ASHLAND — The South Medford girls swim team claimed nine of the 11 events, but the North Medford boys nabbed six wins to edge the Panthers in a Southwest Conference duel meet at Southern Oregon University.

ASHLAND — The South Medford girls swim team claimed nine of the 11 events, but the North Medford boys nabbed six wins to edge the Panthers in a Southwest Conference duel meet at Southern Oregon University.

Asia Jahn and Kelsey Hoeper each earned two wins to carry South Medford.

Jahn was victorious in the 100 free (59.48) and helped the 200 free relay team top the Black Tornado squad by six seconds (1:49.98).

Hoeper took home the 200 IM medal (2:26.06) and was the first leg of the winning 200 medley relay team.

GIRLS

TEAM SCORES — South Medford 94, North Medford 70.

200 MEDLEY RELAY — 1, South Medford (K. Hoeper, M. Ghiglieri, C. Beecher, P. Granger), 2:01.62; 2, North Medford (M. Sanderson, T. Houck, H. Gilder), 2:14.12; 3, South Medford (K. Bradshaw, S. Garr, K. Ficek, N. Ludwig), 2:39.65.

200 FREE — 1, M. Ghiglieri, SM, 2:11.27; 2, C. Beecher, SM, 2:14.61; 3, H. Gilder, NM, 2:35.26.

200 IM — 1, K. Hoeper, SM, 2:26.06; 2, L. Sanderson, NM, 2:40.34; 3, K. Weber, SM, 3:25.95.

50 FREE — 1, P. Granger, SM, 26.99; 2, J. Howley, SM, 28.04; 3, M. Sanderson, NM, 28.36.

100 FLY — 1, T. Houck, NM, 1:06.85; 2, M. Ghiglieri, NM, 1:07.40; 3, S. Evans, NM, 1:55.84.

100 FREE — 1, A. Jahn, SM, 59.48; 2, L. Sanderson, NM, 1:05.7; 3, C. Horton, NM, 1:21.71.

500 FREE — 1, E. Daly, SM, 6:20.91; 2, H. Gilder, NM, 6:34.2; 3, R. Sinner, NM, 7:10.91.

200 FREE RELAY — 1, South Medford (A. Jahn, E. Daly, J. Hawley, P. Granger), 1:49.97; 2, North Medford (T. Houck, L. Sanderson, H. Gilder, M. Sanderson), 1:55.38; 3, South Medford (M. Beamish-White, C. Reid, S. Hall, L. Kohbrusing), 2:24.69.

100 BACK — 1, T. Houck, NM, 1:08.27; 2, J. Hawley, SM, 1:10.95; 3, A. Jahn, SM, 1:18.04.

100 BREAST — 1, P. Granger, SM, 1:24.3; 2, E. Daly, SM, 1:28.99; 3, M. Sanderson, NM, 1:33.29.

400 FREE RELAY — 1, South Medford (J. Hawley, N. Ludwig, E. Daly, S. Miholla), 4:48.0; 2, North Medford (C. Horton, S. Evans, R. Sinner, C. Tapia), 5:15.44; 3, South Medford (K. Errons, K. Ficek, K. Bradshaw, C. Reid), 5:24.46.

BOYS

TEAM SCORES — North Medford 89, South Medford 68.

200 MEDLEY RELAY — South Medford (R. Robbins, L. Goossens, R. Snyder, M. Gardner), 1:52.25; 2, North Medford (J. Silver, K. Wehage, M. Hill, M. Chavez), 1:54.85; 3, North Medford (K. Kastner, G. Lacerda, C. Davis, J. Wood), 2:13.67.

200 FREE — 1, K. Wehage, NM, 1:58.52; 2, R. Robbins, SM, 2:02.93; 3, D. Bell, SM, 2:45.3.

200 IM — 1, M. Gardner, SM, 2:36.28; 2, M. Hill, NM, 2:44.78; 3, M. Chavez, NM, 2:52.41.

50 FREE — 1, J. Silver, NM, 23.30; 2, C. Snyder, SM, 23.31; 3, C. Holloway, NM, 28.22.

100 FLY — 1, J. Silver, NM, 1:01.65; 2, C. Shaw, SM, 1:14.82; 3, J. Miller, NM, 1:40.63.

100 FREE — 1, K. Wehage, NM, 5:40.77; 2, L. Goossens, NM, 6:20.51; 3, M. Chavez, NM, 6:30.4.

200 FREE RELAY — 1, North Medford (K. Kastner, J. Wood, J. Miller, C. Holloway), 2:00.3.

100 BACK — 1, R. Robbins, SM, 59.71; 2, C. Davis, NM, 1:12.46; 3, C. Shaw, SM, 1:19.0.

100 BREAST — 1, L. Goossens, SM, 1:16.02; 2, G. Lacerda, NM, 1:24.54; 3, C. Holloway, NM, 1:24.67.

400 FREE RELAY — 1, South Medford (C. Snyder, L. Goossens, M. Gardner, R. Robbins), 3:41.25; 2, North Medford (K. Wehage, M. Chavez, M. Hill, J. Silver), 3:47.86; 3, North Medford (J. Miller, G. Lacerda, C. Holloway, C. Davis), 4:33.91.