auto racing

auto racing

Rogue Challenge Series

Week 2

April 19

TOP 20 FINISHERS

RESULTS — 1, Sonny Smith, 1989 Chevrolet Corvette, 50.302; 2, Dave Kipperman, D Sports Racer, 50.955; 3, Herman Pahlas, 2008 Cheetah, 51.787; 4, Dick Calhoun, 1965 Shelby Cobra Roadster, 52.203; 5, Tom McDaniel, 1989 Chevrolet Corvette, 52.861; 6, Allen Gee, 1934 Ford Roadster, 53.445; 7, Terry Hinesly, 1986 Mazda RX-7, 54.697; 8, Larry Nelson, Dats-A-Ford, 55.14; 9, Lawrence Wheeler, 1988 Ford Mustang LX, 55.316; 10, Tyler Shepard, 1985 Toyota MR2, 55.447;

11, Kai Anderson, 1996 Eagle Talon, 56.513; 12, Eric Zieske, 2003 Mitsubishi Evo IIX, 56.659; 13, Jeff Wilkinson, 1995 Nissan 240SX, 57.689; 14, Norm Walters, 1993 Honda Civic SI, 57.89; 15, John Ray, 1968 Datsun 1600, 58.63; 16, Nathan Picklesimer, 2004 Subaru Impreza, 58.788; 17, Noah Cochren-Hawkes, 2008 Mitsubishi Evo, 58.921; 18, Mo Carey, 1978 BMW 323is, 58.973; 19, Jack Van Wettering, 2009 Subaru WRX, 59.012; 20, John Eyman, 1995 Mazda Miata, 59.206.

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Bill Brickey 269-268-762; Leon Fogle 277-258-760; Steve Rennick 289-267-755; Jared Inlow 269-256-741, 254-690; Steve Benston 296-269-734; Damon Cochran 246-730; Greg Newtson 257-718; Robert Gibson 247-714; Trevor Waldeyer 256-703; Neal Roberts 299-695, 247; Mike Dauenhauer 246-695; Gene Bell 279-685; Mike Wiley 253-683; Jary Kapus 237-683; Dan Gibson 263-677, 279; Rod Ruthstrom 267-671; Karl Blust 245-671; Mick Rutigliano 254-670; Joe Sheals 243-665; Scott Anderson 239-665; Doug Townsend 237-665, 246-659; Steve Schmidt 259-664; Kelly Ross 258-664; Keith Rogers 245-661; Michael Moore 229-658; Brady Rennick 234-654, 248; Duane McLean 230-654; Jim Falk 247-652; Eric Bray 245-650, 243; Dave Dawson 243-649; Frankie Rutigliano 248-642; Mike Jennings 222-637; Jordan Ellis 234-636; Jim Shreeve 221-636; DJ Snopl 230-635; Gary Hudnall 634; Jeff Harder 256-632; Bill Bednar 248-632; Eric Jackson 235-631; Rob Daniels 233-625; Tony Bristow 624; Dick Vaughn 237-620; Randy Whitehead 232-620, 225-619; Sam Coulter 225-613; Curt Sather 225-608; Dustin Smith 608; Kevin Valiquette 608; Rick Fowler 248-601; Jacob Mayer 236-577; Toby Nigrelli 223-567; Brian Sendelbach 290; Jason Bieghler 277; Mike Rock 247; Darwin Moore 246; Ozzie Brockbank 245; Dennis Erickson 245; Phillip Moore 244; Terry Tumbleson 243; Jason Bell 241; Greg Nichols 239, 238; Dale Matheny 236; John Rohde 236; Brian Mosier 235; Chet Wilson 234; Dave Nosack 233; Donavan Burgess 231; Phil Wall 231; Ernie Adams 228; Mark Foster 227; Jim Goode 227; Christopher Schatz 227; Bruce Snook 227; Jim Davis 226; Ken Rogers 225; Jerson Viray 225; Ernie Bechler 224; Doug Norman 224; Jerry Radaford 223; Tony Workman 223; Dan Giles 222; Richard Tobin 222; Stacey Dunn 220; John Counts 215; Chet Faurholt 215; John Cooper 210,

WOMEN — Linn Goode 234-649; Mony Bristow 228-645; Nancy Lounder 236-631; Jessica Cutteridge 202-586; Verlene Kenaston 216-580; Marjo Vaughn 234-570; Tonya Merritt 568; Sheila Anderson 203-553; Stephanie Bell 194-512; Holly Rutigliano 235; Jan Nosack 225; Judy Lewis 215; Sharon Severe 215; Jan Sutherlin 213; Debbie Holden 205; Shawn Marshall 204; Linda Fait 202; Megan Stockton 201; Debbie Gibson 200; Rose Wall 200; Julie Inlow 190; Kate Maxwell 187; Sherry Matthews 186; Teresa McFall 184.

MEN — Lynn Caughey 258-256-740; Larry Van Ausdall 242-697; Neal Roberts 254-680, 248; Bill Tucker 225-664; Ron Olson 257-634, 221; Duane McLean 234-615, 227-610; Clovis Glass 232-614, 213-581; Bob Stratton 248-611; Gary Rosenberger 226-601, 224-577; Al Hartwell 225-600; Cleon Botsford 214-595, 214; Patrick Kierstead 211-592, 202; Bill Christofferson 236-591; Jim Anderson 220-591; Don Conklin 216-590; Chuck Raye 200-582; David Lessard 200-573; Jim Goode 206-567; Ross Burd 213-561; Jerry Abbott 225-556; Glen Hall 555; Euel Rutledge 256; Jerome Lee 248; Floyd Kenaston 245; Jim Shreeve 240; Vic Corchero 224; Ed Wingert 223; Darrell Cordonier 222; Hal Rankin 214; Ron Brown 213; Mike Madden 211; Jim Swarts 207; Roger Van Buskirk 204; Don Thorn 202; Larry Dover 192; Larry Bernard 191.

WOMEN — Betty Havira 217-594; Verlene Kenaston 215-553; Joyce Chaplin 224-530; Donna Clouse 192-517; Sharon Laurich 517; Shannon Fisher 217; Janet Crandall 203; Felice VanDomelen 203; Phyllis Foster 195; Rita Hildreth 189, 188; Margaret Dreiling 186; Carol Harsh 186; Ann Wray 184; Shirley Knight 183; Judy Lewis 181.

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN BRUNSWICK SCRATCH — Tom Cook 238-299-236-773, Matt King 248-268-710, Chuck Eilenberger 235-235-235-705, Jeff King 220-245-233-698, Justin Gunn 242-246-690, Ed Lee 243-234-682, Bob Korth 224-675, Andrew Rux 234-258-671, Travis Woolard 278-675, Andrew Rux 234-258-671, Larry Luce 234-234-670, Larry Rux 235-226-667, Glen Bostrom 223-644, Tony Korth 235-643, Colleen Padilla 221-238-641, Stan Chapman 245-636, Tyler Ellis 279-636, Jary Kapus 278-636, Ryan Shook 220-635, Mike Champion 220-633, Bill Irwin 235-619, Laura Harvey 234-619, Curtis Woolard 244-614, Euel Rutledge 224-610, Don Conklin 222-608, Dave Wooley 248-605, Neal Roberts 632, Josh Smith 619, Pete Senf 605. Games: Willie Anderson 243, Steve Shoemaker 224, Chet Wilson 222, Jeff Travis 222, Willie Thompson 221.

MEN — Tony Bristow 299-255-757, John Kruesi 246-247-698, Dale Matheny 245-245-695, Eric Lierman 222-255-695, Larry Rux 257-255-691, Scott Freeman 258-257-690, Neal Roberts 235-236-682, Ron Seymour 258-680, Jerry Smith 225-249-656, Billy Cordell 227-646, John Bird 223-641, Dan Zallar 251-232-639, Chuck Skeeters 258-638, John Bird 267-632, Robert Gibson 225-632, Bill Weekley 231-221-631, Justin Gunn 244-627, Kevin Soltis 266-627, Nick Brickey 243-626, Terry Christiansen 236-623, Dave Wooley 233-618, Gary Severe 258-612, Mike Kringelbach 233-609, Mitch Babcock 258-608, Ken Giuliani 234-601, Dan Gibson 627, Don Gregg 602. Games: Rich Calhoun 236, Mike White 235, Mitch Babcock 235, Ron Davis 234, Ron Faber 233, Don Watkins 226, Andrew Bennett 223, Kurt Goff 222, Bill Weekley 221.

WOMEN — Mony Bristow 267-233-236-736, Laura Harvey 266-202-234-702, Colleen Padilla 225-215-633, Lela Larkin 224-214-619, Lela Larkin 213-226-611, Louise Lafon 205-557, Shelley Bennett 204-557, Heather Weston 224-552, Judy Winkler 214-536, Janet Doescher 223-534, Michelle Attebery 200-530, Gina Avila 566, Cindy Doran 565, Rosella Harshbarger 563, Joannie Smith 545, Laureen Patterson 538, Treasa Sprague 533, Carol Coplen 533, Lonna Engle 522, Kelly Lambert 521, Donna Weber 515, Maxine Bartlett 513, Toni Williams 510, Joan Keeney 508, Sheila Anderson 506, Sherron Matheny 505, Becky Guches 504, Debbie Gibson 504, Lois Hollen 503, Carol Harsh 502, Patricia Ferguson 500. Games: Lynne Lawry 214, Yvonne Morris 205, Patty Watkins 202.

SENIORS

MEN — Bob Prest 211-231-188-630, Reese Walker 193-214-576, Dennis Warrender 248-560, Joe Chavez 183-188-508. Games: Art Lundahl 181.

WOMEN — Games: Iris Curnow 179.

Southern Oregon SeniorsTournament

At Hancam's Lanes in Klamath Falls

April 26

RESULTS — 1, Brian Tinsley, Klamath Falls; 2, Jerome Lee, Medford; 3, Tom Vaughn, Springfield; 4, Ron Miller, Klamath Falls; 5, Bob Korth, Central Point; 6, Larry Lindberg, Eugene; 7, Chuck Eilenberger, Medford.

golf

Stewart Meadows GC

Ladies Twilight Golf Association

April 25

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Linda Scott; 2, Sandi Hills; 3, Vicki Maddox.

NET — 1, Pam Holzwarth; 2, Victoria Watson.

K.P. — Victoria Watson, Pam Holzwarth.

LONG DRIVE — Pam Holzwarth, Victoria Watson.

PUTTS — Linda Scott.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Marlene Cash; 2, Colleen Holbert; 3, Linda Wade.

NET — 1, Jeanette Graham, Sallie Simpson.

K.P. — Jeanette Graham.

LONG DRIVE — Dana Didericksen, Colleen Holbert.

PUTTS — Marlene Cash.

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, Cheryl Dunham; 2, Louise Gage.

NET — 1, Beth Capsey.

K.P. — Sara Highland, Cheryl Dunham.

LONG DRIVE — Beth Capsey, Toby MacLauchlan.

PUTTS — Beth Capsey.

Ladies Twilight Golf Association

Fairway Shots Format

April 22

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Vicki Maddox; 2, Kathy Pauck; 3, Eileen Whitten.

NET — 1, Pam Murphy; 2, Colleen Holbert; 3, Pam Holzwarth.

LONG DRIVE —Eileen Whitten.

K.P. — Pam Holzwarth.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Marlene Cash; 2, Nancy Benson; 3, Doreen Echols.

NET — 1, Connie Howard; 2, Judy Brown; 3, Linda Wade.

LONG DRIVE — Linda Wade.

K.P. — Doreen Echols.

THIRD FLIGHT

GROSS —1, Regina Eddington; 2, Penny Brown; 3, Liz Lizana.

NET — 1, Peggy Peffley; 2, Peggy Jahnke; 3, De Rider.

LONG DRIVE — Penny Brown.

K.P. — Jeanne Rasmussen.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Super Drive: Count Three Scores

April 22

FLIGHT A

GROSS — 1, Roger Courtney, John Robinson, Jim Overmyer, Dave Mundy, 199; 2, Bob Johnson, John Ochoa, Randy Moyer, Dave Saylor, 199; 3, Ron Eastgate, Steve Ganong, Dave Johnson, Wayne Chamberlin, 208.

NET — 1, Mike Morrison, Rich Olney, Larry Sanders, Jerry Jones, 1621/4; 2, Paul Bostic, John Coddington, Ed Borgnino, 164; 3, Dennis Gerke, Jim Johnson, Phil Eggers, 1733/4.

FLIGHT B

GROSS — 1, John Parisotto, Ron Manary, Wayne Tait, Arn Wihtol, 216; 2, Harry Collier, Gil Allen, Dave Rendall, Ed Chance, 217; 3, Jim Falk, Cliff Belknap, Troy Boyd, Bill Grotts, 218.

NET — 1, Bill Ligon, Dick Gergen, Tim Tolman, John Watson, 1641/4; 2, Bob Moore, Dick Fisk, Dave Jones, Dick Weber, 1701/2; 3, Lou Thompson, Larry Ryerson, Bob Pantel, Greg Dipple, 174.

FLIGHT C

GROSS — 1, Ray Keasler, John McDearmid, George Thomas, Mort Gossett, 219; 2, Don Simpson, Steve Hills, Larry Walker, Allan Galka, 225; 3, Rod Hammer, Bill Morse, Dave Morris, Monty Izatt, 229.

NET — 1, Walt Russell, Pete Degroot, Dennis Bolsinga, Neil Barnes, 1541/2; 2, Ron Pearson, Pete Arnold, Don Young, Gene Godd, 1593/4; 3, Ed Farrar, Sandy Welch, Earl Sloan, Jack Seybold, 1801/4.

K.P. — No. 12, 0-15 hcp., Bill Drewien; 16-up hcp., Paul Bostic. No. 17, 0-15 hcp., Dave Oas; 16-up hcp., Ed Farrar.

American Cancer Society Tournament

April 25

GROSS — 1, Ted Weldon, Mark Huth, Steve Wilt, Dan Wayman; 2, Chris Stark, Kelly Wright, John Gilbert.

K.P. — Dave Bliss

LONG DRIVE — Ken Giuliani.

Monday Twilight League

Two-man Team Net Match Play Format

April 20

RESULTS — Theis Concrete 4, Spicers 4, Ridge Runners 3, Moulding Specialties 3, The Alternates 3, Hill Toppers 2, Luigi's 2, Jerry's Misfits 1, Goodguys Plumbing 1, Deschutes Electric 0, Hold Hogs 0.

K.P. — No. 12, Reggie Devore. No. 17, Lance Tavalero.

Tuesday Twilight League

Two-man Team Net Match Play Format

April 21

RESULTS — Hughes Bros. 4, Premier West Bank 4, Highway Products 3, Team Coca-Cola 3, Hackers 3, The Aces 2, Team Carranza 2, Dash Specialist 1, Electrical Services, Decibels 1, Jacobsen Mortgage 0, Ace 0.

K.P. — No. 12, Scott Malone. No. 17, George Hayes.

Centennial GC

Tuesday Stroke Play

April 21

FIRST FLIGHT

GROSS —1, Orett Facey, 35; 2, Randy Eek, 37; 3, Derek Zwagerman, 38; 4, Jim Hemple, 39; 5, Mel Freind, 40.

NET — 1 (tie), Bill Shevlin, Terry Swenson, Mike Garrett, Ed Eagles, 33; 5, Bud Bebeau, 36.

K.P. — No. 14, Mike Garrett. No. 17, Gil Gugliano.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, David Card, 41; 2 (tie), Jerry Wolfram, Jerry Hayford, 44; 4, Ian Kappel, 45; 5, Mike Plane, 46.

NET — 1, Ken Rutherford, 34; 2 (tie), Mark DeVincenzi, Jay Baymiller, Steve Dabrowski, 36; 5, Greg Knudson, 38.

K.P. — No. 17, Rod Burton.

Thursday Stroke Play

April 23

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Todd Neilson, 37; 2 (tie), Jay Klemp, Scott Overy, Matt Grove, Steve Lovich, 38.

NET — 1, Jason Ferro, 33; 2, Bart Knudson, 35; 3 (tie), Brady Gibson, Tom Zakowski, Sean McGlinn, 36.

K.P. — No. 14, Jay Klemp. No. 17, Todd Neilson.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Rick Murdoch, 39; 2 (tie), Denny Sweet, Paul Chitwood, 41; 4, Scott Reed, 42; 5, Mitch Parsons, 43.

NET — 1 (tie), Jerry Wolfram, Jeff Harder, 35; 3 (tie), Greg Glass, Michael Prohoroff, 36; 5, Mike Dauerhauer, 37.

K.P. — No. 14, Mike Fyre. No. 17, Alan DeBoer.

Centennial Golf Club vs. Salmon Run Golf Club

April 22

WINNING TEAM — Salmon Run Golf Club.

GROSS — 1, Rick Dimick-Eric Bottero, CGC, 67; 2, Keith Wallin-Pete Payne, SRGC, 70; 3, Jon Paawe-Willy Reed, CGC, 71.

NET — 1, Dave Riley-Don Major, SRGC, 61; 2, Claude Desabrais-Rich Larsen, CGC, 61; 3, Rick Tovey-Larry Wallin, SRGC, 61.

K.P. — No. 6, 0-10 hcp., Dean Angermeier; 11-up hcp., Morris Ferstman. No. 17, 0-10 hcp., John Ferris; 11-up hcp., Dave Helbert.

Rose Club

Medal Play

April 23

GROSS — 1, Judy Laws, 86; 2, Pamela Faurote, 88; 3, Diane Ouellet, 95; 4, Sally Jachowski, 97.

NET — 1, Gena Criswall, 67; 2, Tina Blum, 70; 3, Linda Forrette, 71; 4, Judy Tonn, 75.

Bear Creek GC

April 14-April 21

FLIGHT A

NET — 1, Ron Mankins, 26; 2 (tie), Bob Storm, Ernie Bechler, 28.

GROSS — 1, Andy Pace, 32.

FLIGHT B

NET — 1, Tom Tams, 29; 2 (tie), Mike Haflich Sr., Darrell Pace, 31.

GROSS — 1, Bill Reggert, 39.

FEWEST PUTTS — Bill Reggert, Mike Haflich Sr., Bob Storm, 13.

Eagle Point GC

Four-man Orange Ball Plus One

April 27

FLIGHT A

GROSS —1, Rautenberg, Clayton, Howard, Viani, 147; 2, Doss, G. Gage, B. Grove, Baxton, 150.

NET — 1, Buehler, Van Der Veen, Primasing, Drewien, 120; 2, Tucker, Farley, Todd, Courtney, 133.

FLIGHT B

GROSS — 1, Rouland, Dinwiddie, Hyden, Hartman, 156; 2, Milligan, Britton, Betts, Schmaltz, 161.

NET — 1, Fowler, Hutchinson, Laughlin, Lutes, 128; 2, Bellen, Arnold, Steinkamp, Draw, 128.

FLIGHT C

GROSS — 1, Trautman, Goff, Pearson, Laqua, 155; 2, Weitman, McClain, Manary, Dippel, 164.

NET — 1, Moll, Mihocko, Marsango, Eaton, 122; 2, Vigil, Peeters, Sickler, Sisti, 123.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., Cockrum; 16-up hcp., Goff. No. 8, 0-15 hcp., Evans; 16-up hcp., Gagnon. No. 13, 0-15 hcp., Primasing; 16-up hcp., Smith. No. 15, 0-15 hcp., J. Paxton; 16-up hcp., Winnen.

Oak Knoll GC

Two-man Combined Tournament

April 25

GROSS — 1, D. Rowe-M. Morrison, 168; 2, R. Olney-D. Wallace, 177.

NET — 1, R. Rampy-D.L. Richardson, 138; 2, G. Jones-B. Sander, 150.

K.P. — No. 4, D. Catropa. No. 13, J. Maurer.

rowing

Ashland Rowing Club

33rd Open Ocean Regatta

In Sausalito, Calif.

MEN

LONG COURSE — 2, Torsten Heycke, 1:14.5; 4, Robert Lombardi, 1:18.54.

WOMEN

LONG COURSE — 1, Beth Geismar-Eileen Hansen, 1:17.35.