billiards

billiards

Nate's Great Straight Pool League

At Rack 'em

RESULTS — Mike Jones 125, Matthew Wright 105, 36 ball spot; Mike Jones 125, Stanton Small 84, 36 ball spot.

bowling

Local Adult Highlights

At Lava Lanes

MEN — Mitch Rowan 257-738; Scott Anderson 254-727; Steve Rennick 257-725; Dan Gibson 280-719, 249; Mark Bell 258-712; Bernard Loya 254-700; John Ryther 267-688; Eric Baker 277-685; Tony Bristow 237-675; Neal Roberts 255-670; George Armstrong 257-665; Mike Kirk 233-661; Mick Rutigliano 258-653; Cris Cristie 236-652; Rob Daniels 246-642; Nick Roberts 236-641; Bud Russell 258-633; Bill Haars 235-633; Greg Nichols 243-631; Lew Tester 245-630; Curtis Koch 231-619; Bill Christofferson 233-618; Duane Russell 228-611; Richard Tobin 222-609; Rick Enriquez 231-607; Luis Torrico 225-606, 228; Marshall Kentish 223-605; John Rohde 243-603; Brad Merritt 234-600; Davey Wolgamot 584; Michael Andrus 167-400; Larry Scarbrough 246; John Kelley 245; Mark Wilson 236; David Fadley 234; Clovis Glass 233; Dave Dawson 229; Patrick Copple 225; Gary Hull 223; Steve Johnson 203.

WOMEN — Mony Bristow 237-644, 234-608; Tracy Caster 231-621; Jodi Bell 216-614; Holly Rutigliano 211-600; Naomi Joslin 224-598; Linn Chandler 219-587; Robecca Warrick 200-578; Lori Wilcox 212-556; Jan Chambers 233; Lori Brockbank 213; Heather McKenzie 210; Thelma Glass 208; Carol Harsh 200.

SENIORS — Don Thorn 200-571; Darrell Cordonier 258; Wally Crandall 225; George Beldi 212; Duane McLean 211; Sharon Laurich 181; Larry Bernard 177; Chuck Harder 168.

JUNIORS — Zach Henley 265-671; Joseph Stuart 266-669; Casey Wold 223-605; Cody McCallister 233; Ron Olson 227; Thomas Potts 172; Rachel Pfeil 153; Lindsay Pfeil 109.

city league

Spring/Summer Softball League

Through May 20

SUNDAY CO-ED "A"

Team W-L

Specialized Foreign Car Service 3-0

Bill's Glass 2-1

SLL 1-2

Scrappy Craft 0-3

SUNDAY CO-ED "B"

Hammerheads 4-0

Jerry's Kidz 4-0

Rogue Valley Christian Church 2-1

Blue Steel 2-1

One-Hit Wonders 2-1

Erickson Air Crane 1-2

Team CPM 0-3

Beach Warmers 0-3

S.O. Giants 0-4

SUNDAY CO-ED "C"

Rick D's Cradle Robbers 3-0

Mitchell Trucking 3-0

Easton-Bates Hitters 2-1

McAuliffe Trucking 2-1

Redneck Ball Club 2-1

C&S Ballers 2-1

Medford Medical Clinic 1-1

Ascentron 1-1

S&B James Construction 1-2

Spraymasters 1-2

Rogue Valley Bin Company 1-2

Embarq 0-1

Frequent Flyers 0-2

Ram Offset 0-2

MEN'S "A" LEAGUE

Combined Transport 2-0

Ground Zero 2-0

Holiday RV 2-0

Oil Stop 2-0

Reece Electric 1-1

Rusty's 4x4/Decibels 1-1

Walking Billboards 1-1

Meddy-Town Hackers 1-1

Hughes Lumber 0-2

Cabana Boys 0-2

Valley Immediate Care 0-2

Bandits 0-2

MEN'S "B" LEAGUE

Ale Stars 2-0

S. Himmelman Construction 2-0

Keith Schultz Garage 2-0

M. Mackinnon Construction 2-0

Silk Screen Factory 2-0

S.S. Sheetmetal 2-0

ANODEX 1-1

Valley Immediate Care 1-1

Trophy Club 0-2

Mountain Mike's 0-2

Visar Construction 0-2

Acme Hit Squad 0-2

Noble Towing & Recovery 0-2

CDS Publications 0-2

MEN'S "B" NATIONAL

Islanders 2-0

Concrete EFX 2-0

Hooligans 2-0

Boise 2-0

SP/Desperados 1-1

Headhunters 1-1

Pyros 1-1

Optical Illusions 1-1

Secret Sauce 1-1

Team Schauffler 1-1

Broke-N-Draggin 0-2

Cascade Athletic 0-2

Drinkin' Devils 0-2

Probable Cause 0-2

MEN'S "B" ROGUE

Landsharks 2-0

Rogue Merchant Gorillas 2-0

Hunt Tractor/Aramark Uniform 2-0

Carter Guide Service 2-0

Justin Time 1-0

Harry & David 1-1

Classic Trolley 1-1

Sherm's Thunderbird 1-1

Ace Mechanic 1-2

Jager Bombers 0-2

Ron McElmurry Contracting 0-2

Stars & Stripes Painting 0-2

Mavericks 0-2

MEN'S "C" LEAGUE

Mike Hussey Trucking 2-0

National Guard/Mr. Smith's 1-0

Answers Page 1-0

W.L. Moore Construction 1-1

Rick D's Team 1-1

DAK Construction 1-1

William Thomas Concrete 1-1

Musician's Friend 1-1

Overstreet Landscape 1-1

United Rentals 1-1

Hardey Engineering 1-2

Long Mechanical 0-1

Quality Plastering 0-2

WEEKDAY CO-ED "A"

Eric Baker Construction 2-0

So. Oregon Brewing Co. 2-0

Broke-N-Naggin 2-0

Comets 1-1

Willie Boats Predators 0-1

Medford Neurological & Spine 0-2

Rogue Aggregates 0-2

WEEKDAY CO-ED "C"

Embarq 2-0

Team Asante 1-0

Harry & David Mavericks 1-1

Loose Change 1-1

Gensco 0-1

Copeland Construction 0-2

WOMEN'S "A" LEAGUE

Beasy's 2-0

Bill's Glass 2-0

DaCarlow Design 2-0

Adam's Deli 0-2

Mojo/Scissor Head Salon 0-2

Concrete EFX 0-2

WOMEN'S "B" LEAGUE

Outlaws 3-0

Optimism 2-0

Acme Works 2-0

Valley Girls 1-1

CJB Mudcats 1-1

George Harshman 1-1

Countrywide Home Loans 1-1

GAPCO 1-2

Grilla Bites 0-2

Straight Rippin' 0-2

Life Is Good 0-2

WOMEN'S "C" LEAGUE

Ratcliff Drywall 1-0

Bennett Stone & Tile 1-0

Retina Girls 1-1

Custom Kreations 1-1

Burgoff's Adult Foster Care 0-2

CHURCH "A" LEAGUE

Cross-Eyed 2-0

Table Rock Fellowship 2-0

Bethel 1-0

SDA/State Farm 1-1

Mountain 0-1

Jewish National Fund 0-2

Mountain Christian Fellowship 0-2

CHURCH "B" LEAGUE

Naz Black 2-0

B.C. Church 1-0-1

Westminister Presbyterian 1-1-1

Brothers In Christ 1-1

The Naz Red 1-1

West Main 1-2

SDA/Soco's 0-2

Spring Volleyball Standings

Through May 16

WOMEN'S A LEAGUE

Team W-L

Southern 16-4

NTA 14-6

Random 11-9

Licorice Whips 10-10

IN 8-12

George 1-19

WOMEN'S B LEAGUE

Team W-L

Grapes 17-3

Pink Ladies 15-5

Proud to Serve 14-6

Dig-It 9-11

Kidless 4-16

Max Payne 1-19

CO-ED A LEAGUE

Team W-L

Jacksonvillagers 21-3

Neville Thunder 17-7

Whack Attack 17-7

Balls 16-8

Vertically Impaired 11-13

Blockheads 9-15

Dickson Construction 5-19

TBA 0-24

CO-ED B LEAGUE

Team W-L

No Fear 18-2

Norm's Team 18-2

Swat Team 13-7

It's Recreational Dammit 12-8

Net Force 11-9

Denominators 10-10

Three + Three 10-10

Bump & Grind 10-10

The Scrubs 10-10

Hard Hitters 4-16

Spike Squad 4-16

Rogue Spikes 0-20

CO-ED C LEAGUE

Team W-L

Growing Pains 17-3

Playin' Crazy 17-3

Moss Adams 15-5

Harry & David 13-7

Party Pack 12-8

Head Down 11-9

All Timers 9-11

Hooligans 9-11

GSUP 5-15

The Wreckreators 5-15

Last Call 4-16

Mish Mash 3-17

golf

Holes-In-One

Noah Sluss, Centennial, No. 17, 138 yards, 8-iron, May 15.

Dennis Pulliam, Centennial, No. 17, 6-iron, May 20.

Ron Gallo, Laurel Hill No. 2, 5-iron, 178 yards, April 29.

Stone Ridge GC

YFC/Lithia Motors Golf Challenge

May 19

GROSS — 1, Jamie Hammericksen, Scott Plankenhorn, Tom McCracken, Jim Winans, 53; 2, Bob Harrell, Jim Wise, Justin Wise, Scott Wise, 55; 3, Gary Glass, Tony Nieto, Jim Parrish, Terry Smith, 56; 4, Mark Phelps, Si Portrait, Curt Spivey, Kevin Wu, 56; 5, Ryan Allred, Fred Bailey, Chris George, Michael Swartz, 57; 6, Mark DeBoer, Sid DeBoer, Bernie Fraser, Sean McGlinn, 58; 7, Brent Barry, Jeff Barry, John McCoy, Kyle Walker, 58; 8, Bob Johnson, Brad Johnson, Alex Street, David Street, 58.

NET — 1, Mike Bartlett, Robert Husel, Brad Rietmann, Paul Winterbottom, 45.3; 2, Todd Bloomquist, Alan Jackson, Alan Jackson Jr., Russ Koehler, 46; 3, Ron Lusk, Mark Powell, Jeff Robbins, Scott Thomas, 46.3; 4, Lyn Cate, Dan Franck, Ken Gruenwald, Paul Stark, 47.5; 5, Mike Braaten, John Gilbert, Bill Jared, Roger Prehn, 47.7; 6, Hunter Dixon, Todd Dixon, J.R. Holtz, Alex Mann, 48; 7, Mark Green, Ralph Green Jr., Ralph Green Sr., Ron Green, 48.3; 8, Dennis Hayes, Josh Johnson, Jeff Malloy, Stan Robbins, 48.3.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Dave Moores; 16-29 hcp., Phil Sargent; 30-up hcp., Tim Eisenbrandt. No. 7, 0-15 hcp., Dave Rasmussen; 16-29 hcp., Scott Thomas; 30-up hcp., Stefan Weber; Divine, Alan Jackson. No. 12, 0-15 hcp., Jerry Quest; 16-29 hcp., Russ Koehler; Divine, Chris George. No. 14, 0-15 hcp., Bob Harrell; 16-29 hcp., Garrett Thompson; 30-up hcp., Todd Bloomquist; Divine, Chris George.

LONG DRIVE — No. 4, 0-15 hcp., Chuck Ashpole; 16-29 hcp., Ryan Fields; 30-up hcp., Skyler Conley; Divine, Duane Story. No. 14, 0-15 hcp., Todd Dixon; 16-29 hcp., Mike Altenhofen; 30-up hcp., Russ Koehler; Divine, Scott Covey.

CLOSEST TO THE PIN (SECOND SHOT) — No. 3, Robert Husel.

CLOSEST TO THE LINE — No. 5, Dave Moores.

LONGEST PUTT — No. 9, Mike Bartlett.

Senior Tour

Four-man Team 3 Scores

May 16

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, John Devos, Bill Doss, Guerin Fischer, Ken Gentry, 218; 2, Fred Chung, Stu Douglas, Clay Farley, John Ferris, 227; 3, Rick Tree, Don Rebal, Dave Johnson, Wayne Chamberlain, 227.

NET — 1, Al Baham, Dale Baker, Don Mitchell, Pete Stemple, 188; 2, Nick Karrick, Gordy Carrigan, Rod Rumrey, 190; 3, Roger Cooley, Gary Riley, Chuck Rowland, 192.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Bill Drewien, Ray Smith, Ron Primasing, 234; 2, Harry Collier, Larry Humiston, Dave Rendall, Gil Allen, 239; 3, Dave Grove, Troy Boyd, Jim Falk, Cliff Belknap, 245.

NET — 1, Bob Davidson, Dick Gergen, Don Wallace, Sid Davis, 182; 2, Phil Cash, Dennis Gerke, Jim Johnson, Jack Henson, 189; 3, Zane Searles, Dave Bremer, Oly Oltjenbruns, Lee Reich, 198.

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, Monty Edwards, Ernie Nebolini, 256; 2, Bruce Robertson, Bill Morris, Rod Hammer, 258; 3, Ron Dufer, Ed Rose, Joe Strickling, Al Kelley, 260.

NET — 1, Pete Degroot, Walt Russell, Lief Ostmo, Dennis Bolsinga, 184; 2, Clarence Renkoski, Jerry Krueger, Wayne Bennett, 190; 3, Larry Ryerson, Dave Gardner, Ron Manary, Ray Williams, 198.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Bill Doss; 16-up hcp., Clarence Renkoski. No. 17, 0-15 hcp., Rick Tree; 16-up hcp., Walt Russell.

Stewart Meadows GC

Ladies Twilight Golf Association

Putts Format

May 16

FIRST FLIGHT

RESULTS — 1, Linda Scott, 14; 2, Pam Holzwarth, 15; 3, Gwen Quimby, 16; 4, Kathy Pauck, 17.

K.P. — Kay Breithaupt.

LONG DRIVE — Vicki Maddox.

SECOND FLIGHT

RESULTS — 1, Doreen Echols, 17; 2, Joyce Sisti, 17; 3, Diane Coughlin, 17; 4, Lorraine Zentgraf, 18.

K.P. — Doreen Echols.

LONG DRIVE — LaRon Leavins.

THIRD FLIGHT

RESULTS — 1, Sue Garred, 16; 2, Kaye E., 18; 3, Patti Hills, 20; 4, Peggy Jahnke, 21.

K.P. — Nola Shaw.

LONG DRIVE — Peggy Jahnke.

Week 2

Two-net Best Balls

May 15

RESULTS — 1, Jahnke Heating (Steve Ekwall, Tom Leavens, Vinnie Mendolia, Glenn Jahnke), 56; 2, Rusty's 4x4 (Scott Cuthbertson, Robert Stone, Craig Contreras, Mike Gardner), 59; 3, Eagles Nest (Norm Renner, George Kerth, Chuck Henke, Gerald Kerth), 59; 4, Stewart Meadows (Rick Monday, David Yu, Gary Bates, Rod Smith), 60; 5, KOGAP Landscaping (Jesse Lowder, Steve Work, Harley Weaver, Mike Graves), 60.

SKINS — No. 3, Pat Lawson.

STANDINGS — 1, Jahnke Heating 9 1/2; 2, Ace Copier, 4 1/2; 3 (tie), Rusty's 4x4, Eagles Nest, 3 1/2; 5, West Coast Paper, 3; 6 (tie), Stewart Meadows, L.T.M., 2.

Oak Knoll GC

Men's Club

Spring Handicap

May 19-20

CHAMPIONSHIP FLIGHT

GROSS — 1, Dan Johnson, 157; 2, D.L. Richardson, 158; 3, Ray Embry, 163.

NET — 1, Mike Morrison, 141; 2, Doug Green, 142; 3, Mike Morris, 148.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Gerry Jones, 169; 2, Jerry Hauck, 173; 3, Mike Connors, 179.

NET — 1, Steve Booth, 136; 2, Jim Hatton, 146; 3, Jan Ritter, 147.

SENIORS

GROSS — 1, Ray Embry, 163; 2, Jerry Hauck, 173; 3, Mike Connors, 179.

NET — 1, Gerry Jones, 135; 2, Steve Booth, 136; 3, Jim Hatton, 146.

Bear Creek GC

Wednesday Twilight League

May 16

GROSS — 1, Dan Dixon, 29; 2, Dick Pruitt, 31; 3, Bob Storm, 32.

NET — 1, Greg Gorham, 26; 2, Ralph Smith, 27; 3, Lori Hicks, 28.

K.P. — No. 4, Dan Dixon. No. 5, Snow Powers. No. 6, Brian Mooney.

LONG DRIVE — No. 3, Dan Dixon.

STANDINGS — 1, Oregon Fir, 42; 2, J&S Excavating, 37; 3, Dixon Auto, 31; 4, Harvest Mooney, 29; 5, The Cabbies, 28; 6 (tie), R&R Gun Works, M&M Services, Butler, 27; 9, R.V. Ind. Catering, 24; 10, Paden Eyecare, 8.

Centennial GC

Senior Tuesdays

May 15

GROSS — 1, Vance Hickin, Bill Seymour, John Paauwe, Willy Reed; 2, Pete Stemple, Al Baham, Don Mitchell, Mike Whitely.

NET — 1, Jerry Hauck, Jae Johnson, John Hoffman, Jim Clark; 2, Bob Beedy, Bruce Sophie, Mike Meiring, Len Renfer.

skating

Dub-C Hoedown Competition

At White City

May 12

AGES 12-UNDER — 1, Kane Pappa; 2, Anthony Dorman; 3, Teva Barnes.

AGES 13-15 — 1, Jason Garza; 2, Zach Knight; 3, Tyler Bartlett.

AGES 16-18 — 1, Derek Jaskot; 2, Tanner Ellis; 3, Charlie LaPoint.

AGES 19-UP — 1, Gabe Trejo; 2, C.J. Waterbury Jr.

GIRLS — 1, Andrea Holloway; 2, Christina Novacoff; 3, David Fogel.

SHOP SKATERS — 1, Oudalay Philavahn; 2, Anthony Grant; 3, Eusheen Goines-David Fogel.