baseball

baseball

SO.MABL/NABA 18-UP

www.dugout.org

Through July 30

King Falls Black Sox 15-3

Oregon Opportunites Real Estate Yankees 15-3

Accme Stucco A's 9-9

K-Falls Roughriders 9-7

Southern Oregon Braves 5-11

Bio-Mass One Dodgers 3-13

Exstreem Painting Red Sox 4-14

Recent Results

Yankees 13, A's 4

Yankees 13, Red Sox 0

Black Sox 10, A's 0

Yankees 12, Red Sox 2

Roughriders 13, Dodgers 2

Roughriders 16, Dodgers 1

billiards

Nate's Great Straight Pool League

At Rack 'em'

RESULTS — Paul Kinney 124, Stanton Small 125, 16 ball spot; Bob Hilton 125, Matthew Wright 73, 40 ball spot; Larry Nathan 92, 38 ball spot, Terry Mickle 125; Bob Hilton 125, Stanton Small 90, 33 ball spot.

bowling

Local Adult Highlights

At Roxy Ann Lanes

MEN — Bill Janes 234-268-718, Sam Coulter 244-255-681, Greg Hafner 248-224-672, Dion Hall 233-258-648, Duane McLean 237-647, John Bird 226-228-645, Timm Handegard 266-638, Chris Tratz 223-234-637, Mike Moore 245-632, Pat Douglas 220-614, Bill Cramer 235-612, Don Conklin 615, Larry Rux 610, Neal Roberts 600.Games: Mike Champion 224, James McKinney 223.

WOMEN — Crystal Patterson 267-624, Kerry Turner 211-528, Bettye Ingram 212-591, Crystal Tratz 529, Jan Champion 523, Bettye Ingram 518, Judy Lewis 515, Toni Williams 506. Games: Kris Schulz 211.

SENIORS:

MEN — Lyle Bergh 196-232-599, Robert Keaton 190-206-552, Frank Shannon 215-549, Dennis Warrender 183-522, Leonard McGowan 205-520, Joe Chavez 515.

WOMEN — Carol Coplen 185-493. Games: Donna Weber 173.

Local Junior Highlights

At Roxy Ann Lanes

JUNIORS — Mathew Bostrom 233-216-597, Devin Hopkins 210-552, Casey Tratz 163-442, Crystal Gerlits 123-141-129-393, Justin Eggert 220, Matthew Vargas 174, Alyssa Stevens 157, Cody Lord 152, Austin Jeandin 127, Andrew Vargas 123, Maris Sims 121, Ryan Stephens 100.

city league

Spring/Summer Softball League

Through July 27

SUNDAY CO-ED "A"

Team W-L

Specialized Foreign Car Service 8-2

Bill's Glass 8-2

SLL 2-8

Scrappy Craft 2-8

SUNDAY CO-ED "B"

Jerry's Kidz 8-2

Hammerheads 8-2

One-Hit Wonders 7-3

Rogue Valley Christian Church 7-3

Blue Steel 5-5

Erickson Air Crane 4-6

S.O. Giants 3-7

Beach Warmers 2-8

Team CPM 1-9

SUNDAY CO-ED "C"

Rick D's Cradle Robbers 9-0-1

McAuliffe Trucking 9-1

Mitchell Trucking 7-2-1

Medford Medical Clinic 7-3

Redneck Ball Club 6-4

Ram Offset 5-4

C&S Ballers 5-5

Big House Images 5-5

Easton-Bates Hitters 5-5

Embarq 3-5

Rogue Valley Bin Company 3-7

Ascentron 2-7

S&B James Construction 1-9

Frequent Flyers 0-10

MEN'S "A" LEAGUE

Holiday RV 9-1

Oil Stop 9-1

Ground Zero 8-2

Reece Electric 8-2

Walking Billboards 7-3

Rusty's 4x4/Decibels 4-6

Combined Transport 4-6

Bandits 3-7

Hughes Lumber 3-7

Meddy-Town Hackers 3-7

Valley Immediate Care 1-9

Cabana Boys 1-9

MEN'S "B" AMERICAN

Keith Schultz Garage 10-0

S. Himmelman Construction 9-2

Silk Screen Factory 9-2

ANODEX 8-3

Ale Stars 7-4

M. Mackinnon Construction 7-4

S.S. Sheetmetal 6-5

Noble Towing & Recovery 6-5

Mountain Mike's 5-6

Visar Construction 4-7

Valley Immediate Care 2-9

Trophy Club 2-9

Acme Hit Squad 1-10

CDS Publications 1-10

MEN'S "B" NATIONAL

Hooligans 9-2

Islanders 8-2

Secret Sauce 8-2

SP/Desperados 8-3

Headhunters 7-4

Boise 6-5

Broke-N-Draggin 5-4-1

Drinkin' Devils 5-5

Team Schauffler 4-6

Optical Illusions 4-7

Concrete EFX 3-7

Cascade Athletic 2-7-1

Pyros 2-8

Probable Cause 1-10

MEN'S "B" ROGUE

Hunt Tractor/Aramark Uniform 7-2

Justin Time 7-2

Landsharks 9-3

Rogue Merchant Gorillas 8-3

Carter Guide Service/LGF 7-4

Sherm's Thunderbird 7-5

Harry & David 7-5

Ace Mechanic 5-5

Classic Trolley 4-6

Jager Bombers 4-8

Mavericks 4-7

Ron McElmurry Contracting 1-9

Stars & Stripes Painting 0-11

MEN'S "C" LEAGUE

National Guard/Mr. Smith's 8-1

Mike Hussey Trucking 9-3

Answers Page 8-3

William Thomas Concrete 8-3

W.L. Moore Concrete 6-6-1

United Rentals 5-6

Overstreet Landscape 5-6

DAK Construction 5-6-1

Hardey Engineering 5-7

Rick D's Team 4-6

Musician's Friend 4-7

Quality Plastering 3-8

Long Mechanical 1-10

WEEKDAY CO-ED "A"

Comets 9-1

Broke-N-Naggin 7-3

Eric Baker Construction 7-3

So. Oregon Brewing Co. 6-4

Rogue Aggregates 3-7

Medford Neurological & Spine 1-9

Willie Boats Predators 1-9

WEEKDAY CO-ED "C"

Embarq 10-0

Team Asante 7-3

Harry & David Mavericks 5-4-1

Gensco 3-6-1

Copeland Construction 3-7

Loose Change 1-9

WOMEN'S "A" LEAGUE

Beasy's 9-2

DaCarlow Design 8-2-1

Adam's Deli 5-5-1

Bill's Glass 5-6

Concrete EFX 3-8

Mojo/Scissor Head Salon 2-9

WOMEN'S "B" LEAGUE

Outlaws 11-0

Acme Works 9-3

Optimism 9-3

CJB Mudcats 8-3

George Harshman 6-4

Countrywide Home Loans 7-5

GAPCO 4-7

Straight Rippin' 3-8

Grilla Bites 3-8

Dinners Done Right 1-10

Valley Girls 1-11

WOMEN'S "C" LEAGUE

Ratcliff Drywall 9-3

Bennett Stone & Tile 7-3

Retina Girls 6-5

Custom Kreations 4-6

Burgoff's Adult Foster Care 1-10

CHURCH "A" LEAGUE

Bethel 10-2

Table Rock Fellowship 9-2

SDA/State Farm 7-5

Cross-Eyed 7-5

Mountain Christian Fellowship 6-7

Jewish National Fund 3-9

Mountain 0-12

CHURCH "B" LEAGUE

Brothers In Christ 10-1-1

Naz Black 10-2

B.C. Church 6-6-1

The Naz Red 4-8

West Main 4-8

Westminister Presbyterian 3-7-1

SDA/Soco's 3-8-1

Summer Volleyball Standings

Through July 27

WOMEN'S LEAGUE

Team W-L

Mystery Team 4-0

Sand Dunes 5-1

Top Gun 5-1

Dig It 4-4

Rogue Disposal & Recycle 2-6

Sand Sisters 0-8

DOUBLES LEAGUE

Team W-L

Fuller 2-2

Baker 1-1

Sand Mines 1-1

CO-ED A LEAGUE

Team W-L

Volley Holics 7-1

Funder Cats 6-2

Shanks A Lot 5-3

Sky Walkers 5-3

Jacksonvillagers 4-4

Sand Sharks 3-5

Random 3-5

AMPT 1-7

CO-ED B LEAGUE

Team W-L

Scared Hitless 7-1

WMD 7-1

SWAT Team 6-2

Captain Kev's Team 4-4

Hard Hitters 4-4

Denominators 2-6

Moss Adams 2-6

TQ Ballas 0-8

CO-ED C LEAGUE

Team W-L

Max Payne 7-1

Growing Pains 7-1

Harry & David 7-1

Bump, Set, Spike 4-4

Serves U Right 3-5

Four Play 2-6

Spider Monkeys 2-6

Sand Trotters 0-8

cycling

Marty's Cycle & Moore Series

Thursday Night Cycle Series

At Champion Raceway in White City

July 26

A RACE

SPRINT 1 — 1, Glenn Gann, Medford; 2, Erik Long; 3, Don Vizzini, Jacksonville.

SPRINT 2 — 1, John Slawta, Medford; 2, Erik Long; 3, Don Vizzini, Jacksonville.

FINISH — 1, Erik Long; 2, Spencer Gray, Central Point; 3, John Slawta, Medford; 4, Glenn Gann, Medford; 5, Michael Vose, Medford; 6, Ryan Morgan, Cave Junction; 7, Scott Toll, Ashland; 8, Russell Rickert, Ashland; 9, Marty Hammond, Medford; 10, Randy Mason, Ashland;

11, Richard Fox, Medford; 12, Matt Dooley, Yreka, Calif.; 13, Alex Hayes, Central Point; 14, Steve Maluk, Talent; 15, Don Vizzini, Jacksonville; 16, Dave Reitz, Medford; 17, Colin Mullane, Talent; 18, Ron Laverty, Medford; 19, Richard Hogan, Central Point.

B RACE

SPRINT 1 — 1, Cordino Longiotti, Ashland; 2, Sean Bagshaw, Ashland; 3, Jason Peters, Medford; 4, Jade Wilcoxson, Ashland; 5, Ian Bagshaw, Ashland; 6, Thom Kneeland, Medford; 7, Edgar Vasquez, White CIty; 8, Justin Rinefort, Ashland; 9, Eugene Anderson, Medford; 10, Jason Anderson, Medford;

11, Nick DeYarmam, Medford; 12, Jason Singleton, Yreke, Calif.; 13, Nathan Bailey, White City; 14, Scott Dunn, Granada, Calif.; 15, Molly Wheeler, Talent; 16, Brad Pease, Medford; 17, Alan Vos, Medford; 18, Stephen Gann, Medford; 19, Michael Bansmer, Central Point; 20, Josh Pease, Medford.

WOMEN — 1, Jade Wilcoxson, Ashland; 2, Molly Wheeler, Talent.

golf

Hole-in-one

Billy McAlpine, Monday at Centennial Golf Club, fourth hole, 196 yards, utility wood. Witnessed by Jim Traister.

Eagle Point GC

T's and F's

July 24

FLIGHT A

GROSS — 1, R. White, 46; 2, A. Westerman, 48; 3, K. Breithaupt, 48.

NET — 1, S. Shoemaker, 33.5; 2, L. Parsons, 36; 3, S. Kimmel, 36.5.

FLIGHT B

GROSS — 1, S. Brick, 47; 2, S. Rouland, 51; 3, S. Plummer, 53.

NET — 1, L. Baker, 33.5; 2, I. Tolmie, 36; 3, T. Smith, 36.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., B. Harrison. No. 8, 0-15 hcp., R. White; 16-up hcp., S. Rouland. No. 13, 0-15 hcp., A. Westerman; 16-up hcp., J. Sisti. No. 15, 0-15 hcp., K. Silvers.

Best 16 Format

July 30

FLIGHT A

GROSS — 1, J. Clayton, 64; 2, B. Doss, 66; 3, C. Gage, 68; 4, H. Collier, 68.

NET — 1, J. Maudlin, 56; 2, C. Todd, 57; 3, R. Primasing, 58; 4, B. Buehler, 58.

FLIGHT B

GROSS — 1, E. Plume, 69; 2, R. Bennett, 69; 3, B. Drewien, 71; 4, M. White, 73.

NET — 1, W. Tait, 53; 2, K. McLaughlin, 58; 3, T. Fowler, 60; 4, D. Gerke, 60.

FLIGHT C

GROSS — 1, B. Zwinge, 73; 2, T. Perdue, 73; 3, J. Hines, 75; 4, D. Gaeden, 75.

NET — 1, V. Collins, 51; 2, C. Wright, 52; 3, R. Collins, 57; 4, B. Harrison, 59.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., J. Clayton; 16-up hcp., T. Perdue. No. 8, 0-15 hcp., C. Todd. No. 13, 0-15 hcp., H. Fitzsimmons. No. 15, 0-15 hcp., R. Bennett; 16-up hcp., W. Tait.

Beat The Pro

Week 8

At Grants Pass Country Club

July 28

WINNER — Rex Titus of Grants Pass, 6-1.

NEXT SATURDAY — At Eagle Point Golf Course, 9 a.m.-1 p.m.

Stewart Meadows GC

Twilight League

Week 12

Three-Net Best Balls

July 24

RESULTS — 1, B.B.S. (Jim Douglas, Bob Noelle, Tyler Douglas, Larry Miller), 92; 2, Jahnke Heating (Jim Leavens, Steve Ekwall, Tom Leavens, Vinnie Mendolia), 94; 3, Mass Mutual (Ken Peterson, Kevin Olsen, Greg Eaton, Matt Sweeney), 94; 4, Eagles Nest (George Kerth, John Blodgett, Chuck Henke, Norm Renner), 94; 5, Coldwell Banker (Dan Westbrook, Bud Bebeau, Jay Baymiller, Brooks Jenkins), 95.

SKINS — No. 3, Josh Loy. No. 9, Steve Ekwall (eagle).

STANDINGS — 1, Jahnke Heating, 26; 2, Mass Mutual, 23; 3, B.B.S., 213/4; 4, S&S Sheet Metal, 19; 5, Stewart Meadows, 13; 6, West Coast Paper, 121/2; 7, KOGAP, 101/4; 8, Rusty's 4x4, 10.

Ladies Twilight Golf Association

Rally For the Cure Tournament

July 25

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Marie Resler; 2, Vicki Maddox; 3, Ruth Walker; 4, Joy Simms.

NET — 1, Eileen Whitten; 2, Susan Shoemaker; 3, Sandi Hills; 4, Gwen Quimby.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Judy Tonn; 2, Kelly Hegemann; 3, Marlene Cash; 4, Lynn Baker.

NET — Janie Carr; 2, Dana Diderickson; 3, Laura Lavin; 4, Star White.

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, Sallie Simpson; 2, Sue Garred; 3, Lorraine Zentgraf; 4, Judy Brown.

NET — 1, Nola Shaw; 2, Cheryl Dunham; 3, Tami Ott; 4, Jeanne Rasmussen.

GRAND PRIZE — K.P. on No. 7, Judy Tonn.

PUTTING CONTEST — Vicki Maddox.

LONG DRIVE — Susan Shoemaker.

SHORT DRIVE — Kaye Evans.

ACCURACY DRIVE — Sallie Simpson.

Centennial GC

Twilight League

July 26

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, John Kandaris, 36; 2, Todd Couch, 37; 3, Jim Hemple, 38; 4, Bruce Willits, 39; 5, Matt Grove, 40; 6, Casey Mann, 40.

NET — 1, Hank Munn, 30; 2, Kelley Brown, 32; 3, Mike Garrett, 33; 4, John Buda, 34; 5, DeWayne Robinson, 35; 6, Jim Douglas, 36.

K.P. — No. 4, Jim Hemple. No. 6, Ray Figueira.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Bob Decker, 40; 2, Brock Peters, 41; 3, George Hayes, 43; 4, Gordon Genskow, 44; 5, Jeff Thompson, 44; 6, Brian Georgeson, 45.

NET — 1, Kurt Brkich, 31; 2, Alan Cartwright, 32; 3, Lynn Conway, 34; 4, Bill Martinez, 34; 5, John Whitaker, 35; 6, Chris Madsen, 36.

K.P. — No. 4, Joe Roop. No. 6, Del Peralta.

Bear Creek GC

Wednesday Twilight League

July 25

GROSS — 1, Dick Pruitt, 30; 2, Andy Pace, 33; 3, Art Smith, 34.

NET — 1, Mike Brownell, 25; 2, Shelley Haught, 26; 3, Tony Rodriguez, 26. Also, Gordy Gorham, 26; George Dunphy, 26.

K.P. — No. 4, Mike Lathrop. No. 5, Mike Ryder. No. 7, George Dunphy.

LONG DRIVE — No. 3, Brian Carr.

TEAM STANDINGS — 1, Butler Ford, 32; 2, Oregon Fir, 31; 3, R.V. Catering, 29; 4 (tie), M&M Services-Dixon Auto-R&R Gunworks, 21; 7, Harvest Mooney, 16; 8, Paden Eyecare, 15; 9, The Cabbies, 13; 10, J&S Excavating, 11.

StoneRidge GC

Senior Tour

Red-White-Blue (Best Two)

July 25

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Don Gifford, Ken Gentry, Rob Robbins, Rick Tree, 132; 2, Fred Chung, Chuck Todd, Clay Farley, Al Baroni, 135; 3, Dave Johnson, Jake Allamaras, Roger Courtney, Tom Marineau, 135.

NET — 1, Jim Hagemann, Bob Mayfield, Leon Stupfel, Greg Wright, 111; 2, Bob Johnson, Will Hammon, Randy Moyer, Joe Strickling, 113; 3, Al Baham, Dale Baker, Carl Michael, Pete Stemple, 116.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Bruce Fauble, Bob Pantel, Wayne Tait, Lou Thompson, 145; 2, Jack Henson, Dennis Gerke, Vern Moreland, Jerry Lambo, 147; 3, Harry Collier, Gil Allen, Dave Rendall, Larry Humiston, 149.

NET — 1, Bob Moore, Rex West, Sid Davis, Jim Leffler, 117; 2, Red Gentry, Jerry Hauck, Ted Bibler, Troy Reynolds, 119; 3, Milt Savage, Lee Hopkins, Mike Walsh, Larry Fellows, 120.

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, Larry Ryerson, Jim Gmur, Don Malloy, Ron Manary, 154; 2, Zane Searles, Dave Bremer, Oly Oltjenbruns, Virgil Severson, 154; 3, Ken Wilson, Ed Houghton, Allan Galka, Wayne Tarris, 156.

NET — 1, Paul Reynolds, Gerry Stein, George Thomas, Ed Rose, 115; 2, Walt Russell, Pete Degroot, Rich Stroup, Leif Ostmo, 118; 3, Bob Waldo, Harry Theakston, Joe Zagorski, Bill Kohnen, 120.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Leon Stupfel; 16-up hcp., Ted Bibler. No. 12, 0-15 hcp., Gordy Carrigan; 16-up hcp., Jerry Lambo.

Abby's - Food 4 Less - Bud Light - OK Foods

Children Miracle Network Scramble

July 28

MEN

GROSS — 1, Brady Matoian, Chad Matoian, Tony Brenner, Dennis Erickson, 59; 2, Joe Hunter, Pete Amorde, Kelly Rhoades, Pat Kirkpatrick, 60; 3, Ray Smith, Brad Day, Dave Lefere, Bob Handsiedel, 60.

NET — 1, Sherm Schwartz, Jerry Hawkins, Rick Campbell, Luis Haro, 36.25; 2, Doug Brady, Bruce Holle, Gary Ramsey, Clyde Brustol, 40.25; 3, Jerry Niedermeyer, Mike Henderson, Dan Gibson, Brian McQuade, 41.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Steve Bradbury; 16-up hcp., Jerry Niedermeyer.

LONG DRIVE — No. 15, 0-15 hcp., Angel Alvarez; 16-up hcp., Brad Motoian.

LADIES

GROSS — 1, Diane Tucker, Lynn Smith, Deb Holden, Julie Austad, 66.

K.P. — No. 2, 0-24 hcp., Lynn Smith; 15-up hcp., Shirley Buckmaster.

LONG DRIVE — No. 14, 0-24 hcp., Lynn Smith; 25-up hcp., Julie Austad.

running

Southern Oregon Sizzlers

July 25

2K RESULTS — 1, Marcus Davis, 7:32; 2, Jeffery Mayberry, 7:51; 3, Andres Raber, 8:15; 4, Ernie Baldovino, 9:17; 5, Annie Watson, 9:20; 6, Brandon Hanson, 9:53; 7, Amy Watson, 10:29; 8, Stephanie Croy, 10:49; 9, Camden Stimple, 11:07; 10, Lela Stimple, 11:27;

11, Caleb Jordan, 11:40; 12, Alan Watson, 11:45; 13, Levi Leuthold, 11:54; 14, Alisa Ragsdale, 12:22; 15, Ashley Simas, 13:32; 16, Andrea Simas, 13:33; 17, Kacy Leuthold, 14:01; 18, Kelly Coash, 14:02; 19, Molly Leuthold, 14:11; 20, Holly Ragsdale, 14:12.

5K RESULTS — 1, Bob Julian, 16:36; 2, John Leuthold, 16:56; 3, Andrew Watson, 17:08; 4, Justin Loftus, 17:30; 5, Todd Ragsdale, 17:31; 6, Dustin Filipek, 18:23; 7, Greg Mueller, 18:32; 8, Joe Griffin, 18: 52; 9, Cade Jensen, 19:10; 10, Jared Puckett, 19:10;

11, Adam Siebert, 19:11; 12, Greyson Dixon, 19:21; 13, Scott Stimple, 19:32; 14, Travis Jantzer, 20: 11; 15, Neil Seibert, 20:22; 16, Jason Jantzer, 20:26; 17, Charles Hodge, 20: 41; 18, Jonathan Beskow, 20:42; 19, Marty Stiles, 20:51; 20: Karl Pryor, 20:52;

21, Laura Raber, 20:56; 22, Tyrone Raber, 20:56; 23, Mike Davis, 20:59; 24, Doug Naverson, 21:06; 25, Casey Masterson, 21:15; 26, Tim Stieglitz, 21:23; 27, Dave Marshall 21:29; 28, Suzanne Ray, 21:42; 29, Silver Siebert, 21:54; 30, Daniel Lippke, 22:13;

31, Josh Ray, 22:17; 32, Aaron Watson, 22:20; 33, Zac Durrett, 22:29; 34, Jonathan Baumgarten, 22:34; 35, Alyssa Watson, 22:36; 36, Arianne Laferriere, 22:42; 37, April Bradshaw, 22:48; 38, Connie Filipek, 23:05; 39, Kelsey Bradshaw, 23:11; 40, Ashley Berry, 23:12.