auto racing

auto racing

Northwest Sprint Challenge

At Cottage Grove Speedway

May 27

FAST QUALIFIER — Travis Rutz, 10.429 (new track record).

HEAT 1 — 1, Travis Rutz; 2, Derek Ingalls; 3, Rob Held; 4, Todd Zeitler; 5, Seth Bergman; 6, Jay Cole; 7, Brendan Boyce; 8, Seth Hespe; 9, Braden Etchison.

HEAT 2 — 1, Steve Vague; 2, Robbie Vaughn; 3, Roger Crockett; 4, Kyle Hirst; 5, Tyler Spath; 6, Randy Pierce; 7, Brandi Bounds; 8, Charlie Cash.

HEAT 3 — 1, Mitch Olson; 2, Danielle Huson; 3, Jimmy Trulli; 4, Shane Forte; 5, J.J. Dishneau; 6, Nathan Large; 7, Travis Jacobson; 8, Steve Kilcup.

HEAT 4 — 1, Dale Smith; 2, Jayme Barnes; 3, Jeff Thompson; 4, Billy Nutter; 5, Dallas Zuniga; 6, Marc Mackay; 7, Josh DeWitt; 8, Vern Wheeler; 9, Evan Funk.

DASH — 1, Travis Rutz; 2, Roger Crockett; 3, Derek Ingalls; 4, Jayme Barnes; 5, Mitch Olson; 6, Jimmy Trulli.

B MAIN — 1, Randy Pierce; 2, Evan Funk; 3, Jay Cole; 4, Marc Mackay; 5, Dallas Zuniga; 6, Vern Wheeler; 7, John Farrell; 8, Brandi Bounds; 9, Steve Kilcup; 10, J.J. Dishneau; 11, Josh DeWitt; 12, Charlie Cash; 13, Tyler Spath; 14, Seth Hespe; 15, Travis Jacobson; 16, Braden Etchison; 17, Seth Bergman; 18, Brendan Boyce.

A MAIN — 1, Roger Crockett; 2, Mitch Olson; 3, Robbie Vaughn; 4, Jimmy Trulli; 5, Steve Vague; 6, Travis Rutz; 7, Billy Nutter; 8, Derek Ingalls; 9, Jay Cole; 10, Todd Zeitler; 11, Rod Held; 12, Randy Pierce; 13, Marc Mackay; 14, Danielle Huson; 15, Shane Forte; 16, Evan Funk; 17, Kyle Hirst; 18, Dale Smith; 19, Jeff Thompson; 20, Jayme Barnes.

billiards

Nate's Great Straight Pool League

At Rack 'em

RESULTS — Mike Jones 125, Matthew Wright 105, 36 ball spot; Stan Small 125, 14 ball spot, Charles Skeen 77; Mike Jones 125, Stanton Small 84, 36 ball spot; Mike Morang 125, Stan Small 80, 30 ball spot; Terry Mickle 125, Skip Agelo 59, 36 ball spot; Stan Small 125, Bob Frank 103, 8 ball spot.

baseball

Summer MABL/NABA

Week 1

Oregon Opportunites Real Estate Yankees 2-0

Accme Stucco A's 1-1

Exstreem Painting Red Sox 1-1

K-Falls Black Sox 1-1

Southern Oregon Braves 1-1

Bio-Mass One Dodgers 0-2

Week 1 Results

Braves 10, Red Sox 7

Red Sox 15, Braves 2

Yankees 4, Dodgers 1

Yankees 12, Dodgers 7

A's 9, Black Sox 7

Black Sox 18, A's 2

bowling

Local Adult Highlights

At Roxy Ann Lanes

MEN — Chris Tratz 253-287-726, Neal Roberts 248-224-248-720, Larry Rux 233-256-704, Greg Hafner 237-247-695, Greg Hafner 226-258-687, Dion Hall 278-677, Bill Janes 222-220-664, Mike Champion 246-651, Larry Rux 245-224-649, Timm Handegard 225-646, Steve Mitchell 232-640, Mike Champion 233-632, Lee Evans 237-224-632, Rance Champion 244-226-630, Duane McLean 224-620, Larry James 224-608, Rance Champion 225-602, Don Gregg 627, Don Conklin 609, Bill Janes 607, Bill Cramer 601. Games: Brian Champion 257, Lee Evans 252, Dion Hall 246, Rick Matthews 234, Carlos Ulloa 228, Sam Coulter 224, Andy Cole 222, James McKinney 220, Steve Mitchell 220.

WOMEN — Lela Larkin 221-223-625, Crystal Patterson 234-585, Toni Williams 210-571, Crystal Patterson 202-557, Crystal Patterson 200-543, Pat Kaylor 245-541, Lonna Engle 227-538, Pat Ross 200-527, Judy Lewis 214-520, Kerry Turner 201-516, Sheila Anderson 221-507, Diana Hanstein 561, Carol Mullins 538, Lois Hollen 537, Shelley Bennett 526, Patricia Ferguson 513, Jan Champion 515, Lucille Miller 510, Sally Sweeney 509, Cherie Boatwright 508, Sherry Matthews 504. Games: Mindy Victorino 209, June Martin 205.

SENIORS

MEN — Joe Chavez 191-246-190-627, Robert Keaton 210-195-200-605, Leonard McGowan 220-182-191-593, Bob Williams 204-186-200-590, Art Lundahl 244-579, Dennis Warrender 185-192-556, Leonard McGowan 181-203-539, Bob Prest 203-536, Lyle Bergh 224-530, Frank Shannon 189-527, Frank Shannon 202-519, Digger Pettit 204-515, Bob Hutchinson 181-197-508, Dick Mundt 508. Games: Kermit Cooper 204, Cliff Rasmussen 197, Lyle Bergh 192, Ed Hanger 192, Betty Putnam 175.

WOMEN — Carol Coplen 177-183-514, Donna Weber 173-191-510, Kay Allman 170-179-497, Diana Readence 183-181-473, Terri Gibler 180-472. Games: Lucille Miller 190.

JUNIORS — Joey Smith 232-557, Chelsey Tratz 197-482, Cody Lord 161-421, Suzanne Cawthorne 501, Casey Tratz 496, Chelsey Tratz 154, Casey Tratz 134.

city league

Spring/Summer Softball League

Through May 25

SUNDAY CO-ED "A"

Team W-L

Specialized Foreign Car Service 3-0

Bill's Glass 2-1

SLL 1-2

Scrappy Craft 0-3

SUNDAY CO-ED "B"

Hammerheads 4-0

Jerry's Kidz 4-0

Rogue Valley Christian Church 2-1

Blue Steel 2-1

One-Hit Wonders 2-1

Erickson Air Crane 1-2

Team CPM 0-3

Beach Warmers 0-3

S.O. Giants 0-4

SUNDAY CO-ED "C"

Rick D's Cradle Robbers 3-0

Mitchell Trucking 3-0

Easton-Bates Hitters 2-1

McAuliffe Trucking 2-1

Redneck Ball Club 2-1

C&S Ballers 2-1

Medford Medical Clinic 1-1

Ascentron 1-1

S&B James Construction 1-2

Spraymasters 1-2

Rogue Valley Bin Company 1-2

Embarq 0-1

Frequent Flyers 0-2

Ram Offset 0-2

MEN'S "A" LEAGUE

Ground Zero 3-0

Holiday RV 3-0

Oil Stop 3-0

Combined Transport 2-1

Reece Electric 1-1

Rusty's 4x4/Decibels 1-1

Walking Billboards 1-1

Meddy-Town Hackers 1-1

Hughes Lumber 1-2

Valley Immediate Care 1-2

Bandits 1-2

Cabana Boys 0-3

MEN'S "B" LEAGUE

Ale Stars 3-0

S. Himmelman Construction 3-0

Keith Schultz Garage 3-0

M. Mackinnon Construction 3-0

Silk Screen Factory 3-0

S.S. Sheetmetal 2-1

ANODEX 2-1

Valley Immediate Care 1-2

Visar Construction 1-2

Trophy Club 0-3

Mountain Mike's 0-3

Acme Hit Squad 0-3

Noble Towing & Recovery 0-3

CDS Publications 0-3

MEN'S "B" NATIONAL

Islanders 3-0

Boise 3-0

Concrete EFX 2-1

Hooligans 2-1

Headhunters 2-1

Optical Illusions 2-1

Team Schauffler 2-1

SP/Desperados 1-2

Pyros 1-2

Secret Sauce 1-2

Broke-N-Draggin 1-2

Cascade Athletic 1-2

Drinkin' Devils 0-3

Probable Cause 0-3

MEN'S "B" ROGUE

Landsharks 3-0

Rogue Merchant Gorillas 3-0

Hunt Tractor/Aramark Uniform 2-1

Carter Guide Service 2-1

Harry & David 2-1

Sherm's Thunderbird 2-1

Justin Time 2-0

Ace Mechanic 2-2

Classic Trolley 1-2

Jager Bombers 1-3

Ron McElmurry Contracting 0-3

Stars & Stripes Painting 0-3

Mavericks 0-3

MEN'S "C" LEAGUE

Mike Hussey Trucking 3-0

National Guard/Mr. Smith's 2-0

Answers Page 2-0

W.L. Moore Construction 2-1

DAK Construction 2-1

William Thomas Concrete 2-1

United Rentals 1-1

Rick D's Team 1-2

Musician's Friend 1-2

Overstreet Landscape 1-2

Hardey Engineering 1-3

Quality Plastering 0-2

Long Mechanical 0-3

WEEKDAY CO-ED "A"

Eric Baker Construction 3-0

So. Oregon Brewing Co. 3-1

Broke-N-Naggin 2-1

Comets 2-1

Medford Neurological & Spine 1-2

Willie Boats Predators 0-2

Rogue Aggregates 0-3

WEEKDAY CO-ED "C"

Embarq 3-0

Team Asante 2-0

Harry & David Mavericks 2-2

Gensco 1-1

Loose Change 1-3

Copeland Construction 0-3

WOMEN'S "A" LEAGUE

DaCarlow Design 3-0

Beasy's 2-1

Bill's Glass 2-1

Adam's Deli 1-2

Mojo/Scissor Head Salon 1-2

Concrete EFX 0-3

WOMEN'S "B" LEAGUE

Outlaws 4-0

Optimism 3-0

Acme Works 3-0

CJB Mudcats 2-1

George Harshman 2-1

Countrywide Home Loans 2-2

Valley Girls 1-2

GAPCO 1-3

Grilla Bites 0-3

Straight Rippin' 0-3

Dinners Done Right 0-3

WOMEN'S "C" LEAGUE

Ratcliff Drywall 3-0

Bennett Stone & Tile 2-1

Retina Girls 2-1

Custom Kreations 1-2

Burgoff's Adult Foster Care 0-4

CHURCH "A" LEAGUE

Table Rock Fellowship 4-0

Bethel 4-0

Cross-Eyed 2-2

SDA/State Farm 1-2

Jewish National Fund 1-2

Mountain 0-3

Mountain Christian Fellowship 0-3

CHURCH "B" LEAGUE

Naz Black 3-0

Brothers In Christ 2-0-1

The Naz Red 2-2

Westminister Presbyterian 1-2-1

B.C. Church 1-2

SDA/Soco's 1-2

West Main 1-3

Spring Volleyball Standings

Through May 25

WOMEN'S A LEAGUE

Team W-L

Southern 16-4

NTA 14-6

Random 11-9

Licorice Whips 10-10

IN 8-12

George 1-19

WOMEN'S B LEAGUE

Team W-L

Grapes 17-3

Pink Ladies 15-5

Proud to Serve 14-6

Dig-It 9-11

Kidless 4-16

Max Payne 1-19

CO-ED A LEAGUE

Team W-L

Jacksonvillagers 21-3

Neville Thunder 17-7

Whack Attack 17-7

Balls 16-8

Vertically Impaired 11-13

Blockheads 9-15

Dickson Construction 5-19

TBA 0-24

CO-ED B LEAGUE

Team W-L

No Fear 22-2

Norm's Team 22-2

It's Recreational Dammit 16-8

Swat Team 15-9

The Scrubs 13-11

Net Force 11-13

Three + Three 11-13

Bump & Grind 11-13

Denominators 10-14

Spike Squad 8-16

Hard Hitters 7-17

Rogue Spikes 0-24

CO-ED C LEAGUE

Team W-L

Growing Pains 21-3

Playin' Crazy 21-3

Moss Adams 19-5

Hooligans 13-11

Harry & David 13-11

Party Pack 13-11

Head Down 12-12

All Timers 11-13

The Wreckreators 6-18

GSUP 5-19

Last Call 5-19

Mish Mash 5-19

cycling

Cycle Analysis Time Trial

Time Trial #1

At Champion Raceway

May 24

FIRST RACE — 1, Scott Toll, Ashland, 7:43.1; 2, Spencer Gray, Central Point, 7:55.5; 3, Richard Hogan, Central Point, 8:01.9; 4, Dave Masessa, Medford, 8;02.5; 5, Dave Reitz, Medford, 9:10.2; 6, Glen Gann, Medford, 8:19.1; 7, Alex Hayes, Central Point, 8:34.9; 8, Richard Fox, Medford, 8:44.6; 9, Stephen Staha, Ashland, 8:48.5; 10, Colin Mullane, Talent, 8:57.1.

SECOND RACE — 1, Sean Bagshaw, Ashland, 8;46.0; 2, Tom Kneeland, Medford, 8:50.6; 3, Jade Wilcoxsin, Talent, 8:56.9; 4, Ian Bagshaw, Talent, 8:57.5; 5, Jason Peters, Medford, (;05.6; 6, John Miller, Ashland, 9:06.1; 7, Eugene Anderson, Medford, 9:23.6; 8, Molly Wheeler, Talent, 9:30.8; 9, Elliott Anderson, Medford, 9:35.6; 10, Brock Rowley, Ashland, 9:36.4; 11, Nick DeYarmen, Central Point, 9:38.7; 12, Cordino Longiotti, Ashland, 9:44.0; 13, Jon Dahlin, Eagle Point, 10:40.6; 14, Stephen Gann, Ashland, 12:16.0.

golf

Centennial GC

Men's Club Best Ball Results

May 26

GROSS — 1, Jay Klemp, Jim Overmeyer, Bret Breeze, Jim Bullen, 62; 2, Bill Seymour, Willy Reed, Bernard Grove, Jon Paaywee, 69; 3, Bob Capsey, Phil Cardin, John Brittain, Ron Sipress, 69.

NET — 1, Jerry Hauck, John Hoffman, Bruce Willits, Verne Welo, 58; 2, Dean Angermeier, John Wiezzorek, Chris Baker, Brett Culley (tie) Chris Stark, Rick Olney, John Burkhart, Fred Aebi, 59.

K.P. — No. 4, 0-15 hcp., Bruce Willits. No. 6, 16-up hcp., Don Benn. No. 14, 0-15 hcp., John Hoffman. No. 17, 16-up hcp., Phil Cardin.

Eagle Point GC

Four-man Best 18 Holes

May 28

FLIGHT A

GROSS — R. Rautenberg, J. Clayton, T. Marineau, B. Mayfield, 63; 2, D. Gergen, B. Ligon, H. Fitzsimmons, R. Foulon, 67.

NET — 1, L. Evans, E. Chance, G. Allen, H. Collier, 55; 2, C. Pedego, J. Larrabee, C. Rowland, J. Spear, 56.

FLIGHT B

GROSS — 1, B. Lemmerman, P. Cash, J. Henson, D. Gerke, 72; 2, B. Pantel, J. Gmur, B. Fauble, G. Dippel, 73.

NET — 1, J. Brick, D. Nabozny, B. Hamilton, B. Tolmie, 55; 2, J. Leffler, R. Keasler, C. Wright, R. Mack, 56.

FLIGHT C

GROSS — 1, D. Wolf, M. Zaitsu, D. Simpson, J. OIeksow, 78; 2, J. Parrisotto, R. Williams, L. Spillman, D. Gerke, 80.

NET — 1, J. Hines, R. Hicks, W. Gottinger, P. Gentry, 55; 2, C. Rudey, B. Ireland, L. Kellogg, D. Bolsinga, 56.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., P. Cardin; 16-up hcp., L. Hein. No. 8, 0-15 hcp., J. Vigil. No. 13, 0-15 hcp., C. Todd; 16-up hcp., C. Wright. No. 15, 0-15 hcp., R. Rautenberg.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Individual Stroke Play

May 23

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Jerry Larrabee, 74; 2, John Hitchcock, 74; 3, Stu Douglas, 76; 4, Rick Tree, 78.

NET — 1, John Robinson, 63; 2, Bob Mayfield, 67; 3, Guerin Fischer, 68; 4, Roger Courtney, 70.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Don Simpson, 79; 2, Ted Bibler, 82; 3, Ron Primasing, 82; 4, John Ochoa, 83.

NET — 1, Al Baham, 67; 2, Denny Ferrin, 67; 3, Dave Grove, 68; 4, Troy Boyd, 69.

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, Dale Baker, 81; 2, Dennis Gerke, 82; 3, Sid Davis, 83; 4, Bill Ligon, 83.

NET — 1, Bob Cambas, 65; 2, Dick Gergen, 66; 3, Jim Johnson, 68; 4, Jack Henson, 69.

FOURTH FLIGHT

GROSS — 1, Cleon Botsford, 83; 2, Ray Smith, 84; 3, Skip Bogenoff, 84; 4, Don Wallace, 86.

NET — 1, Wayne Bennett, 64; 2, Dave Morris, 65; 3, Ron Pearson, 66; 4, Joe Zagorski, 67.

FIFTH FLIGHT

GROSS — 1, Jack Moran, 89; 2, Zane Searles, 91; 3, Walt Russell, 92; 4, Bob Farrington, 92.

NET — 1, Denny Hemingway, 63; 2, Steve Hills, 70; 3, Randy Moyer, 70; 4, Dennis Bolsinga, 70.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Stu Douglas; 16-up hcp., Mike Robinson. No. 12, 0-15 hcp., Ron Primasing; 16-up hcp., Bob Cambas.

Stewart Meadows GC

Week 3

Twilight League

Two-man Scramble

May 22

GROSS — 1, Mass Mutual (Ken Peterson, Kevin Olsen, Greg Eaton, Matt Sweeney).

NET — 1, S&S Sheet Metal (Nick Richards, Tom Zakowski, Charlie Bailey, Jim Bailey); 2, West Coast Paper (Ed Murphy, Herb Burrow, Andy Nilsson, Jim Orr); 3, Rusty's 4x4 (Scott Cuthbertson, Lonnie Bright, Craig Contreras, Tom Bolar).

K.P. — No. 5, Dan Westbrook. No. 7, Jerry Cardoza.

STANDINGS — 1, Jahnke Heating, 91/2; 2, West Coast Paper, 6; 3, Rusty's 4x4, 5; 4 (tie), S&S Sheet Metal, Mass Mutual, Ace Copier, L.T.M., Eagle's Nest, 31/2.

Ladies Twilight Golf Association

Blind Yellow Ball Format

May 23

GROSS — 1, Nola Shaw, Pam Holzwarth, Diane Coughlin, Cathy Arnold.

NET — 1, Cheryl Dunham, Ruth Walker, Marie Resler, Patti Andries.

LONG DRIVE — Laura Lavin, Eileen Whitten, Nola Shaw.

FEWEST PUTTS — Marlene Cash, Laura Lavin, Judy Brown.

Oak Knoll GC

Men's Twilight League

Through May 24

TEAM POINTS — Putt Heads 42, FKA 39, Gotta Hit It 32, Real Estate Depot 31, Rusty Blades 24, OBLA DI OBLA DA 23, Whalers 23, Mixed Bags 22, Hedges Headhunters 20, Fabulous Shafts 20, Masters of the House 17, Southern Oregon Ditchweeds 16, Higher Power 15, Deadly Divots 11, Par Busters 2.