heather McKenzie 216; Rose Wall 217; Lerae Milburn 206; Niki Goff 205; Marlana Pruitt 205; Nancy Lounder 201.
    SENIORS
    MEN — Jerome Lee 238-669; Darrell Cordonier 245-655; Lynn Caughey 247-636; Dennis Lindquist 228-632; Art Ball 226-622; Jim Shreeve 226-611; Ken Bailey Sr. 214-604; Gil Allen 245; Euel Rutledge 224; Ross Burd 222; Jim Guches 219; Reese Walker 217; Ross Burd 214; Darwin Moore 213; Darrell Blore 210; Art Ball 209; Al Rossi 209; Dale Sattler 208; Cleon Botsford 208; Lee Evans 207; Mel Rennick 207; Terry Nickerson 207; Duane McLean 207; Clovis Glass 205; Wayne Trefren 204; William Mott 202; Lynn Caughey 202; Clay Winkler 197; Digger Pettit 197; Gary Rosenberger 196; Roger Vanbuskirk 193; Darrell Blore 192; Pat Byrne 191; Ken Myres 190; Ernie Barre 186; Glenn Jones 185; Clovis Glass 184; David Gray 182; Ken Myres 180; Bill Donnelly 180.
    WOMEN — Joan Grimes 236-672; Joan Grimes 247-617; Betty Havira 221; Phyllis Foster 208; Lois Counts 202; Marilyn Wilson 199; Deanna Vanbuskirk 197; Alberta Rankin 194; Jan Chambers 191; Karen Eilenberger 187; Fran Laird 186; Janet Crandall 186; Thelma Glass 185; Verlene Kenaston 181; Darlene Lacey 181; Karen Eilenberger 179; Sheri Fields 178; Jen Elliott 177; Janet Prince 177; Terry Rosenberger 175; Olga Johnson 175; Sharon Laurich 173.
    COCA COLA BOYS — Jake Donis 257-628; Zach Henley 219; Berry Hunt 192; Justin Montgomery 181.
    LAVA LANES MATCH CLUB:
    (Sept. 14 vs. Shasta Lanes in Redding, Calif.)
    MEN — Gary Hudnall 265; Duane McLean 235; Clay Winkler 216; Leon Fogle 212.
    (Sept. 15 vs. Shasta Lanes in Redding, Calif.)
    MEN — Gary Hudnall 247-657; Doug Guches 258-621; Clovis Glass 236; Bruce Snook 225; Lee Evans 212; Ernie Bechler 209.
    (Sept. 21 vs. E&O Bowl in Medford OR.)
    MEN — Leon Fogle 216-603; Doug Guches 225-602; Duane McLean 244-600; Jim Guches 235; Phil Clouse 218; Bruce Snook 215.
    (Sept. 22 vs. E & O Bowl in Medford)
    MEN — Mark Holden 209; Jim Goode 201.
    (Sept. 22 vs. Siskiyou Lanes in Medford)
    MEN — Bill Janes 212; Steve Podesta 205.
    WOMEN — Betty Havira 200.
    City League
    Medford Parks & Recreation
    Through Sept. 23
    THURSDAY SENIOR SOFTBALL
    Rogues 5-0
    Medford Lightning (AA) 4-1
    Farmer's Insurance - Keith Skinner Agency 3-3
    Vortex 3-3
    Bear Creek Lock & Safe 2-3
    S.O. Storm (AA) 1-4
    CP Racing 1-5
    THURSDAY MEN'S C RED SOFTBALL
    Cyber Center 2-0
    Beerworks 2-0
    Monster X Tour.com 1-0
    BB 1-0
    KSD Big Dogs 1-1
    Sinister 1-1
    Landsharks 0-2
    Advanced Truck Body & Equipment Co. 0-2
    Foul Play 0-2
    THURSDAY MEN'S C BLUE SOFTBALL
    Rogue Co-Op 2-0
    Lights Out 2-0
    Grab Some Buds 2-0
    Signature Healthcare 1-1
    Longshots 1-1
    Broke N' Draggin' 1-1
    Heavy Hitterz 1-1
    Sons of Pitches 0-2
    Highway Products 0-2
    SUNDAY CO-ED C RED SOFTBALL
    East Main Dental Center 3-0
    Welburn Electric 3-0
    Bo Knows Construction 2-0-1
    Team Mo 2-1
    The Decrepits 1-2
    Oak Tree Papaya Pokers 1-2
    Balls and Chains 1-2
    Twin Creeks 0-1-2
    Sisters and Misters 0-2-1
    Gamerocity 0-3
    SUNDAY CO-ED C GREEN SOFTBALL
    Balls Deep 3-0
    Elemenators 3-0
    Those Guys 2-1
    Miss Matched 2-1
    Bandits 1-2
    The Pirates 1-2
    Troublebound 0-3
    7th Inning Stretch 0-3
    SUNDAY CO-ED C BLUE SOFTBALL
    Rex's Wreckreators 3-0
    Family Ties 3-0
    Hit and Run 2-1
    Boise Brawlers 2-1
    Brotherton Pipeline 2-1
    Mound Hounds 2-1
    Bad Company 1-2
    Jackson County Security 0-3
    B & B 0-3
    Let 'Er Rip Tater Chip 0-3
    SUNDAY CO-ED B SOFTBALL
    America's Nightmare 3-0
    Buckets Bigsticks 2-1
    Wolf Pack 1-2
    CP Racing 0-3
    MONDAY MEN'S B RED SOFTBALL
    Dutch Mafia 2-0
    Sons of Pitches 2-0
    Cook's Security 1-0
    Bear Creek Lock & Safe 1-1
    Bang Bang Mafia 1-1
    Tim's Chips Walking Billboards 1-1
    Pyros 0-1-1
    Pacific Air 0-1-1
    L & W 5.0 Taxi 0-3
    MONDAY MEN'S B BLUE SOFTBALL
    Wild Bunch 2-0
    Capturing Essence Photography 2-0
    G Spot Moonshiners 2-0
    Outlawz 2-0
    Airport Chevy 1-1
    Elite Contracting 1-1
    Hooligans 1-1
    Crater Lake Ford 1-1
    Ashland Athletics 0-2
    Go Kart Hero 0-2
    Bandits 0-2
    Centennial Golf Course 0-2
    MONDAY MEN'S A SOFTBALL
    Holiday RV 3-0
    Oil Stop 2-1
    Hussey Shelter 2-1
    Super 8 0-2
    Jackson Creek Pizza 0-3
    WEDNESDAY WOMEN'S HYBRID SOFTBALL
    The Minions 2-0
    Rogue Valley Physicians 2-0
    Bo Knows Construction 1-1
    Outlaws 1-1
    The Tenacious G's 0-2
    Stitchin' Post 0-2
    WEDNESDAY MEN'S C SOFTBALL
    Advantage Tire 2-0
    Stewart Media Sluggers 2-0
    Service Connected 2-0
    Balls Deep 2-0
    Crazy Schmidt 0-2
    Adept Networks 0-2
    Rusty's 4x4 0-2
    Pacific Crest Transformers 0-2
    TUESDAY MEN'S B/CHURCH HYBRID SOFTBALL
    Steve Himmelman Construction (B) 2-0
    Gamerocity 2-0
    SDA/State Farm 0-2
    Steelhead Finance (B) 0-2
    TUESDAY CO-ED C RED SOFTBALL
    Bob Thomas Automotive Bombers 2-0
    Jackson Creek Pizza/Broke N' Naggin 2-0
    Fusion 2-0
    Keith Schultz Garage 1-1
    Sons of Pitches 1-1
    That's What She Said 0-2
    Rogue Automotive 0-2
    VMI 0-2
    TUESDAY CO-ED C BLUE SOFTBALL
    RAC Drywall 2-0
    Goodwine 2-0
    Ball Busters 1-1
    Nelson's Brake and Alignment 1-1
    The Big Hitters 1-1
    Tropic Air 1-1
    Regulators 0-2
    Ascentron Short Circuits 0-2
    TUESDAY CO-ED B SOFTBALL
    Patrick O'Connor Landscaping 2-0
    Dick's Towing 2-1
    Marty Bandfield Trucking 1-1
    Torres Motors 1-1
    Dutch Rebels 0-3
    WOMEN'S B VOLLEYBALL
    Don't Worry, Be Happy 2-0
    Serves You Right 2-0
    Fireflies 1-1
    I'd Hit That 1-1
    Slammin' Mamas 0-2
    The Speech Center Spikers 0-2
    COED C MAJOR VOLLEYBALL
    Rogue Valley Crossfit 2-0
    The Cruzers 2-0
    I'd Hit That 2-0
    Ashland Amigos 0-2
    Bella Servers 0-2
    Safe Sets 0-2
    COED C VOLLEYBALL
    Joy of Sets 2-0
    Raider Nation 2-0
    Too School for Cool 2-0
    Hit Happens 0-2
    Scooby Snax 0-2
    Serve Aces 0-2
    WEDNESDAY CO-ED 11 vs. 11 SOCCER
    Northwest Scholars 6-0-1
    Wolf Pack 4-0-2
    Naranja Mechanica 4-1-1
    X-Men 1-3-2
    Baci's 1-4-1
    Rough Riders 1-5-0
    Joe's Mobile Glass 0-4-1
    OUTDOOR WOMEN'S 7 vs. 7 SOCCER
    Comets 4-0-1
    BH 3-1-1
    Orange Crush 3-1
    Bees 3-1
    Lightning 2-3
    Shooting Stars 2-3
    Astros 1-4
    Shin Kickers 0-5
    MONDAY CO-ED 35-UP 7 vs. 7 SOCCER
    Fuego Viejo 5-0-1
    The Yellow Team 4-0-2
    FC International 4-2
    The Rogues 2-3-1
    FC 1970 1-5
    Arsenal 0-6
    Football
    NFL Punt, Pass and Kick
    MPR at Charter Field
    Sept. 21
    BOYS
    AGES 6-7 — Jackson Rosenthal.
    AGES 8-9 — Samuel Hammond.
    AGES 10-11 — Zac Ankeny.
    AGES 12-13 — Trevor Davis.
    AGES 14-15 — Robbie Patterson.
    GIRLS
    AGES 6-7 — Jazlyn Berger.
    AGES 8-9 — Katelyn Willard.
    *All age group winners qualified for sectional seven in Salem.
    Golf
    Holes-in-One
    Mary Botsford, Rogue Valley Country Club, hole No. 9, rescue club, Sept. 12. Witnessed by Barb Hammalk, Peggy Tomlins and Rosemary Harrington.
    U
    Chris Littleton, Rogue Valley Country Club, hole No. 8 on Oaks Course, 7-iron, Sept. 14. Witnessed by Jim Garrison, Gary Glass and Jim Morris.
    Quail Point GC
    Ladies Club
    Ace of the Month Tournament
    Sept. 19
    ACE OF THE MONTH — 1, Kathy Nabozny, 34.
    FLIGHT A — 1, Jody Larson, 36; 2, Becky Hyde, 38; 3, Dot Prideaux, 39.
    FLIGHT B — 1, Pat Popow, 35; 2, Elsie Williams, 36; 3, Dee St. Martin, 37.
    FLIGHT C — 1, Pat Seggelink, 38; 2, Polly Holland, 39; 3, Vera Alexander, 40.
    FEWEST PUTTS — 1, Pat Popow, 14.
    Senior Mens Club
    Two-Man Scramble Format
    Sept. 18.
    RESULTS — 1, Jack Hafner-Don Vermeer, 32.8; 2, Gene Ritter-Morris Prosser, 34; 3, Bill Carhart-John Bjorkholm, 34.2; 4, Earl Norgard-Dick Fowler, 34.4; 5, Paul Schurman-Tom Chambers, 35.
    K.P. — Jack Hafner, Bill Carhart.
    Laurel Hill GC
    Men's League
    Best Ball Format
    Sept. 18
    BEST BALL WINNERS — 1, Greg Dippel-Larry Stanley, 32.
    GROSS — 1, Roger Adams, 34; 2, Wayne Tait, 35; 3, Gary Snow, 37.
    K.P. — No. 3, Roger Adams. No. 5, Roger Adams.
    Ladies Golf Club
    Scramble Format
    Sept. 16
    RESULTS — 1, Maxine Bates, Kathy Parker, Laura Rammos, Joan Stout; 2, Denita Buss, Lea Nelson, Joann Martin, (Ghost Draw).
    K.P. — No. 4, Candy Kaiser.
    CHIP-INS — Denita Buss and Sandy Engelmann.
    Stone Ridge GC
    Senior Tour
    Two-Man Best Ball Format
    FLIGHT A
    GROSS — 1, George Berry; 2, John Robinson; 3, Brooks Hodapp.
    NET — 1, Rick Tree; 2, Ken Gentry; 3, Ray Keasler.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Stu Douglas; 2, Jim Hagemann; 3, Ken Ratcliff.
    NET — 1, Bob Moore; 2, Dennis Gerke; 3, Skip Bogenoff.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Dave Miller; 2, John Watson; 3, Walt Russell.
    NET — 1, John Liston; 2, Randy Moyer; 3, Steve Buttolph.
    FLIGHT D
    GROSS — 1, Gary Reed; 2, Earl Slone; 3, Don Young.
    NET — 1, Troy Reynolds; 2, Dave Schmidt; 3, Paul Larson.
    FLIGHT E
    GROSS — 1, Leland McShane; 2, Paul Reynolds; 3, Jerry Stein.
    NET — 1, Dennis Bolsinga; 2, John Archer; 3, Pete DeGroot.
    K.P. — No. 7, George Berry, Dave Schmidt. No. 17, Bob Moore, Dave Schmidt.
    Crater Basketball Tournament
    Sept. 21
    GROSS — 1, C.J. Knips, Jerry Eklund, John Campbell, Randy Eynek, 56; 2, Harry Uhles, Chris Tooley, Zach Tooley, Justin Smithhiser, 56; 3, Bobby Foote, Joe Mahar, Ryan Kantor, Brandon Dahl, 59.
    NET — 1, Shane Asher, Gunnar Asher, Matt Rolan, Allen Fox, 45; 2, Ross Hallin, Jim Pickrel, Mike Pepper, Loy Pointenvent, 48.2; 3, Steve Buttolph, Steve Ganong, George Ortiz, John Fountain, 50.2.
    LONG DRIVE — No. 3, Kim Wood.
    ACCURACY DRIVE — No. 14, Glenn Johannes.
    K.P. — No. 2, Randy Eynek. No. 7, Ryan Kantor. No. 12, C.J. Knips. No. 17, Harry Uhles.
    Mixed Doubles Scramble Format
    Sept. 22
    GROSS — 1, Steve Ekwall-Colleen Ekwall, 34; 2, Tim Croft-Terry Croft, 35; 3, Franklin Corbin-Lorraine Corbin, 36.
    NET — 1, Monty Izatt-Reena Izatt, 22.5; 2, Mike Westfall-Gladys Daugherty, 23.75; 3, Greg Wright-Candy Wright, 25.
    K.P. — No. 2, Brian Carr, Candy Lucas.
    LONG DRIVE — No. 5, Steve Ekwall, Mindy Ferris.
    Rogue Valley CC
    23rd Annual Lithia/Raider Club Shootout
    Sept. 17
    MEN'S DIVISION
    GROSS — 1, Tom Winmill, Rick Stenchomb, Dave Minnitti, Mitch Barats, Gary Small, 54; 2, Tim Trower, Bob Hunter, D.L. Richardson, Monte Mendenhall, Kim Fritts, 55; 3, Greg Stacknick, Larry Delwiche, Pat Watson, Amir Rizkalla, Greg Jones, 60.
    NET — 1, Tom Walker, Craig Funsten, Ryan Beugli, Travis Christian, Mike Ritchey, 45.5; 2, Sabrina Rokovitz, Nick Crouch, Ben Long, Eric Wood, Ken Erlan, 47.2; 3, Dave Carson, Tim Allard, Tim Devens, Hugh Hathcock, Sid DeBoer, 49.
    WOMEN'S DIVISION
    NET — 1, Karen DeBoer, Nancy Tait, Janice Marvin, Casey Seltzer, Maureen Becker, 58.6.
    LONGEST DRIVE — Ben Long, Kelly Beck.
    LONGEST PUTT — Marv Hackwell.
    CLOSEST TO THE LINE — Ross Rampy.
    K.P. — Kevin Hull.
    K.P. (SECOND SHOT) — Jamie Cooper, Kim Fritts.
    Centennial GC
    Rose Club
    Black Marks Format
    Sept. 19
    RESULTS — 1, Lorraine Zentgraf; 2, Connie Howard; 3, Deanna St. Martin; 4, Tonia Waldron; 5, Linda Scott.
    K.P. — Leslie Gainey, Deanna St. Martin, Candy Lucas.
    Eagle Point GC
    Four-Man Super Drive Format
    Sept. 23
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Howard, Rautenberg, Hyer, Todd, 132; 2, Doss, Sparks, Clayton, Reed, 138.
    NET — 1, Foulon, Fierke, Fitzsimmons, Falkner, 117; 2, Chenoweth, Smith, Fauble, 119.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Hutchinson, Fowler, Wells, Grossman, 145; 2, Wolf, Roy, Spillman, Winnen, 150.
    NET — 1, Ryerson, Dippel, Adams, Thompson, 113; 2, Peeters, Siedlecki, Dinwiddie, Armstrong, 115.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Swain, Nabozny, Harrison, Tolmie, 151; 2, Vairetta, Robinson, Lawson, Scott, 155.
    NET — 1, Nakamura, Cook, Gagnon, 113; 2, Williams, Clark, Hawk, 116.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, R. Miller. No. 8, Fitzsimmons, Dinwiddie. No. 13, Smith, Alt. No. 15, Doss, Plume.
    Soccer
    Southern Oregon Classic League
    Sept. 21-22
    GIRLS SISKIYOU/CASCADE
    ASC Fury 4, UUSC X-treme 1
    GPYSC Crush 1, GPYSC Strikerz 1
    BUSC Fusion 5, RV Timbers Breakthrough 1
    GPYSC Bulldogs 6, TRSC/ASC U12G 1
    GPYSC Bulldogs 2, RV Timbers G01 White 0
    UUSC X-treme 2, BUSC Pride 0
    GPYSC Crush 5, RV Timbers G00 White 1
    ASC Fury 0, RV Timbers Breakthrough 0
    GPYSC Strikerz 3, ASC Tempest 2
    BOYS SISKIYOU/CASCADE
    BUSC Adrenaline 1, UUSC Scorchers 1
    UUSC Rangers 8, BUSC Blitz 0
    GPYSC Arsenal 6, UUSC Scorchers 0
    MUFC Galaxy 5, GPYSC Adrenaline 4
    RV Timbers White 3, ASC United 0
    ASC Ruckus 4, GPYSC Rapids 3
Reader Reaction
      • calendar