|
|
|
MailTribune.com
  • RESULTS / STANDINGS

  • Auto Racing
    • email print
  • Auto Racing
    Siskiyou Sports Car Club of Southern Oregon Enduro-Cross
    At Jackson County Sports Park in White City
    April 6
    TOP 10 FINISHERS — 1, Cody Bulkey, Redmond, '13 OIT Formula SAE, 4:12.1; 2, Randy Grubb, Grants Pass, '02 Birkin 7, 4:12.532; 3, William Cosby, McKinleyville, Calif., '85 Swift DB3, 4:16.91; 4, Tony Chilton, Eugene, '75 Lola T324, 4:21.973; 5, Larry Nelson, Grants Pass, 10 Brunton Satalker, 4:22.803; 6, Kai Anderson, Klamath Falls, '13 OIT Formula SAE, 4:26.255; 7, Josiah Fast, Klamath Falls, '13 OIT Formula SAE, 4:24.196; 8, Robert Rousseau, Blue Lake, Calif., '07 Corvette Z06, 4:27.078; 9, William Cosby, McKinleyville, Calif., '07 Corvette Z06, 4:27.751; 10, Dave Kipperman, Grants Pass, Homebuilt, 4:28.211.
    Bowling
    Local Highlights
    At Lava Lanes
    March 20
    MEN — Jared Pruitt 290-790; Damien Rennie 277-779; Tyler Ellis 258-737; Adam Southard 268-731; Bruce Snook 259-725; Brian Davidson 278-721; Al Hartwell 258-717; Frank Kula 226-713; Jason Asmussen 266-706; Mike Kringelbach 248-704; Tracy Synder 253-703;Mike Rock 279-701; Justin Edwards 238-695; Adam Southard 262-690; Steve Mullis 256-689; Adam Southard 242-685; Logan Mobley 279-680; Deric Manzi 245-680; Mike Henderson 247-677; Chuck Hinks jr. 245-676; Rich Templeton 248-674; Brady Rennick 257-672; Q Nichols 227-665; Steve Benston 245-664; Dan Vogt 248-664; Gene Bell 247-659; Jeff Pottruff 259-657; Lee Speice 244-656; Gary Hudnall 236-653; Leon Fogle 235-653; Duane Patterson 226-651; Mike Kringelbach 244-648; Frank Kula 234-642; Mark Wilson 254-640; Jared Pruitt 230-639; Tom Cook 224-639;Karl Blust 224-636; Dan Gibson 225-634; Ron Kendall 235-633; Steve Wilkins 245-632; Wayne Rohde 256-632; Phil Wall 227-630;Damon Cochran 225-628; Bob Blackwell 257-625; Jim Brockbank 220-624; Dirk Collins 230-623;Scott Helstowski 225-619; David Mcfall 226-618; Bob Christianson 257-612; Joe Dauenhauer 240-609; Scott Anderson 225-604; Larry VanAusdall 236-602; Ozzie Brockbank 247-602; Jordan Ellis 232-601; Steve Rennick 226-601; Fred Estabrook 235; Gary Drake 233; Steve Benston 233; Gary Severe 232; Don Mott 229; Doug Townsned 227; Aaron Horton 225; Dave Prince 225; Lee Spiece 225; Rich Calhoun 225; Terry Christianson 225; Bill Gibson 224; Dan Zallar 224; Ryan Bentley 223; Gary Mayflied 222; Mike Krigelbach 222; Richard Tobin 222; Larry Rux 222; Les Nimmo 221.
    WOMEN — Marlana Pruitt 260-698; Mony Bristow 225-654; Linn Chandler-Goode 223-609; Jodi Bell 235-606; April Rose 236; Christy Helstowski 205.
    SENIORS
    MEN — Randy Cochran 269-715; Chuck Eilenberger 238-685; Ken Myres 232-663; Lynn Caughey 243-656; Dennis Lindquist 236-654; Chuck Eilenberger 236-641; Bob Prest 234-637; Jerome Lee 217-626; Jerry Hargrove 238-624; Roger Vanbuskirk 227-622; Les Nimmo 218-616; Neal Roberts 220-615; Craig Callaway 200-611; Al Hartwell 218-605; Leighton Edge 237-605; Randy Pace 236-594; Bruce Snook 227-589; Euel Rutledge 214-582; Darrell Cordonier 255-581; Terry Nickerson 245; Duane Mclean 230; Clay Winkler 232; Bob Christianson 226; Ross Burd 217; Lee Evans 214; Marty Barrows 214; Art Ball 213; Chet Fourholt 213; Craig Callaway 213; Bill Irwin 212; Harry Levine 212; Art Ball 211; Clayton Winkler 211; Lynn Caughey 209; Jim Guches 206; Larry Vanausdall 205; Ken Bailey Sr. 204; Roger Vanbuskirk 204; Jim Shreeve 203; Jim Badger 201; Lee Evans 201; Cleon Botsford 200; Neal Roberts 200.
    WOMEN — Linn Chandler-Goode 257-684; Joan Grimes 226-653; Joan Grimes 238-605;Pattie Cochran 222-586; Betty Havira 198-565; Barbara Pace 204-561; Marilyn Wilson 191-561; Ginger Allen 192-522; Dody Talbott 225; Barbara Pace 209; Rita Hildreth 206; Sharon Myres 203; Rea Forbes 190; Rita Matthias 189; Shannon Fisher 189; Mary Kincaid 186; Jan Chambers 182.
    Lava Lanes Match Club
    MEN — Lee Evans 228-638; Duane Mclean 214-616; Jim Shreeve 223; Phil Clouse 221; Gary Rosenberger 213; Duane Mclean 211; Jim Guches 201; Clay Winkler 200.
    WOMEN — Terry Rosenberger 193.
    At Roxy Ann Lanes
    Though April 4
    EDWARD JONES SCRATCH — Cliff Kettle 227-289-224-740, Tom Cook 258-257-708, Randy Cochran 257-258-692, Jared Imhausen 241-245-690, Roxie Lee 246-237-665, Greg Stanfield 256-661, Pattie Cochran 223-232-643, Ed Lee 234-236-624, Jerome Lee 224-623, Rick Imhausen 235-615, Dave Wooley 226-610, Jerry Hargrove 227-610, Laura Harvey 231-609, Willie Anderson 223-607, Tim Burg 226-607, Bill Weekley 610. Games: Brett Hays 231.
    MEN — Jan Davies 249-278-746, TJ Wiedrich 246-226-664, Zach Wyatt 245-242-630, Ron Seymour 225-628, Zach Knott 244-233-627, Joe Ghormley 237-617, Steve Siemers 227-609. Games: Don Gregg 248, Willie Anderson 237, Chris Watkins 235, Micah Watkins 229, David Bromagem 226, Don Culver 222, Bill Cramer 220.
    WOMEN — Crystal Armstead 239-631, Teri Taylor 203-201-598, Dion Taylor 256-565, Linda Fait 208-531, Lonna Engle 202-530, Shannon Armour 586, Betty Siemers 551, Joan Keeney 525, Heather Miller 515, Shelley Bennett 503. Games: Gillian Hiltbold 211.
    SENIORS
    MEN — Bill Irwin 206-227-197-630, Johnny Prestage, JR 254-191-599, Bill Irwin 216-203-596, Rick Fowler 191-218-588, Johnny Prestage, SR 217-192-585, Jim Irwin 181-242-581, Bob Kokanour 204-198-575, Dana Travers 203-180-560, Joel Morrison 194-200-553, Hal Crockford 180-180-184-544, Don Culver 215-543, Ron Roberson 183-187-537, Darwin Moore 183-203-536, Chet Faurholt 187-180-534, Steve Berntsen 180-180-534, Bob Kokanour 200-529, Cliff Beck 210-527, Joel Morrison 196-525, Jim Irwin 186-522, Ron Roberson 183-520, Ron Roberson 183-508, Dana Travers 193-508, Rick Fowler 181-505, Bob Prest 508, Bill Evans 507, Bill Evans 503. Games: Walter Shontz 201, Ron Roberson 194, Bob Doescher 185, Tom Dallas 182, Chet Faurholt 181, Don Culver 181.
    WOMEN — Cindy Doran 194-515, Laurie Dallas 190-491, Viola Hartwell 192-485, Viola Hartwell 208-476. Games: Cleo Caswell 174, Boni Beldi 170.
    SPRING NO-TAP TRIOS
    MEN — Aaron Gruber 220-241-261-722, Rick Sachen 242-222-654, Jesse Danserau 264-612, Harry Purslow 255, Andrew Farina 232-225, Matt Chandler 224, Donnie Macluracan 224, Scott Lockheed 204.
    WOMEN — Toni Williams 200-226-200-626, Linda Augustin 241-593, Tiffany Taylor 222, Donna McMann 211.
    Golf
    Hole-in-One
    Mark Wickman, Stone Ridge Golf Course, hole No. 12, 130 yards, April 4. Wickman's first ace was witnessed by playing partners Dave Croft, Rick Dent and Mike Boffing.
    Quail Point GC
    Senior Men's Club
    Medal Play Tournament
    April 2
    WHITE TEE — 1, Tom Haas, 32; 2, Paul Schurman, 34; 3, Bob Norris, 35; 4, Paul Johnson, 36; 5, Mike Heverly, 37; 6, Don Ogren, 37; 7, Carl Schneiderman, 37.
    GOLD TEE — 1, Bob Rosendahl, 30; 2, Jack Hafner, 31; 3, Ken Kelley, 32; 4, Howard Wagner, 32; 5, Dick Endorf, 34; 6, John Bjorkholm, 35; 7, Stan Luther, 36.
    K.P. — No. 4, Dick Fowler, Jerry Todd.
    Ladies Club
    Ace of the Month Tournament
    April 3
    ACE OF THE MONTH — Denise West.
    FIRST FLIGHT — 1, Kathy Nabozny, 33; 2, Georgene Van Orsow, 35.
    SECOND FLIGHT — 1 (tie), Elsie Williams, Becky Hyde, 34; 3, Elizabeth Blue, 35.
    THIRD FLIGHT — 1, Barbara Sturtevant, 35; 2, Polly Holland, 36.
    Laurel Hill GC
    Men's Club
    Best Ball Format
    April 2
    BEST BALL TEAM — 1, Cary Marshall-James Scott Jr, 31.
    GROSS — 1, Cary Marshall, 31; 2, Craig Dutson, 35; 3 (tie) Les McCoy, Larry Stanley, 37.
    K.P. — No. 3, Larry Stanley. No. 5, Cary Marshall
    Stewart Meadows GC
    Lady Niners
    Field Scores Only Format
    April 1
    FLIGHT A — 1, Joan Peek; 2, Deanna St. Martin; 3, Wanda Jones.
    FLIGHT B — 1, Linda Forrette; 2, Cecelia Rayburn; 3, Marilyn Dunne.
    PUTT POT WINNER — 1, Jan Cady, 13.
    Men's Club
    Four-Man Orange Ball (Net) Format
    April 5
    RESULTS — 1, Jerry Benfield, Matt Deschamps, Michael Paradis, Mark Tewes, 124.5; 2, Brian Edwards, Ken Gentry, John Robinson, Arn Wihtol, 129.25; 3, Aidan Jones, Matt Osborn, Mike Pavlich, Steve Vanert, 132; 4, Franklin Corbin, John Jensen, Tim Johns, Frank Lucas, 132.25; 5, Bruce Irwin, Jeff Irwin, Norm Renner, Jerry Severson, 133.5; 6, Larry Cope, Sherm Holt, Dennis Horton, John Stelle, 137.25.
    K.P. — No. 5, Doug Norman. No. 7, Reverend Loy.
    Centennial GC
    Rose Club
    3-3-3 Format
    A-pril 3
    GROSS — 1, Linda Johnson, 21; 2, Judy Laws, 23; 3, Tonia Waldron, 26.
    NET — 1, Suzanne Lang, 15; 2, Sondra Thomas, 17; 3, Judy Tonn, 17.
    K.P. — Anne Westerman, Trea Hicks, Judy Laws, Sondra Thomas.
    Stone Ridge GC
    Senior Tour
    Two-Man Best Ball Format
    April 2
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Dave Rush-John Robinson, 67; 2, Stan Reiter-Gary Highland, 69; 3, Dave Potter-Rick Lloyd, 72; 4, Brooks Hodapp-Jim Overmeyer, 72.
    NET — 1, Roger Courtney-Mike Westfall, 59; 2, Bob Wood-Al Cheneweth, 59; 3, Mike Collins-Sam Schu, 62; 4, Dave Sayler-Ray Keasler, 63.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Ed Borgnino-Mike Young, 75; 2, Tim Tolman-Bob Davidson, 77; 3, Gordan Layton-Dick Niedermeyer, 78; 4, Larry Evans-Ed Chance, 80.
    NET — 1, Jerry Britton-Steve Cox, 60; 2, Larry Cope-David Laird, 60; 3, Dave Gardiner-Jim Gmur, 62; 4, Don Wallace-Ed Olson, 63.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, George Kerth-Mike Gentile, 80; 2, Don Mitchell-Dale Baker, 81; 3, Dave Morris-Rod Hammer, 83; 4, Walt Russell-Wade Kadarmas, 82.
    NET — 1, Terry Caster-Clyde Brustol, 60; 2, Dan Contento-Dave Schmidt, 60; 3, Dick Fisk-Dave Jones, 65; 4, Clancy Renkoski-Ed Preisendorf, 65.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 2, Al Cheneweth, Mike Westfall. No. 12, Jim Hagemann, Jerry Britton.
    Eagle Point GC
    Ladies Club
    Aces of the Month
    April 1
    FLIGHT A
    GROSS — 1, L. Johnson, 81.
    NET — 1, J. Laws, 71.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, S. Brick, 71; 2, B. Naef, 101.
    NET — 1, K. Caulkins, 74; 2, L. Baker, 74.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, J. Delk, 107; 2, J. Wheeler, 107.
    NET — 1, A. Buehler, 74; 2, C. Dinwiddie, 75.
    K.P. (0-25 hcp., 26-up hcp.) — No. 3, J. Laws, L. Baker. No. 8, L. Dowdy, C. Dinwiddie. No. 13, S. Fierke, K. Howard. No. 15, J. Laws, J. Tonn.
    Four-Man Super Drive Format
    April 7
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Clayton, Todd, Van der Veen, 59; 2, Buehler, Raymond, Howard, Cockrum, 59.
    NET — 1, Vairetta, Robison, Weiland, Sisson, 52; 2, Collier, Evans, Allen, 54.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Courtney, Tucker, Reid, Clark, 66; 2, Gouvett, Gibson, Williams, Russell, 69.
    NET — 1, Hughes, Parks, Casebier, Oravec, 51; 2, Hein, Schmaltz, Halme, 53.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Dipple, Morris, Weitman, Gmur, 69; 2, Brick, Nabozny, Swain, Hamilton, 69.
    NET — 1, Becker, Mayfield, Stupfel, Hagemann, 46; 2, Wolf, Winnen, Roy, Roberts, 51.
    FLIGHT D
    GROSS — 1, Collins, Melford, Beaber, Peterson, 69; 2, Dobbs, Bennett, Laqua, Trautman, 71.
    NET — 1, Lefever, Vigil, Thompson, Cook, 50; 2, McShane, Miller, Alt, Krolak, 50.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Mayfield, Hines. No. 8, Buehler, Bennett. No. 13, Weiland, Becker. No. 15, Todd, Beaber.
    Soccer
    Southern Oregon Classic League
    April 5-6
    GIRLS SISKIYOU/CASCADE
    GPYSC Strikerz 5, BUSC Fusion 3
    BUSC Pride 2, GPYSC Bulldogs 1
    BUSC Pride 1, RV Timbers 01G White 0
    GPYSC Strikerz 2, ASC Tempest 1
    BUSC Fusion 4, RV Timbers 00G White 2
    ASC Ruckus 3, RV Timbers 01G White 0
    BOYS SISKIYOU/CASCADE
    BUSC Adrenaline 3, UUSC Fusion 3
    BUSC Mogendheid 4, UUSC Rangers 1
    MUFC Galaxy 4, GPYSC Arsenal 0
    North State Kaos Hurricanes 10, TRSC Thunder 2
    BUSC Blitz 10, UUSC Fusion 1
    MUFC Galaxy 3, GPYSC Adrenaline 1
    ASC United 2, BUSC Mogendheid 1
    GPYSC Rapids 3, BUSC Adrenaline 1
Reader Reaction

      calendar