auto racing

auto racing

Friday Night High School Drags

May 22

DIVISIONS

HIGH SCHOOL — 1, Nathan Scherrer; 2, Albert Pinedo.

SPORTS COMPACT — 1, Keith Brinkman; 2, Dominick Avila.

STREET DOT — 1, Chris Alcorn; 2, Joe Bloomberg.

HOT ROD — 1, Dan Holsher; 2, Jeff Schultz.

MOTORCYCLE — 1, Richard Andrest; 2, Ted Sauer.

May 15

DIVISIONS

HIGH SCHOOL 1, Alex Heater; 2, Albert Pinedo.

SPORT COMPACT — 1, Andy Devoss; 2, Jim Blazer.

STREET DOT — 1, Garret Martel; 2, Len Fisher.

HOT ROD — 1, Mike Hedgecock; 2, Jeff Schultz.

MOTORCYCLE — Lauren Sauer; 2, Craig Berger.

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Steve Rennick 300-280-797, 279; Greg Nichols 278-729, 246-696, 238-653; Bill Janes 279-724, 247; Brady Rennick 266-710; Bob Kelly 245-709, 243, 234; Joe Melton 259-701, 226-655; John Rohde 255-692, 258-654, 221; Arthur Ball 276-688, 222-614; Neal Roberts 249-688, 227; Phil Wall 266-683, 258-658, 246; Dan Johnson 233-675; Dan Gibson 234-661, 238; Jason Widener 259-656; Mike Kringlebach 255-651, 253, 246; Mick Rutigliano 247-650, 243-643, 236-626; Mike Henderson 234-650; Chris Maynard 226-646; Jason Asmussen 267-645; Ken Giuliani 234-645, 242-644; Frankie Rutigliano 247-643; Jared Inlow 268-640, 220; Duane McLean 228-637, 226; Jim Shreeve 225-633, 236-621; Leon Fogle 266-631; Tim Magerle 225-630, 224; Tony Bristow 232-629; Bill Haars 629, 224; Richard Tobin 251-627, 220; Mike Jennings 233-625; Chris Waterbury 231-620, 234, 228; Robert LaFever 222-618; Mike McCarty 223-617, 233; Ollie Fernandez 244-616, 220; Jerson Viray 225-611; Eric Lierman 233-604; Bob Blackwell 221-602; Bob Fiorentino 225-559; Dion Hall 243, 230; Dave Marble 238; Rob Daniels Sr. 235; Ron Davis 226; Jim Goode 225; Rick Jones 225; Trent Gellings 224; Matt Harris 224; Ron Kendall 224; James Wespremi 223; Mark Wilson 223; Wayne Jones 221; David McFall 221; Jack Scheppler 213; Shawn Decker 212; Dick Burrows 210; Clint Valiquette 206;Trice Billings 205; Bill Pharr 198; Mike Bingaman 190.

WOMEN — Mony Bristow 247-689; Brenda Stinnett 278-672, 216-571; Barb Henderson 235-640, 235-605; Robecca Warrick 236-624; Betty Havira 221-620, 217-567; Nancy Lounder 224-602, 200-578; Carol Harsh 215-600, 206-556, 215; Jodi Bell 213-593, 221-588; Jan Sutherlin 210-569; Marilyn Wilson 202-561, 212; Olga Johnson 533; Stephanie Bell 524; Sharon Severe 216; Louis Medcalf 212, 203; Niki Tester 212; Alicia Eilenberger 209; Debbi Weaver 209; Teresa Tester 204; Gayle Lierman 203; Sam Blackwell 201; Kathy Kelley 201;Charlotte Kerr 201; Pam Swisher 200.

SENIORS — Bruce Snook 299-760, 235-641; Mark Holden 234-653; Art Ball 239-648, 211-599; Phil Clouse 208-591; Thelma Glass 205-575, 193; Phyllis Foster 196-527; Janet Crandall 222-505; Neal Roberts 246; Clovis Glass 237, 204; Jim Shreeve 219, 203; Carol Harsh 201; Larry Bernard 174; Sharon Laurich 174.

At Roxy Ann Lanes

MEN — Andrew Rux 259-237-681, Chris Waterbury 236-652, Bill Weekley 236-633, Mike Champion 235-628, Don Gregg 232-624, Justin Gunn 225-620, Larry Rux 242-615, Bruce Harper 225-613, Ron Seymour 223-604, Bill Cramer 267-601, Neal Roberts 637, McKenzie Franklin 617, Jerry Smith 605. Games: Daryn Armstead 245, Lee Evans 236, Don Conklin 234, Doug Ainsworth 225, John Bird 220.

WOMEN — Crystal Patterson 200-201-204-605, Diana Hanstein 202-220-594, Lela Larkin 205-578, Judy Hanna 207-536, Kerry Turner 214-535, Toni Williams 519, Shelley Bennett 517, Patricia Ferguson 514, Bev Schultz 512, Barbara Reva 511, Gina Avila 508, Judy Lewis 507, Jana Gunn 502. Games: Daniel Jones 222, Linda Fait 213.

ROXY ANN JR/ADULT: (2 Game Series)

ADULTS — Don Gregg 244, Billy Cordell 238, Andy Wilson 226.

JUNIORS — Corey Estabrook 229, Mathew Bostrom 220-212, Cody Linthwaite 211, Charlie Sanders 207-201, Corrisa Weekley 191-149, CJ Waldeyer 178, Nick Hershberger 164-161, Alec Scarlata 148-138, Kevin Lemon 137, Jake Johnston 123.

City League

Medford Parks & Recreation

Through May 24

MEN'S SPRING SUNDAY BASKETBALL

International BALLAZ 7-1

Recovery 6-2

Spider Monkeys 6-2

Boulton's Powerboats 6-2

Cash Connection 5-3

HOJL 4-4

And-1 3-5

As Seen On TV 3-5

Jewett Jaguars 3-5

The Bench 2-6

The Johnson 8 2-6

Pigs Might Fly 1-7

MEN'S WINTER WEEKDAY BASKETBALL

Pita Pit 7-0

Get Buckets 6-1

Ashland 6-1

Hoop Troops 6-1

Late Comers 5-2

Danger 4-3

Summitt 4-3

Free Ballers 3-4

Eric's Team 2-5

Therapeutic Associates 2-5

Shooting Stars 2-5

Erickson Air Crane 1-6

Shark Bites 1-6

Platypuses 0-7

SPRING MEN'S B AMERICAN SOFTBALL

Hooligans 3-0

Mike Hussey Trucking 3-0

Tri County Landscape/McLane 2-1

CJBFC Pyros 2-1

Broke-N-Draggin' 2-1

Hunt Tractor 2-1

4 Daughters Irish Pub 1-2

Cascade Athletic 1-2

Landsharks 1-2

Mojo 1-2

Bad Ass Coffee 0-3

Harry and David 0-3

SPRING MEN'S B MAJOR SOFTBALL

Drinkin' Devils 3-0

The Islanders 3-0

Great American Pizza Co 3-1

Paramount Construction 2-1

Steve Himmelman Construction 2-1

Trophy Club 2-1

Wreakreators 1-2

Jokers 0-3

Acme Hit Squad 0-3

JEV Construction 0-4

SPRING MEN'S B NATIONAL SOFTBALL

Oregon Built 4-0

H.E.A. Engineering 3-1

LifeLine 3-1

Ashland Refugees 2-1

Bad News Brews 2-2

Blackstone Audio 2-2

Mountain Mikes 2-2

Rogue River Roofing 2-2

The Zone Sports Grill 2-2

William Thomas Concrete 2-2

Just in Time 1-2

Sherm's Thunderbird 1-3

The Walk Offs 1-3

Silkscreen Factory 0-4

SPRING MEN'S C AMERICAN SOFTBALL

Bandits 4-0

FTC 3-1

Optical Illusions 3-1

Pier 21/Brinks Home Security 3-1

Allweather Wood 2-2

Appliance Depot Jager Bombers 2-2

Cascade Fire Equipment 2-2

Answer Page 1-3

Cyber Center 1-3

DOTR 1-3

Kogap Enterprise 1-3

Peterson Cats 1-3

SPRING MEN'S C NATIONAL SOFTBALL

EZE Trucking 4-0

Rick Stevens Painting 4-0

The Blues 4-0

Rick D's Team 3-1

Bangers 2-2

Brews Brothers 2-2

Coach Potatoes 2-2

Hammerhead Heads 1-3

Medford Firefighters 1-3

Oregon Gents 1-3

Air Pro 0-4

West Coast Collision 0-4

SPRING SENIOR SOFTBALL

Mavericks 4-0

Horton Plaza 3-1

Rascals 2-2

Sherms 1-2

Slugger's Way 1-3

D&S Harley Davidson 0-3

SPRING SUNDAY CO-ED BAMERICAN SOFTBALL

Dick's Towing 4-1

Saucy Pants 4-1

Hammerheads 3-1

Fuel Fitness 3-2

Singles and Doubles 1-3

Scrubs 1-4

Specialized Foreign Car Service 0-4

SPRING SUNDAY CO-ED BNATIONAL SOFTBALL

Bill's Glass 4-0

Rick D's 3-1

Maintenance Pro 2-1

Cyber Center 2-2

Incredibles 1-1

One Hit Wonders 1-2

Broke-N-Naggin' 1-3

Southern Oregon Giants 0-4

SPRING SUNDAY CO-ED CAMERICAN SOFTBALL

Brotherton Pipeline 4-0

Young Guns 4-0

Dirty Dozen 3-1

Make It A Double 3-1

Mike Hussey Trucking 3-1

Welburn Electric 3-1

Bat Busters 2-1-1

Dominators 1-3

Cooperstown Sluggers 1-3

The Incredibles 0-1

Maintenance Pro 0-1

SWAT 0-3-1

Animal House 0-4

Benchwarmers 0-4

SPRING SUNDAY CO-ED CNATIONAL SOFTBALL

Bad Company 4-0

Scoregasms 4-0

B.C. Church 3-1

Horton Plaza 2-1

Jack's Full Moon 3-2

Ballers 2-2

Cookie Lee Bulldogs 2-2

The Low Blows 2-2

Main Street All Stars 1-3

Reliable Bookkeeping Solutions 1-3

Patrick O'Conner Landscaping 0-4

Falcon Northwest 0-4

SPRING SENIOR SOFTBALL

Bad Company 3-0

Scoregasms 3-0

Horton Plaza 2-0

Jack's Full Moon 3-1

B.C. Church 2-1

Cookie Lee Bulldogs 1-2

Ballers 1-2

The Low Blows 1-2

Main Street All-Stars 1-2

Reliable Bookkeeping Solutions 1-2

Patrick O'Conner Landscaping 0-3

Falcon Northwest 0-3

SPRING WEEKDAY CO-EDAMERICAN SOFTBALL

Down to Earth Landscaping 3-1

ASANTE 2-0-1

Blue Steel 2-1-1

Diamond Slayers 3-2

Southern Oregon Brewing 1-3

Erickson Air Crane 0-4

SPRING WEEKDAY CO-EDNATIONAL SOFTBALL

Joe's Sports Bar & Grill 4-0

Stick People 3-1

XL Cable 3-1

Scorpions 2-2

Sacred Heart Angels 1-2

Screwballs 1-2

Musician's Friend 1-3

Sorccerers 0-4

SPRING WOMEN'S A SOFTBALL

Dirty Girls 3-1

Mojo 2-1

Bruce's Repair 2-2

DeCarlow Design 1-1-1

Beasy's 0-3-1

SPRING WOMEN'S B/C AMERICAN SOFTBALL

CSD 3-0

CJB Madcats 3-0

Optimism 2-1

Great American Pizza 1-2

Lady Diamonds 1-2

Life is Good 1-2

Umpqua Bank. 1-2

Pacific Paving Inc 0-3

SPRING WOMEN'S B/C NATIONAL SOFTBALL

Straight Rippin' 2-0

Cyber Center 2-0

4 Daughters 2-0

Grakopf Ryland 1-1

Lane's 1-1

Outlaws 1-1

New Trend Mill Outlet 0-2

Wildflowers 0-2

City Girls 0-2

SPRING CHURCH A SOFTBALL

Naz Black 4-0

Third Day 3-1

SDA/Generation Electric 2-2

Stronghold 2-2

Cross-Eyed 1-3

Bethel Church 0-4

SPRING CHURCH B SOFTBALL

WWJD 4-0

Brothers In Christ 3-1

West Main Church of Christ 3-1

HEA Engineering 2-2

Westminister Presbyterian 2-2

Bear Creek Church 1-3

Old Farm House Restaurant 1-3

SDA/Socco's 0-4

SPRING MEN'S A SOFTBALL

Holiday RV 3-0

Cynthia Naumes' Mean Machine 3-1

541 Customs 3-1

Oilstop 2-1

Summit 2-2

TappaKegga 1-2

Rogues 1-2

Reece Electric 0-3

Walking Billboards 0-3

NORTH MEDFORD FASTPITCH INVITATIONAL

Grants Pass 4-0

North Medford 3-1

Sunset 3-1

McNary 3-1

Tigard 3-1

North Marion 3-1

West Salem 3-1

Jesuit 3-1

Newport 3-1

Glencoe 3-1

South Salem 3-1

Rainier 2-1

Century 2-2

Lakeridge 2-2

Cleveland 2-2

Foothills 2-2

Clackamas 2-2

Phoenix 2-2

Southridge 2-2

North Eugene 1-3

North Salem 1-3

Crater 1-3

Springfield 1-3

Rex Putnam 1-3

Liberty 1-3

Tualatin 1-3

Wilson 1-3

Eagle Point 1-3

Roseburg 1-3

South Medford 0-1

Sprague 0-4

SPRING CO-ED A VOLLEYBALL

Balls 'O Sweat 27-1

Hammer Time 19-9

25 Aces 15-13

Sash and Burn 13-15

Scooter's Team 10-18

New Breed 0-28

SPRING CO-ED B VOLLEYBALL

A Team 17-3

Scared Hitless 17-3

SWAT 15-5

Ballers 11-9

Floor Ride Varnish 11-9

Island Dreams 9-11

Net Force 9-11

Off in the Woods 8-12

Captain Kev's Team 7-13

Dawg Pound 7-13

Kung Pow 7-13

Who's Next 2-18

SPRING CO-ED C VOLLEYBALL

Magnus Force 19-1

I'd Hit That 19-5

No Boundaries 14-6

B.K. Lounge 16-8

Growing Pains 11-9

Servin' Up Balls 11-9

Laugh-a-Lot 11-9

This Won't Take Long 11-9

Why So Serious? 13-11

931 Crew 12-12

Moss Adams 10-10

Party Pack 10-10

Hooligans 9-15

Gastric Acid Blockers 6-14

All Timers 7-17

John L. Scott Medford 5-15

The Dark Side 5-15

One Hit Wonders 3-17

SPRING WOMEN'S A VOLLEYBALL

Mom Crew +2 21-7

Girls Night Out 19-9

Top Gun 19-9

Your Mom 14-14

Licorice Whips 7-19

No Spandex 2-24

SPRING WOMEN'S B VOLLEYBALL

Pink Tuna 17-3

Hit List 16-4

The Sextuplets 12-8

Office Junkies 11-9

Proud To Serve 10-10

Team KA 9-11

Smakk'n 4-16

Pharm Animals 1-19

SPRING CO-ED INDOOR SOCCER

Pirates 3-0

Spider Monkeys 2-1

The Octoballs 1-1-1

Unleashed 1-2

The Dream Team 0-2-1

Erickson Air Crane 1-2

SPRING MEN'S INDOOR SOCCER

Great Whites 3-0

RHT Amped 2-1

Sharp Shooters 1-2

Bruddah Joe's Hawaiian Plate Lunch 0-3

SPRING WOMEN'S INDOOR SOCCER

Kick'n & Grin'n 3-0

Spartans 2-1

The Misfits 1-2

The Bananas 0-3

cycling

Cycle Sport Thursday

Series Race #1

At Champion Raceway in White City

May 21

A RACE

SPRINT #1 — 1, Glenn Gann; 2, Cory Longiotti; 3, Matt Dooley.

SPRINT #2 — 1, Spencer Gray; 2, Mark Krause; 3, Glenn Gann.

FINISH — 1, Mark Krause, Ashland; 2, Spencer Gray, Central Point; 3, Glenn Gann, Medford; 4, Dave Reitz, Medford; 5, Richard Hogan, Central Point; 6, Cory Longiotti, Ashland; 7, Stephen Jones, Grants Pass; 8, Matt Dooley, Yreka, Calif.; 9, Jason Peters, Medford; 10, George Jones, Grants Pass;

11, Sean Bagshaw, Ashland; 12, Bob Grover, Ashland; 13, Tim Turk, Ashland; 14, Ian Bagshaw, Talent; 15, John Slawta, Medford; 16, Gary MacGraw, Ashland; 17, Dan Shepherd, Medford; 18, Jade Wilcoxsin, Talent; 19, Scott Toll, Ashland; 20, Reny Townsend, Medford;

21, Russell Rickert, Ashland; 22, Steve Maluk, Talent; 23, Doug Striley, Medford; 24, Ron Laverty, Medford; 25, Alex Hayes, Central Point; 26, Jeff Smith, Medford.

B RACE

SPRINT — 1, Samuel Cloward; 2, Tim Dougherty; 3, Travis Caldwell.

FINISH — 1, Corey O'Neill, Phoenix; 2, Eugene Anderson, Medford; 3, Dave Masessa, Medford; 4, Edgar Vasquez, White City; 5, Tim Jaynes, Grants Pass; 6, Richard Bush, Grants Pass; 7, Travis Caldwell, Ashland; 8, Anthony Smith, Jacksonville; 9, Michael Westmiller, Jacksonville; 10, Brian Fawcett, Grants Pass;

11, Tim Dougherty, Talent; 12, Brian Neyt, Central Point; 13, Samuel Cloward, Medford; 14, Brian Davis, Medford; 15, Mike Hylnski, Fort Jones, Calif.; 16, Bart Qualls, Medford; 17, Curt Dooley, Yreka, Calif.; 18, John Hinke, Ashland; 19, Stuart Anderson, Ashland; 20, Cory Fawcett, Grants Pass;

21, Cliff McCann, Grants Pass; 22, Adam Artner, Central Point; 23, Nate Bailey, White City; 24, Paul Hurlburt, Grants Pass; 25, Joe Davis, Medford; 26, Scott Davidson, Etna, Calif.; 27, Ron Lopez, Grants Pass; 28, Robert Gibson, Rogue River; 29, Connie Filipek, Grants Pass; 30, Sarah Slawta, Medford;

31, Chaz Ownbey, Grants Pass.

JUNIORS — 1, Tim Jaynes, Grants Pass; 2, Brian Fawcett, Grants Pass; 3, Samuel Cloward, Medford; 4, Adam Artner, Central Point; 5, Sarah Slawta, Medford; 6, Chaz Ownbey, Grants Pass.

golf

Eagle Point GC

Women's League

May 19

FLIGHT A

GROSS —1, C. Hite, 76; 2, J. Laws, 81.

NET — 1, D. Grosch, 63; 2, B. Schierholz, 63.

FLIGHT B

GROSS — 1, S. Herting, 82; 2, K. Breithaupt, 85.

NET — 1, J. Mayfield, 61; 2, M. Resler, 66.

FLIGHT C

GROSS — 1, S. Brick, 89; 2, L. Baker, 95.

NET — 1, J. Sisti, 60; 2, I. Tolmie, 68.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., D. Mihocko. No. 8, 0-15 hcp., C. Butler. No. 13, 0-15 hcp., K. Silvers. No. 15, 0-15 hcp., S. Kimmel.

May 25

Four-man Best 3-of-4 Scramble

FLIGHT A

GROSS — 1, R. Rautenberg, S. Howard, J. Parsons, (Blind Draw), 227; 2, R. Courtney, C. Todd, J. Robinson, C. Farley, 228.

NET — 1, W. Hammon, R. Moyer, D. Sayler, B. Johnson, 192; 2, G. Dippel, J. Gmur, B. Fauble, D. Allen, 199.

FLIGHT B

GROSS — 1, J. Delk, B. Betts, L. Hein, L. Schmaltz, 241; 2, B. Harrison, M. Hartman, M. Gossett, D. Nabozny, 247.

NET — 1, J. Hines, P. Davies, W. Gottinger, M. Zaitsu, 195; 2, B. Laughlin, R. McElmurray, H. Lutes, R. Hutchinson, 199.

FLIGHT C

GROSS — 1, B. Moore, B. Farrington, N. Karrick, J. McDearmid, 254; 2, F. Pearson, R. Davalos, J. Goff, M. Trautman, 260.

NET — 1, B. Davidson, M. Gagnon, T. Nakamura, H. Ross, 189; 2, D. Weitman, R. Williams, L. Thompson, E. Farkas, 197.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., G. Nallia; 16-up hcp., R. Moyer. No. 8, 0-15 hcp., S. Howard; 16-up hcp., B. Fauble. No. 13, 0-15 hcp., R. Rautenberg; 16-up hcp., J. Gmur. No. 15, 0-15 hcp., D. Nabozny; 16-up hcp., D. Grove.

Stone Ridge GC

Youth For Christ Tournament

May 16

GROSS — 1, Craig Galpern, Jimmy White, Brian Adolph, Justin Wise, 51; 2, Dennis Richards, Marshall Holman, Dane Smith, Tommy Smith, 53; 3, Scott Ashpole, Chuck Ashpole, Jim Hoffman, Kevin Klabunde, 54; 4, Mark Phelps, Si Portrait, Curt Spivey, Brent Barr, 57; 5, Eddie Bostwick, Todd Dixon, Kevin Dixon, Ron Harvey, 58; 6, Greg Lathrop, Dave Martisak, Norm Homeier, Tim Olsen, 58; 7, Gerry Ahmann, Frank Phillips, Bert Poisson, Dan Tomlinson, 59; 8, Greg Miller, David Oas, Andy Oas, Randy Wooton, 59.

NET — 1, Tim Mort, Ben Purtzer, Mike McNall, Tom Purtzer, 47; 2, J.D. Geyer, Ron Goslin, Brent Homan, Bill Meadows, 47; 3, Brent Barry, Jeff Childreth, Jason Cox, Thomas Hamlin, 47.8; 4, Stew Biegler, Rue Gordon, Phil Sargent, Seth Sargent, 48; 5, Jeff Fiegi, Gary Fuller, Bill Jared, Tom Mahr, 48.3; 6, Clark Atteberry, Dennis Hays, Scott Thomas, Rebecca Thomas, 48.8; 7, Chris Goldschmidt, Mark Green, Ron Green, Brian Green, 49; 8, Tal Kaylor, Matt Kaylor, Jim Ronda, Pete Slusher, 49.

NET — Metal Masters (J.D. Geyer, Ron Goslin, Brent Homan, Bill Meadows).

K.P. — No. 2, Dave Martisak, Jeff Malloy, Dean Fichtner, Ryan Fields. No. 7, Randy Wooton, Scott Thomas, Brent Thomas, Brent Homan, Ryan Fields. No. 12, Ben Purtzer, Wayne Zimmers, Chris Keasbey, Scott Covey. No. 17, Justin Wise, Jeff Johnson, Chris Hudson, Jim Winans.

LONG DRIVE — No. 4, Jim Cochran, Jonathan Purtzer, Karl Atteberry, Ryan Field. No. 14, Scott Plankenhorn, Greg Conchar, Dave Krupp, Scott Covey.

K.P. SECOND SHOT — No. 3, Terry Smith.

LONGEST PUTT — Mike O'Grady.

CLOSEST TO THE LINE — No. 5, Jeff Case.

Monday Twilight League

Through May 18

STANDINGS — Ridge Runners 16, The Alternates 13, Theis Concrete 13, Hill Toppers 11, Luigi's 11, Moulding Specialties 10, Spicers 9.5, Jerry's Misfits 8, Hole Hogs 5, Goodguys Plumbing 3, Deschutes Electric 2.

Senior Tour

Waltz 1-2-3

May 20

FLIGHT A

GROSS —1, Jim Overmyer, Dave Mundy, Jim Bullen, John Devos, 122; 2, Clark Malmgren, Guerin Fischer, Roger Courtney, John Robinson, 133; 3, Bob Johnson, John Ochoa, Randy Moyer, Will Hammon, 139; 4, Jim Hagemann, Greg Wright, Bob Mayfield, Leon Stupfel, 144.

NET — 1, Steve Cox, Larry Cope, Larry Cassity, 112; 2, Gordie Carrigan, Rod Rumrey, Nick Karrick, Bob Blackford, 112; 3, Al Baham, Dale Baker, Carl Michael, Don Mitchell, 114 1/2; 4, Ron Eastgate, Steve Ganong, Norm Hall, Ray Hall, 115.

FLIGHT B

GROSS — 1, Don Simpson, Gary Highland, Larry Walker, Bud Dickerson, 142; 2, Bill Ligon, Dick Gergen, Don Wallace, Bob Davidson, 156; 3, Rod Hammer, Bill Morse, Monty Izatt, 157; 4, Rob Hilton, Troy Brown, Bill Butler, Bob Householder, 159.

NET — 1, Mike Walsh, Lee Hopkins, Milt Savage, Lou Peters, 109; 2, Walt Russell, Dennis Bolsinga, Peter Degroot, Neal Barnes, 111; 3, Ron Pearson, Rubin Davalos, Cleon Botsford, Pete Arnold, 112; 4, Zane Searles, Harry Theakston, Joe Zagorski, Ralph Sauerwald, 116 1/2.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Steve Cox; 16-up hcp., Sandy Welch. No. 12, 0-15 hcp., Ray Keasler; 16-up hcp., Walt Russell.

Thursday Nite Church League

GROSS — LDS 28 Community Bible #1 30, Gateway Christian 30, Westminster 30, Trail Christian #2 31, St. John Lutheran #1 34, St. Peter Lutheran 34, Table Rock Christian 35, Trail Christian #1 35.

NET — Community Bible #2 18.5, Ascension Lutheran 18.75, Medford Adventist 19.25, Hope Christian 19.25, Bethel #1 20.75, St. John Lutheran #2 21.5, Grace Christian 22, Bethel #2 23.25, First Christian 24.5.

K.P. — No. 2, Rod Erickson. No. 7, Jim Eager.

May 20

GROSS — 1, Community Bible #1, 65; 2, Westminster, 66; 3, LDS, 67; 4, Trail Christian #2, 70; 5, Trail Christian #1, 71; 6, Medford Adventist, 73; 7, Community Bible #2, 77; 8, Table Rock Christian, 83; 9, St. John Lutheran #1, 84.

NET — 1, Bethel #1, 48.5; 2 (tie), Gateway Christian, First Christian 49.5; 4 (tie), Ascension Lutheran, St. Peter Lutheran, St. John Lutheran #2, 50; 7, Hope Christian, 50.5; 8, Bethel #2, 54.5; 9, Grace Christian, 61.

K.P. — No. 12, Rick Northrup. No. 17, Jeff Fish.

Bear Creek GC

Wednesday Twilight League

Week 5

May 20

GROSS — 1, Bob Storm, 33; 2 (tie), Ron Morris, Kelly Boydstun, 34.

NET — 1, Mike Lathrop, 24; 2 (tie), Bill Blumhart, Mario Rodriguez, Sean Carnahan, 26.

K.P. — No. 4, Mike Lathrop. No. 6, Shelly Haught. No. 7, Roy Sims.

LONG DRIVE — No. 3, Roy Sims.

STANDINGS — 1, Rogue Valley Catering, 56; 2, Shoji's, 43; 3, My Guys, 42; 4, James' Gang, 39; 5, Los 4 Amigos, 34; 6 (tie), Oregon Fir, Teendrivermonitoring.com, 33; 8, J & S Excavating, 25; 9, Paden Eye Care, 24; 10, Three Duffers and a Dame, 19.

May 12-18

FLIGHT A

NET — 1, George Dunphy, 27; 2, Andy Pace, 30; 3, Bob Storm, 31.

GROSS — 1, Mike Edmondson, 35.

FLIGHT B

NET —1 (tie), Glenn Smith, Bob Plummer, 28; 3, Mike Haflich Sr., 29.

GROSS — 1, John Spencer, 36.

FEWEST PUTTS — Mike Edmondson, 13.

Stewart Meadows GC

Two-man Scrambles

May 19

GROSS — 1, KOGAP (Josh Loy, Ed Istel, John Blackhurst, Marv Hackwell).

NET — 1, 3XR (Al Hartwell, Rick Salmon, Allen Steadman, Doug Wright); 2, Ace Copier (Robin Green, Pat Lawson, Dan Brewington, Jerry Casad); 3, Mail Tribune (Ed Olson, John Mihalyo, Larry Spotanski, Dave Mooers).

K.P. — No. 5, Ed Istel. No. 7, Josh Loy.

STANDINGS — 1, KOGAP, 11 1/2; 2, 3XR, 9; 3, Jahnke Heating, 4 3/4; 4, Ace Copier, 4 1/2; 5, B.B.S., 4 1/4; 6, Mail Tribune, 4; 7, West Coast Paper, 3 1/2; 8, S & S Sheet Metal, 3 1/4.

Ladies Twilight Golf Association

Yellow Ball Format

May 20

GROSS — 1, Linda Haulk, Laura Lavin, Eileen Whitten, Susan Shoemaker; 2, Becky Thomas, Joanne Hamrick, Judy Brown, Debbie Trautman.

NET — 1, Vicki Maddox, Marlene Cash, Colleen Holbert, Connie Howard; 2, Louise Gage, Mary Ann Carlson, Peggy Pefley, Linda Wade; 3, Toby MacLauchlan, Janet Rummer, Nancy Benson, Jeanette Graham.

LONG DRIVES — Jeanne Rasmussen, Joanne Hamrick, Belinda Robbins.

K.P. — Pam Holzwarth, Joanne Hamrick, Clarine Lizana.

PUTTS — First flight, Jeannette Graham tied Pam Holzwarth, 17. Second flight, Dana Diderickson, 15. Third flight, Penny Brown, 15.

Centennial GC

Tuesday Twilight League Stroke Play

FIRST FLIGHT

May 19

GROSS — 1, Jon Paauwe, 38; 2, Monte Mendenhall, 40; 3 (tie), Orette Facey, Buddy Grove, Duane Nelson.

NET — 1, DeWayne Robinson, 35; 2 (tie), Bill Shevlin, Ron Moore, 37; 4 (tie), Mark Tewes, Warren Cooper, 38.

K.P. — No. 14, Duane Nelson. No. 17, Jerry Wolfram.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, John McCulley, 43; 2 (tie), David Card, Mike Jantzer, Jim Gmur, 47; 5, Lynn Conway, 49.

NET — 1, Antonio Gutierrez, 37; 2 (tie), Bob Breland, Lyn Cate, 39; 4 (tie), Mark DeVincenzi, Brad Reitman, 40.

K.P. — No. 14, Antonio Gutierrez.

Thursday Twilight League Stroke Play

May 21

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Jay Klemp, 36; 2 (tie), Chris Daggitt, Derek Zwagerman, 37; 4 (tie), Steve Lovich, Scott Overy, 39.

NET — 1, Dick Brekke, 32; 2 (tie), Casey Arden, Paul Chitwood, 34; 4, Pat Moore, 35; 5, Chris Cummings, 36.

K.P. — No. 14, Casey Arden. No. 17, Scott Overy.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Craig Batesold, 37; 2, John Ross, 42; 3 (tie), Jason Ferro, Dave Harder, Scott Reed, 44.

NET —1, Chris Adderson, 35; 2, Alan Cartwright, 36; 3 (tie), Gordon Genskow, Brandon Dahl, Mike Dauenhauer, 38.

K.P. — No. 14, Alan Cartwright. No. 17, Steve Martinich.

Senior Tuesday

May 19

FLIGHT A

RESULTS — 1, Gary Warner, Jim Zentgraf, Kevin Williams, Carl Tinsley, 130; 2, Willy Reed, Buddy Grove, Jon Paauwe, Bill Seymour, 130; 3, Doug Rowe, Rick Young, Don Sever, Charlie McFarland, 132.

FLIGHT B

RESULTS — 1, Arn Wihtol, Wayne Tait, Rich Harvey, Frank Lucas, 132; 2, Jerry Lambo, Mike Whiteley, Clay Farley, Jim Clark, 136; 3, James Vigil, Bob Sickler, Bill Sisson, Duane Nelson, 137.

K.P. — 0-12 hcp., Dick Brekke; 13-up hcp., Jim Zentgraf.

Rose Club Results

May 21

FLIGHT A

GROSS — 1, Judy Laws 84; 2 (tie), Pamela Faurote, Ruth Walker 93.

NET — 1, Candy Lucas 66; 2, Victoria Watson 71; 3, Joan Peek, 73.

FLIGHT B

Gross — 1 (tie), Sam Renfer, Janet Marlega 100; 3, Sue Garred, 102.

NET — 1, Sonja Dedrick 64; 2, Susanne Lang 71; 3, Lois Shafer 72.