• Roseburg claims District 1 meet win

  • EAGLE POINT — The Roseburg girls golf team, led by medalist Clare Dittemore's 79, won the District 1 meet at Eagle Point Golf Club with a score of 381 on Tuesday.
    • email print
  • EAGLE POINT — The Roseburg girls golf team, led by medalist Clare Dittemore's 79, won the District 1 meet at Eagle Point Golf Club with a score of 381 on Tuesday.
    Crater's Danielle Giles was the low local player with an 84.
    ROSEBURG (381) — Clare Dittemore 38-41—79, Kiana Cash 43-40—83, Kat DeLaCruz 46-50—96, Cassie Nichols 66-57—123.
    GRANTS PASS (405) — Donnie Thompson 47-48—95, Shelby DeRocher 48-52—100, Hunter Bushke 55-48—103, Emily Henderson 57-50—107.
    EAGLE POINT (655) — Ashley Cox 84-71—155, Camilla Bea 81-77—158, Camryn Shumate 82-84—166, Abigail Allred 96-80—176.
    SOUTH MEDFORD (INC) — Maddie Keepes 54-51—105, Haley Ankeny 59-62—121, Kaitlyn Hayek 73-67—140.
    CRATER (INC) — Danielle Giles 40-44—84, Jenn Pickrell 74-63—137.
    ASHLAND (INC) — Carly Walker 48-49—97, Jordan Schweitzer 53-69—122.
    NORTH MEDFORD (INC) — Claire Anderson 52-59—111.
    CASCADE CHRISTIAN (INC) — Briyonna Felan 57-61—118.
    Boys Golf
    SKYLINE MEET — On Monday, Hidden Valley won a six-way district match at Centennial Golf Club with a 349.
    HIDDEN VALLEY (349) — Austin Johnson 79, Jacob fields 89, Tanner Hanks 89, Derik Boice 92, Joseph Baker 92.
    HENLEY (381) — Robert Ferguson 83, Matt Morawiec 85, Gunnard Lindsey 104, Dayton Skinner 109.
    NORTH VALLEY (384) — Cole DeCourcey 86, Kade Toledo 97, Broc Sharp 100, Max Valle 101.
    KLAMATH UNION (403) — Kyle Kensler 86, Zaelen Keeney 87, Jesse Hunt 94, Zach Cardoza 136.
    PHOENIX (452) — Ethan Geddy 96, Austin Jeandin 97, Tyler Crawford 110, Gerardo Ruiz 149.
    MAZAMA (466) — Bryce Wortman 73, John Cran 120, Mitch Saunders 131, Jayman Cole 142.
    Boys Tennis
    Ashland 7, Yreka 1
    At Yreka, Calif.
    SINGLES — Grant Kahn, A, d. Ryan Andras, 6-0, 6-3; Mischa Kirby, A, d. Chase Thomas, 6-0, 6-0; Nick Benson, A, d. Caleb Lawson, 7-6, 6-2; Juan Pulgarin-Medina, A, d. Jake Turner, 6-1, 6-1.
    DOUBLES — Ryan Andras-Chase Thomas, Y, d. Nathaniel Baize-Cannon Dukes, 6-3, 6-2; Will Duncan-Owen DiRenzo, A, d. Mitchell Gould-Tad Webb, 6-2, 6-1; Kai Weston-David Lee, A, d. Adam Marlow-Douglas Elliott, 6-0, 6-2; Juan Pulgarin-Medina-Mischa Kirby, A, d. Caleb Lawson-Jake Turner, 8-1.
    Girls Tennis
    Roseburg 6, North Medford 2
    SINGLES — Fiona Johnson, R, d. Hannah Von Strahl, 6-0, 6-0; Claire Hittle, R, d. Kristina Ribeiro, 6-4, 7-5; Andrea Chiu, R, d. Bailey Cowen, 6-2, 6-2; Bronwyn Spakousky, R, d. Laura Whitney, 6-1, 6-1.
    DOUBLES — Monica Hall-Morgan Novak, R, d. Madelyn Duer-Rachel Forrest, 6-1, 6-4; Bethany Frondahl-Sarah Royce, R, d. Savannah Chambers-Bethany Hagloch, 6-1, 6-3; Alexa Inman-Anne Miller, NM, d. Alexis Eibel-Katlyn Har, 6-1, 6-6 (8-6); Morgan Messer-Nikki Cummings, NM, d. Minnie S-Jessica Hernandez, 6-3, 6-4.
Reader Reaction

School Directory

Sport Directory

Conference Directory

Prep Notebook

Kris Henry

Class 5A football playoff bids won't come easy

Athletic directors at the Class 5A level have proven to be the most invested in controlling their own playoff destiny since a switch to the...