EUGENE — South Eugene didn't lose a set en route to claiming the South Eugene Volleyball Tournament Saturday afternoon.

EUGENE — South Eugene didn't lose a set en route to claiming the South Eugene Volleyball Tournament Saturday afternoon.

Eagle Point and Grants Pass each advanced to the championship bracket, and South Medford finished as the runner-up in the consolation bracket.

For the tournament, senior middle hitter Kristin Wyatt led the Eagles with 22 kills and 18 digs, and sophomore teammates Christine McCready and Leslie Nielson added 16 kills and 35 digs, respectively. However, Eagle Point lost to South Eugene in the quarterfinals, 25-14, 25-12.

Grants Pass fell to Marist, 25-17, 25-21, in the quarterfinals.

South Medford defeated North Eugene in the semifinals of the consolation bracket, 18-25, 25-19, 16-14. The Panthers then lost to Churchill, 15-25, 25-21, 15-13.

GOLD BEACH INVITATIONAL — At Gold Beach, in a rematch from pool play, Hidden Valley defeated St. Mary's, 25-14, 22-25, 15-9, in the championship match of the event.

The Crusaders' only loss was to the Mustangs. After winning their other two pool play matches, St. Mary's moved on to bracket play and beat Marshfield and host Gold Beach to advance to the title match.

In that match, Sam Bayer was nearly flawless on serve receive and she tallied 22 digs to lead the Crusaders (6-2), who also got a great performance from junior Jordan Jackson.

Jackson amassed 14 assists and 12 digs.

Also for St. Mary's, Domonique Valdez had 11 digs and Kylie Adderson added six kills.

SHERMAN COUNTY INVITATIONAL — At Moro, Prospect went 1-4 in the tournament and finished sixth out of 10 teams.

The lone win for the Cougars was a 20-14, 20-16 victory over Trout Lake in pool play in the event, which featured both Class 1A and 2A schools.

MVL Volleyball

BUTTE FALLS SWEEPS DOUBLEHEADER — At Butte Falls, Butte Falls was in control from the get-go and swept Triad, 25-18, 25-5, 25-16 and 25-11, 25-14, 25-21, in the Mountain Valley League doubleheader.

Bessie Taylor had nine kills in both matches for the Loggers (4-1, 4-0 MVL), and Mariah Moore had seven in the second game and 11 on the afternoon.

Aarika Step totaled five aces on the day to lead the Loggers.

Cross Country

PREFONTAINE MEMORIAL — At Coos Bay, St. Mary's Morgan Martin and Kira Heycke finished in the top six individually and the Cascade Christian boys placed third in the team standings at the 30th annual 10K road race.

Martin finished fourth with a course lifetime best of 45 minutes, 4 seconds. Heycke was sixth (45:31). Ashley Baldovino of Lakeview won the girls race in 41:59.

Hidden Valley's Sierra Brown (46:03) and Alyssa Watson (46:08) placed eighth and ninth, respectively, as the Mustangs finished third as a team.

Hudson Eustace and Jared Nichols paced the Challengers to a top three in the team standings. Eustace finished 11th (38:04) and Nichols was 13th (38:07).

Kirby Garlitz of Mazama was the boys winner with a mark of 34:43. Brady Beagley of North Valley placed second (36:10).

Roseburg's boys and girls won the team titles.

BOYS

TEAM SCORES — Roseburg 37, Marshfield 72, Cascade Christian 116, Cottage Grove 177, North Bend 179, Hidden Valley 193, Reedsport 193, Eagle Point 265, Mazama 283, Klamath Union 292, Taft 303, Lakeview 304, Pacific 339, Bandon 358, North Valley 363, New Hope 384, St. Mary's 395, Toledo 417.

CASCADE CHRISTIAN (116) — 11, Hudson Eustace; 13, Jared Nichols; 22, Zechariah Christensen; 27, Matthew Morley; 43, Alex Cummings.

HIDDEN VALLEY (193) — 8, Earl Brown; 35, Cody Dykeman; 39, Alex Angstadt; 55, Michael Monahan; 56, Jamison Becker.

EAGLE POINT (265) — 19, Tyler Van Dyke; 41, Joey Logan; 49, Cody Warren; 58, Keifer Pehowic; 98, Cooper Wolf.

NORTH VALLEY (363) — 2, Brady Beagley; 71, Andrew Davalos; 87, James Bowers; 95, Andrew Youngblood; 108, Conner Beagley.

ST. MARY'S (395) — 53, Loren Westland; 66, John Daniel Sutton; 82, Nick Brooks; 84, Henry Stout; 110, Wylie Brown.

GIRLS

TEAM SCORES — Roseburg 57, Bandon 82, Hidden Valley 82, North Bend 87, Marshfield 111, Mazama 111, Taft 151, Klamath Union 240.

HIDDEN VALLEY (82) — 3, Sierra Brown; 4, Alyssa Watson; 8, Emmy Brown; 33, Ali Rodgers; 34, Emily Spurlin.

NEW BALANCE FESTIVAL OF CHAMPIONS — At Independence, Rogue River's Cole Watson broke a 27-year-old school record and blew away a course record at the Cross Country Meet at Western Oregon University.

Watson's 5-kilometer time was 15 minutes and 36 seconds, three seconds better than Jared Gildehus' Chieftain mark set in 1982. Watson's time also bested the course mark by 11 seconds.

According to Rogue River coach J.J. Moses, Watson had a 70-meter lead on the field at the 2-mile mark, a checkpoint where the senior reached a time of 9:48.

Also for Rogue River, the boys team won the small school division, which includes schools at the Class 1A through 3A levels. The Chieftain team included Steven Perston, Mat Blanco, Travis Brown, Teryn Downhill, Anthony Whipple and Dane Fickes.

The Rogue River girls team of Dakota Coldsmith, Lindsey Miguel and Stephanie Schultz placed third.

Football

COLUMBIA (WASH.) 40, St. Mary's 22 — At Columbia, Wash., Derrick Martin scored on a 9-yard run to cut St. Mary's deficit to 27-8 at halftime.

Glenn Alvarez caught a 42-yard touchdown pass from Connor O'Boyle in the third quarter and Derek Moore rushed for an 8-yard score in the fourth for the Crusaders (0-2).