|
|
|
MailTribune.com
  • RESULTS / STANDINGS

  • Bowling
    • email print
      Comment
  • Bowling
    Honor Roll
    Bob Korth rolled a 300 game in the Edward Jones Scratch League at Roxy Ann Lanes.
    Local Highlights
    At Roxy Ann Lanes
    EDWARD JONES SCRATCH — Joe Stuart 234-233-279-746, Tom Cook 230-259-223-712, Randy Cochran 247-248-709, Dave Wooley 225-242-681, Bob Korth 300-675, Greg Stanfield 255-674, Laura Harvey 226-245-672, Peggy Marchant 253-224-669, Leighton Edge 238-628. Games: Brett Hays 241, Tim Burg 222, Phillip Lee 222.
    MEN — Dave Wooley 224-257-685, Keith Kruger 255-229-685, Fred Kadin 245-220-675, Brett Hays 290-671, David Bromagem 253-226-661, Justin Gunn 254-650, Ron Seymour 223-635, Willie Boatwright 247-623, Randy Shaffer 222-614, Jan Davies 233-613, Willie Anderson 226-609, Bill Taylor 221-600, Brett Hays 602, Joe Ghormley 600. Games: Brett Hays 252, Keith Newcomb 247, Erik Schwalb 232, Jim Irwin 227, Wayne Jones 221, Chris Waterbury 221.
    WOMEN — Anita Thompson 220-210-600, Crystal Armstead 234-584, Shannon Armour 210-550, Betty Siemers 203-538, Shelley Bennett 203-527, Lonna Engle 222-526, Kate Rogers 232-505, Peggy Marchant 533, Lela Larkin 521, Jana Gunn 516, Peggy Marchant 511, Linda Fait 510, Kelly Horan 509, Toni Williams 509, Shelley Bennett 500. Games: Patty Caveney 216.
    SENIORS
    MEN — Rick Fowler 205-222-592, Chuck Raye 200-225-574, Jim Irwin 180-201-557, Dana Travers 194-519, Joe Deaver 186-515, Bill Evans 200-508, Bob Kokanour 194-501. Games: Johnny Prestage, JR 188-209, Cleo Caswell 189.
    WOMEN — Cindy Doran 178-492. Games: Louise LaFoya 178, Deanne Thompson 176.
    JUNIORS
    LANEBENDERS — Kaleb Altman 119-117-150-386, Cree Beldi 115-122-345, Kaden Boatwright 100.
    SPARETIMERS — Charlie Sanders 210-213-237-660, Zach Henley 235-224-640, Corrisa Weekley 177-167-488, Matthew Ahlstrom 169-166-458, Branden Boatwright 150-160-438, Neal Neiger 157-159-434, Rebecca Bowman 115-149-362, Colleen Horan 192, Cameron Ahlstrom 170, Matthew Algazy 168, Jeremy David 149, Jeremiah Boatwright 146.
    At Lava Lanes
    Oct. 13
    MEN — Jared Pruitt 299-777; Jason Asmussen 278-737; Frank Kula 255-728; DJ Snopl 259-716; Scott Helstowski 279-713; Jim Brockbank 278-713; DJ Snopl 278-709; Damon Cochran 279-701; Fred Estabrook 247-700; Dave Nosack 259-689; Larry Rux 240-689; Mike Champion 236-687; Adam Southard 279-684; Chris Kimmel 257-678; Gary Hudnall 247-673; Brian Sendelbach 238-673; Mike Kringelbach 290-672; Mark Holden 270-671; Mike Kringelbach 278-659; Ron Norris 235-656; Dale Matheny 227-652; Kelly Coulter 258-650; Larry VanAusdall 236-645; Brian Blackwell 237-641; Richard Tobin 246-636; Dan Zallar 231-635; Dirk Collins 257-630; Mark Bell 231-629; Troy Miles 237-628; Justin Edwards 268-625; Eric Baker 222-621; Mark Bell 229-617; Bruce Snook 225-616; Brodie Tompkins 210-607; Sam Coulter 270; Doug Townsend 259; Adam Southard 258; Art Ball 255; Phil Wall 255; Duane McLean 253; Damien Rennie 248; Bob Penney 245; Mike Henderson 244; Curt Sather 235; Dave Harder 235; Chris Maynard 232; Bobby Pearce 229; Johnny Prestage Sr. 229; Gene Bell 228; Jeff Keyser 226; Rick Sanchez 224; Mark Foster 224; Reggie DeVore 223; Neal Roberts 220; Dale Staniforth 219; Bob Jacobson 217; Don Greenamyer 216; Jeff Matheny 216; Don McDonald 215; Bill Evans 214; Scott Wihtol 214; Jason Prewitt 213; Rich Nave 212; Jim Goode 209; Curt Sather 208; Jim Gulrich 208; Brian Blackwell 204; Bill Gibson 204; Mike Nichols 202; Johnny Prestage Jr. 199; Anthony Ulloa 196; Gary Graham 194; John Kruesi 193; Bill Daves 193; Dave Beck 192; Bill Theis 191; Trice Billings 191; Phillip Moore 190; Kim Caster 189; Fred Inlow 189; Dennis Phillips 184; Dennis Graham 183; CJ Russell 180; Will Skinner 163; James McKeane 157; Gary Borden 156.
    WOMEN — Rose Wall 215-620; Christy Helstowski 227-604; Heather McKenzie 261; Tracy Skinner 236; Stephanie Sanders 224; Lori Brockbank 216; Shannon Fisher 215; Patty Kirk 203; Marlana Pruitt 201; Lena Cochran 200; Michelle Snopl 200; Julia Gronroos 199; Jaime Baker 199; Pam Bennett 195; Julie Inlow 195; Mary Dyer 191; Marilyn Haynes 191; Sharon Severe 194; Pam Swisher 189; Kristie Graham 187; Pat Whaley 185; Theresa Vinyard 183; Gloria Simmerman 183; Toni Matheny 182; Toni Edwards 181; Marjo Vaughn 180; Janet Crandall 180; Cindy Hudnall 179; Tawnia Matheny 177; Lillie Gibson 177; Julie Russell 176; Jan Nosack 174; Jennifer Kincheloe 169; Marci Calhoun 167; Carol Mullins 166; Vanessa Swing 163.
    SENIORS
    MEN — Randy Cochran 266-721; Chuck Eilenberger 256-675; John Counts 241-654; Bruce Snook 278-644; Darwin Moore 235-641; Cleon Botsford 223-641; Jim Goode 234-639; Darrell Cordonier 234-630; Bill Irwin 226-624; Lee Evans 214-619; Randy Pace 246; Euel Rutledge 243; Chuck Honeycutt 225; Lee Evans 224; John Counts 224; Duane McLean 217; Bill Tucker 216; Reese Walker 216; Art Ball 213; Chuck Raye 210; Ross Burd 210; Nick Palumbo 209; David Gray 206; Lynn Caughey 205; Rea Forbes 205; Craig Callaway 205; Donald Mott 203; Ken Myres 203; Dale Sattler 202; Digger Pettit 194; Ken Myres 194; Digger Pettit 192; Harry LeVine 189; Roger Vanbuskirk 189; Marty Barrows 188; Chet Faurholt 185; Jim Badger 183; Bob Hammer 182; Glenn Jones 179; Wayne Bennett 176; Rea Forbes 176; Mel Rennick 171; John Wright 167.
    WOMEN — Pattie Cochran 246-640; Betty Havira 237; Rita Hildreth 236; Barbara Pace 224; Judy Lewis 219; Deanna Vanbuskirk 205; Terry Rosenberger 205; June Podesta 191; Sheri Fields 190; Karen Eilenberger 184; Ginger Allen 181; Darlene Stockel 175; Terry Rosenberger 175; Sharon Laurich 171; Rita Matthias 167; Alberta Rankin 167; Dody Talbott 166; Sue Simmons 165; Deanna Vanbuskirk 164.
    COCA COLA LEAGUE
    BOYS — Zach Henley 247-723; Charlie Sanders 234-641; Zach Henley 233-634; Berry Hunt 223-599; Kyle Ferguson 233; Kyle Ferguson 220; Trevor Lee 201; Austin Guyer 188; Justin Montgomery 187; Justin Montgomery 160; Evan Morris 153.
    GIRLS — Corrisa Weekley 192; Corrisa Weekley 184; Megan Faldalen 163; Abbie Bentley 150.
    THE SPRITENS
    BOYS — Frankie Rutigliano 129; Reese Tipler 115; Reese Tipler 110; Rio Pratt 107; Mason Trapp 106; Nathan Boylan 101; Nathan Boylan 95; Mikey Rizo 95; Bryce Skinner 71.
    GIRLS — Lillian Mickson 109; Alexis Carlson 104; Alexis Carlson 100; Alyssa Pierce 99.
    BUMPER BASHERS
    BOYS — Kaden Rosenberger 116; Mason Snopl 102.
    GIRLS — Elliana Gibson 92.
    City League
    Medford Parks & Recreation
    Through Oct. 13
    THURSDAY SENIOR SOFTBALL
    Rogues 7-0-1
    Farmer's Insurance - Keith Skinner Agency 5-3
    Medford Lightning (AA) 4-3-1
    Bear Creek Lock & Safe 4-4
    Vortex 3-4-1
    S.O. Storm (AA) 2-6
    CP Racing 1-6-1
    THURSDAY MEN'S C RED SOFTBALL
    Beerworks 4-0
    BB 4-0
    Cyber Center 4-1
    KSD Big Dogs 3-1
    Monster X Tour.com 2-2
    Sinister 1-3
    Foul Play 1-4
    Advanced Truck Body & Equipment Co. 1-4
    Landsharks 0-5
    THURSDAY MEN'S C BLUE SOFTBALL
    Grab Some Buds 5-0
    Rogue Co-Op 4-1
    Broke N' Draggin' 4-1
    Longshots 3-2
    Signature Healthcare 3-2
    Lights Out 2-3
    Sons of Pitches 2-3
    Ascentron Short Circuits 1-4
    Heavy Hitterz 1-4
    Highway Products 0-5
    SUNDAY CO-ED C RED SOFTBALL
    Welburn Electric 5-0
    East Main Dental Center 4-1
    Bo Knows Construction 3-1-1
    Team Mo 3-2
    Oak Tree Papaya Pokers 3-2
    Gamerocity 2-3
    Sisters and Misters 1-3-1
    The Decrepits 1-4
    Balls and Chains 1-4
    Twin Creeks 0-3-2
    SUNDAY CO-ED C GREEN SOFTBALL
    Balls Deep 5-0
    Elemenators 5-0
    Miss Matched 3-2
    Bandits 3-2
    Those Guys 2-3
    The Pirates 2-3
    Troublebound 0-5
    7th Inning Stretch 0-5
    SUNDAY CO-ED C BLUE SOFTBALL
    Rex's Wreckreators 5-0
    Family Ties 4-1
    Brotherton Pipeline 4-1
    Mound Hounds 4-1
    Hit and Run 3-2
    Boise Brawlers 2-3
    Jackson County Security 2-3
    Bad Company 1-4
    B & B 0-5
    Let 'Er Rip Tater Chip 0-5
    SUNDAY CO-ED B SOFTBALL
    America's Nightmare 4-1
    Buckets Bigsticks 3-2
    Wolf Pack 2-3
    CP Racing 1-4
    MONDAY MEN'S B RED SOFTBALL
    Cook's Security 5-0
    Sons of Pitches 5-1
    Tim's Chips Walking Billboards 3-2
    Bear Creek Lock & Safe 3-3
    Pacific Air 2-2-1
    Dutch Mafia 2-3
    L & W 5.0 Taxi 2-4
    Bang Bang Mafia 1-4
    Pyros 0-4-1
    MONDAY MEN'S B BLUE SOFTBALL
    Wild Bunch 5-0
    Capturing Essence Photography 5-0
    G Spot Moonshiners 5-0
    Outlawz 4-1
    Crater Lake Ford 3-2
    Elite Contracting 2-3
    Airport Chevy 2-3
    Hooligans 2-3
    Centennial Golf Course 1-4
    Go Kart Hero 1-4
    Ashland Athletics 0-5
    Bandits 0-5
    MONDAY MEN'S A SOFTBALL
    Holiday RV 5-1
    Hussey Shelter 5-2
    Super 8 3-3
    Oil Stop 2-4
    Jackson Creek Pizza 0-5
    WEDNESDAY WOMEN'S HYBRID SOFTBALL
    The Minions 4-1
    Bo Knows Construction 4-1
    Rogue Valley Physicians 3-2
    Outlaws 3-2
    Stitchin' Post 1-4
    The Tenacious G's 0-5
    WEDNESDAY MEN'S C SOFTBALL
    Advantage Tire 5-0
    Stewart Media Sluggers 4-1
    Service Connected 4-1
    Balls Deep 3-2
    Crazy Schmidt 1-3-1
    Pacific Crest Transformers 1-4
    Adept Networks 1-4
    Rusty's 4x4 0-4-1
    TUESDAY MEN'S B/CHURCH HYBRID SOFTBALL
    Steve Himmelman Construction (B) 5-0
    Gamerocity 3-2
    SDA/State Farm 2-3
    Steelhead Finance (B) 0-5
    TUESDAY CO-ED C RED SOFTBALL
    Fusion 5-0
    Bob Thomas Automotive Bombers 3-2
    Keith Schultz Garage 3-2
    Rogue Automotive 2-2
    VMI 2-2
    Jackson Creek Pizza/Broke N' Naggin 2-3
    Sons of Pitches 1-4
    That's What She Said 1-4
    TUESDAY CO-ED C BLUE SOFTBALL
    Goodwine 4-1
    RAC Drywall 4-1
    Ball Busters 4-1
    The Big Hitters 3-2
    Tropic Air 3-2
    Nelson's Brake and Alignment 1-4
    Regulators 1-4
    Ascentron Short Circuits 0-5
    TUESDAY CO-ED B SOFTBALL
    Patrick O'Connor Landscaping 6-0
    Dick's Towing 4-2
    Marty Bandfield Trucking 3-2
    Torres Motors 2-4
    Dutch Rebels 0-7
    WOMEN'S A VOLLEYBALL
    Girls Night Out 4-0
    I'd Hit That 4-2
    Dragon Flies 2-4
    The Licorice Whips 1-3
    Be Happy 1-3
    WOMEN'S B VOLLEYBALL
    Don't Worry, Be Happy 7-1
    Serves You Right 6-1-1
    Slammin' Mamas 4-4
    Fireflies 3-5
    I'd Hit That 2-5-1
    The Speech Center Spikers 1-7
    COED B MAJOR VOLLEYBALL
    Nancy Sash 6-0
    Set to Kill 4-2
    5 Dollars & .... 4-2
    Off in the Woods 3-3
    The Shankers 1-5
    Serve-ivors 0-6
    COED C MAJOR VOLLEYBALL
    Rogue Valley Crossfit 8-0
    I'd Hit That 6-2
    The Cruzers 4-4
    Bella Servers 4-4
    Ashland Amigos 1-7
    Safe Sets 1-7
    COED B VOLLEYBALL
    Never Down 6-0
    Bam Bam Boom 4-2
    Clutch 1-5
    Eye Ballers 1-5
    COED C VOLLEYBALL
    Joy of Sets 6-2
    Too School for Cool 7-1
    Raider Nation 4-4
    Scooby Snax 4-4
    Serve Aces 3-5
    Hit Happens 0-8
    TUESDAY MEN'S 7 vs. 7 SOCCER
    Medford United 1-0
    Wolfpack 1-0
    Rapids 0-1
    Arsenal 0-1
    WEDNESDAY CO-ED 11 vs. 11 SOCCER
    Rogues 2-0
    Darex, LLC 1-0-1
    Naranja Mechanica 1-0-1
    Rogue Riders 1-1
    Baci's 0-2
    Madrid 0-2
    THURSDAY WOMEN'S 7 vs. 7 SOCCER
    Lightning 3-0
    Orange Crush 2-0-1
    Comets 1-0-2
    Bees 1-1
    Shooting Stars 0-2
    Astros 0-2
    Shin Kickers 0-2-1
    COED 7 vs. 7 SOCCER
    Fuego Viejo 3-0
    FC 1970 2-1
    The Rogues 2-1
    FC International 2-1
    TFC Green 1-2
    The Other Team 1-2
    Arsenal 1-2
    Ponderosa FC 0-3
    SATURDAY COED FUTSAL
    Ballas 2-0
    The Rogues 1-0
    Vipers 1-1
    Samba 0-2
    Meijas 0-1
    MEN'S RECREATIONAL BASKETBALL
    Sherm's Thunderbird Market 2-0
    Andrew Burgess County Financial 2-0
    We Are Orange 2-0
    Wolfpack 1-1
    Pacific Coast Contracting 1-1
    Short Bus All-Stars 0-1
    Old School 0-1
    Jackson County Treatment Court 0-2
    Clutch World/Savage Shooters 0-2
    COED KICKBALL
    Balls Deep 1-0
    Sophie's Team 1-0
    Grow a Pear 1-0
    Public Enemas 1-0
    Slim Kickins 0-0
    Spartans 0-1
    Kickin' Pitches 0-1
    Ball Kickers 0-1
    The Tipsy Gypsies 0-1
    Golf
    Stewart Meadows GC
    Lady Niners
    Evens Format
    Oct. 8
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Joan Peek; 2, Wanda Jones.
    NET — 1, Deanna St. Martin; 2, Joani Bristol.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Vicki Nascimento; 2, Pat Popow.
    NET — 1, Delma Kortt; 2, Marilyn Dunne.
    PUTTING POT — Joan Peek.
    Men's Club
    Four-Man Team (One-Ball Net, One-Ball Gross)
    Oct. 5
    RESULTS — 1, Brad McBee, Dave Mooers, Ed Olson, Larry Spotanski, 122; 2 (tie), Doug Cannon, John Devos, Bruce Irwin, Norm Renner tied Brian Edwards, Guerin Fischer, Ken Gentry, John Robinson, 125; 4, Ed Colin, Tony Kell, Dave Nelson, Steve Lehnhardt, 127; 5, Robin Green, Seth Herbert, Mike Morris, Tony Skinner, 129.
    K.P. — No. 5, Tony Kell. No. 7, Mike Serrano.
    Quail Point GC
    Senior Men's Club
    Three Best Ball Format
    Oct. 9
    RESULTS — 1, Gene Ritter, Don Vermeer, Tom Chambers, (Ghost Draw), 92; 2, John Bjorkholm, Paul Schurman, Tom Haas, Bill Vaughan, 93.
    ACCURATE DRIVE — Dick Fowler, Don Vermeer.
    Quail Point Ladies Club vs. Quail Point Senior Men's Club
    Match Play Tournament
    Oct 10
    MATCH SCORE — QPSMGC 19, QPLC 9.
    NET — 1, Maria Wahl, 30 and Tom Haas, 29; 2, Pat Seggelink, 33 and Bill Vaughan, 30; 3, Val Rhodes, 34 and Jack Hafner, 31; 4, Kathy Nabozny, 34 and John Bjorkholm, 32; 5, Donna Bailey, 34 and Larry Shirk, 33; 6, Polly Holland, 34 and Paul Schurman, 33.
    K.P. — No. 4, Kathy Nabozny, Paul Schurman.
    ACCURATE DRIVE — No. 2, Barbara Sturtevant, Gene Ritter
    LONG DRIVE — No. 8, Becky Hyde, John Bjorkholm.
    Laurel Hill GC
    Horse Race Tournament
    MEN
    Sept. 30
    FIRST GROUP — 1, Jose Acevedo; 2, Tory Brooks; 3, Ron Earl.
    Oct. 8
    SECOND GROUP — 1, Ed Irvine; 2, Les McCoy; 3, George Young.
    WOMEN
    Oct. 7
    RESULTS — 1, Laura Rommes; 2, Elsie Marshall; 3, Betty Marshall.
    Ladies Golf Club
    Irons Only Format
    Oct. 7
    FLIGHT A — 1, Jean Nelson, 39; 2, Velma Bailey, 48; 3, Carolyn York, 50
    FLIGHT B — 1, Toni Defty, 47; 2, Betty Marshall, 49; 3, Betty Collier, 52.
    FLIGHT C — 1, Marian Doty, 55; 2, Candy Kaiser, 59; 3, Kathy Parker, 60.
    FLIGHT D — 1, Sandy Engelmann, 59; 2, Kelly Donley, 61; 3, Lea Nelson, 63.
    K.P. — No. 4, Velma Bailey.
    Eagle Point GC
    Individual Four-Club Stroke Play Format
    Oct. 7
    FIRST FLIGHT
    GROSS — 1, J. Cockrum, 78; 2, G. Gage, 78; 3, C. Todd, 80; 4, B. Buehler, 80.
    NET — 1, R. Miller, 69; 2, H. Collier, 71; 3, H. Fitzsimmons, 72; 4, E. Wood, 74.
    SECOND FLIGHT
    GROSS — 1, R. Foulon, 79; 2, S. Schuh, 83; 3, R. Adams, 87; 4, G. Kerth, 88.
    NET — 1, B. Darnell, 71; 2, J. Delk, 71; 3, B. Fierke, 73; 4, L. Evans, 75.
    THIRD FLIGHT
    GROSS — 1, H. Tonn, 88; 2, D. Gerke, 92; 3, S. Vairetta, 92; 4, J. Gmur, 92.
    NET — 1, A. Hartwell, 71; 2, D. Gardner, 72; 3, P. Horner, 73; 4, T. Nakamura, 75.
    FOURTH FLIGHT
    GROSS — 1, L. Thompson, 90; 2, P. Peeters, 93; 3, D. Grove, 93; 4, M. Cook, 97.
    NET — 1, C. Alt, 68; 2, T. Pedersen, 69; 3, J. Weber, 73; 4, P. Cash, 73.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, L. Siedlecki, D. Gerke. No. 8, D. Gifford, T. Nakamura. No. 13, D. Wolf, S. Vairetta. No. 15, S. Howard, M. Gagnon.
    Skins Format
    Oct. 8
    GROSS — No. 9, L. Gainey. No. 2, 4 and 17, A. Westerman. No. 11, P. Peeters.
    NET — No. 16, J. Wheeler. No. 2, 4 and 6, A. Westerman. No. 18, K. Nabozny. No. 8, 10 and 15, K. Howard. No. 1, G. Vukovich. No. 11, P. Peeters.
    K.P. (0-25 hcp., 26-up hcp.) — No. 3, K. Breithaupt, K. Nabozny. No. 8, E. Payne, T. Hicks. No. 13, L. Gainey, B. Naef. No. 15, E. Payne, K. Howard.
    Four-Man Two Best Ball Format
    Oct. 14
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Gage, Gage, Todd, Doss, 136; 2, Buehler, Rautenberg, Johnson, Cockrum, 145.
    NET — 1, Schnoes, Rush, Taylor, Timmel, 120; 2, Hutchinson, Gifford, Fowler, Wells, 121.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Brick, Nabozny, Harrison, Swain, 146; 2, Medaris, Marsango, Miller, Sparks, 146.
    NET — 1, Fauble, LeFever, Parisotto, 121; 2, Peeters, Siedlecki, Roberts, 123.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Miller, McShane, Pedersen, Tossie, 160; 2, Hines, Gottinger, McElmurry, Davies, 162.
    NET — 1, Tonn, Morris, Tait, Adams, 124; 2, Grove, Boyd, Milligan, Arnold, 125.
    FLIGHT D
    GROSS — 1, Wieland, Alt, Robbins, Krolak, 151; 2, S. Smith, Weitman, Williams, Gmur, 160.
    NET — 1, Becker, Mayfield, Stupfel, 121; 2, Ireland, Bolsinga, DeGroot, 121.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Gifford, Bolsinga. No. 8, Beaver, Medaris. No. 13, Endicott, Stupfel. No. 15, Van der Veen, Medaris.
    Stone Ridge GC
    Senior Tour
    Orange Ball Plus 2
    Oct. 9
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Dave Rush, John Robinson, Ken Gentry, Guerin Fischer, 223; 2, Stan Reiter, Gary Highland, George Berry, (Ghost Draw), 224; 3, Chris Stark, Mike Morrison, Dave Keirsey, Terry Oldfield, 227.
    NET — 1, Ray Keasler, Dave Sayler, Bob Lima, Dan Mirales, 176; 2, Paul Bostic, Ed Borgnino, John Codington, Dennis Gerke, 187; 3, George Kerth, Bruce Irwin, Norm Renner, Bill Darnell, 190.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Gordan Leyton, Max Dalton, Gary Smith, Stan Smith, 249; 2, Skip Bogenoff, Paul Reynolds, Ray Hall, Roger Schnoes, 253; 3, Don Mitchell, Dale Baker, Ron Eastgate, Steve Buttolph, 261.
    NET — 1, Clancy Renkoski, Jerry Krueger, Wayne Bennett, Charley Johnson, 188; 2, Gerald Kerth, Mike Gentile, Doug Cannon, Roger Franklin, 192; 3, Walt Russell, Pete DeGroot, Dennis Bolsinga, Bill Pierce, 195.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 2, Guerin Fischer, Bob Lima. No. 12, Bob Moore, Walt Russell.
    USPS Columbus Day Tournament
    Oct. 14
    GROSS — 1, Dennis Mollett-Brian Johns, 65.
    NET — 1, Mick Geidt-Mitch Leisure, 59.
    K.P. — No. 17, Gary Marshall.
    LONGEST DRIVE — No. 5, Mick Geidt.
    SRMC & SOOTRS Fall Two-Man Best Ball Format
    Two-Person Best Ball Format
    Oct. 13
    GROSS — 1, Tim Croft-Dave Croft, 201; 2, Larry Butler-Jim Butler, 213; 3, Dave Rush-John Robinson, 214.
    NET — 1, Randy Kane-Dave Watson, 175; 2, Norm Renner-Bruce Irwin, 180; 3, Glen Ringe-D.L. Richardson, 187.
    Soccer
    Southern Oregon Classic League
    Oct. 12-13
    GIRLS SISKIYOU/CASCADE
    BUSC Fusion 1, ASC Tempest 0
    RV Timbers G01 White 3, TRSC/ASC U12G 0
    BUSC Pride 2, UUSC X-treme 1
    GPYSC Crush 3, ASC Fury 1
    RV Timbers G00 White 2, GPYSC Bulldogs 1
    UUSC X-treme 2, RV Timbers G01 White 0
    ASC TEMPEST 1, BUSC Pride 0
    RV Timbers G00 White 3, ASC Fury 0
    GPYSC Strikerz 2, RV Timbers Breakthrough 0
    BOYS SISKIYOU/CASCADE
    GPYSC Adrenaline 4, UUSC Rangers 1
    BUSC Mogendheid 2, RV Timbers White 2
    GPYSC Arsenal 5, BUSC Adrenaline 0
    GPYSC Arsenal 9, BUSC Blitz 2
    GPYSC Adrenaline 1, BUSC Mogendheid 1
    BUSC Adrenaline 2, GPYSC Rapids 0
    RV Timbers White 1, MUFC Galaxy 0
Reader Reaction

      calendar