KLAMATH FALLS — Crater dominated in a Southern Sky Conference dual track meet against Mazama on Tuesday, with the boys winning 98-45 and the girls rolling 105-32 at Viking Field.

KLAMATH FALLS — Crater dominated in a Southern Sky Conference dual track meet against Mazama on Tuesday, with the boys winning 98-45 and the girls rolling 105-32 at Viking Field.

On the boys side, Crater won all the individual running events. The Comets got two individual wins from Ian Van DerZwan (100, 200 meters) and Josh Dalton (110 hurdles, 300 hurdles).

Mazama's lone boys track victory came in the 4x400 relay.

The Comets swept the top three javelin spots with Marcus Havniear, Adam Wasniewski and Bowen Feeley.

Megan Van Soyc won both girls hurdle races and ran a leg on the Comets' winning 4x100 relay.

The Comet girls won all the weight events. Katie Higgins led a Crater sweep in the shot put, while Holly Haga, Katie Higgins and Katie Orr finished one-two-three in the discus.

BOYS

TEAM SCORES — Crater 98, Mazama 45.

SHOT PUT — 1, Anthony Timmerman, C, 43-11; 2, Bowen Feeley, C, 40-11/2; 3, Jesse Robinson, M, 38-01/4.

DISCUS — 1, Bowen Feeley, C, 113-10; 2, Alex Lindsey, M, 112-2; 3, Vincent Feeley, C, 105-5.

JAVELIN — 1, Marcus Havniear, C, 146-9; 2, Adam Wasniewksi, C, 146-5; 3, Bowen Feeley, C, 142-0.

HIGH JUMP — 1, Kyle Ayers, M, 5-10; 2, Josh Dalton, C, 5-4; 3, Shawn Mawson, M, 5-2.

LONG JUMP — 1, Mike McKay, M, 18-3; 2, Garrell Staton, C, 17-2; 3, Josh Lokeno, C, 17-11/2.

TRIPLE JUMP — 1, Mike McKay, M, 37-91/2; 2, Ian Van DerZwan, C, 36-8; 3, Danny Saltenberger, M, 35-11.

POLE VAULT — 1, Jason Severns, M, 10-0; 2, Chris Jurief, M, 10-0; 3, Jacob Sutzer, M, 9-0.

110-METER HURDLES — 1, Josh Dalton, C, 16.51; 2, Wyatt Rice-Narusch, C, 18.32.

300-METER HURDLES — 1, Josh Dalton, C, 44.11; 2, Andrew Daw, M, 45.84; 3, Alex Miller, C, 46.19.

100 METERS — 1, Ian Van DerZwan, C, 11.50; 2, Anthony Black, M, 11.74; 3, Daniel Mitchell, C, 11.76.

200 METERS — 1, Ian Van DerZwan, C, 23.63; 2, Jacob Ziegler, C, 23.90; 3, Anthony Black, M, 24.34.

400 METERS — 1, Zach Wold, C, 57.86; 2, Mel Cunningham, M, 58.04; 3, Paul Verling, C, 1:04.51.

800 METERS — 1, Ryan Santana, C, 2:15.35; 2, Zane Stevens, C, 2:17.48; 3, James Croft, C, 2:19.03.

1,500 METERS — 1, Zach Elliott, C, 4:29.32; 2, Jerrod Puckett, C, 4:35.06; 3, James Croft, C, 4:40.58.

3,000 METERS — 1, Greyson Dixon, C, 10:25.30; 2, Ryan Santana, C, 10:56.20.

4X100-METER RELAY — 1, Crater (Jacob Ziegler, Josh Lokeno, Garrell Staton, Ian Van DerZwan) 45.85; 2, Mazama 47.32.

4X400-METER RELAY — 1, Mazama (Danny Saltenberger, Anthony Black, John Anderson, Evan Camidge) 3:52.57; 2, Crater 4:01.75.

GIRLS

TEAM SCORES — Crater 105, Mazama 32.

SHOT PUT — 1, Katie Higgins, C, 30-09; 2, Holly Haga, C, 30-81/2; 3, Brianna Britton, C, 27-4.

DISCUS — 1, Holly Haga, C, 97-2; 2, Katie Higgins, C, 89-2; 3, Katie Orr, C, 76-6.

JAVELIN — 1, Katie Orr, C, 120; 2, Holly Haga, C, 91-9; 3, Calylla Gritz, M, 79-4.

HIGH JUMP — 1,Danielle Welch, M, 4-8; 2 (tie), Brittany Hills, C, Brianna Britton, C, Shawna Nielson, C, 4-6.

LONG JUMP — 1, Mikayla Garrard, M, 14-61/2; 2, Brittany Hills, C, 13-51/2; 3, Nina Maria Nutting, C, 11-51/4.

TRIPLE JUMP — 1, Mikayla Garrard, M, 30-91/2; 2, Danielle Welch, M, 27-10; 3, Brittany Hills, C, 27-7.

POLE VAULT — 1, Amber Parker, C, 6-0.

100-METER HURDLES — 1, Megan Can Soyc, C, 17.47; 2, Allie Feeley, C, 18.96; 3, Ashley Childers, C, 19.30.

300-METER HURDLES — 1, Megan Van Soyc, C, 51.55; 2, Ashley Childers, C, 54.15; 3, Shannon Paine, C, 1:03.20.

100 METERS — 1, Aimee Staton, C, 13.79; 2, Stevie Deats, C, 13.87; 3, Jade Deck, M, 13.96.

200 METERS — 1, Mikayla Garrard, M, 26.88; 2, Mariel Smith, C, 28.23; 3, Lindsey Bascom, C, 28.89.

400 METERS — 1, Lindsey Bascom, C, 1:07.82; 2 Bianne Tyerman, C, 1:13.38; 3 Meghan Gill, M, 1:16.15.

800 METERS — 1, Riley Swanson, C, 2:39.65; 2, Silver Seibert, C, 2:40.35; 3, Stephanie Kersten, M, 2:45.53.

1,500 METERS — 1, Kayleigh Tyerman, C, 5:10.27; 2, Emily Olsen, C, 5:11.96; 3, Arianna Laferriere, C, 5:36.54.

3,000 METERS — 1, Laurie Stoutenburgh, C, 12:41.60.

4X100-METER RELAY — 1,Crater (Megan Van Soyc, Mariel Smith, Aime Wingler, Stevie Deats) 52.96.

4X400-METER RELAY — 1, Mazama (Mikayla Garrard, Danae Larman, Ashley Cox, Danielle Welch) 4:32.86; 2, Crater 4:37.03.

KU SWEEPS ASHLAND — At Klamath Falls, runners Aria Hemphill and Matt Miner each won two events for Ashland, but Klamath Union finished on top in the team competiton in a Southern Sky meet.

The Pelican girls triumphed 77-64, while the KU boys won 102-43.

Hemphill claimed the girls 800 and 1,500 meters for the Grizzlies. She was timed in 2:27.75 in the former and 5:19.60 in the latter.

Miner won the 1,500 in 4:25.24 and the 3,000 in 9:54.60.

BOYS

TEAM SCORES — Klamath Union 102, Ashland 43.

SHOT PUT — 1, Sam Moore, KU, 40-11/2; 2, Cody Rick, KU, 38-91/2; 3, Zachary Kitamura, A, 33-11.

DISCUS — 1, Sam Moore, KU, 125-6; 2, Zachary Kitamura, A, 106-4; 3, Nick Luff, KU, 98-2.

JAVELIN — 1, Anthony Penunuri, KU, 135-6; 2, Justin Rick, KU, 123-5; 3, Dash Bivens, A, 106-6.

HIGH JUMP — 1, Josh Houghton, A, 5-10; 2, (tie) Daniel Cropper, A, Ben Morton, KU, and Eric Chadderdon, KU, 5-8.

LONG JUMP — 1, Ben Morton, KU, 18-11/4; 2, Eric Chadderdon, KU, 17-101/2; 3, Dash Bivens, A, 17-9.

TRIPLE JUMP — 1, Aaron Foster, KU, 38-31/4; 2, Ben Morton, KU, 37-51/2; 3, Dash Bivens, A, 37-3.

POLE VAULT — 1, Eric Chadderdon, KU, 9-3; 2, (tie) Kalani Kolii, KU, Forest Willard, KU, and Thomas Wood, A, 8-6.

110-METER HURDLES — 1, Gordon Xu, KU, 17.55; 2, Ted Wogan, KU, 18.90; 3, Justin Rick, KU, 22.44.

300-METER HURDLES — 1, Daniel Cropper, A, 44.79; 2, Ted Wogan, KU, 45.24; 3, Ethan Bitzer, A, 45.54.

100 METERS — 1, Aaron Foster, KU, 12.07; 2, Wyatt Lundy, KU, 12.12; 3, Josh Hogeland, A, 12.24.

200 METERS — 1, Wyatt Lundy, KU, 24.47; 2, Josh Hogeland, A, 25.10; 3, Daniel Cowan, A, 25.36.

400 METERS — 1, Mark Brooks, KU, 52.18; 2, Jon Amos, KU, 54.09; 3, Kevin Hoffheins, KU, 54.19.

800 METERS — 1, Nick Anderson, KU, 2:07.81; 2, Ethan Bitzer, A, 2:11.61; 3, Austin Goebel, KU, 2:12.01.

1,500 METERS — 1, Matt Miner, A, 4:25.24; 2, Alex Peterson, KU, 4:26.00; 3, Ryland Karlovcih, A, 4:27.74.

3,000 METERS — 1, Matt Miner, A, 9:54.60; 2, Colin Haug, A, 10:31.47; 3, Alex Bowland, A, 10:39.50.

4X100-METER RELAY — 1, Klamath Union (Wyatt Lundy, Jon Amos, Mark Brooks, Aaron Foster) 50.50.

4X400-METER RELAY — 1, Klamath Union (Aaron Foster, Ben Morton, Jon Amos, Nick Anderson) 3:42.20; 2, Ashland 3:48.30.

GIRLS

TEAM SCORES — Klamath Union 77, Ashland 64.

SHOT PUT — 1, Kaelea Crosby, KU, 25-8; 2, Katey Choukalos, KU, 25-0; 3, Taylor Hartrick, A, 22-8.

DISCUS — 1, Kaelea Crosby, KU, 105-11; 2, Paige Holloway, KU, 74-5; 3, Amanda Bottimore, A, 69-6.

JAVELIN — 1, Amanda Bottimore, A, 99-6; 2, Kara Herron, KU, 91-9; 3, Kaelea Crosby, KU, 90-0.

HIGH JUMP — 1, Kara Herron, KU, 4-6; 2, Taylor Hartrick, A, Alsiah Shew, KU, Mercedez Coassairt, KU, 4-3.

LONG JUMP — 1, Katey Choukalos, KU, 16-73/4; 2, Jordan Kling, A, 15-21/4; 3, Savannah Julian, A, 15-0.

TRIPLE JUMP — 1, Breanna Burns, KU, 30-51/2; 2, Savannah Julian, A, 30-01/4; 3, Paulina Belsky, A, 28-83/4.

POLE VAULT — 1, Mercedez Cossairt, KU, 6-7.

100-METER HURDLES — 1, Victoria Honzel, KU, 19.89; 2, Paulina Belsky, A, 21.89; 3, Natalee Vaughn, KU, 22.94.

300-METER HURDLES — 1, Carolyn Thomas, A, 58.00; 2, Victoria Honzel, KU, 1:01.42; 3, Natalee Vaughn, KU, 1:07.35.

100 METERS — 1, Katey Choukalos, KU, 13.43; 2, Jordon Kling, A, 13.97; 3, Katrina Roberts, KU, 14.27.

200 METERS — 1, Jordan Kling, A, 27.77; 2, Katie Gilbert, KU, 28.36; 3, Itzel Perez, A, 28.97.

400 METERS — 1, Katie Gilbert, KU, 1:05.39; 2, Jordan Kling, 1:05.79; 3, Kelsey Wickham, KU, 1:10.39.

800 METERS — 1, Aria Hemphill, A, 2:27.75; 2, Chelsea McDonnell, KU, 2:33.86; 3, Carolyn Thomas, A, 2:38.60.

1,500 METERS — 1, Aria Hemphill, A, 5:19.60; 2, Haley Beal, A, 5:27.10; 3, Erika Hultz, A, 5:31.97.

3,000 METERS — 1, Seena Frantz, A, 12:10.68; 2, Hannah Ewing, A, 12:24.05; 3, Mercedez Cossairt, KU, 14:08.94.

4X100-METER RELAY — 1, Klamath Union (Katie Gilbert, Katey Choukalos, Gabby Williams, Katrina Roberts) 52.58; 2, Ashland 54.37.

4X400-METER RELAY — 1, Ashland (Itzel Perez, Aria Hemphill, Mya Kass, Carolyn Thomas) 4:28.20; 2, Klamath Union 4:44.0.