bowling

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Matt Eilenberger 264-257-760, 255, 250; Dan Gibson 278-745, 265; Doug Ainsworth 277-257-734; Brian Sendelbach 247-731, 257; Scott Helstowski 279-729, 300-727, 259; Mike Rock 268-728; Mike Gregory 267-721, 238-654; Jary Kapus 247-721, 251-658; Damon Cochran 247-719; Derek Marshall 254-252-714; Jan Davies 276-710; Justin Edwards 266-259-709, 268-682, 279; Jim Brockbank 246-704; Neal Roberts 257-700, 246-678; Gary Wooldridge 247-700, 227-651; Eric Bray 246-697; Dan LaFond 257-696; Steve Rennick 269-694; Robert Gibson 258-689; Bill Bailey 259-685, 258; Brady Rennick 247-685, 269-662; Mike Henderson 238-683; Jason Bell 256-680, 247-658; John Rohde 247-678, 256-661, 257; Steve Schmidt 255-677, 259-652; Kelly Ross 248-677; Craig Long 247-676; Dave Nosack 246-676, 276; Adam Southard 246-676, 236-663, 261; Gene Bell 676; Randy Whitehead 266-674, 248-654; Larry Rux 244-674; Jason Asmussen 289-673; Ozzie Brockbank 245-669; 268-665; Scott Guth 232-668; Gary Hamblin 258-666; Tyler Ellis 664; Scott Anderson 247-663, 661; Ken Marshall 244-663; Chet Wilson 226-660; Joe Dauenhauer 660; Jim Falk 254-659; Don Dietl 224-658; Joe Sheals 247-657, 266; Les Nimmo 246-655; Tony Bristow 269-653; Tyler Inman 225-651; Steve Harmon 235-650; Dan Haynes 233-648; Jerry Smith 237-647; Jerson Viray 234-646; Berry Hunt 238-645; Dexter Staniforth 247-642; Dennis Erickson 246-641; Mel Haghan 235-638; Gary Hudnall 258-636; Willy Anderson 231-634; Ryan Fiegi 233-633; Duane Patterson 235-631; Ryan Bauman 265-629; Bruce Snook 256-629; Trevor Waldeyer 237-629; Duane McLean 264-628; Mike Susi 256-628; Bob Blackwell 253-627; Sam Coulter 241-627; Larry Van Ausdall 226-624; Allen Ellis 255-623; Roger Godard 622; Dale Staniforth 622; Ron Staniforth 236-621; Bob Slayton 224-620; Richard Tobin 220-616; Mike McCarty 615; Wayne Tait 225-614; Mike Slavenski 222-614; Matthew King 251-613, 236; Jerry Richardson 235-613; Scott Wihtol 236-612; Christopher Schatz 232-611; Josh Alger 222-611; Kyle Young 610; Bill Janes 267; Mike Dauenhauer 261; Greg Nichols 258; Joe Melton 255; Dave Dawson 254; Jason Bieghler 250; Robert Metcalf 248; Stacey Dunn 247; Mike Kringlebach 247; Bobby Pearce 247; Keith Rogers 247; Mitch Rowan 247; Doug Townsend 246; Lee Evans 244; Gary Severe 244; Dave Harder 243; Greg Newtson 243; Ken Peck 243; Bill Taylor 239; Dan Zallar 239; Ken Salgueiro 237; Richard Babcock 236; Jared Imhausen 236; Greg Peterson 236; Ernie Adams 235; Leon Fogle 235; Wayne Rohde 235; Bob Staniforth 235; Luis Torrico 235, 234; Jomer Viray 235; Kenny Giuliani 234; Christopher Moore 234; Bob Kelly 232; Bob Penney 232; Mike Kirk 231; Dan Johnson 230; Brad Letcher 230.

WOMEN — Mony Bristow 236-660, 222-611, 213; Jodi Bell 256-658, 235-596, 222; Jessica Gallop 242-648; Paula Hopker 244-628; Vicki Newtson 225-603; Tonya Merritt 211-591, 558; Shannon Fisher 590; Nancy Lounder 234-588, 221-565, 203; Stacie Jordan 220-587; Robecca Warrick 213-574; Sam Blackwell 213-573; Marilyn Wilson 200-573, 204-566; Lori Brockbank 213-571; Heather Weston 235-566, 224; Jill Dickerson 565; Annette Driskell 563, 556; Jaime Baker 226-539; Pamela Fowler 203-532; Linda Jones 501; Laura Wilson 221-501, 209; Pam Bennett 186-485; Alli Verwold 168-479; Linn Goode 257, 226; Cassandra Lape 224; Rosie Abeyta 222; Holly Rutigliano 215; Sandy Davis 213; Carol Harsh 212, 203; Kayla Tipler 211; Jan Sutherlin 208; Jamie Wyncoop 208; Brenda Stinnett 207; Naomi Joslin 205; Sjanna Sharbatz 203; Sheila Anderson 202; Billie Christianson 201; Evelyn Oden 200; Bobbie LeBlanc 199; Lillie Gibson 197; Kicki Moore 194; Kari Vandergriff 194; Beth Stuart 192; Linda Colloran 191; Christy Coronado 189; Jess Workman 187; Sharon Danner 175; Kathy McCullough 174; Rosetta James 172.

SENIORS

MEN — Neal Roberts 257-706, 237-678, 248; Steven Podesta 239-672, 202; Duane McLean 248-660, 217-610; Roger Van Buskirk 223-640, 224-606; Lynn Caughey 237-623, 212; Chuck Raye 235-620; Jim Swarts 222-618; Chuck Honeycutt 236-616; Ron Olson 228-614, 247-613; Larry Van Ausdall 213-599; David Wray 225-597, 214-585; Wally Crandell 216-592, 221-555; Gary Rosenberger 211-586; Don Conklin 213-583; Jim Goode 202-583; Glen Hall 232-579; Rea Forbes 266-578; Bill Donnelly 204-578, 569; Glen Tower 211-573; Ernie Barre 201-571; Bill Christofferson 204-563; Glen Jones 205-562; Dave Rodger 203-562; Jim Badger 203-552, 201; Vic Corchero 187-501; Euel Rutledge 247; Richard Tobin 237; Darwin Moore 233; Floyd Kenaston 231, 228; Bruce Snook 231; Al Hartwell 228; John Counts 225; Harold Theis 225; Jim Shreeve 224; Ken Bailey 223; Lee Evans 222; Bob Williams 219; Bill Tucker 218; Ernie Bechler 217; Wayne Bennett 214; Hal Rankin 211; Clovis Glass 210; Phil Clouse 209; Patrick Kierstead 209; JP Lindfors 208; Glen Jones 208; Mike Madden 206; Rea Forbes 205; Bernie Haas 205; Dave Rodger 205; Digger Pettit 203; Bob Stratton 202; Ron Brown 201; Pat Byrne 201; Ernie Barre 200; Larry Bernard 182.

WOMEN — Verlene Kenaston 248-644, 206-556; Joan Konopasek 246-641; Shannon Fisher 223-629, 236-588; Jan Chambers 218-557; Thelma Glass 207-548, 198; Carol Harsh 188-541, 211-527; Phyllis Foster 207-540; Annie Grayson 193-535; Marjo Vaughn 193-530; Rita Hildreth 189-527; Barb Reva 207-521; Helen Badger 210-519, 191; Louise LaFon 199-518, 200; Dixie Wicks 179-511, 192; Janet Crandall 182-502; Donna Clouse 190-501; Reta Carney 197-500; Dixie Hanley 180-500; Reta Carney 173-498, 191-489; Dawn Palumbo 195-493, 180; Shirley Cox 200-444; Linn Goode 224; Mary Carson 193; Nina Lee 190; Darlene Stockel 189; Joyce Chaplin 181; Edna Hartwell 177; Margaret Dreiling 175; Dot Lindfors 175; Barbara Stevens 174; Ann Schurman 173; Marge Burns 168; Lainie Hanson 163; Lainie Hanson 162, Geneva Haas 158.

GENERATION X — Mathew Bostrom 245-682, 242-671, 233-653; Karah Croucher 257-670, 222-618, 237, 213; Devin Hopkins 224-662, 213; Jeremy Kekacs 226-610, 236; Joseph Stuart 234-609, 221-600, 228-577, 210; Evan Tucker 215-599, 212, 200; Benton Hall 239-596, 215-557, 234-552, 224-550; Trevor Nave 223-592, 206; Corey Estabrook 214-592, 223, 221, 219; KD Pritchet 219-590, 215, 200; Devon Waldeyer 219-582, 201; Tom Downing 245-571; Brett Provost 213-562; Jason Flinn 215-554; Joe Elo 230-534, 253; Jacie Overton 206-533, 197-519; Kelly Sheals 202-525; Zach Wyatt 202-511, 203, 193; Amanda Maslen 189-500; Sara Miller 168-433; Josh Winter 222; Danny Spencer 208; CJ Waldeyer 204, 200; Jake Barone 178; Ben Ralston 142; Danielle Lee 138.

COCA-COLA JUNIORS — Andy Wilson 235-224-661, 213-582; Ethan Grether 209-531, 176; Zach Henley 198-526, 192-523, 210; Charlie Sanders 223-524, 190; William Donnelly 204-517, 176-477, 175-464; Kyle Ferguson 151-448, 153; Daniel Wyncoop 156-146-426, 131; Jessica Kaiserman 156-419; Berry Hunt 154-417, 173-409, 161-394; Gary Dodge 160-408, 140-370; Breanna Johnson 151-389, 139-367; Justin Caesbier 156-376; Jordan Battin 178-372; Zach McGrath 144-360, 122-353, 130; Nick Coddington 147-357; Mason Koehler 144-354; Serena Marcos 131-350, 138; Kathryn Roe 119-349, 108; Tyler Lathom 160-343, 139; Ashley Isaacs 127-325; Cindy Hunt 112-312, 111; Adeline Brinkley 114-301, 118, 106; Troy Ferguson 108-276, 102; TJ Carder 101-251; Halle Donnelly 77-197, 70; Bryce Gideon 164; Trevor Lee 151; Josh Fisk 147, 136; Marcus Walker 139; Thomas Potts 138; Kai Elam 127; Dylan Schillinger 123, 108; Jake Johnston 122, 104; Gabriel Lane 115; Kalvin Morton 114; MacKenzie Addington 113; Cole Ferguson 112; Reese Tipler 101; Ashley Mayer 93; Allison Price 92, 88; Joe Maxwell 87, 85; Stephanie Roe 81.

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN BRUNSWICK SCRATCH — Chuck Eilenberger 256-235-278-769, Richard Macinnis 279-245-732, Jary Kapus 244-268-712, Dave Wooley 234-279-709, Pete Senf 258-236-698, Tyler Ellis 237-237-686, Bob Korth 227-258-675, Curtis Woolard 288-675, Larry Rux 259-666, Bob Reed 238-221-663, Tom Cook 267-658, Andrew Rux 225-246-655, Bill Irwin 224-650, Chet Wilson 223-225-650, Josh Smith 230-267-646, Ed Lee 234-248-644, Brady Rennick 221-641, Euel Rutledge 228-641, Tony Korth 234-639, Neal Roberts 229-633, Bill Weekley 222-617, Jim Shreeve 226-611, Travis Woolard 237-607, Laura Harvey 221-606, Ryan Shook 222-600, Don Conklin 607. Games: Dan Zallar 244, Coe Brown 235, Dean Macinnis 224, Lela Larkin 222, Jeff Travis 221.

MEN — Blake McKenzie 239-256-259-754, Mike Murphy 269-237-710, Chris Waterbury 268-221-707, Dave Wooley 238-256-698, Ron Seymour 300-698, Mark Carrigan 258-234-686, Bill Weekley 236-266-682, Mike Henderson 243-235-672, D.J. Snopl 257-226-669, Scott Freeman 234-230-668, Harry Uhles 257-243-660, Ray Carrigan 236-236-655, Dan Gibson 224-653, David Wilson 263-648, Phil Wall 230-646, Larry Rux 256-231-645, Jerry Dyer 237-637, Jeremy Dutkiewicz 224-631, Mike Henderson 223-629, Jim Thomas 265-625, Neal Roberts 236-625, Zach Schluter 269-624, Gary Severe 233-622, Jerry Page 244-621, Dale Matheny 222-617, Bruce Harper 246-613, Brett Brickey 232-613, Tony Sluga 231-611, Daniel Jones 243-607, Scott Wihtol 233-607, Billy Cordell 236-604, Ron Dixon 236-601, Justin Gunn 638, Tyler Ellis 613, Don Dietl 609, Don Gregg 609, Fred Kadin 606, Bob Kokanour 606, Chet Wilson 606, Mike White 600. Games: Chuck Skeeters 248, John Kruesi 240, Max Dalton 240, Doug Guches 236, Don Watkins 235, John Bird 232, Jon Corbell 226, Mitch Babcock 221, Brian Niestrath 221.

WOMEN — Laura Harvey 243-257-692, Lela Larkin 224-203-255-682, Heather Weston 216-215-616, Colleen Padilla 203-223-598, Brenda Stinnett 224-595, Shannon Armour 245-588, Barb Henderson 227-588, Bev Mullis 205-580, Debbie Dreier 202-576, Shannon Armour 205-569, Barb Henderson 218-562, Nancy Lounder 213-544, Mary Joyner 212-542, Barbara Pace 216-538, Diana Hanstein 222-529, Linda Glaesemann 210-524, Sandy Davis 192-523, Cindy Doran 202-523, Toni Williams 208-515, Mary Cooper 210-513, Diana Hanstein 211-511, Bev Mullis 211-509, Pat Kaylor 546, Toni Williams 541, Shelley Bennett 541, Jodie Keyser 539, Kelly Lambert 538, Lela Larkin 537, Michelle Attebery 534, Debbie Gibson 532, Becky Guches 532, Barbara Reva 527, Marion Kadin 522, Charlene Brown 522, Toshiko Templeton 521, Cherie Boatwright 516, Lora McLean 508, Sally Sweeny 505, Teri Taylor 505, Barbara Cota 504, Judy Winkler 503, Vera Eadie 503, Lora McLean 502, Lucille Miller 501, Lonna Engle 501, Barbara Pace 501, Mary Joyner 500. Games: Debbi Weaver 209.

SENIORS

MEN — Al Rossi 227-215-194-636, Reese Walker 192-198-232-622, Bob Prest 212-203-589, Art Lundahl 208-199-182-589, Bill Hollingsworth 228-208-584, Darwin Moore 192-199-562, Victor Wigginton 212-553, McKenzie Franklin 222-548, George Beldi 209-539, Cliff Rasmussen 208-180-539, Mike Nichols 204-195-533, Rick Fowler 199-180-533, Joe Chavez 180-180-528, Cap Capriotti 225-522, Roger Waite 195-522, Bob Williams 205-519, Robert Hutchison 185-504, Reese Walker 518, Dennis Warrender 508. Games: Don Kohal 242, Bob Doescher 190, Paul Jacobson 186, Robert Hutchison 181, William Mott 180.

WOMEN — Carol Coplen 192-173-504, Jean Mason 198-499, Viola Hartwell 179-495, Marilyn Malek 191-485. Games: Pam Fowler 180, Louise LaFoya 172.

Southern Oregon Seniors

At Roxy Ann Lanes

RESULTS — Brian Tinsley, Klamath Falls; 2, Kevin Croucher, Grants Pass; 3, Chuck Eilenberger, Medford; 4, Ralph Jennings, Roseburg; 5, Bob Reed, Weed, Calif.; 6, Bob Korth, Central Point; 7, Larry Lindberg, Eugene; 8, Jerome Lee, Medford; 9, Ron Miller, Klamath Falls; 10, Jim Hackney, Kellogg.

City League

Medford Parks & Recreation

Through March 30

MEN'S SPRING SUNDAY BASKETBALL

And-1 2-0

International BALLAZ 2-0

Recovery 2-0

Cash Connection 1-1

Jewett Jaguars 1-1

Boulton's Powerboats 1-1

Spider Monkeys 1-1

As Seen On TV 1-1

The Bench 1-1

The Johnson 8 0-2

HOJL 0-2

Pigs Might Fly 0-2

MEN'S WINTER WEEKDAY BASKETBALL

Get Buckets 1-0

Pita Pit 1-0

Danger 1-0

Ashland 1-0

Shark Bites 1-0

Hoop Troops 1-0

Later Comers 1-0

Platypuses 0-1

Free Ballers 0-1

Eric's Team 0-1

Therapeutic Associates 0-1

Erickson Air Crane 0-1

Summitt 0-1

Shooting Stars 0-1

WINTER COED B SOFTBALL

Shennanigans 7-1

Rick D's Team 5-3

Mike Hussey Trucking 5-4

Medfordites 3-6

Pain Specialists 1-7

WINTER COED C SOFTBALL

Make it a Double 6-1

Brotherton Pipeline 4-3

Stop N Go 4-3

Cavalcade of Fun 4-3

The Rockies 3-3-1

SWAT 2-4-1

Horton Plaza 2-5

Bat Busters 1-4-2

WINTER MEN'S B SOFTBALL

Mean Machines 4-0

J.E.V. Construction 3-1

Paramount Construction 3-2

Embarq 3-3

RTI 3-3

Mike Hussey Trucking 3-3

Double Shots 2-4

Frozen Thunder 0-5

WINTER MEN'S C SOFTBALL

Jager Bombers 4-2

Rogue Electric 4-3

Mavericks 3-3

Rick D's Team 3-3

Diamondbacks 1-4

ADULT WINTER INDOOR SOCCER

GROUP A

Q'Dynamo II 4-1-0

Team 15 2-1-2

Chivas 2-3-0

Team 18 3-2-0

DVDA 1-3-1

Q'Dynamo 1-3-1

GROUP B

Great Whites 4-1-0

Team 9 4-1-0

Deportibo Oriente 2-2-1

United 2-3-0

Team 8 1-3-1

Team 1 1-4-0

GROUP C

Spider Monkeys 5-0-0

The U.N. 4-1-0

Team 7 3-2-0

Erickson Air Crane 2-3-0

The Dream Team 1-4-0

Team 12 0-5-0

golf

Centennial GC

Pro Pro Best Ball

March 26

GROSS — 1 (tie), Norm Homeier, Golf Etc.-Chris Daggitt, Centennial Golf Club and Jimmy White, Rogue Valley Country Club-Justin St. Claire, Emerald Valley Golf Club, 66; 3, Norm Blandel, Veranda Park-Vince Domenzain, Centennial Golf Club, 68; 4 (tie), Rocky Warner, Harbour Links-Ed Fischer - Rogue Valley Country Club and Brent Santoni, Quail Point Golf Course-Scott Johnson, 69.

K.P. — No. 4, Norm Homeier. No. 6, Patrick Orapollo. No. 14, Jarrod Warner. No. 17, Justin St. Claire.

Rose Club

March 26

GROSS — 1, Pamela Faurote, 42; 2, Ruth Walker, 43; 3, Lina Bickel, 47.

NET — 1, Marlene Cash, 40; 2, Linda Forrette, 41; 3, Candy Lucas, 43.

Stone Ridge GC

Winter Team Championship

March 27

Guerin Fischer-Ken Gentry d. D.L. Richardson-Ross Rampy (defending champions, 1-UP.

Eagle Point GC

Men's Club

Two-man Scramble

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, B. Timmel-R. Rautenber, 64; 2, S. Howard-J. Parsons, 67; 3, B. Shearin-C. Cummings, 68.

NET — 1, E. Wood-R. Foulon, 55.7; 2, T. Marks-C. Fox, 58.7; 3, J. McClean-J. Spear, 59.4.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, M. Fetrow-L. Halme, 71; 2, J. Hines-P. Davies, 72; 3, D. Scott-T. Scott, 72.

NET — 1, B. Fierke-M. Sovine, 55; 2, G. Winnen-E. Shaw, 58; 3, B. Betts-L. Hein, 58.9.

THIRD FLIGHT

GROSS —1, D. Nabozny-B. Hamilton, 74; 2, R. Collins-M. Zaitsu, 76; 3, J. Delk-D. Wolf, 79.

NET — 1, B. Davidson-G. Hoppe, 56.2; 2, B. Laughlin-R. McElmurry, 59.6; 3, D. Mihocko-M. Rakestraw, 59.7.

Women's Club

Odd Holes Format

FLIGHT A

GROSS — 1, L. Bickel, 43; 2, A. Westerman, 43.

NET — 1, J. Mayfield, 31; 2, L. Scott, 34.5.

FLIGHT B

GROSS — 1, S. Brick, 48; 2, C. Rakestraw, 56.

NET — 1, L. Baker, 33.5; 2, J. Sophie, 37.

K.P. — No. 3, 0-25 hcp., J. Martin. No. 8, 0-25 hcp., S. Herting; 26-up hcp., J. Sophie. No. 13, 26-up hcp., J. Sisti. No. 15, 0-25 hcp., K. Silvers.

Four-man Bridgeman Format

FLIGHT A

GROSS — 1, R. Rautenberg, B. Timmel, J. Clayton, J. Robinson, 143; 2, J. Tucker, C. Farley, R. Courtney, C. Todd, 151.

NET —1, R. Foulon, H. Fitzsimmons, D. Gergen, B. Fierke, 129; 2, D. Grove, T. Boyd, C. Belknap, D. Gifford, 135.

FLIGHT B

GROSS — 1, J. Hines, P. Davies, M. Zaitsu, D. Grove, 155; 2, J. Delk, B. Betts, L. Hein, L. Schmaltz, 164.

NET — 1, T. Fowler, B. Laughlin, R. Hutchinson, R. McElmurry, 131; 2, D. Weitman, D. Morris, L. Thompson, R. Williams, 131.

FLIGHT C

GROSS — 1, R. Collins, K. Steinkamp, P. Arnold, M. Trautman, 156; 2, J. Parrisotto, G. Dippel, R. Williams, S. Smith, 167.

NET — 1, B. Sickler, P. Peeters, R. McElmurry, B. Tolmie, 128; 2, J. Brick, D. Nabozny, B. Tolmie, B. Hamilton, 128.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., D. Gifford; 16-up hcp., R. Norquist. No. 8, 0-15 hcp., P. Davies; 16-up hcp., J. Oleksow. No. 13, 0-15 hcp., J. Tucker; 16-up hcp., B. Sickler. No. 15, 0-15 hcp., C. Rouland (hole-in-one); 16-up hcp., R. Collins.

Bear Creek GC

Men's Club

March 17-23

FLIGHT A

NET — 1, George Dunphy, 30; 2, Larry Hackworth, 31; 3, Ernie Bechler, 32.

GROSS — 1, Bob Storm, 37.

FLIGHT B

NET — 1, Bill Elliott, 27; 2, Neil Rose, 31; 3, Darrell Pace, 32.

GROSS —1, Keith Savercool, 36.

FEWEST PUTTS — Bob Plummer, John Spencer, Andy Pace, George Dunphy, 14.

gymnastics

S.O. Gymnastics Academy

Oregon Optional State Championships Meet

At Beaverton

March 28-29

LEVEL 7

CHILDRENS DIVISION

AGES 8-10

Lauren Hill — 2, vault, 9.425; 3, bars, 8.6; 9, beam, 8.55; 6, floor, 9.25; 5, all-around, 35.775.

JUNIOR DIVISION

AGE 11

Brooke Brower — 10, all-around, 33.6.

Renae Nisbet — 4, vault, 9.55; 10, floor, 9.0.

SENIOR DIVISION

AGE 13

Tiffanie Wikoff — 7, vault, 9.225; 5, bars, 8.575; 4, beam, 9.1; 9, floor, 8.95; 6, all-around, 35.85.

LEVEL 8

JUNIOR DIVISION

AGES 12-13

Hannah Buell — 5, floor, 9.2.

SENIOR DIVISION

AGES 16-UP

Allie D'Inzillo — 1, bars, 9.05; 5, floor, 8.95.

swimming

Superior Stingray Swimming

Northwest Age Group SectionalChampionships

March 30

Kaylee Cooper — 10, 200 fly, 2:32.3.

Grace Jovanovic — 6, 100 fly, 1:03.21.

Ages 11-12 200 Free Relay (Kylee Burks, Kaylee Cooper, Lauren Hunter, Grace Jovanovic) — 9, 1:50.23.