The South Medford boys 200-yard freestyle relay team is the top seed at the Class 6A swimming state championships this weekend at Mt. Hood Community College in Gresham.

The South Medford boys 200-yard freestyle relay team is the top seed at the Class 6A swimming state championships this weekend at Mt. Hood Community College in Gresham.

The meet is today through Saturday.

The Panthers' quartet of Clark Snyder, Lucas Goossens, Ryken Robbins and Aaron Ghiglieri recorded the top time, 1:28.59 in winning the Southwest Conference district title and setting the school record two weeks ago.

Westview is the second seed at 1:29.20, and Newberg, the only other relay under 1:30, is third at 1:29.29.

Ghiglieri, a freshman, is ranked second in the 50 free. His time of 21.52 is behind only the 20.89 of Westview's Morgan Henderson-Kunz.

Ghiglieri is seeded fourth in the 100 free, and is on the No. 4 400 free relay that is seeded fourth. That team includes Snyder, Matt Gardner and Robbins.

On the girls side, South Medford's 200 free relay of Melissa Ghiglieri, Paige Granger, Sarah Reierson and Kelsey Hoeper is seeded fifth.

Hoeper is the only Panther girl in the top six individually, ranking sixth in the 50 free.

Local Seeding

With seed, event, swimmer, time

Class 6A Boys

1st, 200 free relay, South Medford (Clark Snyder, Lucas Goossens, Ryken Robbins, Aaron Ghiglieri) 1:28.59.

2nd, 50 free, Aaron Ghiglieri, South Medford, 21.52.

4th, 100 free, Aaron Ghiglieri, South Medford, 47.06.

4th, 400 free relay, South Medford (Clark Snyder, Matt Gardner, Ryken Robbins, Aaron Ghiglieri) 3:18.35.

10th, 100 fly, Clark Snyder, South Medford, 54.09.

10th, 200 free, Clark Snyder, South Medford, 1:49.46.

15th, 100 back, Ryken Robbins, South Medford, 58.34.

Class 6A Girls

5th, 200 free relay, South Medford (Melissa Ghiglieri, Paige Granger, Sarah Reierson, Kelsey Hoeper) 1:41.77.

6th, 50 free, Kelsey Hoeper, South Medford, 25.04.

8th, 100 back, Sarah Reierson, South Medford, 59.93.

8th, 400 free relay, South Medford (Melissa Ghiglieri, Paige Granger, Sarah Reierson, Kelsey Hoeper) 3:41.75.

9th, 200 IM, Sarah Reierson, South Medford, 2:14.20.

9th, 100 breast, Melissa Ghiglieri, South Medford, 1:09.85.

10th, 100 free, Kelsey Hoeper, South Medford, 54.56.

Class 5A Boys

9th, 50 free, Jeremy Selland, Crater, 23.19.

10th, 200 medley relay, Ashland (Troy Robinson, Jake Gavin, Lucas Opgenorth, Robin Hasse) 1:49.39.

11th, 200 free, Lucas Opgenorth, Ashland, 1:55.64.

11th, 200 IM, Troy Robinson, Ashland, 2:14.64.

11th, 100 fly, Lucas Opgenorth, Ashland, 1:01.52.

11th, 400 free relay, Ashland (Lucas Opgenorth, Troy Robinson, Robin Hasse, Johnathan Plumlee) 3:34.26.

Class 5A Girls

9th, 50 free, Anya Martinez, Crater, 26.44.

10th, 200 free relay, Crater (Amber Parker, Teal Rice-Narusch, Kinsey Parker, Anya Martinez) 1:52.28.

11th, 100 free, Kaylee Tracy, Ashland, 59.13.

11th, 100 breast, Anya Martinez, Crater, 1:13.65.

11th, 400 free relay, Ashland (Eliana Pool, Livy Krevitz, Kaylee Tracy, Brietta Powers) 4:08.99.

Class 4A/3A/2A/1A Boys

12th, 200 free relay, Phoenix (Ben Ward, Gresham Prehn, Graham Thirkill, Jonathan Hernandez) 1:42.52.

Class 4A/3A/2A/1A Girls

1st, 50 free, Kayla Heath, Phoenix, 25.49.

3rd, 100 back, Kayla Heath, Phoenix, 1:03.98.

5th, 400 free relay, Phoenix (Nicole Knutson, Tessa Lockett, Dana Fong, Kayla Heath) 4:11.32.

10th, 200 free relay, Phoenix (Kayla Heath, Tessa Lockett, Dana Fong, Nicole Knutson) 1:54.83.