bowling

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Justin Edwards 266-257-769, 257-752, 246; Eric Bray 300-758; Darwin Moore 268-751, 363, 242; Gary Severe 257-258-741, 239; Jan Davies 277-736; Karl Blust 257-731; Joe Dauenhauer 247-728; Damon Cochran 268-727, 249; Todd Murray 289-726, 279-258-726; Neal Roberts 267-726, 248, 238; Larry Rose 246-726; Leon Fogle 267-709, 279-667, 255-612, 226; Steve Wilkins 258-709; Robert Gibson 246-709; Chuck Hinks Jr 244-708, 255-663; Mike Susi 255-706; Tony Bristow 244-703, 257-663, 247; Rob Daniels 259-702; Les Nimmo 259-701, 251-658, 225-655; Trevor Waldeyer 245-701, 258-668, 254-637; John Rohde 279-696, 237-636, 234, 227; Adam Southard 249-696, 266-681, 256-663; Greg Nichols 258-695, 240; Terry Tumbleson 245-695, 243, 236; Bill Bailey 247-241-691, 238; Berry Hunt 234-690; Dale Matheny 259-688; Tim Moser 246-682, 237; Craig Long 268-681; Willy Anderson 235-680; Steve Mullis 241-678; Tony Brenner 236-676; Jerry Smith 246-675; Steve Harmon 267-668, 220-623; Mike Rock 278-667; Dennis Erickson 257-667, 230; Randy Whitehead 239-666, 258-634; Bob Kelly 258-665; Steve Benston 255-665, 245-661, 222; Gary Seymour 247-660; Steve Schmidt 242-659, 231; Brady Rennick 255-658; Josh Alger 245-656; Larry Rux 259-655; Jim Leavens 230-655; Frankie Rutigliano 267-654; Derek Marshall 237-654, 235; Ron Norris 226-654, 225; John Tokar 264-653; Ollie Fernandez 245-652, 233; Bill Irwin 258-651, 233; Joe Lipan 253-650; Larry James 229-648, 225; Joe Sheals 260-646; Jerson Viray 247-645; Al Hartwell 234-644, 223-638; David McFall 235-643; Richard Babcock 264-642; Mike Young 234-642; Robert La Fever 256-641; Tyler Ellis 257-640; Mike Ussary 225-640, 229; Phil Wall 258-638, 222; Barney Kirk 226-638; Scott Anderson 236-633, 220-600; Brad Hildreth 234-631; Gene Hamilton 229-631; Dexter Staniforth 224-631; Noel Tworek 227-630; Pat Moore 222-629; Brian Blackwell 218-629; Keith Rogers 236-628; Jared Inlow 225-626, 224; Jerry Richardson 223-624; Jason Frohreich 225- 621; Larry Van Ausdall 226-620; Casey Wold 224-618, 236; John Cole 618; Lee Evans 258-617, 227; Mike McCarty 226-617; Jason Bell 224-612; Bob Blackwell 256-611; Rick Sanchez 234-611; Matthew King 235-610; Froilan Fernandez 226-609; Mick Rutigliano 608; Rick Fowler 607, 603; Brad Merritt 607, 230; Donavan Burgess 605; Rick Enriquez 221-604; Gary Hamblin 604; Bob Mayfield 604; Davey Wolgamot 222-600; Shane McCuk 560; Kenneth Rogers 199-534; Ben Brown 214-505; Pat Beste 220-498; Kevin Henley 289; Jimmy Carlson 278; Steve Rennick 265; Jim Brockbank 257; Doug Townsend 257; Lee Speice 255; Bob Stratton 249; Wayne Jones 248; Steve Robert 245; Michael Lunsford 244; Garry Petrich 244, 204; Gary Wooldridge 244; Mike Dauenhauer 237; John Im 237; Ken Marshall 234; Robert Slayton 234; Tony Workman 234; Dave Harder 232; Ken Salgueiro 227; Dale Staniforth 227; Ernie Bechler 226; Bob Bierer 226; Robert Metcalf 226; Jeff Pottruff 226; Jayson Wolgamott 226; Bill Bednar 225; Don Brightwell 225; Kelly Coulter 225; Dave Dawson 225; Scott Garrett 225; Ron Staniforth 225; Joe Guider 224; Dan Haynes 224; Rick Jones 224; Jef McClellan 224; Dave Paxson 224; Ken Taylor 224; Raymond Ibe 223; Mitch Rowan 223; Dan Westbrook 223; Mike Yager 223; Brian Mosier 222; Virgil Elbert 221; Roger Godard 220; Chet Faurholt 219; Jim Corbett 218; James Hoyt 215; Christopher Sharbatz 212; Christopher Moore 207; James Golden 202; Adam Widener 200; Marshall Goenawan 196; James Mobley 196; Mark Bateman 188; Troy Swisher 183; Bill Costello 149.

WOMEN — Linn Goode 224-639, 238-634, 210-601; Betty Havira 234-616, 222; Marilyn Wilson 214-613, 205-572; Patty Kirk 248-604; Pam Swisher 236-602; Vicki Newtson 218-600; Jessica Cutteridge 232-593; Holly Rutigliano 214-587; 217; Shannon Fisher 206-580, 212; Toshiko Templeton 203-579; Gloria Simmerman 246-568; Amber Giuliani 201-567; Julie Benston 554; Theresa Glazier-Young 194-530; Jess Workman 193-494; Susan Schillinger 489; Nikki Johnson 160; Linda Fall 225; Jodi Bell 224; Billie Christianson 223; Kathy Peterson 222, 211; Barb Reva 216; Lori Wilcox 213; Gay Beavers 211; Denise Marshall 210; Tonya Merritt 207; Roxie Lee 206, 202; Rose Wall 206; Jan Sutherlin 205; Judy Lewis 204; Angi Davis 203; Robecca Warrick 202; Jamie Baker 201; Sandy Fisher 201; Caitlin Janes 201; Laura Schnell 201; Stacie Jordan 200; Brenda Stinnett 200; Marjo Vaughn 200; Beth Stuart 194; Candy Wright 194; Rosie Abeyta 190; Heather Kirk 181; Christy Coronado 181; Sherry Matthews 180; Edna Koch 173; Brandy Duncan 172; Christine Harder 168; Sheila Russell 167; Pat Whaley 160.

SENIORS

MEN — Jerome Lee 247-719, 258-692; Neal Roberts 257-715, 236-672, 244-661; Richard Tobin 279-707, 230-664; Euel Rutledge 255-706; Roger Van Buskirk 247-696, 218-604, 234, 215; Bruce Snook 236-674, 226; Jim Shreeve 236-673; Darrell Cordonier 300-670, 267-660, 246-633, 245; Floyd Kenaston 228-665, 256, 225; Lee Evans 237-655; Dick Vaughn 224-652; Patrick Kierstead 232-647, 222-571; Ron Olson 229-636; Digger Pettit 225-622, 202-565; Duane McLean 246-615, 223-609, 225; Wally Crandell 212-613, 216, 208; Cleon Botsford 234-611, 202; Bob Williams 221-608, 214; Jim Goode 223-597; Bill Donnelly 221-595, 559; David Wray 206-595, 213; Gary Rosenberger 207-592; Don Thorn 214-591, 205; Nick Palumbo 203-590, 202, 201; Bob Stratton 217-579; Ron Brown 214-578, 235-570, 215-562; Ross Burd 204-573, 211-558, Mel; Rennick 204-550, 212; Chuck Harder 193-523; Chuck Honeycutt 247; Al Hartwell 239, 214; Gordon Rose 227; Dale Sattler 226, 213; Bill Christofferson 224; Chet Faurholt 224; Chuck Raye 223; Ernie Barre 218, 212; Clovis Glass 218; Bernie Haas 218; Ken Bailey 214; Lynn Caughey 214; Glenn Jones 214, 213; John Wright 214, 191; Mike Madden 211; Phil Clouse 210; Walter Shontz 208; Ron Atkins 206; Max Dunn 204; Art McKinney 202; Jim Swarts 202; Glen Tower 202; John Counts 201; Dave Rodger 200,

WOMEN — Betty Havira 215-591, 204; Jan Chambers 232-577, 192; Vi Hartwell 256-576; Annette Driskell 215-570; Lois Voss 213-558, 185; Cookie Thomas 201-538, 184; Judy Lewis 191-527, 187; Marjo Vaughn 526; Carol Westman 201-517; June Podesta 203-495; Lainie Hanson 167-463; Linn Goode 235, 233; Janet Thompson 213; Barb Reva 204; Shannon Fisher 202; Alberta Rankin 196; Rita Matthias 193; Dawn Palumbo 193; Terry Rosenberger 192; Sharon Laurich 191; Donna Clouse 188; Verlene Kenaston 188; Annie Grayson 185; Pearl Jones 185; Shirley Knight 181; Margie Myers 181; Beverly Barrows 173.

JUNIORS — Matt Bostrom 257-725m, 278-665; Devin Hopkins 256-695, 255-615, 238; Jeremy Kekacs 241-662, 211-596; Joseph Stuart 227-615, 204; Whitney James 233-614, 247-591; Corey Estabrook 224-614, 234-602; Devon Waldeyer 207-592; Evan Tucker 232-565, 216-552, 206; Dan Downing 227-555; Kelly Sheals 201-547; Jacie Overton 491; Ann Clark 190-463; Amanda Maslen 184-458, 449; Thomas Potts 134-381; Serena Marcos 137-344, 149-340; Aleida Santos 108-308; Kalvin Morton 114-306, 108-280; Adeline Brinkley 93-247; Ben Purtzer 226; Kaede McLaughlin 210, 200; Charlie Sanders 201; Josh Fisk 153; Bryce Gideon 134; Nick Coddington 129; Zach McGrath 122; Mason Koehler 119, 115; Gabriel Lane 115; Cole Ferguson 111; Dylan Schillinger 102, 98; Isaac Thompson 102; Joe Maxwell 99; Kendel Hidde 96; TJ Carder 95; Daniel Blum 93; Elliana Cochran 93; Allison Price 81; Kaitlyn Hidde 70.

football

R.V. Pop Warner Standings

Week 8

Through Oct. 26

JUNIOR PEE WEE NORTH DIVISION

Upper Rogue Blue Eagles 8-0

Central Point Black Comets 7-1

Rogue River Warriors 6-2

Grants Pass Blue Cavemen 2-6

Central Point Orange Comets 1-3

Central Point White Comets 1-3

Upper Rogue Gold Eagles 0-5

Upper Rogue White Eagles 0-5

JUNIOR PEE WEE SOUTH DIVISION

Medford Black Cowboys 8-0

Medford Red Raiders 7-1

Ashland Bears 5-3

Medford Blue Cowboys 5-3

Medford Black Raiders 3-5

Medford Steelers 2-6

Phoenix/Talent Lions 1-7

Klamath Falls Hornets 1-7

PEE WEE DIVISION

Medford Raiders 8-0

Grants Pass Blue Cavemen 7-1

Upper Rogue Grey Eagles 6-2

Ashland Grizzlies 5-3

Grants Pass White Cavemen 5-3

Medford Colts 3-5

Central Point Black Comets 2-6

Phoenix/Talent Patriots 2-6

Upper Rogue Blue Eagles 1-7

Grants Pass Black Cavemen 1-7

golf

Eagle Point GC

Women's Club

Criss-Cross Format

FLIGHT A

GROSS — 1, D. Winnen, 37; 2, C. Hite, 39; 3, J. Laws, 40.

NET — 1, L. Scott, 30; 2, D. Grosch, 30.5; 3, B. Schierholz, 30.5.

FLIGHT B

GROSS — 1, S. Ford, 39; 2, S. Kimmel, 41; 3, J. Mayfield, 41.

NET — 1, J. Tonn, 26.5; 2, C. Rakestraw, 26.5; 3, J. Wheeler, 29.

K.P. — No. 3, 0-25 hcp., S. Ford. No. 8, 0-25 hcp., S. Ford; 25-up hcp., J. Mayfield. No. 13, 0-25 hcp., T. Hicks; 25-up hcp., S. Kimmel. No. 15, 0-25 hcp., C. Hite.

Bear Creek GC

Men's Club

Oct. 14-21

FLIGHT A

NET — 1, Bob Storm, 25; 2 (tie), Mike Edmondson, George Dunphy, 27.

GROSS — 1, Ron Mankins, 32.

FLIGHT B

NET — 1, John Spencer, 23; 2, Bob Jones, 28; 3, Darrell Pace, 30.

GROSS — 1, Jerry Edmondson, 35.

FEWEST PUTTS — Andy Pace, 12.

Oak Knoll GC

Men's Club

Lonesome Grizzly Tournament

Oct. 25

FLIGHT A

GROSS — 1, Chris Dunn, Steve Jones, Eric Simpson, Dan Johnson, 135; 2, Doug Rowe, Don Sever, Rick Young, Matt Manson, 140; 3, Frank Hutchinson, Steve Massey, Troy Reynolds, Mark Vincze, 154.

NET — 1, Mike Morrison, Rich Olney, Chris Stark, Terry Oldfield, 130.5; 2, Mike Morris, Mike Thomas, Pete LaPierre, Jerry Hauck, 140.5.

Stone Ridge GC

Four-man Amigo (Best Two)

Oct. 22

FLIGHT A

GROSS — 1, Clay Farley, Jim Overmyer, John Robinson, Roger Courtney, 137; 2, Dave Johnson, Lynn Hardy, John Staples, Wayne Chamberlin, 144; 3, John Devos, Rob Robbins, Guerin Fischer, Rick Tree, 145.

NET — 1, Bill Drewien, Mike Parsons, Ron Primasing, Ray Smith, 121; 2, Al Baham, Dale Baker, Carl Mitchell, Don Mitchell, 125; 3, Jim Haggeman, Greg Wright, Leon Stupfel, Bob Mayfield, 126.

FLIGHT B

GROSS — 1, Troy Boyd, Cliff Belknap, Dave Jones, Dick Fisk, 143; 2, Harry Collier, Gil Allen, Dave Rendall, Larry Humiston, 152; 3, Fred Pearson, Bob Cambas, Don Gaeden, Jack Seybold, 154.

NET — 1, Larry Ryerson, Lou Thompson, Greg Dipple, Ron Manary, 111; 2, Bob Blackford, Bob Davidson, Dick Gergen, Jerry Hauck, 113; 3, Steve Cox, Jerry Britton, Jack Henson, Jim Johnson, 122.

FLIGHT C

GROSS — 1, Lou Peters, Milt Savage, Mike Walsh, Bill Butler, 164; 2, Bob Farrington, John McDermid, Mort Gossett, George Thomas, 164; 3, Ron Pearson, Ruben Davalos, Pete Arnold, Don Young, 169.

NET — 1, Zane Searles, Lee Reich, Bruce Robinson, Max Lindley, 119; 2, Bob Waldo, Harry Theakston, Joe Zagorski, Ralph Sauerwald, 119; 3, Walt Russell, Pete Degroot, Dennis Bolsinga, Neil Barnes, 122.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Rick Tree; 16-up hcp., Walt Russell. No. 17, 0-15 hcp., Ken Ratcliff; 16-up hcp., Tim Whalen.

Fall Stroke Play

Individual Stroke Play Format

Oct. 25

FLIGHT A

GROSS — 1, D.L. Richardson, 74; 2, Rick Dimick, 74; 3, Ron Carter, 75.

NET — 1, Guerin Fischer, 65; 2, Don Gifford, 67; 3, Ed Murphy, 69.

K.P. — No. 17, Bob Lent.

LONG DRIVE — No. 5, D.L. Richardson.

FLIGHT B

GROSS — 1, Cliff Cowley, 77; 2, Steve Cox, 80; 3, Ken Ratcliff, 82.

NET — 1, Don Schamanek, 66; 2, Jesse Brannock, 71; 3, Michael Johnson, 72.

K.P. — No. 17, Ken Ratcliff.

LONG DRIVE — No. 5, Bob Moore.

FLIGHT C

GROSS — 1, Rex West, 87; 2, Walt Russell, 87; 3, Bryan Barns, 90.

NET — 1, Ross Rampy, 62; 2, Jerry Britton, 62; 3, Terry Cantwell, 71.

K.P. — No. 17, Ken Pearson.

LONG DRIVE — No. 5, Gary Davidson.

gymnastics

Southern Oregon Gymnastics Academy

Octoberfest Invitational

At Ashland Family YMCA

Oct. 18

LEVEL 4

AGES 6-7

Abby Vsetecka — 5, all-around, 34.0.

Gracen Hokanson — 6, all-around, 33.95.

Cassidy Williams — All-around, 28.35.

Bianca Salinas — All-around, 25.0.

LEVEL 4

AGE 8

McKenna Presley — 1, all-around, 35.7.

Megan Fossen — 8, all-around, 30.9.

LEVEL 4

AGE 9

Genevieve Dorrell — All-around, 29.5.

LEVEL 4

AGE 11

Lauren Sheets — 1, all-around, 35.75.

LEVEL 4 TEAM AWARD — 3, 107.35

LEVEL 5

AGES 7-8

Emma Carlini — 1, all-around, 34.3.

Cierrah DeWoody — 2, all-around, 33.95.

Ashlynn Rudy — 4, all-around, 30.4

LEVEL 5

AGE 9

Aessa Catt — 3, all-around, 33.75.

Maiya Ramirez — 5, all-around, 32.05.

Aja Rayburn — 9, all-around, 28.9.

LEVEL 5

AGE 10

Taylor Kruel — 6, all-around, 31.9.

McKenzie Kane — 10, all-around, 30.55.

LEVEL 5

AGE 11

Olivia Minor — 7, all-around, 32.2.

LEVEL 5

AGE 12

Nicole Rossetta — 8, all-around, 33.65.

LEVEL 5

AGE 13-UP

Victoria Balzer — 3, all-around, 32.3.

LEVEL 5 TEAM AWARD — 3, 104.75

LEVEL 6

AGE 7-10

Lexi Pierson — 2, all-around, 33.6.

Mollie Snyder — 4, all-around, 33.025.

Morgan Fossen — 5, all-around, 31.625.

Lindsey Burns — 6, all-around, 31.55.

LEVEL 6

AGE 11

Kenya Hokanson — 3, all-around, 31.725.

Kylie Burns — 7, all-around, 24.5.

LEVEL 6

AGE 12

Graysen Ruedy — 2, all-around, 33.775.

LEVEL 6 TEAM AWARD — Second place, 102.8.

karting

Slick Kart Track & Arcade

Alcohol Powered Mini-Sprints

Oct. 23

MAIN EVENT — 1, C.J. Putnam; 2, Brandon Stoeckert; 3, Seth Brogen.

TROPHY DASH WINNER — C.J. Putnam.