• Challengers' Sapienza, Pirates' Shepherd claim district swim titles

  • NORTH BEND — Cascade Christian senior Breanna Sapienza and Phoenix sophomore Ethan Shepherd secured state berths with a pair of victories, and the Pirate boys claimed second place in the Class 4A/3A/2A/1A District 4 Swim Championships at North Bend Municipal Pool on Saturday.

    • email print
  • NORTH BEND — Cascade Christian senior Breanna Sapienza and Phoenix sophomore Ethan Shepherd secured state berths with a pair of victories, and the Pirate boys claimed second place in the Class 4A/3A/2A/1A District 4 Swim Championships at North Bend Municipal Pool on Saturday.
    The state championships are Feb. 21-22 at Mt. Hood Community College in Gresham. First-place winners in individual and relay events automatically qualified, and any remaining open lanes will be filled by wild cards (the next-fastest times from district meets) today.
    The Vanderbilt-bound Sapienza, who has won six state titles, was fastest in the 50-yard freestyle race with a time of 24.08 seconds and the 100 butterfly (55.03).
    Shepherd earned victories in the 50 free (23.72) and 100 free (52.55). He also swam a leg on the winning 200 freestyle relay, which finished in 1:54.85 with help from Aaron Heard, Jasper Schurman and Nick Leiter.
    Cottage Grove took the boys title with 282 points, while the Pirates had 229.
    For the St. Mary's girls, senior Alyse Darnall was first in the 100 backstroke (1:00.33) and swam a leg on the victorious 200 medley relay (1:53.04) with Andrea Dow, Olivia Dow and Grace Jovanovic.
    The Marshfield girls won with 234 points and North Bend was second (213).
    BOYS
    TEAM SCORES — Cottage Grove 282, Phoenix 229, Marshfield 158, North Bend 147, Henley 109, St. Mary's 79, Hidden Valley 68, Mazama 32, Cascade Christian 23, North Valley 22.
    200 MEDLEY RELAY — 1, Cottage Grove (Sam Garrison, Logan Nash, Caleb Leczel, Ben Garrison), 1:45.69; 2, St. Mary's (Steven Yan, Scott Younker, Dan Huth, Chris Ball), 1:56.74; 3, Phoenix (Nigel Leonis, Thomas Ward, Taylor Brown, Aaron Heard), 1:56.83; 5, Hidden Valley (Sawyer Stever, Joshua Baker, Reid Anderson, Tim Peckman), 2:10.95.
    200 FREESTYLE — 1, Karl Stuntzner-Gibson, NB, 1:46.78; 4, Aaron Heard, Pho, 2:05.89.
    200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Caleb Leczel, CG, 2:00.56; 3, Dan Huth, SM, 2:06.96; 6, Taylor Brown, Pho, 2:24.43
    50 FREESTYLE — 1, Ethan Shepherd, Pho, 23.72; 4, Nick Leiter, Pho, 24.67; 5, Scott Younker, SM, 25.59; 6, Christian Scaglione, CC, 26.22.
    100 BUTTERFLY — 1, Ben Garrison, CG, 1:00.08; 5, Eddie Stewart, Pho, 1:12.34; 6, Joshua Baker, HV, 1:13.65.
    100 FREESTYLE — 1, Ethan Shepherd, Pho, 52.55; 5, Nick Leiter, Pho, 55.18.
    500 FREESTYLE — 1, Karl Stuntzner-Gibson, NB, 4:52.66; 4, Taylor Brown, Pho, 5:47.32; 5, Nigel Leonis, Pho, 6:04.53.
    200 FREESTYLE RELAY — 1, Phoenix (Aaron Heard, Jasper Schurman, Nick Leiter, Ethan Shepherd), 1:38.58; 5, Hidden Valley (Joshua Baker, Jon Boyle, Reid Anderson, Sawyer Stever), 1:54.85.
    100 BACKSTROKE — 1, Sam Garrison, CG, 57.75; 4, Nigel Leonis, Pho, 1:08.75; 5, Sawyer Stever, HV, 1:10.38; 6, Bryce Roy, Pho, 1:11.98.
    100 BREASTSTROKE — 1, Caleb Leczel, CG, 1:01.62; 3, Dan Huth, SM, 1:06.90; 4, Scott Younker, SM, 1:08.66; 5, Christian Scaglione, CC, 1:11.11.
    400 FREESTYLE RELAY — 1, Cottage Grove (Sam Garrison, Logan Nash, Caleb Leczel, Camas Rudicel), 3:33.48; 2, Phoenix (Taylor Brown, Nigel Leonis, Nick Leiter, Ethan Shepherd), 3:40.98.
    GIRLS
    TEAM SCORES — Marshfield 234, North Bend 213, Henley 207, St. Mary's 146, Phoenix 109, Cottage Grove 92, Klamath Union 64, Cascade Christian 54, North Valley 53, Mazama 39, Hidden Valley 34.
    200 MEDLEY RELAY — 1, St. Mary's (Alyse Darnall, Andrea Dow, Olivia Dow, Grace Jovanovic), 1:53.04.
    200 FREESTYLE — 1, Alyssa Bennett, NB, 1:58.42.
    200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Shaylyn Brownell, Mar, 2:10.80; 3, Grace Jovanovic, SM, 2:11.48.
    50 FREESTYLE — 1, Breanna Sapienza, CC, 24.08; 3, Kylee Burks, Pho, 26.93; 6, Tiona Hurd, Pho, 28.69.
    100 BUTTERFLY — 1, Breanna Sapienza, CC, 55.03; 2, Olivia Dow, SM, 1:02.34; 4, Emily Samudio, Pho, 1:07.73.
    100 FREESTYLE — 1, Alyssa Bennett, NB, 53.42; 2, Alyse Darnall, SM, 53.87.
    500 FREESTYLE — 1, Liliana Bennett, NB, 5:38.81; 6, Emily Samudio, Pho, 6:24.98.
    200 FREESTYLE RELAY — 1, North Bend (Alyssa Bennett, Liliana Bennett, Jordyn Johnson, Cassie Dallas), 1:45.08; 2, St. Mary's (Grace Jovanovic, Olivia Dow, Andrea Dow, Alyse Darnall), 1:45.28; 5, Phoenix (Kylee Burks, Tiona Hurd, Emily Samudio, Lauren Speaks), 1:50.92; 6, North Valley (Amy Wilkinson, Aylee Capetz, Brianna Anders, Avery Beckius), 2:06.81.
    100 BACKSTROKE — 1, Alyse Darnall, SM, 1:00.33; 3, Kylee Burks, Pho, 1:08.31; 4, Taylor Wilkins, HV, 1:14.19; 5, Amy Wilkinson, NV, 1:15.61.
    100 BREASTSTROKE — 1, Shaylyn Brownell, Mar, 1:07.69; 2, Olivia Dow, SM, 1:08.40; 3, Grace Jovanovic, SM, 1:08.63; 6, Lauren Speaks, Pho, 1:11.95.
    400 FREESTYLE RELAY — 1, Marshfield (Kayla Sparkman, Elyse Trendell, Bridget McCarthy, Shaylyn Brownell), 3:53.83.
    6A DISTRICT 1 MEET — At Springfield, North Medford junior Lauren Hunter brought home two district titles and South Medford senior Kaylee Cooper had two second-place showings to highlight the local effort at Willamalane Parks Swim Center.
    Sheldon won both the boys and girls team titles. North Medford finished sixth in both.
    Hunter won the 50-yard freestyle in 25.06 seconds, and the 100 backstroke in 58.96 to qualify for the state meet in both events.
    Cooper was the runner-up in both the 200 freestyle (1:59.26) and the 100 butterfly (1:00.50), and will find out tonight whether her times were good enough to qualify for the Class 6A state meet.
    The Grants Pass boys 200 medley relay team placed second in 1:45.30. Also for the Cavemen, Mitch Neuenschwander placed third in the 100 backstroke (59.78) and Andrew DeLisle was third in the 100 breaststroke (1:04.85).
    BOYS
    TEAM SCORES — Sheldon 440, South Eugene 390, Roseburg 327, Grants Pass 313, Thurston 162.5, North Medford 122.5, Crater 98, South Medford 73.
    200 MEDLEY RELAY — 1, Sheldon (John Capper, Sam Braziel, Nigel McKinnon, Dylan Malpass), 1:42.34; 2, Grants Pass (Eliot Bald, Andrew DeLisle, Cam Merker, Sam Churchill), 1:45.30; 6, North Medford (Bram Gibson, Connor McLoughlin, Jack Cowan, Sam Watkins), 1:59.39.
    200 FREESTYLE — 1, John Davidson, SE, 1:45.38; 3, Joe Drevets, GP, 1:51.57.
    200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Sam Braziel, SH, 1:58.87.
    50 FREESTYLE — 1, Jesse Sadler, R, 22.55; 4, Sam Churchill, GP, 23.30.
    100 BUTTERFLY — 1, Curtis Hubbard, SH, 50.11; 4, Eliot Bald, GP, 59.01; 5, Ben Briesmeister, C, 1:01.21; 6, Cam Merker, GP, 1:01.37.
    100 FREESTYLE — 1, John Davidson, SE, 48.69; 4, Reilly Kompaniet, GP, 51.39.
    500 FREESTYLE — 1, CJ Cling, SE, 4:53.41; 4, Joe Drevets, GP, 5:04.63.
    200 FREESTYLE RELAY — 1, Roseburg (Lucas Le, Alex New, Carson Murphy, Jesse Sadler), 1:29.37; 4, Grants Pass (Eli Neaves, Sam Churchill, Reilly Kompaniet, Joe Drevets), 1:34.78; 5, South Medford (Cyrus Chistianson, Blake Bartlett, Cody Schultz, John Henry Gaffney), 1:43.78; 6, North Medford (Geoff Pine, Sam Watkins, Connor McLoughlin, Jack Cowan), 1:45.10.
    100 BACKSTROKE — 1, John Capper, SH, 55.54; 3, Mitch Neuenschwander, GP, 59.78; 4, Eliot Bald, GP, 1:00.22.
    100 BREASTSTROKE — 1, Curtis Hubbard, SH, 59.20; 3, Andrew DeLisle, GP, 1:04.85.
    400 FREESTYLE RELAY — 1, Roseburg (Lucas Le, Alex New, Carson Murphy, Jesse Sadler), 3:18.22; 4, Grants Pass (Reilly Kompaniet, Eliot Bald, Sam Churchill, Joe Drevets), 3:26.69.
    GIRLS
    TEAM SCORES — Sheldon 440, South Eugene 390, Roseburg 327, Grants Pass 313, Thurston 162.5, North Medford 122.5, Crater 98, South Medford 73.
    200 MEDLEY RELAY — 1, South Eugene (Madeleine Hummel, Ingrid Winter, Anne Walkup, Lily Wong), 1:55.95; 5, North Medford (Lauren Hunter, Zoe Qualls, Jovanna Salvador, Rayna Carson), 2:11.85; 6, Grants Pass (Mackenzie Brooks, Sidney Bradbury, Natalie LeMoss, Liberty Rossel), 2:13.30.
    200 FREESTYLE — 1, Madeleine Hummel, SE, 1:56.00; 2, Kaylee Cooper, SM, 1:59.26.
    200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Ingrid Winter, SE, 2:11.21; 5, Julia Miller, SM, 2:30.95.
    50 FREESTYLE — 1, Lauren Hunter, NM, 25.06.
    100 BUTTERFLY — 1, Jacquie Price, T, 59.12; 2, Kaylee Cooper, SM, 1:00.50.
    100 FREESTYLE — 1, Tayland McLean-Freize, T, 57.06.
    500 FREESTYLE — 1, Madeleine Hummel, SE, 5:09.47.
    200 FREESTYLE RELAY — 1, Thurston (Tayland McLean-Freize, Katie Lively, Mya Falk, Jacquie Price), 1:44.89; 5, North Medford (Lauren Hunter, Jacqueline Bybee, Jovanna Salvador, Rayna Carson), 1:55.74; 6, Grants Pass (Natalie LeMoss, Mackenzie Brooks, Alicia Wolverton, Grace Connelly), 1:57.01.
    100 BACKSTROKE — 1, Lauren Hunter, NM, 58.96.
    100 BREASTSTROKE — 1, Ingrid Winter, SE, 1:06.31.
    400 FREESTYLE RELAY — 1, Thurston (Tayland McLean-Freize, Katie Lively, Mya Falk, Jacquie Price), 3:50.49; 5, Grants Pass (Liberty Rossel, Sidney Bradbury, Alicia Wolverton, Grace Connelly), 4:21.42; 6, North Medford (Breanna Schmidt, Jacqueline Bybee, Emily Martin, Mariel Hollowell), 4:37.64.
    5A DISTRICT 1 MEET — At Bend, Ashland's Cole Harding placed third in the 50-yard freestyle and fourth in the 500 freestyle, but no Grizzlies placed first to earn an automatic berth to the next week's state meet.
    Bend won the boys team title with 536 points, while Summit won the girls district championship with 536.5 points. Ashland's boys and girls both placed fourth in the five-team meet.
    Harding finished the 50 freestyle in 22.86 and now must wait until the OSAA releases its wild-card qualifiers by event list today to find out if he'll be able to compete at state. Harding also finished the 500 free in 4:57.76 and helped Ashland's 200 medley and 200 freestyle relay teams each place fourth.
    Also for Ashland, Tristan Gavin placed fifth in the 100 breaststroke (1:11.97).
    BOYS
    TEAM SCORES — Bend 536, Summit 463, Mountain View 365, Ashland 187, Redmond 85.
    200 MEDLEY RELAY — 1, Summit (John Hartmeier, Taj Mercer, Tommy Brewer, Adien Calmels), 1:40.84; 4, Ashland (Devon Lancaster, Tristan Gavin, Ethan Croyle, Cole Harding), 1:55.25.
    200 FREESTYLE — 1, Brandon Deckard, Mountain View, 1:43.13.
    200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Ben Brockman, Bend, 2:01.43.
    50 FREESTYLE — 1, Tommy Brewer, Summit, 21.23; 3, Cole Harding, Ashland, 22.86.
    100 BUTTERFLY — 1, Ben Brockman, Bend, 54.86; 8, Ethan Croyle, Ashland, 1:07.42
    100 FREESTYLE — 1, John Hartmeier, Summit, 48.67.
    500 FREESTYLE — 1, Paul Rogers, Bend, 4:51.25; 4, Cole Harding, Ashland, 4:57.76.
    200 FREESTYLE RELAY — 1, Summit (Jeremy Moon, Baxter Halligan, Adrien Calmels, Tommy Brewer), 1:31.79; 4, Ashland (Quinn Teece, Tristan Gavin, Ethan Croyle, Cole Harding), 1:43.67.
    100 BACKSTROKE — 1, Brandon Deckard, Mountain View, 49.95.
    100 BREASTSTROKE — 1, Tommy Brewer, Summit, 58.84; 5, Tristan Gavin, Ashland, 1:11.97.
    400 FREESTYLE RELAY — 1, Summit (Baxter Halligan, Jeremy Moon, Taj Mercer, John Hartmeier), 3:22.99; 4, Ashland (James Hawes, Devon Lancaster, Kyler Norman, Quinn Teece), 4:27.19.
    GIRLS
    TEAM SCORES — Summit 536.5, Mountain View 409.5, Bend 397, Ashland 207, Redmond 98.
    200 MEDLEY RELAY — 1, Mountain View (Elizabeth Cobb, Kennedy Bright, Teresa Cobb, Justine Hanway), 1:53.26; 4, Ashland (Kara Buccino, Ada Lawson, Madeline Longshore, Grace Geisslinger), 2:06.10.
    200 FREESTYLE — 1, Mackenzie Halligan, Summit, 1:54.79.
    200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Merritt Allen, Summit, 2:09.71.
    50 FREESTYLE — 1, Bella Wiener, Bend, 25.33; 7, Ada Lawson, Ashland, 26.72; 8, Madeline Longshore, Ashland, 27.44.
    100 BUTTERFLY — 1, Merritt Allen, Summit, 57.68; 6, Kaya Boehm, Ashland, 1:15.55.
    100 FREESTYLE — 1, Hannah Peterson, Summit, 54.58; 6, Ada Lawson, Ashland, 59.28.
    500 FREESTYLE — 1, Mackenzie Halligan, Summit, 5:08.77; 8, Kaya Boehm, Ashland, 6:17.46.
    200 FREESTYLE RELAY — 1, Bend (Julia North, Chyna Fish, Jennifer Robeson, Bella Wiener), 1:42.01; 4, Ashland (Madeline Longshore, Sydney Wisdom, Grace Geisslinger, Ada Lawson), 1:50.85.
    100 BACKSTROKE — 1, Hannah Peterson, Summit, 58.84.
    100 BREASTSTROKE — 1, Kennedy Bright, Mountain View, 1:08.20; 8, Madeline Longshore, Ashland, 1:19.93.
    400 FREESTYLE RELAY — 1, Summit (Hannah Peterson, Merritt Allen, Ali Epple, Mackenzie Halligan), 3:39.75; 4, Ashland (Kaya Boehm, Amelia Zeve, Kara Buccino, Sydney Wisdom), 4:35.60.
Reader Reaction

School Directory

Sport Directory

Conference Directory

Prep Notebook

Kris Henry

Class 5A football playoff bids won't come easy

Athletic directors at the Class 5A level have proven to be the most invested in controlling their own playoff destiny since a switch to the...