KLAMATH FALLS — Kayla Heath earned two individual titles for Phoenix, but the Pirate girls and boys were swept in a three-way District 4 swim meet against Henley and North Bend at the Oregon Tech pool.

KLAMATH FALLS — Kayla Heath earned two individual titles for Phoenix, but the Pirate girls and boys were swept in a three-way District 4 swim meet against Henley and North Bend at the Oregon Tech pool.

Heath collected wins in the 200 individual medley (2:30.54) and 100 freestyle (57.75). Phoenix teammate Courtney Nelson finished just behind Heath in the 100 free with a time of 59.23.

Coming off a two-win performance last week, Phoenix's Yuki Suetsugu earned another personal victory in the boys 100 breaststroke with a time of 1:08.54

Ryan Garrett clocked 25.8 in the 50 free, nudging out teammate Jon Kerlinger.

Garrett and Suetsugu teamed up with Alek Sawchuk and Peter Williams to win the 200 medley relay. They finished in 1:56.31.

BOYS

TEAM SCORES — Henley 124, North Bend 118; Henley 124, Phoenix 107; North Bend 108, Phoenix 106.

200 MEDLEY RELAY — 1, Phoenix (Alek Sawchuk, Yuki Suetsugu, Peter Williams, Ryan Garrett), 1:56.31; 2, North Bend (Matt Johnson, James Verger, Daniel Canaga, Dan Flora), 1:57.97; 3, Henley (Ethan Zimmer, David Carruth, Mark Aresnault, Kyven Masten), 2:01.22.

200 FREE — 1, James Verger, NB, 1:56.81; 2, Kyven Masten, H, 2:15.54; 3, Mark Aresnault, H, 2:25.64.

200 IM — 1, Matt Johnson, NB, 2:11.24; 2, Ethan Zimmer, H, 2:18.19; 3, Daniel Canaga, NB, 2:26.24.

50 FREE — 1, Ryan Garrett, P, 25.80; 2, Jon Kerlinger, P, 26.51; 3, Spenser Lynass, NB, 27.55.

100 FLY — 1, Matt Johnson, NB, 58.22; 2, Peter Williams, P, 1:00.71; 3, Graham Thirkill, P, 1:14.04.

100 FREE — 1, Ethan Zimmer, H, 55.29; 2, Yuki Suetsugu, P, 55.56; 3, Ryan Garrett, P, 56.34.

500 FREE — 1, James Verger, NB, 5:14.71; 2, Shaun Carter, H, 8:24.53.

200 FREE RELAY — 1, Henley (Justin Meserve, David Carruth, Kyven Masten, Ethan Zimmer), 1:48.49; 2, Phoenix (Peter Williams, Gresham Prehn, Graham Thirkill, Zach Hibbs), 1:52.47; 3, North Bend (Spenser Lynass, Steven Garboden, Laphat Tantiphipop, Tim Ericson), 2:15.92.

100 BACK — 1, Daniel Canaga, NB, 1:07.27; 2, Alek Sawchuk, P, 1:16.37; 3, Jon Kerlinger, P, 1:20.40.

100 BREAST — 1, Yuki Suetsugu, P, 1:08.54; 2, Steven Garboden, NB, 1:13.33; 3, Spenser Lynass, NB, 1:20.46.

400 FREE RELAY — 1, North Bend (James Verger, Dan Flora, Daniel Canaga, Matt Johnson), 3:49.31; 2, Phoenix (Peter Williams, Jon Kerlinger, Ryan Garrett, Yuki Suetsugu), 3:55.84; 3, Henley (Jake Sorensen, Chad Swan, Justin Meserve, Kyven Masten), 4:29.77.

GIRLS

TEAM SCORES — North Bend 138, Henley 115; Henley 128, Phoenix 118; North Bend 145, Phoenix 117.

200 MEDLEY RELAY — 1, Henley (Kristin McBride, Melanie Johnson, Melinda Duran, Stephanie North), 2:03.40; 2, North Bend (Gwen Rogers, Kelli Kronsberg, Rachel Heaney, Sarah Brown), 2:07.95; 3, Phoenix (Megan Burr, Kayla Heath, Courtney Nelson, Molly Hobson), 2:13.04.

200 FREE — 1, Courtney Nelson, P, 2:08.48; 2, Gwen Rogers, NB, 2:22.01; 3, Emily Hepworth, NB, 2:22.89.

200 IM — 1, Kayla Heath, P, 2:30.54; 2, Sarah Brown, NB, 2:37.46; 3, Lauren Tierney, H, 3:03.43.

50 FREE — 1, Stephanie North, H, 25.36; 2, Rachel Heaney, NB, 26.28; 3, Molly Hobson, P, 28.50.

100 FLY — 1, Melinda Duran, H, 1:08.74; 2, Sarah Brown, NB, 1:10.92; 3, Callie Fleeger, P, 1:20.12.

100 FREE — 1, Kayla Heath, P, 57.75; 2, Courtney Nelson, P, 59.23; 3, Kristin McBride, H, 59.31.

500 FREE — 1, Emily Hepworth, NB, 6:25.75; 2, Nicole Knutson, P, 7:05.72; 3, Brittany Takenaka-Gaul, NB, 8:49.74.

200 FREE RELAY — 1, Henley (Kristin McBride, Melanie Johnson, Melinda Duran, Stephanie North), 1:47.21; 2, Phoenix (Kayla Heath, Courtney Nelson, Molly Hobson, Megan Burr), 1:52.59; 3, North Bend (Amy Walker, Mallory Crocker, Karen Fowler, Emily Hepworth), 2:01.23.

100 BACK — 1, Rachel Heaney, NB, 1:05.51; 2, Kelli Kronsberg, NB, 1:22.28; 3, Shelby Adkisson, H, 1:24.50.

100 BREAST — 1, Amy Walker, NB, 1:27.04; 2, Mallory Crocker, NB, 1:28.40; 3, Lauren Tierney, H, 1:30.92.

400 FREE RELAY — 1, Henley (Kristin McBride, Melinda Duran, Melanie Johnson, Stephanie North), 3:56.33; 2, North Bend (Gwen Rogers, Sarah Brown, Kelli Kronsberg, Rachel Heaney), 4:07.32; 3, North Bend 'B' (Mallory Crocker, Karen Fowler, Amy Walker, Emily Hepworth), 4:39.28.