bowling

bowling

Local Adult Highlights

At Lava Lanes

MEN — Mike Kringlebach 268-253-746; Kevin Henley 253-735; Joe Sheals 255-731; Jason Bell 266-254-730, 663, 278-652; Joe Dauenhauer 268-258-717; Jary Kapus 266-258-706; Chase Tester 246-706; Rod Ruthstrom 265-705; Dan Zallar 258-699; Steve Rennick 246-689, 256; Rich Templeton 279-687; Jeff Pottruff 238-687; Floyd Kenaston 245-684; Neal Roberts 245-682; Darwin Moore 245-680; Chris Tratz 235-676, 266-663, 241-646; Jerry Smith 232-671; Scott Anderson 268-665; Gary Wooldridge 248-665; Todd Murray 246-663; Karl Blust 238-662; Bill Bailey 224-658; Bob Jacobson 235-652; Tim Moser 220-652; Ron Norris 238-649; Larry Rose 235-648; Mitch Rowan 241-646; Greg Nichols 232-645; Les Nimmo 228-644, 225-616; Mark Bell 235-642; Darrell Cordonier 233-642; Bob Kelly 226-642; Jeff Harder 255-640; Jim Shreeve 235-639; Phil Wall 224-639; Dustin Smith 236-638; Rob Daniels 231-631; John Rohde 234-630; Derek Shilts 227-630; Terry Tumbleson 227-627; Gary Hamblin 627; Dan Westbrook 257-623; Jeff King 258-621; Sam Scarbrough 235-621; Matthew King 229-621; Jake Jacobson 279-619; Larry Rux 238-615, 233; Richard Babcock 233-615; Pat Moore 237-612; Luis Torrico 252-611; Damon Cochran 237-611; Bill Christofferson 224-611; Gene Lounder 221-609; Brian Blackwell 257-604; Dirk Collins 238-604; Jim Goode 222-602; Frankie Rutigliano 236-601; Mike Shilts 233-578; Dan Johnson 249-552; Ryan Beugli 213-522; Tony Bristow 259, 230; Jim Brockbank 258, 257; Steve Benston 255; Tyler Ellis 245; Jordan Ellis 243; Bruce Snook 237; Keith Dierkes 234; Jason Rhine 234; Bill Irwin 233; Josh Lorton 233; Ray Smith 233; Bob Peterson 231; Leon Fogle 229; Dave Wolfe 229; Steve Ettinger 226; Ernie Bechler 224; Buster Keaton 224; Jeff Matheny 224; Garry Petrich 224; Ken Taylor 224; George Gaither 223; Mike Ussary 223; Bob Penney 222; Brett Brickey 221; Cris Cristie 221; George Daves 221; Chris Kimmel 219; Dave Dawson 214; Curt Sather 214; Randy Ellis 212; Jack Scheppler 212; Troy Miles 209; Matt Duncan 208; Steve Bolf 207; Bill Thompson 204; Roger Schroeder 198; Devin Soltis 197; Paul Worth 196; Mike Jones 192; Kevin Newby 190; Scotty Moellers 188; Dennis Jerrard 181; Marshall Goenawan 175; Trevor Long 153.

WOMEN — Betty Havira 237-656; Shannon Fisher 236-639; Thelma Glass 245-631; Linn Chandler-Goode 231-619, 214-585; Brenda Stinnett 236-616; Marilyn Wilson 220-612; Jodi Bell 220-611, 210; Marjo Vaughn 223-603; Carol Harsh 208-601; Lori Wilcox 223-597; Francie Farley 216-596; Tracy Caster 211-582; Sam Blackwell 232-580; Bettye Ingram 211-578; Sherry Matthews 244-572; Sandy Fisher 202-564; Tonya Merrit 220-561; Treasa Sprague 200-560; Shawn Marshall 197-541; Toni Matheny 245-537; Mony Bristow 236; Barb Henderson 210; Holly Rutigliano 209; Dawn Nimmo 207; Barb Reva 205; Lynn Nave-Rose 202; Judy Nelson 200; Cecile Roesler 193; Bonnie Gunter 192; Joy Shell 164; Peggy House 160.

SENIORS

MEN — Jim Shreeve 267-678; Floyd Kenaston 253-678, 257-670; Jerome Lee 673; Cleon Botsford 246-634; Gary Rosenberger 223-631, 215; Darrell Cordonier 222-621; Arthur Ball 208-610; Don Thorn 228-609; Roger Van Buskirk 241-598, 221; Mike Madden 223-593, 215; Dave Rodgers 232-592; Rob Vallee 212-589; Bill Donnelly 223-582; Ken Bailey 576; Jim Goode 222-574; Digger Pettit 211-572, 215-564; Chuck Kipp 220-566; Lynn Caughey 238; Bruce Snook 233; Don Conklin 217; David Wray 210; Loyal Hughes 207; John Wright 205; Jim Badger 204; Wally Crandell 204; Dale Sattler 203; Ernie Barre 202; JP Lindfors 202; Gordon Rose 201; David Gray 200; Jim Anderson 191; Larry Bernard 174.

WOMEN — Phyllis Foster 245-570; Mabell Forbes 191-560, 502; Brenda Fogle 213-554; Marjo Vaughn 185-526; Edna Hartwell 184-506; Mary Figueira 504; Rose Anderson 201-492; Ida Dinzillo 177-453; Sharon Laurich 214; Thelma Glass 209; Bonita Jensen 195; Dawn Palumbo 190; Vi Hartwell 183; Dewees Reynolds 182; Lois Voss 181; LainieHanson 176.

At Roxy Ann Lanes

MEN — Chuck Eilenberger 278-245-247-770, Jary Kapus 290-238-237-765, Jary Kapus 237-245-234-716, Tony Bristow 236-248-688, Bill Brickey 245-226-687, Willie Boatwright 232-265-682, Euel Rutledge 257-681, Mark Bell 241-244-676, Neal Roberts 268-675, Bill Brickey 236-236-674, Bill Cramer 246-259-674, Ron Seymour 234-224-673, Richard Macinnis 229-248-672, Glen Bostrom 236-225-662, Tony Korth 234-258-660, Steve Roberston 225-236-659, Dion Hall 248-658, Josh Smith 279-222-651, Andrew Rux 233-649, Ray Carrigan 232-649, Jerry Smith 246-226-648, Harry Uhles 234-242-647, Terry Christiansen 258-641, Gary Hamblin 220-638, Ron Dixon 255-638, Andy Magerle 226-637, Mike Kringlebach 222-231-635, Ed Lee 236-220-635, Don Dietl 243-634, Scott Wihtol 223-633, Jason Stupe 226-633, Tom Cook 227-222-630, Bill Irwin 224-225-630, Mike Champion 254-627, Sam Coulter 226-627, Dave Barlow 256-626, Frankie Rutigliano 224-622, Gene Bell 224-621, Daniel Endres 223-618, Nick Brickey 227-615, Jason Bell 215-614, Billy Cordell 238-613, Fred Hamblin 254-611, Dale Matheny 234-611, Craig Cole 222-609, Mike White 244-608, Mike Henderson 231-608, Ryan Shook 223-606, David Marble 231-603, Max Dalton 232-603, Ernie Bechler 245-603, Bob Gregg 221-603, Floyd Kenaston 624, Dan Zallar 616, Terry Tarvin 614, Jeff Travis 612, Phil Wall 610, Mike Henderson 608, Brady Rennick 600. Games: Jeff Graves 254, Ray Carrigan 234, Patrick Hansen 233, Josh Smith 233, Jim Thomas 231, Robert Johnson 230, Brian Sendlebach 226, Jeff Matheny 224, Bill Huff 223, Terry Steward 223, Ken Williams 223, Bob Glaesemann 222, Kurt Goff 221, Wayne Jones 220.

WOMEN — Pattie Cochran 216-268-204-688, Lonna Engle 245-213-204-662, Laura Harvey 212-236-642, Mony Bristow 245-202-633, Lela Larkin 224-599, Marilyn Wilson 234-590, Colleen Padilla 202-589, Laura Harvey 202-203-572, Lela Larkin 212-561, Betty Havira 215-560, Kelly Lambert 205-558, Mary Joyner 217-555, Shari Tarvin 203-551, Lela Larkin 201-550, Karen Wihtol 213-549, Del Christianson 213-535, Betty Siemers 203-530, Kim Rombach 202-505, Barb Henderson 551, Rosella Harshbarger 535, Lynne Lawry 530, Crystal Patterson 529, Sheena Akers 524, Linda Glaesemann 521, Rosella Harshbarger 517, Cindy Doran 509, Treasa Sprague 508, Natalie Jones 507, Billie Christianson 506, Toni Rae Christianson 504, Shannon Armour 504, Diana Hanstein 504, Janet Doescher 503, Clara Torrey 500, Charlotte Bohl 500. Games: Linda Fait 212, Sheryl Rohde 209, Bernice Charley 203.

SENIORS

MEN — Leroy Keeney 188-277-640, Al Rossi 217-186-582, Joe Chavez 213-189-579, Robert Keaton 210-205-575, Bob Prest 220-569, Joe Chavez 200-184-553, Hal Crockford 210-537, Darrell Paxson 182-186-531, Stan Carstensen 214-522, Cliff Rasmussen 221-521, Leonard McGowan 208-518, Jack Latourrette 191-504, Bob Williams 504, Mervin Buck 502, Reese Walker 500. Games: Reese Walker 198, William Mott 191, Bud Lovelace 190, Ron Atkins 182, Max Dunn 182, Roger Waite 181.

WOMEN — Bernice Charley 207-181-506, Kay Shannon 174-500, Jean Mason 186-495, Sally Sweeny 209-493, Viola Hartwell 188-492, Ginny Crockford 198-483, Carol Coplen 189-481, Cleo Caswell 182-471, Ginny Crockford 171-470, Dixie Hanley 492. Games: Bernice Charley 185, Colleen Smith 170, Pat Kaylor 170.

Local Junior Highlights

At Lava Lanes

JUNIORS — Layne Padilla 255-705; Casey Wold 237-651; Zach Wilson 250-646; Vaughn Harris 258-638; Brandon Alexander 236-623; Josh Winter 238-589; Trevor Nave 231-587; Trevor Waldeyer 221-582; Andy Wilson 213-582; Chris Hopf 200-551; Doug Auberry 546; Kelly Sheals 214-540; Matt Estes 226-533; Evan Tucker 198-525; Whitney James 191-520; Ben Purtzer 215-517, 215; KD Pritchet 203-514; Jeremy Ross 186-466; Kyle Ferguson 180-453; Devon Waldeyer 452; Nick Coddington 190-369; Matt Bostrom 230; Jesse Mozingo 221; Katie Alexander 189; Kay King 179; Luke McLean 175; Skylar Dixon 166; Alexis Doan 151; Blake Platt 148; Alex Huff 144; Berry Hunt 142; Halle Donnelly 133; Dan Kara 123; Jake Wheeler 119; Trevor Lee 111; Allen Haas 104; Serena Marcos 102; Troy Ferguson 96; Andrew Koch 62.

At Roxy Ann Lanes

LANEBENDERS — Christian Barnes 163-422, Andrew Vargas 134-117-121-372, Jacey Ashley 104, Nikki Herman 111, Margaret Johnson 56.

SPARETIMERS — Devin Hopkins 206-208-232-646, Corey Gilbreath 232-565, Kira Ashley 132-144-404, Josh Johnson 550, Mathew Bostrom 514, Shelly Fowler 172-165, Amanda Ashcraft 165, David Carillo 131.

SPECIAL OLYMPICS — Donnie Mobley 192, Robert Jenkins 173, Stephanie Blunkall 155, Eric Mann 143, David Phelps 132, David Taylor 105, Anthony Chapman 84.

city league

MBA Fall Basketball Standings

Through Oct. 29

4TH-5TH GRADE DIVISION

MBA Red 7-1

MBA White 6-2

South Blue 2-5

South White 1-6

6TH GRADE DIVISION

MBA Red 4-2

Comets 4-2

MBA White 4-3

South 0-6

7TH-8TH GRADE DIVISION

MBA 5-0

Comets 3-2

St. Mary's 2-3

South 0-4

LOWER DIVISION

Kat Wok 5-1

The Point 4-2

Pirates 3-3

Oil Stop 2-4

Four Season Auto 2-4

Wildcats 2-4

UPPER DIVISION

Jolyn's Hoopsters 6-0

M+J Bombers 5-1

Black Stone 2-4

D-Elegance 1-5

Vinyl Club 1-5

Fall Basketball League Standings

Through Oct. 25

Shirts & Skins 1-0

Rusty's 4x4 1-0

Hoops Nomads 1-0

Boise 0-0 Summit 0-0

The Untouchables 0-1

Freeballers 0-1

Huycke, O'Connor, et al 0-1

Fall Ultimate Frisbee Standings

Through Oct. 22

Team Lee 2-1

Team Roberson 2-1

Team Dunbrasky 2-1

Team Provencher 2-1

Team Kimmelsue 1-2

Team Stumpenhaus 0-3

Fall Kickball Standings

Through Oct. 26

Tag Quest Shockers 3-1

Lithia Ligers 3-1

Totally Awesome 2-2

Alive & Kicking 1-3

B2B Kick Brawlers 1-3

Fall Softball Standings

Through Oct. 26

FRIDAY 1-PITCH LEAGUE

Harry & David Operations 5-1

Landsharks 3-3

No Name 2-4

Broke-n-Draggin 2-4

MEN'S COMPETITIVE LEAGUE

Holiday RV 6-0

Keith Schulz Garage 4-3

Phat Kat Tattoo/Relax SP 4-3

Phoenix Young Gunz 3-4

Noble Towing & Recovery 2-4

Cabana Boys 2-5

MEN'S RECREATIONAL LEAGUE

Brothers In Christ 5-2

Mike Hussey Trucking 5-2

Rick D's Team 5-2

Hunt Tractor/Aramark 4-3

Red Robin Dirty Birds 1-6

Just In Time 1-6

SUNDAY CO-ED A LEAGUE

Crater Chain Saw 6-0

Specialized Foreign Car Service 4-3

Dick's Towing 3-4

Hess Mechanical 2-4

Average Joe's 1-5

SUNDAY CO-ED B LEAGUE

GROUP A

GROUP W-L OVERALL W-L

All Timers 5-0-0 7-0-0

New Stage Collision 3-1-0 5-1-0

Bill's Glass 3-1-0 3-3-0

Wild River Pizza 1-2-0 2-4-0

Warriors of God 0-3-1 1-4-1

Creature Coffee 0-3-1 0-5-1

GROUP B

GROUP W-L OVERALL W-L

West. Specialty Isotopes 4-0 5-1

One Hit Wonders 2-1-1 4-1-1

Avista 2-2 3-3

Blue Steel 1-3 1-5

Benchwarmers 1-3 2-4

Hammerheads 1-2-1 2-3-1

SUNDAY COED C LEAGUE

GROUP A

GROUP W-L OVERALL W-L

Rick D's Team 5-0 6-1

Pro Tool Manufacturing 3-2 4-3

Applegate Store & Cafe 2-2 3-3

No Stars 2-3 2-5

Dagoba 2-3 2-5

Amy's Kitchen 1-4 1-6

GROUP B

GROUP W-L OVERALL W-L

Welburn Electric 4-0 6-0

Straight Rippin' 3-1 5-1

Southern Oregon Giants 3-2 5-2

Legacy Woodworking 1-3 3-3

Valley Immediate Care 1-3 3-3

Varney Manufacturing 1-3 1-5

WEEKDAY COED A LEAGUE

KSD Big Dogs 7-0

Purple Cobras 5-2

Joe's Sports Bar & Grill 5-2

Team D 5-2

Umpqua Bank 3-4

Advanced Plumbing 2-5

Leftovers 1-6

Southern Oregon Brewing Co. 0-7

WEEKDAY COED B LEAGUE

AmeriTitle 6-0-1

Broke-n-Naggin 5-2

Mountain Mike's Pizza 5-2

MNSC Pyro Cats 4-2-1

Embarq 3-4

Dr. Carbonell's Extreme Team 2-5

McAuliffe Trucking 2-5

Cougars 0-7

WEEKDAY COED C LEAGUE

Payroll Specialties/CR CPA 7-0

Ledford Construction 5-2

Mike Hussey Trucking 5-2

??!!** Softball/Scared Hitless 4-3

Big Dog Trailers 3-4

KSD Big Dogs 2-5

Checkered Past 2-5

The Rogue Feds 0-7

WOMEN'S LEAGUE

The Brigade 7-0

Groskopp/Ryland 3-4

Round Table Pizza 2-4-1

Scared Hitless 1-5-1

Fall Indoor Volleyball Standings

Through Oct. 25

WOMEN'S LEAGUE

Proud to Serve 12-0

Bashing Broads 12-0

Licorice Whips 10-2

Diggin Dots 8-4

IN 7-5

Hot Tuna 6-6

Bravehearts 3-9

Serves You Right 2-10

In Tight 2-10

Valley Girls 0-12

CO-ED A LEAGUE

Sets in the City 11-1

Down-Set-Heiken 10-2

Whack Attack 8-4

Random 7-5

Booya Tribe 4-8

AMPT 4-8

Bumpin' Uglies 3-9

Norm's Team 0-12

CO-ED B LEAGUE

Scared Hitless 17-3

It's Recreational Dammit 15-5

Dead Last 14-6

Scrappy Netters 13-7

SWAT Team 12-8

"A" Team 12-8

Bump & Grind 10-10

Dig Out 7-13

Net Force 6-14

Who's Next? 6-14

Three + Three 4-16

Pharm Animals 4-16

CO-ED C LEAGUE

Growing Pains 17-3

Harry & David 15-5

Moss Adams 14-6

All Timers 13-7

Captain Kev's Team 13-7

Party Pack 12-8

Mish Mash 10-10

Pandemonium 9-11

Personnel Source 8-12

Short Bus All-Stars 6-14

The Wreckreators 3-17

Team Lithia 0-20

golf

Centennial GC

Senior Tuesdays

Oct. 23

GROSS — 1, Willy Reed-Bill Seymour, 66; 2, Jon Paauwe-Dave Helbert, 70; 3, Duane Nelson-Sixto Rodriguez, 77.

NET — 1, Mike Meiring-Jim Clark, 58; 2, Mike Jantzer-Craig Batesole, 63; 3, Dave Knox-Bob Reese, 64.

Eagle Point GC

Captain's Trophy Format

Oct. 23

FLIGHT A

GROSS — 1, C. Hite, 85; 2, J. Laws, 88; 3, M. Nicholls, 94; 4, L. Bickel, 97.

NET — 1, D. Swain, 68; 2, J. Mayfield, 74; 3, T. Hicks, 75; 4, R. Walker, 80.

FLIGHT B

GROSS — 1, L. Scott, 90; 2, A. Westerman, 97; 3, K. Breithaupt, 100; 4, K. Silvers, 105.

NET — 1, I. Tolmie, 70; 2, T. Smith, 73; 3, L. Baker, 75; 4, J. Wheeler, 77.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., S. Ford. No. 8, 0-15 hcp., R. Walker. No. 13, 0-15 hcp., C. Hite. No. 15, 0-15 hcp., T. Hicks; 16-up hcp., L. Baker.

Stone Ridge GC

Four-man Orange Ball

Oct. 24

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Guerin Fischer, Ken Gentry, Rob Robbins, John Devos, 138; 2, Wayne Chamberlain, John Staples, Jim Jones, Buck Hussilbink, 146; 3, Clay Farley, Paul Paulson, Stu Douglas, Dave Grove, 154.

NET — 1, Roger Courtney, Tom Marineau, John Robinson, Rick Tree, 126; 2, Gordy Carrigan, Bob Blackford, Nick Karrick, Rod Rumrey, 127; 3, Bob Buffaloe, Ken Ratcliff, Bob Lima, Clark Malmgren, 128.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Dick Dahl, Dick Fisk, Bob Davidson, Dick Gergen, 162; 2, Verne Moreland, Dave Bergman, John Schroeder, Richard Stroup, 168; 3, Zane Searles, Dave Bremer, Lee Reich, Rich Valois, 168.

NET — 1, Jerry Britton, Steve Cox, Jack Henson, Jim Johnson, 129; 2, Rex West, John Blanchard, Jim Leffler, Rich Valois, 132; 3, Pete Arnold, Don Young, Ruben Davalos, Wayne Bennett, 132.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Tom Loding; 16-up hcp., Jack Henson. No. 17, 0-15 hcp., Al Baham; 16-up hcp., Greg Wright.

karting

Slick Kart Track & Arcade

Alcohol Powered Mini-Sprints

Oct. 25

MAIN EVENT — 1, Adam Whitlock; 2, Brandon Stoeckert; 3, John Duffie.

TROPHY DASH WINNER — Justin Ayre.

rowing

Ashland Rowing Club

At Lake Natoma in Sacramento, Calif.

Oct. 27

WOMEN

MASTERS NOVICE 8-PLUS — 1, Anne Meck, Gail Lamy, Michelle Pauly, Heather Johnson, Marilyn Gradwell, Kim Marie Murphy, Cathy Maukonen, Shannon Wolff, Roxanne Fogelman, 21:41 (22:44).

OPEN WATER 1X — 1, Barbara Tennant, 29:22.

MASTERS 2X — 2, Leah Wingfield-Robin Eckert, 20:58 (21:46); 4, Cindy Bernard-Corinne Lombardi, 21:42 (22:34); 5, Kathy Gerking-Toni Knox, 21:59 (23:43).

OPEN 4X — 4, Laurie Nielsen, Dami Roelse, Michelle Bashaw, Loren Fogelman, 22:09.

MEN

MASTERS LIGHTWEIGHT 1-PLUS — 1, Torsten Heycke, 20:24 (21:25); 2, Phil Benedetti, 20:58 (22:58); 3, Bob Crawford, 21:44 (24:17); 4, Paul Noyes, 22:03 (23:41); 6, Steve Fogelman, 23:04 (24:57).

MASTERS 1X (D-PLUS) — 1, Robert Lombardi, 19:50 (21:15); 2, Ron Iverson, 19:55 (23:05); 3, Jim Sims, 20:03 (22:45); 5, Scott Knox, 20:31 (21:43).

OPEN 4X — 2, Phil Benedetti, Scott Knox, Erik Glatte, Robert Lombardi, 18:07.

OPEN LIGHTWEIGHT 2X — 2, Torsten Heycke-Bob Crawford, 20:58.

MASTERS 2X — 4, John Lamy, Rich Gleitsman, 21:10 (23:15).

OPEN 1X — Anthony Lusa, 25:20.

MIXED MASTERS 8-PLUS — 3, Cindy Bernard, Leah Wingfield, John Lamy, Ron Iverson, Rich Gleitsman, Paul Noyes, Corinne Lombardi, Toni Knox, Beth Hoffman, 18:42.

MIXED

MASTERS 2X — 2, Erik Glatte-Robin Eckert, 19:43 (20:18); Steve Fogelman-Loren Fogelman, 22:30 (23:32).