|
|
|
MailTribune.com
  • RESULTS / STANDINGS

  • Bowling
    • email print
  • Bowling
    Local Highlights
    At Lava Lanes
    March 20
    MEN — Tyler Ellis 256-737; Mike Kringelbach 258-732; Adam Southard 273-725; Damon Cochran 260-721; Tom Cook 259-719; Scott Helstowski 258-712; Ron Norris 256-712; Doug Townsend 279-710; Scott Helstowski 278-701; Q Nichols 247-696; Jared Pruitt 260-688; Larry Sprague 248-687; Leon Fogle 236-684; Mike Henderson 268-683; Brian Blackwell 235-682; Gene Bell 278-682; Brady Rennick 260-678;Brian Sendelbach 224-675; Dan Gibson 238-675; Eric Baker 254-675; Jared Pruitt 279-667; Gary Hudnall 268-666; Gary Severe 254-664; Rick Sanchez 234-657; Ron Kendall 235-649; Frankie Rutigliano 220-648; Jary Kapus 234-648; Dennis Graham 255-642; Dirk Collins 246-640; Gary Severe 299-640;Mike Henderson 220-640; Adam Southard 233-634; Jeff Pottruff 236-633; Steve Rennick 222-633; Brian Moser 232-632; Mike Kringelbach 234-632; Brian Davidson 257-631; Dan Gibson 278-631; Frank Kula 239-631; Dave Harder 279-628; Terry Christianson 234-626; Joe Daunhauer 244-623; Duane Mclean 227-622; Eric Lierman 234-621; Larry Rose 232-620; Robert Slayton 226-619; George Daves 244-617; Larry Rux 220-614; Ollie Fernandez 222-614;Jordan Ellis 225-613; Adam Southard 237-612; Dave Deason 234-607; Larry Van Ausdall 220-607; Bob Blackwell 228-602; Jeff Hall 230-602; Scott Anderson 253; Brian Blackwell 248; Dale Matheny 243; Jared Mulhollen 236; Richard Tobin 234; Brayton Bailey 233; Rob Scott 233; Aaron Walters 232; Leon Fogle 232; DJ Snopl 231; Chuck Hinks Jr. 227; Jary Kapus 227; Jim Brockbank 226; Patrick Sather 224; Mike Champion 223; Steve Benston 223; Ernie Bechler 222; Bill Evans 221; Rick Jones 221; Damien Rennie 220; Kelly Coulter 220.
    WOMEN — Jodi Bell 257-626; April Rose 212-567; Evelyn Oden 212-552; Elizabeth Schryuers 233-549; Marilyn Wilson 223-546; Debbie Gibson 214-531; Whitney James 222-529; Jodi Bell 215; Karen Wihtol 212.
    SENIORS
    MEN — Leighton Edge 258-705; Dennis Lindquist 234-668; Chuck Eilenberger 237-661; Bruce Snook 263-656; Jerome Lee 231-649; Neal Roberts 279-642; Lee Evans 242-634; Bill Irwin 234-626; Gil Allen 224-621; Lynn Caughey 247-620; Kenneth Myres 228-618; Neal Roberts 227-610; Euel Rutledge 216-609; Dennis Lindquist 210-608; Jerry Hargrove 210-605; Randy Pace 204-593; Ken Bailey Sr. 212-584; Cleon Botsford 229-581; Clay Winkler 234; Ken Bailey Sr. 230; Terry Nickerson 226; Wayne Bennett 214; Gary Rosenberger 210; Jim Swarts 210; John Counts 209; Wayne Trefren 207; Dale Sattler 205; Steven Podesta 204; Brayton Bailey 202; Harry Collier 202; Mike Madden 202; Bruce Snook 201; Jim Goode 201; Lee Evans 201; Roger Vanbuskirk 201.
    WOMEN — Joan Grimes 226-599; Shannon Fisher244-586; Barbara Pace 211-586; Betty Havira 226-582; Vi Hartwell 222-579; Joan Grimes 222-572; Barbara Pace 203-555; Pattie Cochran 200-530; Phyllis Foster 189-526; Darlene Lacey 213-520; Marilyn Wilson 201; Darlene Stockel 190; Marie Botsford 188; Debi Holden 186.
    Lava Lanes Match Club
    MEN — Gary Hudnall 269-706; Neal Roberts 244-650; Leon Fogle 235-637; Mark Holden 216-618; Gary Rosenberger 210; Jim Goode 205; Jim Shreeve 202; Phil Clouse 200
    WOMEN — Debi Holden 211; Alberta Rankin 184.
    At Roxy Ann Lanes
    Through April 11
    EDWARD JONES SCRATCH — Dave Wooley 246-229-235-710, Tom Cook 237-254-704, Randy Cochran 247-257-689, Brett Hays 226-235-675, Jerome Lee 247-224-664, Jared Imhausen 228-660, Ed Lee 247-656, Brett Brickey 239-639, Tim Burg 225-625, Bill Weekley 233-618, Rick Imhausen 601. Games: Jerry Hargrove 252, Anthony Wyatt 226, Willie Anderson 221, Greg Stanfield 221.
    MEN — Ron Seymour 244-226-245-715, Tom Cook 268-245-706, Brett Hays 254-223-224-701, Brett Hays 233-257-701, Keith Kruger 236-660, Jake Donis 243-652, Alex Romanowsky 224-634, William Travis 226-628, Daniel Tovatt 233-626, Bill Weekley 234-626, Eric Jackson 246-624, Bill Cramer 224-605, Justin Gunn 622, Ron Seymour 603. Games: Steve Siemers 250, Mitch Babcock 236, Mark Allen 231, Willie Anderson 228, Terry Steward 226, Aaron Gruber 225, Bill Taylor 225, Willie Boatwright 221.
    WOMEN — Lela Larkin 206-207-200-613, Peggy Marchant 246-608, Kelly Ghormley 214-584, Judy Hanna-Bell 201-571, Heather Miller 210-560, Linda Fait 209-550, Lonna Engle 215-550, Diana Walker 213-531, Donna McMann 213-527, Oeggy Marchant 203-518, Rockie Trinca 204-508, Jana Gunn 203-506, Evelyn Oden 203-502, Brenda Snyder 538, Linda Augustin 537, Lolita Browne 535, Shelley Bennett 534, Crystal Armstead 528, Rose Wall 527, Shelley Bennett 526, Charlene Brown 513, Lucille Miller 502. Games: Maxine Bartlett 204.
    SENIORS
    MEN — Bob Kokanour 220-188-585, Dana Travers 219-193-583, Victor Wigginton 202-197-576, Bill Evans 203-179-198-560, Bill Irwin 204-551, Larry Winebrenner 202-548, Chuck Raye 192-547, Steve Berntsen 192-539, Johnny Prestage, SR 194-199-538, Jim Irwin 192-528, Ron Roberson 191-182-523, Don Culver 184-180-510, Rick Fowler 201-510, Rod Hammer 191-504, Johnny Prestage, JR 502. Games: Ron Roberson 192, Chet Faurholt 190, Jerry Thompson 184, Cliff Rasmussen 183.
    WOMEN — Deanne Thompson 179-488, Lolita Browne 171-192-477. Games: Laurie Dallas 178, Maxine Bartlett 177, Louise LaFoya 170, Barbara Lane 170.
    Golf
    Quail Point GC
    Senior Men's Club
    Mexican Scramble Format
    April 9
    RESULTS — 1, Alan Bushell, Larry Shirk, Pete Funch, Tom Chambers, 30.7; 2, Stan Luther, Jim Quan, Jack Rittenhouse, Damon Simpson, 33.1; 3, Bill Vaughan, Dick Fowler, Bob Plattner, Paul Johnson, 33.2.
    ACCURATE DRIVE — No. 2, Bob Rosendahl, Alan Bushell.
    Ladies' Club
    Count 4's Format
    April 10
    FLIGHT A — 1, Georgene Van Orsow, 21; 2 (tie), Becky Hyde, Jody Larson, Kathy Nabozny, 22.
    FLIGHT B — 1, Laurie Fox, 24; 2, Elizabeth Blue, 25; 3, Cynthia Dolan, 26.
    FLIGHT C — 1, Polly Holland, 23; 2, Pat Seggelink, 26; 3, Denise West, 27.
    Stewart Meadows GC
    Lady Niner Results
    Criers Format
    April 8
    GROSS — 1, Jan Cady; 2, Joan Peek; 3, Joani Bristol; 4, Wanda Jones; 5, Sheila Anderson.
    NET — 1, Sue Havniear; 2, Bonnie Chamberlain; 3, Sondra Thomas; 4, Carol James; 5, Vicki Nascimento.
    K.P. — Wanda Jones.
    LTGA
    Roulette Par Format
    April 9
    FIRST FLIGHT
    GROSS — 1, Belinda Robbins-Gagich, 41; 2, Diane Plotts, 42; 3, Victoria Watson, 43.
    NET — Pam Holzwarth, 30; 2, Colleen Holbert, 30.
    SECOND FLIGHT
    GROSS — 1, Dedrenda Hurst, 47; 2, Judy Brown, 50; 3, Carol Glud, 50.
    NET — 1, Liz McGriffin, 32; 2, Gail Fischer, 34; 3, Patti Andries, 35.
    THIRD FLIGHT
    GROSS — 1, Nancy Bishop, 52; 2, Beth Capsey, 56; 3, Carolyn Poole, 56.
    NET — 1, Sharon Rogers, 33; 2, De Rider, 36.
    LONG DRIVE — Victoria Watson, Carol Glud, Beth Capsey.
    PUTTS — Belinda Robbins-Gagich 14, Teri McArthur 15, Ann Loar 16.
    Laurel Hill GC
    Best Ball Format
    Men's Club
    April 9
    TEAM BEST BALL — 1, Cary Marshall-Craig Dutson, 32.
    GROSS — 1, Gary Snow, 33; 2, Cary Marshall, 36; 3, Jose Acevedo, 37.
    K.P. — No. 2, Gary Snow. No. 4, Ed Borgnino.
    Centennial GC
    Rose Club
    Two-person Scramble
    April 10
    GROSS — 1, Joan Peek-Anne Westerman, 76.
    NET — 1, Sondra Thomas-Laurel Haugen, 56.5; 2, Judy Laws-Judy Wallace, 57.
    K.P. — Leslie Gainey, Suzanne Lang.
    Stone Ridge GC
    Week 1
    Church League
    April 10
    GROSS — 1, Community Bible No. 1, 28; 2, First Presbyterian, 31; 3, Community Bible No. 2, 32; 4, C.P. Assembly, 33; 5, Eagle Point, 33; 6, Rogue Valley Christian, 34; 7, St. Peter, 36; 8, Table Rock Fellowship No. 2, 36; 9, Butte Creek, 37.
    NET — 1, Table Rock Fellowship No. 1, 20; 2, Bethel No. 1, 20; 3, Hope Christian, 21; 4, Grace Lutheran (White), 21; 5, Medford Adventist No. 2, 21; 6, St. John No. 2, 21; 7, St. John No. 1, 23; 8, Medford Adventist No. 1, 25; 9, Grace Lutheran (Red), 25.
    K.P. — No. 2, Bob Wood.
    Senior Tour
    Super Drive (Three Best) Format
    April 9
    FLIGHT A
    GROSS — 1, George Berry, Stan Reiter, Bill Albers, Gary Highland, 205; John Robinson, Dave Rush, Guerin Fischer, Ken Gentry, 208; 3, Ray Keasler, Dave Saylor, Ken Ratcliff, Bob Lima, 224.
    NET — 1, Ed Borgnino, Dennis Gerke, Mike Young, 167; 2, Don Wallace, Tim Tolman, Bob Davidson, Ed Olsen, 172; 3, Ray Tokareff, Troy Brown, Jim Leffler, Mike Gibson, 178.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Earl Sloan, Don Young, John Melford, Phil Beaber, 242; 2, Walt Russell, Peter DeGroot, Dennis Bolsinga, Bill Pierce, 247; 3, Greg Meyer, Larry Cope, David Laird, 248.
    NET — 1, Steve Hills, Jerry Page, Larry Walker, John Watson, 176; 2, Max Dalton, Gordon Layton, Gary Smith, Dick Niedermeyer, 184; 3, Wade Kadrmas, Dale Bancroft, Larry Evans, Keith Pearson, 185.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 7, Roger Courtney, Phil Beaber. No. 17, Ken Gentry, John Liston.
    Men's Club
    Spring Medley
    GROSS — 1, Dave Croft, 137; 2 (tie), John Robinson, Tim Croft, 139; 4, Rick Lloyd, 140; 5, Mike Boffing, 144; 6, Dave Watson, 146.
    NET — 1, D.L. Richardson, 125; 2, Bruce Irwin, 126; 3 (tie), Matt Meunier, Dan Jasper, Dennis Gerke, 128; 6, Bob Moore.
    Eagle Point GC
    Four-Man Bridgeman Format
    April 14
    FLIGHT A
    GROSS — 1, Buehler, Lemmerman, Raymond, Cockrum, 151; 2, Doss, Wood, Poncia, Gage, 157; 3, Hutchins, Gifford, Fowler, Wells, 163.
    NET — 1, Donnally, Hyden, Hussell, Fetrow, 131; 2, Courtney, Tucker, Stevenson, (Ghost Draw), 139; 3, Foulon, Grove, Fitzsimmons, (Ghost Draw), 142.
    FLIGHT B
    GROSS — 1, Medaris, Marsango, Miller, Carmassi, 161; 2, Gerke, Cash, Robinson, Sayler, 170; 3, Hughes, Parks, Casebier, Oravec, 171.
    NET — 1, Betts, Halme, Hein, Schmaltz, 135; 2, Collier, Robbins, Young, Evans, 139; 3, Shannon, Saladino, Bowman, Petersen, 141.
    FLIGHT C
    GROSS — 1, Wolf, Kadrmas, Roy, Hartman, 163; 2, S. Smith, Purdue, Ryerson, Thompson, 168; 3, Kerth, Renner, Irwin, Hartwell, 174.
    NET — 1, Hines, Gottinger, McElmurry, Davies, 129; 2, Grove, Pepper, Milligan, Arnold, 133; 3, Moore, Bennett, Laqua, Jones, 139.
    FLIGHT D
    GROSS — 1, Hoppe, Nakamura, Cook, (Ghost Draw), 167; 2, Collins, Norquist, Delk, Dowdy, 173; 3, Rudey, Russell, Bolsinga, DeGroot, 175.
    NET — 1, McShane, Miller, Alt, Clark, 129; 2, Sloan, Seybold, Peterson, Collins, 134; 3, Dippell, Williams, Fauble, Gardner, 138.
    K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Fowler, Russell. No. 8, Chenoweth, Peterson. No. 13, Hyden, Norquist. No. 15, Todd, Hoppe.
    Soccer
    Southern Oregon Classic League
    April 12 and 13
    GIRLS SISKIYOU/CASCADE
    ASC Tempest, 8 BUSC Pride 0
    ASC Fury 1, BUSC Fusion 0
    BUSC Pride 1, ASC Ruckus 0
    GPYSC Bulldogs 3, RV Timbers 01G White 1
    GPYSC Bulldogs 4, ASC Ruckus 0
    RV Timbers 01G White 2, RV Timbers 00G White 2
    BUSC Fusion 3, GPYSC Strikerz 2
    ASC Fury 1, RV Timbers Breakthrough 0
    GIRLS HIGH SCHOOL
    RV Timbers White 3, GPYSC Tsunami 3
    SOSA White 4, GPYSC 3 0
    BUSC Fire 7, RV Timbers Velocity 0
    BUSC Fire 4, GPYSC 3 0
    GPYSC Tsunami 0, ASC Supernova 0
    SOSA White 5, RV Timbers Velocity 1
    RV Timbers White 1, ASC Supernova 0
    BOYS SISKIYOU/CASCADE
    BUSC Blitz 4, GPYSC Arsenal 2
    BUSC Mogendheid 1, RV Timbers 99B White 0
    MUFC Galaxy 12, UUSC Rangers 1
    GPYSC Adrenaline 7, ASC United 0
    TRSC Thunder 2, BUSC Adrenaline 2
    North State Kaos Hurricanes 8, GPYSC Rapids 0
    MUFC Galaxy 5, BUSC Mogendheid 0
    GPYSC Adrenaline 1, BUSC Blitz 0
    GPYSC Rapids 4, UUSC Fusion 3
    RV Timbers 99B White 4, UUSC Rangers 0
    BOYS HIGH SCHOOL
    GPYSC Flames 2, BUSC Lightning 1
    BUSC Lightning 3, TRSC 1
    GPYSC Flames 7, TRSC 1
Reader Reaction

      calendar