• Four locals advance to state from SWC

  • ROSEBURG — Four local runners qualified for the cross country state championships out of the deep and talented Southwest Conference Thursday at Stewart Park.
    • email print
  • ROSEBURG — Four local runners qualified for the cross country state championships out of the deep and talented Southwest Conference Thursday at Stewart Park.
    Sheldon and South Eugene claimed the top two team spots in the boys and girls races to earn berths to next week's state meet at Lane Community College in Eugene. The top four individuals not on those teams also advanced.
    In the boys meet, North Medford's Ray Schireman placed fourth, covering 5,000 meters in 15:30. Crater's Austin Sanders was sixth in 15:49. Both made state.
    South Eugene's Reilly Bloomer won in 15:20, followed by Sheldon's TJ Wright in second in 15:27. They are the Nos. 1 and 3 Class 6A runners. Five of the top seven 6A individuals are in the SWC.
    In the girls meet, Crater advanced two to state. Gracie Tostenson placed sixth in 18:50, and Britney Wimberly was ninth in 19:15.
    Sheldon's Gracie Todd, No. 2 in the state, won in 17:46. The SWC has five of the state's top nine runners.
    Sheldon's boys won with 34 points, and South Eugene's girls led the way with 36.
    BOYS
    TEAM SCORES — Sheldon 34, South Eugene 68, Roseburg 100, Crater 101, North Medford 105, South Medford 119, Thurston 177, Grants Pass 212.
    TOP 25 INDIVIDUALS — 1, Reilly Bloomer, SE, 15:20; 2, TJ Wright, She, 15:27; 3, Jackson Mestler, She, 15:28; 4, Ray Schireman, NM, 15:30; 5, Kenny Freeman, Ros, 15:36; 6, Austin Sanders, Cra, 15:49; 7, Ben Harter, She, 15:54; 8, Ben Rodriguez, Ros, 15:56; 9, Tristan Carpenter, She, 16:04; 10, Ethan Cannon, SM, 16:06.
    11, Jon Serna, NM, 16:10; 12, Andrew McCullough, SE, 16:10; 13, Henry Fowler, She, 16:11; 14, Michael Martin, SE, 16:14; 15, Jake Littrell, Thu, 16:15; 16, Darien Andrews, Cra, 16:16; 17, Devin Rodman, Cra, 16:16; 18, Mason Wegener, SE, 16:20; 19, Connor Covey, NM, 16:20; 20, Jenner Higgins, She, 16:21; 21, Jacob Shelton, She, 16:22; 22, Mike Myers, SM, 16:24; 23, Henry West, SE, 16:32 South Eugene; 24, Aaran Fagan, NM, 16:36; 25, Nicholas Feldkamp, Ros, 16:43.
    GIRLS
    TEAM SCORES — South Eugene 36, Sheldon 63, Crater 65, Roseburg 73, South Medford 120, Grants Pass 140, North Medford 207, Thurston 217.
    TOP 25 INDIVIDUALS — 1, Gracie Todd, She, 17:46; 2, Jessa Perkinson, Ros, 17:57; 3, Sara Tsai, SE, 18:02; 4, Phacelia Cramer, SE, 18:17; 5, Jenna Anderson, Ros, 18:33; 6, Gracie Tostenson, Cra, 18:50; 7, Jantzen Mazziotti, She, 19:04; 8, Brighton Glassman, SE, 19:14; 9, Britney Wimberly, Cra, 19:15; 10, Annie Richards, SE, 19:23.
    11, Natalie Mosman, SE, 19:26; 12, Meredith Bothman, She, 19:27; 13, Maci Jokumsen, GP, 19:28; 14, Megan Hastings, Cra, 19:41; 15, Jordan Monroe, Cra, 19:43; 16, Lela Stemple, SM, 19:48; 17, Angel Ardito, Ros, 20:05; 18, Nicole Mowery, SE, 20:07; 19, Madison Zenke, She, 20:18; 20, Jessica Pettegrew, NM, 20:23; 21, Bailey Bascom, Cra, 20:29; 22, Stefani Ritter, SM, 20:29; 23, Emma Snyder, Ros, 20:38; 24, Leah Skeele, She, 20:39; 25, Megan DeMaria, SM, 20:44.
    CASCADE CHRISTIAN, ST. MARY'S WIN — At Valley of the Rogue State Park, the Cascade Christian boys claimed their sixth straight district title and the St. Mary's girls their sixth in seven years in the District 6 meet.
    Cascade Christian also had both individual champions, with Tristan Akery emerging to win his first boys race of the season on the 5,000-meter course, and Stephanie Croy capturing her second consecutive girls crown.
    The Challenger boys scored 28 points, and St. Mary's was second with 48, three ahead of Rogue River. The top two teams and top five individuals advance to next week's state meet at Lane Community College in Eugene.
    The St. Mary's girls won with 26 points, followed by Cascade Christian with 47.
    Akery, a junior, was timed in 16:57. Teammate Tim McPherson, who has run No. 1 all season for the Challengers, was second in 17:12.
    St. Mary's Conor Keating was third in 17:46, followed by Rogue River's Rio Lopez.
    The Crusaders held on to second place over the final kilometer as Keating, Jameson Koenigsman and Joe Hagy finished strong.
    Croy, running by herself for most of the race, cruised to victory my more than a minute. Her time was 19:44. Sarah Estabrook of Triad Christian was second in 20:49 and Rachel Bennion third in 20:59.
    St. Mary's had six of the top 10 placers. Meg Vasey, usually the team's No. 6 runner, came on to place overall and fourth among the Crusaders in 22:09.
    BOYS
    TEAM SCORES — Cascade Christian 28, St. Mary's 48, Rogue River 51, Paisley 100; Lakeview, Hosanna Christian, New Hope Christian incomplete.
    TOP 25 INDIVIDUALS — 1, Tristan Akery, CC, 16:57; 2, Tim McPherson, CC, 17:12; 3, Conor Keating, SM, 17:46; 4, Rio Lopez, RR, 17:58; 5, Tracy Salgado, SM, 18:06; 6, John Shipley, CC, 18:10; 7, Chris Martin, SM, 18:22; 8, Evan McFetridge, RR, 19:02; 9, Ethan McPherson, CC, 19:06; 10, Nick Wiebelhaus, Lak, 19:07.
    11, Wyatt Croy, CC, 19:08; 12, Wyatt Borman, RR, 19:17; 13, Clark Hooper, CC, 19:30; 14, Jordan Ehrhardt, RR, 19:39; 15, Jameson Koenigsman, SM, 19:41; 16, Cole Mcfetridge, RR, 19:44; 17, Jason Elliott, HC, 19:45; 18, Jonas Lundgren, NHC, 19:48; 19, Adam Barth, NHC, 19:59; 20, Daren Cuff, Lak, 20:01; 21, Nikolas Arfsten, Pai, 20:09; 22, David Feingold, Pai, 20:18; 23, Camden Jones, Pai, 20:51; 24, Joe Hagy, SM, 20:52; 25, Michael Howard, RR, 20:55.
    GIRLS
    TEAM SCORES — St. Mary's 26, Cascade Christian 47, Lakeview 70, Rogue River 91; Triad Christian, Hosanna Christian incomplete.
    TOP 25 INDIVIDUALS — 1, Stephanie Croy, CC, 19:44; 2, Sarah Estabrook, TC, 20:49; 3, Rachel Bennion, SM, 20:59; 4, Lily Sabin, Lak, 21:28; 5, Gianna Isola, SM, 21:46; 6, Madeline Volk, SM, 21:47; 7, Alex Staley, CC, 21:53; 8, Meg Vasey, SM, 22:09; 9, Taylor Kreul, SM, 22:30; 10, Maddy Schwartz, SM, 22:43.
    11, Anna Fledderjohann, Lak, 23:29; 12, Katie Akery, CC, 23:36; 13, Keelie Worthington, RR, 23:44; 14, Erin Estabrook, TC, 24:08; 15, Anne Lise Delgado, SM, 24:28; 16, Maleah Crowl, CC, 24:37; 17, Calissa Penn, CC, 24:56; 18, Tenysen Patzke, Lak, 25:14; 19, Jessica Theall, Lak, 26:07; 20, Alexis Smith, RR, 27:13; 21, Hailey Natho, RR, 27:53; 22, Cheyenne Morales, RR, 27:58; 23, Tiani Alvarez, CC, 28:27; 24, Mikala McLaughlin, HC, 28:30; 25, Briana Morales, RR, 29:32.
    Boys Soccer
    HENLEY 2, PHOENIX 0 — Phoenix was flawless in the Skyline Conference and had been exceptional against corner kicks until its league finale versus Henley at U.S. Cellular Community Park.
    Jacob Carpenter headed in both goals for the second-place Hornets (11-3-1, 8-2 Sky) off well-placed corner kicks in the seventh and 69th minutes.
    The Pirates (9-3-1, 9-1 Skyline), who had wrapped up the league title and enter the first round of the Class 4A playoffs on Nov. 5, outshot the Hornets 10-8.
    NORTH VALLEY 2, HIDDEN VALLEY 1, SO — At Merlin, North Valley clinched third place in the Skyline Conference and earned a Class 4A play-in game.
    Noah Massa netted the game-clinching goal for the Knights (7-4-1, 5-4 Sky), who won the shootout 4-2. Heitor Almeida, Tjark Anders and Trinidad Flores also scored shootout goals.
    Rigel Bloom scored in the 11th minute for the Mustangs (7-6-1, 4-6). Flores answered in the 25th on an assist from Almeida.
    Knights goalkeeper Ryan Clarkin made 11 saves.
    Girls Soccer
    HIDDEN VALLEY 1, NORTH VALLEY 0 — At Murphy, Hidden Valley surprised Skyline leader North Valley with a goal in the first three minutes, then held on.
    Cashley Long scored off a corner kick for the Mustangs (5-9, 5-5 Sky). North Valley is 10-2-1 and 8-1.
    The records reflect forfeits from Klamath Union. The Pelicans had 10 of their 12 games forfeited this week by the Oregon School Activities Association for using an ineligible player. The school will appeal the ruling Monday.
    Volleyball
    HIDDEN VALLEY 3, NORTH MEDFORD 2 — At Murphy, North Medford held match point, but Hidden Valley rallied with three straight points in the fifth set for a 18-25, 25-23, 25-17, 23-25, 16-14 nonconference win.
    The Skyline Conference champion Mustangs (18-1) jumped to a 10-6 lead in the fifth set, but North charged back for a 14-13 lead.
    Hidden Valley scored on a sideout to knot the score 14-all then won a pair of long rallies to seal the victory.
    Lacie Maynard had 10 kills and 11 blocks for the Mustangs, Chloe Lindgren nine kills and 10 blocks, Taylor Larson seven kills and 28 digs and McKenzie Cushman eight kills, six aces and 32 assists.
    North Medford is 11-8.
Reader Reaction

School Directory

Sport Directory

Conference Directory

Prep Notebook

Kris Henry

Class 5A football playoff bids won't come easy

Athletic directors at the Class 5A level have proven to be the most invested in controlling their own playoff destiny since a switch to the...