ASHLAND — The 14-year-old Mico Santiago took down top-seeded Chad Wilson in the men's open singles division quarterfinals, setting off a flurry of upsets in the second day of the 33rd annual Big Al's tennis tournament.

ASHLAND — The 14-year-old Mico Santiago took down top-seeded Chad Wilson in the men's open singles division quarterfinals, setting off a flurry of upsets in the second day of the 33rd annual Big Al's tennis tournament.

But those able to avoid such fate included Ashland High alum Evan Schleining. He defeated Santiago in the semifinals, setting up a finals showdown with his University of Portland teammate Filip Zivkovic at 8 a.m. today.

Schleining and Zivkovic will attempt to win the men's open doubles title just moments after their singles finals match. The top-seeded duo defeated John Benson and Charles Cochrane in the semifinals 6-3, 6-4 and will face Leo Young and Ari Zaslow in the finals today at 10 a.m.

Schleining also defeated Benson in the quarterfinals of the men's open singles 6-2, 6-2 and then took down Santiago 6-4, 6-2. Zivkovic beat Michael Gooding 6-2, 6-2 in the quarterfinals and defeated Max Littlejohn 6-2, 6-2 in the semifinals.

Santiago's 6-7, 6-2, 6-1 victory over No. 1 Wilson marked one of nine top seeds to fall on Saturday. Both the top seeds in the mixed doubles 8.5 and 7.0 divisions exited on Friday.

The No. 1 seeds in the men's singles 4.0, men's doubles 3.0, 3.5 and 4.5, women's singles 3.5, 4.0 and doubles 3.0 and 4.0 all lost.

All finals are scheduled today and played at both sets of Southern Oregon University courts by McNeal Pavilion and Hunter Park.

Saturday's Results

MEN

Singles

Open

QUARTERFINALS — Mico Santiago d. Chad Wilson, 6-7, 6-2, 6-1; Evan Schleining d. John Benson, 6-2, 6-2; Max Littlejohn d. Sammy Hutton, 6-3, 1-6, 6-3; Filip Zivkovic d. Michael Gooding, 6-2, 6-2.

SEMIFINALS — Evan Schleining d. Mico Santiago, 6-4, 6-2; Filip Zivkovic d. Max Littlejohn, 6-2, 6-2.

3.0

QUARTERFINALS — Dave Tostenson d. Brett Larson, 6-2, 6-0; Matthew Sutton d. Allen Baker, 7-5, 7-6; Larry Drager d. Jay Getchell, 6-2, 6-3; Jeff Collins d. Tom Tidwell 6-1, 7-5.

SEMIFINALS — Dave Tostenson d. Matthew Sutton 6-2, 6-2; Larry Drager d. Jeff Collins, 6-3, 6-3.

3.5

QUARTERFINALS — John Sager d. Douglas Huecker, 6-2, 6-2; Mike Hart d. Michael Finnegan, 6-3, 2-6, 6-2; Mark Hochhalter d. Trace Thompson, 6-0, 6-3; Michael Sotos d. Justin Preston, 6-2, 6-2.

SEMIFINALS — John Sager d. Mike Hart, 6-3, 6-2; Mark Hochhalter d. Michael Sotos, 4-6, 6-4, 7-5.

4.0

QUARTERFINALS — Eric Magnuson d. Phil Filbrandt, 6-3, 6-4; Skyler Boles d. Peter Mikkelsen, 6-4, 6-4; Jeff Tatro d. Joshua Wilson, 6-4, 4-6, 6-4; Mark Hansler d. Mack Modonick, 6-1, 6-0.

SEMIFINALS — Skyler Boles d. Eric Magnuson, 6-3, 6-4.

40

ROUND 1 — Travis Rood d. Guy Tauer, 6-3, 6-2.

ROUND 2 — James Stelson d. Travis Rood, 6-3, 6-2.

55

SEMIFINALS — Micahel Horton d. Ken Fleming, 6-1, 6-2; Gene Simpson d. Albert Noda, Def (ad).

Doubles

Open

SEMIFINALS — Evan Schleining-Filip Zivkovic d. John Benson-Charles Cochrane, 6-3, 6-4; Leo Young-Ari Zaslow d. Max Littlejohn-Chad Wilson, 6-4, 6-2.

3.0

QUARTERFINALS — Owen Owen-Vanston Shaw d. Brett Larson-Robert Olson, 6-0, 6-1; Michael Sotos-Paul Sotos d. Scott Eilefson-Michael Sweeny, 6-2, 6-7, 6-3.

SEMIFINALS — Owen Owen-Vanston Shaw d. Larry Drager-Chuck Thacker, 6-3, 7-5; Michael Sotos-Paul Sotos d. Matthew Sutton-Dave Tostenson, 6-4, 6-2.

3.5

QUARTERFINALS — Brian Fabian-Sai Tan d. Garry Fanucchi-Mike Ford, 6-2, 6-2; Stephen Heliker-Dennis Spasbo d. John Bergin-Doug Stewart, 6-3, 4-6, 7-6; William Davies-W.O. Hutton d. Raymond Brock-Dan Schneirsohn 6-3, 6-0; Don Ball-Kiel Zipf d. Michael Gutman-Mark Silberstein, 7-6, 6-0.

SEMIFINALS — Stephen Heliker-Dennis Spasbo d. Brian Fabian-Sai Tan, 4-6, 6-3, 7-6; Don Ball-Kiel Zipf d. William Davies-W.O. Hutton, 7-5, 4-6, 6-2.

4.0

QUARTERFINALS — Alex Chavez-Fleet Irvine d. Douglas Kenyon-Doug Lucero, 6-2, 6-3; Eric Danson-Edward Wallace d. Mack Modonick-Justin Preston, 6-2, 6-2; Eric Magnuson-Joshua Wilson d. Mark Hansler-Jeff Tatro, 7-5, 7-5; Peter Aleman-Devinder Khroad d. Gregory Carratt-Louis Parks, 6-4, 6-3.

SEMIFINALS — Alex Chavez-Fleet Irvine d. Eric Danson-Edward Wallace, 6-2, 6-0; Eric Magnuson-Joshua Wilson d. Peter Aleman-Devinder Khroad, 7-5, 6-4.

4.5

SEMIFINALS — Ken Fleming-Cy Williams d. Kurt Champe-Gary Panarra, 6-3, 6-4; Robert Haynes-Chris Leong d. Javier Del Rio-Jared Rennic, 6-1, 6-1.

WOMEN

Singles

3.0

QUARTERFINALS — Marcia La Fond d. Julie Schmiess, 7-5, 7-5; Nanci Savage d. Yanzi Healy, 6-1, 6-2; Anya Polen d. Kendall Huecker, 6-1, 6-1.

SEMIFINALS — Shelley Everhart d. Marcia La Fond, 4-6, 6-3, 6-2; Anya Polen d. Nanci Savage, 6-7, 6-4, 6-4.

3.5

QUARTERFINALS — Victoria Hilden d. Bonnie Kim, 7-5, 6-1; Nancy Jensen d. Karie Williams, 6-2, 7-5; Melisa Wood d. Terri Baker, 6-1, 6-3; Jennifer Lendman d. Lori Bowen, 6-2, 6-3.

SEMIFINALS — Nancy Jensen d. Victoria Hilden, 6-4, 6-4; Melisa Wood d. Jennifer Lendman, 6-2, 6-4.

4.0

QUARTERFINALS — Ashley Brooks d. Jackie Thiebe, 6-2, 6-1; Maddalena Di Rienzo d. Elizabeth Hutton, 6-1, 6-7, 6-2; Gigi Chadwick d. Chris Simpson, Def. (ad); Lydia Reiner d. Jennifer Heinrich, 6-2, 6-1.

SEMIFINALS — Maddalena Di Rienzo d. Gigi Chadwick, 6-0, 6-1.

Doubles

3.0

QUARTERFINALS — Robin Aukland-Anya Polen d. Alison Elliott-Bonnie E. Holstein, 6-0, 6-2; Mary Ann Giles-Barbara Jacquat d. Roxanne Flynn-Mary J. Rogan, 6-1, 6-2.

SEMIFINALS — Robin Aukland-Anya Polen d. Sally Bodine-Cynthia Heiker, 6-3, 7-5; Aleta Stiers-Cathy Wesche d. Mary Ann Giles-Barbara Jacquat, 6-3, 5-7, 6-2.

3.5

QUARTERFINALS — Shane Collins-Janet Ford d. Cindy Ball-Nancy Jensen, 6-3, 6-4; Carolyn Kennedy-Jo Wayles d. Carol-Ann Ackerman-Beverly Toms, 6-3, 6-4; Calli Dean-Carmen White d. Victoria Hilden-Chris Simpson, Def. (ad); Dawn Batten-Karen Lint d. Starlyn Corley-Daniels-Melisa Wood, 6-2, 7-5.

SEMIFINALS — Shane Collins-Janet Ford d. Carolyn Kennedy-Jo Wayles, 7-5, 6-0; Dawn Batten-Karen Lint d. Calli Dean-Carmen White, 6-3, 6-4.

4.0

QUARTERFINALS — Kristen Bailey-Lisa Stevens d. Lydia Reiner-Erin Sutter, 7-6, 6-3; Katy Bazylewicz-Kelly Sacks d. Jan Mahon-Sandra Sullivan, 6-0, 6-3; Toni Edelstein-Sally Jones d. Debbie Hatch-Dawn White, 6-0, 6-4; Ashley Brooks-Brenda Lash d. Lori Lawniczak-Marilyn Schreiber, 6-3, 4-6, 6-4.

SEMIFINALS — Katy Bazylewicz-Kelly Sacks d. Kristen Bailey-Lisa Stevens, 6-4, 4-6, 6-0; Toni Edelstein-Sally Jones d. Ashley Brooks-Brenda Lash, 4-6, 6-4, 6-0.

4.5

ROUND 1 — Cynthia Ogden-Laura Vaughn d. Justine Bowen-Sarah Oakes, 6-3, 6-4.

ROUND 2 — Shelley Getzendanner-Dana Yearsly d. Cynthia Ogden-Laura Vaughn, 6-4, 6-0.

Mixed Doubles

7.0

QUARTERFINALS — Mary Keaney-John McCarville d. Jana Cushman-Rick Flucke, 6-3, 6-1; Roland Lint-Karen Lint d. Brian Fabian-Bonnie Kim, 6-0, 6-2; Jody Hodges-Jesse Hodges d. Sally Bodine-Warren Merritt, 6-1, 6-3; Lori Bowen-Mark Hochhalter d. Alan Steed-Jo Wayles, 2-6, 7-5, 6-0.

8.5

QUARTERFINALS — Jennifer Heinrich-Chris Leong d. Robert Mengis-Laura Vaughn, 6-1, 6-2; Dawn Batten-Eric Batten d. Peter Finkle-Sally Jones, 6-1, 6-1; Lisa Stevens d. John Ackerman-Lori Lawniczak, 6-3, 6-0; Charles Cochrane-Alexandra Gardiner d. Debbie Hatch-Fleet Irvine, 6-3, 2-6, 6-3.