|
|
|
MailTribune.com
  • RESULTS / STANDINGS

  • Bowling
    • email print
  • Bowling
    Local Highlights
    At Roxy Ann Lanes
    Through Nov. 22
    EDWARD JONES SCRATCH — Dave Wooley 254-668, Joe Stuart 248-236-666, Tom Cook 237-642, Tim Burg 234-633, Brett Brickey 235-630, Ed Lee 235-628, Randy Cochran 224-602, Laura Harvey 230-600. Games: Jeff Travis 234, Leighton Edge 232.
    MEN — Don Gregg 245-267-708, Ron Seymour 237-224-226-687, Ron Seymour 227-246-683, Brett Hays 238-239-665, Bill Cramer 222-246-659, TJ Wiedrich 233-224-656, Bill Weekley 246-235-654, Justin Gunn 243-650, Keith Kruger 233-642, Jan Davies 234-636, Eric Jackson 225-635, Terry Steward 225-626, Rick Imhausen III 254-226-624, Phil Wall 221-235-617, Eric Jackson 244-616, Michael Bailey 226-607, Dave Wooley 633. Games: Rob Tiger 246, Erik Schwalb 245, Patrick Clemence 223, Wayne Jones 223, Donnie Steiner 223, Randy Neely 222, Jake Donis 221, Leon Fogle 221.
    WOMEN — Cherie Boatwright 214-212-602, Peggy Marchant 231-583, Peggy Marchant 224-581, Anita Thomson 212-578, Betty Siemers 202-570, Lonna Engle 234-561, Chelsey Tratz 205-548, Viola Hartwell 203-534, Shannon Armour 204-527, Maxine Bartlett 202-524, Jan Chambers 212-519, Toni Williams 547, Heather Miller 535, Tiffany Taylor 516, Lela Larkin 511, Kelly Horan 506, Teri Taylor 503, Cherie Boatwright 502, Jana Gunn 502. Games: Maxine Bartlett 201.
    SENIORS
    MEN — Larry Winebrenner 223-554, Chuck Raye 190-190-543, Ron Roberson 196-183-542, Bob Kokanour 197-532, Rick Fowler 205-181-531, Johnny Prestage, SR 188-526, Jim Irwin 188-181-525, Bill Evans 195-524, Hal Crockford 211-515, Paul Jacobson 195-505, Darwin Moore 182-505, Geroge Beldi 206-185-503. Games: Nick Snyder 199, George Beldi 196, Jerry Thompson 195, Ron Roberson 192, Joe Deaver 190, Johnny Prestage, JR 190, Victor Wigginton 184, Tom Dallas 181, Cliff Rasmussen 180.
    WOMEN — Maxine Bartlett 204-522, Viola Hartwell 171-479, Bernice Charley 177-474. Games: Lorna Hall 194, Cindy Doran 170.
    JUNIORS
    LANEBENDERS — Kaden Boatwright 119.
    SPARETIMERS — Colleen Horan 259-287-704, Zach Henley 209-212-222-653, William Donnelly 211-559, Josh Hatfield 199-190-537, Jeremy David 169-170-481, Charlie Sanders 207, Jeremiah Boatwright 157.
    At Lava Lanes
    Nov. 25
    MEN — Brian Sendelbach 269-756; Damon Cochran 279-752; Jary Kapus 248-730; Jeff Pottruff 265-726; Jim Brockbank 279-724; Joe Stuart 267-708; Brad Wyncoop 256-699; Robert Gibson 247-684; Scott Anderson 257-682; Tom Cook 256-678; Brady Rennick 250-676; Rod Ruthstrom 237-675; Jary Kapus 264-674; Damien Rennie 243-673; Lee Speice 257-670; Tyler Ellis 248-670; Blake McKenzie 278-666; Dan Vogt 247-664; Steve Schmidt 235-662; Terry Christianson 229-662; Adam Southard 269-660; Ron Norris 231-656; Mark Holden 234-654; Neal Roberts 228-640; Richard Tobin 231-639; Gene Bell 235-636; Dale Staniforth 248-634; Al Hartwell 268-631; Gene Bell 226-630; Jim Leavens 222-630; Steve Mullis 236-629; Rob Scott 248-628; Steve Wilkins 233-628; Robert Slayton 257-627; Justin Edwards 246-626; Doug Townsend 237-626; Clint Valiquette 228-613; George Daves 246; Steve Roberts 244; Jason Prewitt 239; Jeff Pruitt 236; Bob Blackwell 235; Ken Drake 235; Dale Matheny 233; Dan Zallar 232; Paul Kangas 229; Mike Henderson 228; Rick Sanchez 228; Brian Blackwell 227; Bill Stubbings 226; Bill Evans 225; Dennis Graham 225; Jerson Viray 224; Bob Wood 224; Dave Gordon 223; Joe Queen 222.
    WOMEN — Jodi Bell 247-650; Mony Bristow 227-645; Linn Chandler-Goode 279-637; Barb Henderson 222-598; April Rose 215-580; Val Wilson 234; Christy Helstowski 224; Vicki Fillmore 219; LeRae Milburn 212; Whitney James 211; Lisa Schuh 210; Marlana Pruitt 204; Kerri Crippen 203; Joan Keeney 202; Angela Minneci 201; Sheila Anderson 200.
    SENIORS
    MEN — Neal Roberts 280-762; Chuck Eilenberger 260-707; Darrell Cordonier 260-689; Neal Roberts 244-683; Leighton Edge 248-671; Bruce Snook 243-649; Larry VanAusdall 222-647; Jerry Hargrove 249-641; Lee Evans 222-610; Art Ball 217-609; Reese Walker 214-603; Dennis Lindquist 246; Chuck Honeycutt 226; Ken Bailey Sr. 215; Steve Podesta 214; John Counts 213; Clay Winkler 211; Roger Vanbuskirk 209; Duane McLean 208; Jim Goode 208; Lynn Caughey 207; Jim Swarts 206; David Gray 203; John Counts 201; Chet Faurholt 201; Craig Callaway 200
    WOMEN — Phyllis Foster 212-544; Thelma Glass 235; Betty Havira 214; Verlene Kenaston 195; Verlene Kenaston 191; Sheri Fields 190; Sharon Laurich 184; Rita Hildreth 182; Marjo Vaughn 181; June Podesta 180.
    JUNIORS
    COCA COLA BOYS — Zach Henley 279-664; Austin Geyer 231-602; Kyle Ferguson 235; Justin Montgomery 186; Braydon Brooks 184; Tanner Geyer 178.
    SPRITEN GIRLS — Lillian Mickson 111; Alexis Carlson 109.
    SPRITEN BOYS — Frankie Rutigliano 132; Reese Tipler 118.
    BUMPER BASHER BOYS — Ronnie Pierce 123; Blaine Lloyd 120.
    LAVA LANES MATCH CLUB
    MEN — Neal Roberts 238-675; Gary Hudnall 234-635; Bruce Snook 226-619; Doug Guches 253; Leon Fogle 236; Clovis Glass 231; Steve Podesta 223; Duane McLean 216; Mark Holden 213.
    WOMEN — Betty Havira 193; Rita Hildreth 191.
    City League
    Medford Parks & Recreation
    Through Nov. 25
    TUESDAY MEN'S 7 vs. 7 SOCCER
    Medford United 6-1
    Rapids 5-2
    Wolfpack 3-4
    Arsenal 0-7
    THURSDAY WOMEN'S 7 vs. 7 SOCCER
    Lightning 7-0
    Orange Crush 5-1-1
    Comets 5-1-2
    Bees 2-4-1
    Shooting Stars 1-5-1
    Astros 0-4-3
    Shin Kickers 0-5-2
    SATURDAY COED FUTSAL
    Ballas 6-1
    The Rogues 4-2
    Meijas 3-3
    Vipers 1-6
    Samba 0-2
    MEN'S COMPETITIVE BASKETBALL
    Water Boys 5-0
    Carr Auto 4-1
    Pacific Office Automation 2-3
    West Coast Gym Equipment 1-4
    Hillside 0-4
    MEN'S RECREATIONAL BASKETBALL
    Andrew Burgess County Financial 7-0
    We Are Orange 5-2
    Pacific Coast Contracting 5-2
    Sherm's Thunderbird Market 4-3
    Old School 4-3
    Wolfpack 4-4
    Short Bus All-Stars 2-5
    Clutch World/Savage Shooters 1-6
    Jackson County Treatment Court 0-7
    COED KICKBALL
    Balls Deep 5-0
    Grow a Pear 4-1
    The Tipsy Gypsies 4-1
    Sophie's Team 3-2
    Kickin' Pitches 3-3
    Slim Kickins 2-3
    Public Enemas 1-4
    Spartans 1-4
    Ball Kickers 0-5
    Golf
    Centennial GC
    Senior Tuesday
    Nov. 19
    Two-Man Best Ball Format
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Bill Seymour-Jim Overmyer, 66; 2, Jim Douglas-Vance Hickin, 71; 3, Mike Miller-Mike Curtis, 71; 4, Willy Reed-Dick Pruitt, 72.
    NET — 1, Rich Larsen-Denny Sweet, 59; 2, Mike Morrison-Chris Stark, 60; 3, Al Baham-Don DeWald, 61; 4, Bill Hymas-Russ McBride, 62.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Roger Vanbuskirk-Ben Arechiga, 75; 2, Norm Hall-Jerry Morrison, 77; 3, Bob Downing-Jim Lesher, 78; 4, Craig Siebenlist-Jay Coldwell, 80.
    NET — 1, Ray Smith-Chuck Schlafke, 59; 2, Don Gaeden-Ked Messinger, 60; 3, Alex Schulenburg-Bob Downing, 61; 4, Gary Rees-Fred Pearson, 61.
    K.P. (0-12 hcp., 13-up hcp.) — No. 4, Mike Morrison, Fred Pearson. No. 6, Bill Hymas, Denny Sweet. No. 14, Dick Pruitt, Don Tossie. No. 17, Ken Weist, Chuck Schlafke.
    8th Annual Turkey Shoot
    Two-Person Scramble Format
    Nov. 23
    TURKEY FLIGHT
    GROSS — 1, Vince Domenzain-Matt Grove, 62; 2, Glen Clark-Marty Morlan, 62; 3, Brent Santoni-Norm Blandell, 63; 4, Jim Overmyer-Dan Keck, 65; 5, Pat Daggitt-Nick Daggitt, 66.
    NET — 1, DeWayne Robinson-John Kandaris, 58.7; 2, Kevin Pepper-Mike Pepper, 59.3; 3, Dave Husel-Andy Baida, 60.4; 4, Paul Reynolds-Ken Weist, 60.6; 5, Ked Messinger-Mike Pruitt, 60.9.
    STUFFING FLIGHT
    GROSS — 1, Robert Zeulner-Les Mims, 68; 2, Al Baham-Carl Michael, 69; 3, George Kerth-Al Hartwell, 70; 4, Steve Wilt-Mike Stavish, 71; 5, Paul Kometz Jr.-Paul Kometz Sr., 71.
    NET — 1, Don DeWald-Carl Michael, 58.8; 2, Dave Lefebvre-Jim Godin, 58.8; 3, Darrell Flora Sr.-Brandon Dahl, 60.3; 4, Jim Zentgraf-Lorraine Zentgraf, 61.9; 5, Roger Vanbuskirk-Don McClure, 62.1.
    K.P. (0-12 hcp., 13-up hcp.) — No. 6, Kevin Pepper, Paul Kometz Sr. No. 14, Andy Baida, Russ McBride. No. 17, Jim Overmyer, Ked Messinger.
    K.P. (SECOND SHOT) — No. 13, Kevin Pepper-Mike Pepper.
    CLOSEST TO THE PUMPKIN — No. 2, Carl Loar.
    LONG PUTT — No. 18, David Donnelly-Don Lockwood.
    LONG DRIVE — No. 16, Hunter Delange, Carl Michael, Lisa Bauman.
    Laurel Hill GC
    Best Ball Format
    Nov. 20
    BEST BALL RESULTS — 1, Gary Snow-Tom Bailey, 32; 2, John Couch-Bruce Fauble, 33.
    GROSS — 1, Bruce Fauble, 35; 2 (tie), Carry Marshall, Tom Bailey, Gary Snow, 36; 5, Len Bergmann, 37.
    K.P. — No. 2, Cary Marshall. No. 4, John Couch.
    Oak Knoll GC
    Turkey Shoot
    Two-man Scramble Format
    Nov. 23
    GROSS — 1, Morrison-Small, 64; 2, Winmill-Krohn, 66; 3, Akins-Cronin, 66.
    NET — 1, Richardson-Rampy, 61.5; 2, Parent-LaPierre, 63.5; 3, Stark-Cook, 64.6.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 4, Morrison, Clark
    LONG PUTT (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 6, Cronin, Caster.
    Stone Ridge GC
    Senior Tour
    Amigo Best Ball Format
    Nov. 20
    FLIGHT A
    GROSS — 1, John Robinson, Dave Rush, John Wilfong, Rick Tree, 138; 2, Dave Johnson, Stan Reiter, Ron Eastgate, Gary Highland, 148; 3, Ray Keasler, Dave Sayler, Bob Lima, Dan Mirales, 150.
    NET — 1, George Kerth, Norm Renner, Bruce Irwin, Bill Darnell, 118; 2, Mike Westfall, Roger Courtney, Steve Cox, Jerry Britton, 121; 3, Paul Bostic, John Codington, Ed Borgnino, Dennis Gerke, 122.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Walt Russell, Dennis Bolsinga, Bill Pierce, Bruce Donald, 163; 2, Troy Reynolds, Marty Balarini, Ted Bibler, Jerry Lambo, 163; 2, Earl Sloan, Jack Seybold, Don Young, Ruben Davalos, 168.
    NET — 1, Fred Pearson, Gary Reed, Don Gaeden, Mike Robinson, 123; 2, Leland McShane, Dave Miller, Joe Weber, Joe Duggan, 127; 3, John Ochoa, Jack Jones, Larry Cope, David Laird, 128.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 2, Bob Moore, Don Wallace. No. 12, John Robinson, Walt Russell.
    Turkey Shoot
    Nov. 24
    GROSS — 1, Tim Croft-Dave Croft, 64; 2, Mike Boffing-Rick Lloyd, 66; 3, Jim Bullen-Jim Overmyer, 67; 4, Josh Heim-Shawn Calhoun, 70.
    NET — 1, D.L. Richardson-Ross Rampy, 53.4; 2, Alan McComb-Chris Avgeris, 56.6; 3, Joe Hicks-Kay Stevens, 56.6; 4, Jeff Galante-Layne Sims, 57.2.
    CLOSEST TO THE LAKE — No. 3, John Robinson-Bob Lima.
    LONGEST PUTT MADE — No. 9, Jeff Galante-Layne Sims.
    LONG DRIVE — No. 10, Dave Croft, Jim Overmyer.
    CLOSEST TO THE LINE — No. 14, Pat Patterson, Jason Floyd.
    K.P. — No. 16, Devin Soltis, Dan Cavendar.
    K.P. (SECOND SHOT) — No. 17, D.L. Richardson, Dave Rush.
    LOWEST SCORE ON A HOLE OVER THE FIELD — No. 3, Rick Lloyd-Mike Boffing. No. 4, Dave Croft-Tim Croft. No. 15, D.L. Richardson-Ross Rampy.
    Eagle Point GC
    Two-Man 6-6-6 Mix Format
    Nov. 18
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Howard-Rautenberg, 67; 2, C. Gage-Seymour, 70; 3, Buehler-Cockrum, 72.
    NET — 1, Doss-G. Gage, 65; 2, Gifford-Fowler, 65.6; 3, Reid-Beaver, 65.6.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Pringle-Carmassi, 76; 2, Siedlecki-Roberts, 77; 3, Vairetta-Robinson, 77.
    NET — 1, Plume-Trautman, 63; 2, Reed-Pedersen, 63.8; 3, Adams-Ra. Williams, 65.6.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Grove-Sisson, 79; 2, Hartwell-Cannon, 80; 3, Ireland-Bolsinga, 81.
    NET — 1, Alt-Horner, 61; 2, Skinner-Farkas, 61.2; 3, Thompson-Ro. Williams, 66.4.
    K.P. — No. 3, G. Gage, Marsango. No. 8, Buehler, Hines. No. 13, Pringle, Siedlecki. No. 15, Doss, Bolsinga.
Reader Reaction

      calendar