MEN

MEN

Championship Flight (Upper Bracket)

B. Newsom, Columbia Edgewater, d. G. Loomis, University GC, 7-6; J. Parrish, RVCC, d. K. Schneider, Lake Oswego CC, 22nd; J. Barry, RVCC, d. B. Baumbach, Eagle Point GC, 4-3; K. Wu, RVCC, d. M. Stanfield, Quail Point, 4-3; R. Hawkins, The Reserve, d. J. Ausland, Grants Pass GC, 8-7; R. Jesswein, Grants Pass GC, d. T. Dixon, RVCC, 6-5; R. Schaefer, Grants Pass GC, d. K. Blum, Bandon Dunes, 2-1; J. Clarke, RVCC, d. B. Willitis, Centennial GC, 2-1; J. Dukeminier, Eugene CC, d. H. Munn, Centennial GC, 3-2; C. Dukeminier, Eugene CC, d. B. Gard, Ranier G & CC, 3-2; D. Gorman, Sahalee CC, d. K. Dixon, RVCC, 1 up; T. Croft, Stone Ridge GC, d. A. Browne, Centennial GC, 1 up; A. Rayburn, RVCC , d. B. Breeze, RVCC, 1 up; JT Compher, Centennial GC, d. B. Robertson, Grants Pass GC, 2-1; J. Rossknecht, Grants Pass, d. C. Gonczeruk, Wilcox Oaks G & CC, 6-4; N. Polski, Emerald Valley GC, d. M. Taylor, Mission Viejo CC, 1 up.

Championship Flight (Lower Bracket)

C. Polski, Emerald Valley GC, d. P. Hunt, Meadowlark GC, 6-5; M. Morland, Centennial GC, d. T. Avalon, RVCC, 3-2; S. Wise, Grants Pass, d. B. Foote, RVCC, 7-6; J. Burton, Centennial GC, d. J. Baehr, Eagle Point GC, 1 up; J. Warner, Reames G & CC, d. E. Austad, RVCC, 4-3; M. Barry, RVCC, d. T. Brink, RVCC, 4-3; J.C. Riter, Willamette Valley, d. K. Word, Blue Sky GC, 6-4; J. Taylor, Centennial GC, d. D. Olson, RVCC, 1 up; J. Robinson, Grants Pass GC, d. B. Orrico, Aldarra Club, 4-3; D. Culbertson, RVCC , d. J. Gilbert, Dutcher Creek, 4-2; K. Klabunde, RVCC, d. B. Leitgeb, Columbia Edgewater, 19th; M. Wilson, Stone Ridge, d. J. Wise, RVCC, 4-3; B. Bills, RVCC, d. B. Hagerman, Grants Pass GC, 1 up; D. Zwagerman, Centennial GC, d. D. Westbrook, RVCC, 2-1; C. Tucker, Langden Farms GC, d. R. Holland, Grants Pass GC, 5-4; S. O'Grady, Bend G & CC, d. K. Clugage, Tilden Park GC, 5-4.

Third Flight

C. Campbell, Stone Ridge, d. D. Moreland, Pumpkin Ridge GC, 1 up; K. Green, Stewart Meadows, d. J. Sessions, Deerwood, 2-1; B. Mosier, RVCC, d. B. Maxwell, Grants Pass GC, 5-4; S. McGlinn, Centennial GC, d. J. Ross, RVCC, 21st; C. Fox, Eagle Point GC, d. K. Lallo, RVCC, 5-4; C. McCaslin, Waverly CC, d. R. Wallis, RVCC, 1 up; T. Ostenson, Medford, d. D. Richards, RVCC, 2-1; S. Hanson, Centennial GC, d. D. Plankenhorn, Stone Ridge GC, 3-2.

Fourth Flight

S. Cuthbertson, Stewart Meadows, d. C. Cota, RVCC, 1 up; C. Adderson, RVCC, d. T. Leavens, Medford, 2 up; B. Woffard, Tapps Island, d. S. Reed, Centennial GC, 1 up; D. Doolittle, Eagle Point GC, d. M. Sorenson, Waverly CC, 2-1; T. Lawton, RVCC, d. M. Smith, Eagle Point GC, 2-1; A. Decoursey, Fanno Creek GC, d. F. Schuler, RVCC, 5-4; B. Pederson, Stone Ridge GC, d. S. Bernard, Medford, 3-2.

Fifth Flight

A. Mansfield, Brentwood GC, d. D. Schuler, Findlen, 2-1; J. Hauck, Willamette Valley, d. G. Jacobs, Centennial GC, 4-3; M. Van Sant, Eagle Point GC, d. T. Boersma, Dutcher Creek GC, 3-1; C. Dufour, RVCC, d. M. Groves, Maverick, 3-2; J. Morgan, Eagle Point GC, d. S. Ferreira, Eagle Point GC, 5-4; M. Gorman, The Plateau G & CC, d. R. Lozano, Memorial Park GC, 1 up; D. Clark, Tapps Island, d. T. Hamlin, RVCC, 1 up; E. Ford, RVCC, d. D. Maraczynski, Langdon Farms GC, 1 up.

JUNIOR SENIOR

Championship Flight

P. Johnson, RVCC, d. G. Kilroy, Meadowlark GC, 19th; J. Eklund, RVCC, d. C. Steege, Terrace Lakes CC, 19th; K. Rasmussen, RVCC, d. G. Loeb, Tucson National, 3-2; B. Dickey, RVCC, d. J. McCabe, SCGA, 4-2; B. Schlafke, RVCC, d. Mark Holden, RVCC, 5-4; K. Cotarelo, Meadowlark GC, d. D. Orr, RVCC, 1 up; Bob Capsey, Centennial GC, d. E. Doolen, Corvallis GC, 7-6; S. Wood, Eagle Valley GC, d. B. Cox, RVCC, 1 up; J. Audia, Broken Top, d. M. Binegar, Willamette Valley; G. Miller, RVCC, d. W. Van Wey, RVCC, 5-4; D. Boals, RVCC, d. K. Owen, RVCC, 3-2; J. Jessel, Eagle Ridge GC, d. D. Engle, Oak Knoll, 1 up; T. Faulkner, Grants Pass GC, d. G. Clark, RVCC, 2-1; A. Merkner, Napa GC, d. M. Galante, RVCC, 1 up; D. Ward, Willows Run, d. T. Pepple, Centennial GC, 19th; B. Crenshaw, Arrowhead GC, d. B. Adolph, RVCC, 1 up.

Sixth Flight

S. Ekwall, RVCC, d. E. Murphy, Stone Ridge GC, 4-2; D. Hartley, Santiam GC, d. T. Trower, Stewart Meadows, 2-1; D. Davis, RVCC, d. D. Thorndike, RVCC, 3-1; B. Brigham, RVCC, d. G. Glass, RVCC, 1 up; D. Rowland, RVCC, d. M. Hite, Las Vegas, 5-4; C. Carnese, Columbia Edgewater, d. S. Watkins, RVCC, 3-2; R. Harvey, Centennial GC, d. B. Crews, RVCC, 2-1; D. Robinson, Centennial GC, d. G. Wood, San Francisco GC, 3-2.

Eighth Flight

T. Wimmer, RVCC, d. M. Sears, Quail Point GC, 2-1; R. Warner, RVCC, d. T. Mayer, RVCC, 4-2; J. Riter, Willamette Valley, d. B. Schmitz, Centennial GC, 6-4; R. Figueira, Centennial GC, d. T. Hornecker, Riverridge, 2-1; A. Satterfield, RVCC, d. M. Fawver, Riverview G & CC, 2-1; S. Thurston, Eagle Point GC, d. F. Holminski, Mt. Shasta Resort, 2-1; G. Glass, RVCC, d. B. Skinner, RVCC, 1 up; T. Mort, RVCC, d. F. Moran, RVCC, 1 up.

SENIOR MEN

Championship Flight

K. Valk, RVCC, d. J. Schilling, Rhodes Ranch GC, 5-3; D. Dixon, R.V.C.C, d. S. Mayfield, Grants Pass GC, 2-1; T. Hamlin, RVCC, d. J. Ferris, Centennial GC, 1 up; T. Anderson, RVCC, d. F. Clugage, Pasatiempo, 1 up; B. Maentz, RVCC, d. P. Daggitt, Cedar Links GC, 1 up; M. Hornbeck, RVCC, d. D. Rose, Eugene CC, 2-1; D. Brekke, RVCC, d. K. Straw, Contra Costa CC, 1 up; J. Dunkin, RVCC, d. B. Shevlin, RVCC, 2 up; T. Newsom, Columbia Edgewater, d. R. Swanson, Lindenwood CC, 2 up; S. Boldish, RVCC, d. D. Smith, RVCC, 1 up; J. Peat, Morningside, d. B. McDonald, Tacoma G & CC, 6-5; G. Mack, Columbia Edgewater, d. J. Mulhall, Antelope Hills, 2-1; B. Harrell, RVCC, d. G. Redden,RVCC, 2-1; B. Hodapp, RVCC, d. J. Camp, Spokane CC, 1 up; E. Angulo, Meadowlark, d. C. Galpern, RVCC, 4 up; L. Garvin, RVCC, d. J. Wanker, The Villages, 3-2.

Second Flight

D. Rowe, Centennial GC, d. R. Husel, Centennial GC, 1 up; J. Brittain, Centennial GC, d. J. Walthers, Meadow Lark GC, 2-1; D. Sever, Oak Knoll GC, d. D Williams, Coosaw Creek CC, 5-4; J. Kruesi, RVCC, d. M. Pagan, RVCC, 2-0; J Smith, RVCC d. L. Brown, Eugene CC, 1 up; Scott Weaver, RVCC, d. K. Bailey, RVCC, 1 up; S. Ausland, Grants Pass GC, d. T. Tubbs, Meadowlark GC, 1up; J. Cochrane, RVCC, d. J. Humphrey, RVCC.

Fourth Flight

L. Schmaltz, Eagle Point GC, d. D. Gardner, Stone Ridge GC, 1 up; L. Ramage, Eagle Point, d. R. Primasing, Stone Ridge GC, 3-2; D. Mansfield, Brentwood GC, d. B. Bassett, Shadow Hills CC, 1 up; R. Dixon,RVCC, d. J. Thomason, Old Ranch, 1 up; D. Samuel, Whitney Oaks CC, d. A. Hughes, Eagle Point GC, 6-5; K. Phipps, Rock Creek CC, d. D. Rasmussen, RVCC, ; D. Leary, RVCC, d. J. Jensen, Centennial GC, 1 up; F. Ferreira, Hamilton GC, d. M. Morris, Osoyoos CC, 4-3

Sixth Flight

P. Amorde, Eagle Point GC, d. G. Mann, 4-2; M. Sells, Riverside G & CC, d. L. Fortier, RVCC, 4-2; R. Sorenson, Waverly CC, d. S. Smith, Eagle Point GC, 2-1; J. Root, Roseburg CC, d. S. Josephson, Quail Point GC, 19th; B. Bray, Eagle Point GC, d. W. Towe, Heritage GC, 1 up; J. Garrison, RVCC, d. J. Barry, RVCC, 3-2; M. Jantzer, RVCC, d. J. Quincy, RVCC, 1 up; L. Cracraft, RVCC, d. F. Johnson, RVCC, 19th

Eighth Flight

M. Arant, RVCC, d. D. Daoust, Montesoro GC, 4-3; W. Parke, RVCC, d. J. Anhorn RVCC, 3-2; V. Prickett, Borrego Springs, d. D. Gardiner, RVCC; J. Garner, Eagle Point GC, d. J. Bramwell, RVCC, 6-5; T. Kellogg, Meadowmeer GC, d. B. Kaczor, RVCC, 19th; P. Puljan, Riverview G & CC, d. M. Snyder, Wildhorse GC, 2-1; B. Daves, RVCC, d. K. Gilmore, Mallard Creek, 2-1; B. Doolen, RVCC, d. W. Tait, 21st

10th Flight

P. Schleinitz, RVCC, d. R. Hiatt, Lake Oswego CC, 8-7; L. Flink, RVCC, d. B. Dumilieu, RVCC, 1 up; T. Barry, RVCC, d. P. Gossner, RVCC; B. Hutchins, RVCC, d. S. Polus, Mojave Resort GC, 3-2; W. Hicks, RVCC, d. T. Hughes, Illahe Hills, 2-1; G. Benedickson, RVCC, d. S. Milne, Bellevue GC, 1 up; J. Kilroy, RVCC, d. B. Reed, RVCC, 3-2; R. Van Vleet, Pineway GC, d. S. Warrington, RVCC, 4-2.

WOMEN

Championship Flight

D. Ranallo, Arrowhead GC, d. P. Vance, RVCC, 3-2; K. Titus, Gig Harbor GC, d. J. Johnson, RVCC, 3-1; K. Loeb, Tuscon National, d. J. Stark, RVCC, 1 up; T. Rasmussen, RVCC, d. J. Nealy, Grants Pass GC, 2 up; L. Johnson, RVCC, d. D. Stuart, RVCC, 1up; A. Nealy, Grants Pass GC, d. J. Ausland, Grants Pass GC, 7-6; S. Johns, Centennial GC, d. P. Tomlins, RVCC, 9-8; C. Crenshaw, Terrace Lakes, d. M. McFaddin, Twin Lakes CC, 4-3.

Second Flight

D. Anderson, RVCC, d. L. Hutchins, RVCC, 5-4; J. Crenshaw, Arrowhead GC, d. M. Kilroy, RVCC, 3-2; M. Skinner, RVCC, d. M. Binney, Centennial GC, 2-1; M. Botsford, RVCC, d. H. Kaplan, Gresham GC, 23rd; L. Basgen, RVCC, d. JJ Mitchell, RVCC, 3-2; C. Kohler, RVCC, d. C. Trower, Stewart Meadows, 3-2; S. Heilman, Overlake G & CC, d. C. Lucas, Centennial GC, 3-1; M. Metzger, Meadowlark G & CC, d. L. Hawkins, RVCC, 2-1