BASKETBALL

BASKETBALL

S.O.Y.C.L. Standings

Through Jan. 17

8TH GRADE

South Medford White 6-0

Crater 5-1

North Medford Red 5-1

Grants Pass South 4-2

North Medford Black 4-2

Grants Pass North 3-3

Ashland 3-3

Cascade Christian 3-3

South Medford Blue 3-3

St. Mary's 0-4

North Valley 0-4

Hidden Valley 0-4

Eagle Point 0-6

7TH GRADE

Eagle Point 6-0

Crater 5-1

North Medford Black 4-2

Grants Pass North 4-2

South Medford Blue 4-2

South Medford White 3-3

Ashland 3-3

North Valley 2-4

North Medford Red 2-4

Cascade Christian 1-4

Grants Pass South 0-4

Phoenix 0-5

6TH GRADE

Crater 6-0

Eagle Point 6-0

South Medford White 4-2

Cascade Christian 3-2

South Medford Blue 3-3

Grants Pass South 3-3

Hidden Valley 3-3

North Medford Black 2-4

North Medford Red 2-4

Ashland 1-5

Phoenix 1-5

Grants Pass North 0-4

golf

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN BRUNSWICK SCRATCH — Dean Macinnis 269-245-265-779, Larry Rux 267-255-714, Greg Hafner 235-258-710, Curtis Woolard 258-255-701, Ryan Shook 235-269-693, Bill Janes 279-671, Tony Korth 249-234-669, Neal Roberts 256-243-667, Bill Weekley 230-225-663, Andrew Rux 222-226-662, Brady Rennick 258-657, Matt King 246-654, Don Conklin 227-234-645, Mike Champion 236-644, Euel Rutledge 224-225-632, Ed Lee 220-227-631, Bill Irwin 226-221-628, Josh Smith 224-627, Tyler Ellis 242-623, Bill Cramer 256-621, Willie Anderson 256-621, Don Gregg 235-619, Glen Bostrom 226-619, Bob Korth 222-614, Jeff King 221-607, Justin Gunn 226-606, Jim Shreeve 239-600, Dan Zallar 602. Games: Travis Woolard 233, Tom Cook 222.

MEN — Greg Vinyard 258-278-751, Fred Kadin 287-258-729, Dale Matheny 263-255-712, Blake McKenzie 227-267-706, Robert Gibson 246-239-220-705, Gary Severe 246-248-701, John Bird 266-231-698, Andy Cole 246-234-696, Brett Brickey 276-230-694, Steve Robertson 224-242-678, Neal Roberts 247-671, Dave Wooley 237-246-665, Bill Cramer 226-249-665, Chuck Skeeters 235-665, Larry Rux 226-223-657, Bill Brickey 225-657, Wayne Jones 243-651, Kelly Ross 233-650, Mike Murphy 244-649, Michael Shular 258-649, Bob Williamson 231-648, Terry Christiansen 255-646, Billy Cordell 232-642, Ron Seymour 247-639, Mike Henderson 236-639, Mike Henderson 231-224-638, D.J. Snopl 243-234-635, Dion Hall 234-626, Brian Davidson 253-623, Kevin Soltis 225-620, Ken Giuliani 224-620, Brian Niestrath 223-222-619, Scott Wihtol 232-614, Nick Brickey 246-612, Ray Carrigan 231-608, Bob Kokanour 233-608, Jerry Dyer 235-602, Chet Wilson 243-601, Willie Boatwright 221-600, Dean Macinnis 627, Swan Smith 626, Jeff Matheny 625, Randy Pace 620, Zach Schluter 616, George Armstrong 605, Tony Bristow 602. Games: Kieth Cawthorne 256, Bill Weekley 248, Phil Wall 246, Ray Carrigan 244, Mike White 238, John Bird 237, Tony Sluga 236, Don Gregg 233, Harry Uhles 228, Tim Cordell 227, Chris Waterbury 226, Wayne Jones 224, Doug Guches 222, Jason Hendricks 221, William Travis 220, Ken Taylor 220.

WOMEN — Pattie Cochran 253-225-216-694, Laura Harvey 216-269-677, Lela Larkin 233-220-672, Mony Bristow 214-235-628, Lela Larkin 201-236-613, Barb Henderson 225-609, Michelle Attebery 235-586, Tammy Gibson 204-573, Mary Joyner 214-572, Kerri Crippen 214-565, Debbie Dreier 201-559, Betty Siemers 207-546, Heather Weston 210-545, Judy Lewis 201-537, Amber Giuliani 213-535, Marilyn Wilson 202-519, Maxine Bartlett 213-517, Barb Henderson 203-508, Liz Stubenrauch 213-503, Tamera Heaton 208-501, Lora McLean 538, Sandy Davis 536, Becky Guches 532, Cindy Doran 527, Bev DeLeonardis 200-526, Billie Christianson 525, Shannon Armour 524, Roxanne Womack 521, Barbara Reva 521, Joan Keeney 515, Becca Croft 512, Joannie Smith 511, Alice Allen 510, Diana Hanstein 509, Cherie Boatwright 508, Treasa Sprague 506, Jill Hueners 505, Toni Williams 503, Patricia Ferguson 503.

SENIORS

MEN — Bill Irwin 216-223-202-641, Reese Walker 210-223-191-624, Dennis Warrender 213-207-582, Rick Fowler 223-582, Robert Keaton 214-194-580, Al Rossi 198-204-572, Jim Westensee 230-565, Bill Hollingsworth 204-184-560, Reese Walker 195-197-560, Leroy Keeney 181-190-560, Victor Wigginton 235-553, Chet Faurholt 210-187-184-551, Joe Chavez 202-191-550, Art Lundahl 182-198-546, Bob Williams 196-197-534, Cap Capriotti 203-529, Dennis Warrender 204-519, Joe Chavez 182-510, George Beldi 189-500, Robert Hutchinson 522, George Kincheloe 508, James Hanley 502. Games: Marty Barrows 191, Paul Jacobson 190, Dick Laubert 187-180, Max Dunn 185, Wes Hartley 183, Roger Waite 182, Lyle Bergh 182, Mervin Buck 180.

WOMEN — Bonnie Frick 182-184-521, Viola Hartwell 182-187-516, Pat Kaylor 183-510, Kay Allman 184-176-483, Jean Mason 484. Games: Betty Putnam 172, Lucille Miller 170.

SOS Cresent City Tournament

Seniors Tournament

At Tsunami Lanes

Jan. 25

RESULTS — 1, Larry Luce, Yreka, Calif.; 2, Randy Cochran, Rogue River; 3, Jerome Lee, Medford; 4, Brian Tinsley, Klamath Falls; 5, Bob Reed, Weed, Calif.; 6, Patti Cochran, Rogue River.

golf

Centennial GC

Senior Tuesday

Two-man Best Ball

Jan. 13

FLIGHT A

GROSS — 1, Jon Paauwe-Buddy Grove, 70; 2, Vance Hickin-Willy Reed, 72; 3, Arn Wihtol-Ken Gentry, 73.

NET — 1, Kevin Williams-Jim Zentgraf, 60; 2, Fred Aebi-Michael Johnson, 61; 3, Jerry Hauck-Verne Welo, 65.

FLIGHT B

GROSS — 1, Al Baham-Dale Baker, 73; 2, Jim Clark-Rod Reid, 76; 3, Bob Reese-Roger Vanbuskirk, 78.

NET — 1, John Ouellet-Larry Scott, 61; 2, Terry Miller-Bruce Mortenson, 61; 3, Dana Travers-Jim Holbrook, 63.

Stone Ridge GC

Two-man Super Drive

Jan. 21

FLIGHT A

GROSS — 1, Roger Courtney-John Robinson, 142; 2, Clay Farley-Jim Overmyer, 145; 3, Dave Johnson-Steve Oats, 151; 4, Ken Gentry-Guerrin Fischer, 155.

NET — 1, Bob Johnson-John Ochoa, 130; 2, Ed Borgino-Rich Pedratta, 134; 3, Mike Morrison-Rich Olney, 134; 4, Norm Hall-Ray Hall, 136.

FLIGHT B

GROSS — 1, Dennis Gerke-Dave Smith, 159; 2, Bob Moore-Rex West, 167; 3, Don Gaeden-Mike Robinson, 170; 4, Don Gifford-Jerry Morrison, 170.

NET — 1, Wayne Bennett-Claude Desabris, 131; 2, Paul Bostic-Jim McLean, 136; 3, Brian Mooney-Jim Rouch, 137; 4, Barry Sander-Gerry Jones, 136.

FLIGHT C

GROSS — 1, Joe Strickland-Tony Pederson, 174; 2, Fred Pearson-Bob Cambas, 177; 3, Keith Brown-Vern Lambert, 177; 4, Dick Fisk-Dave Jones, 178.

NET — 1, George Hossu-John Watson, 133; 2, Pete Degroot-Walt Russell, 134; 3, Monte Izatt-Zane Searles, 136; 4, Pete Arnold-Don Young, 136.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Norm Hall; 16-up hcp., Walt Russell. No. 17, 0-15 hcp., Bob Johnson; 16-up hcp., Monte Izatt.

Eagle Point GC

Four-man Triple Six Scramble

Jan. 26

FLIGHT A

GROSS — 1, B. Doss, C. Gage, G. Gage, B. Grove, 132; 2, B. Lemmerman, S. Howard, J. Clayton, G. Winnen, 135.

NET — 1, E. Chance, G. Allen, L. Evans, H. Collier, 1114; 2, P. Reynolds, K. Weist, C.T. Cox, D. Belsberg, 116.

FLIGHT B

GROSS — 1, B. Betts, B. Shearin, A. Roberts, M. Milligan, 142; 2, T. Marks, M. Donnally, R. Dinwiddie, E. Wood, 151.

NET — 1, D. Weitman, J. Parrisotto, D. Molloy, G. Dipple, 115; 2, L. Smith, E. Plume, R. Bennett, D. Gerke, 121.

FLIGHT C

GROSS — 1, H. Tonn, L. Ryerson, R. Adams, D. Gardner, 149; 2, B. Moore, B. Fairington, T. Pedersen, R. McElmurry, 158.

NET — 1, A. Bellen, P. Arnold, R. Collins, K. Steinkamp, 110; 2, B. Davidson, G. Hoppe, M. Gagnon, H. Ross, 114.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., D. Gifford. No. 8, 0-15 hcp., D. Sayler; 16-up hcp., B. Betts. No. 13, 0-15 hcp., B. Shearin; 16-up hcp., B. Betts. No. 15, 0-15 hcp., T. Boyd.

Gymnastics

America's Best Kids

State of Jefferson Invitational

At Southern Oregon Gymnastics Academy

Jan. 17

CHILDREN'S DIVISION

Alexis Clayton — 1, bars, 8.65; 1, beam, 9.225; 2, floor, 8.875; 2, vault, 8.425; 1, all-around, 35.175.

Lily Edwards — 2, beam, 9.2; 1, floor, 8.95; 1, vault, 8.8.

SENIOR DIVISION

Maren Lightheart — 1, bars, 9.125; 2, Beam, 8.675; 2, floor, 9.1; 3, vault, 9.2; 3, all-around, 36.1.

Kassandra Babb — 2, bars, 9.0; 1, beam, 8.8; 3, floor, 9.05; 2, vault, 9.35; 1, all-around, 36.25.

Hannah Graunke — 3, bars, 8.825; 4, beam, 8.425; 1, floor, 9.35; 1, vault, 9.6; 2, all-around, 36.2.

karting

Slick Kart Track & Arcade

Alcohol Powered Mini-Sprints

Jan. 22

MAIN EVENT — 1, Brandon Stoeckert; 2, Adam Whitlock; 3, John Duffie.

TROPHY DASH WINNER — Steve McMillen.