Auto racing

Auto racing

Siskiyou Sports Car Club

At Jackson County Sports Park in White City

June 20

AUTOCROSS TOP 10 — 1, Craig Lamothe, Sebastopol, Calif., 2010 Stalker, 56.494; 2, Randy Grubb, Grants Pass, 2002 Birkin Seven, 56.876; 3, Sonny Smith, Roseburg, AC Cobra, 57.347; 4, Allen Gee, Eugene, 1934 Ford Sedan-Dwarf, 58.421; 5, Larry Nelson, Murphy, 2010 Lotus Stalker, 58.648; 6, Dave Kipperman, Roseburg, 1972 Lotus Seven Replica, 58.862; 7, Nathan Korstad, Eugene, 1984 VW Rabbit, 59.683; 8, William Cosby, McKinnleyville, Calif., 2007 Chevrolet Corvette, 59.74; 9, Tom McDaniel, Merlin, 1989 Chevrolet Corvette, 1:00443; 10, Robert Rousseau, Blue Lake, Calif., 2007 Chevrolet Corvette, 1:01.614.

city league

Medford Parks & Recreation

Through July 26

CHURCH A SOFTBALL

Third Day 9-3

The Forge 7-5

SDA/State Farm 7-5

Bethel Blue 5-7 Cross-Eyed 5-7

The Naz 3-9

CHURCH B SOFTBALL

Brothers in Christ 10-2

HEA Engineering 9-3

West Minister Presbyterian Church 8-4 Forte 5-7

SDA-4-Him 4-8

Bethel White 0-12

MEN'S A SOFTBALL

Desperados/El Tapatio 9-2 Mike Hussey Trucking 8-3

OilStop 6-4-1

Jackson Creek Pizza Co. 3-7-1

Walking Billboards 3-7-1

Tappakegga 2-8-1

MEN'S B AMERICAN SOFTBALL

Hooligans 9-2

Bangers 8-3

ACME Hit Squad 8-3

CJBFC Pyros 6-5

Oregon Built 6-5

Trophy Club 5-6 Mt. Mike's 5-6

LandSharks 5-6

4 Daughters Irish Pub 5-6

All Weather Wood 5-6

On Point Construction 2-9

Short Haulers 2-9

MEN'S B MAJOR SOFTBALL

Team Savage 9-2

Southern Oregon Flatliners 9-2 Western Eagle Packing 8-3

Black Rock Coffee Bar 7-4

Southern Oregon Blaze 7-4

Bob Harshman Trucking 6-5

Steve Himmelman Construction Inc. 6-5

The Islanders 4-7

Les Schwab Tire Center 4-7

Summit Beverage 2-9

The Dalton Gang 2-9

Great American Pizza Co. 2-9

MEN'S B NATIONAL SOFTBALL

Blackstone 11-1

Rick Stevens Painting 10-2 HEA Engineering 9-3

Hunt Tractor 8-4

JagerBombers 7-5

AllInOneRentals/Lifeline 6-5-1

Bub's Crew 5-6-1

Broke N Draggin' 5-7

FTC 3-8-1

Pipe Layers 3-9

William Thomas Concrete 2-9-1

The MadBatters 1-11

MEN'S C AMERICAN SOFTBALL

KOGAP Enterprises 12-0

Optical Illusions 9-2-1

Dardanelles Community Store 8-4 Outlaws 7-5

S.O.S. Plumbing 6-5-1

Orange County 6-6

Medford Firefighters 6-6

Motorcycle Superstore 4-8

Jacksonville Insurance 3-8-1

Bad Ass Coffee 3-8-1

The Zone Truckenbolde 3-9

Old Farm House Restaurant 3-9

MEN'S C NATIONAL SOFTBALL

West Coast Collision 11-1

Silk Screen Factory 10-2

Blues 7-5

Southern Oregon Ballers 6-6

DOTR 6-6

The Blazers 5-6-1

Bat Busters 5-6-1

Cyber Center 3-9

Peterson Cats 3-9

Placeholder 2 3-9

MEN'S FRIDAY NIGHT SOFTBALL

Food 4 Less 11-8-1 The Ashland Refugees 10-9-1

Loon 10-10

Cascade Fire 8-12

SENIOR SOFTBALL

Mavericks 10-2

Alan's Team 8-3-1 Awestruck Collectibles 4-7-1

Bruce's Team 1-11

SUNDAY COED A SOFTBALL

Mike Hussey Trucking 8-3 PSI 8-3

Young Guns 6-5

Dick's Towing 6-5

Masterbatters 5-6

Larks 0-11

SUNDAY COED B SOFTBALL

Brock Peters Painting 11-0

Bucket's Bigsticks 10-1 Fuel Fitness 8-3

Barefoot Motors 8-3

The Hooligans 6-5

The Bandits 4-7

Patrick O'Connor Landscaping 4-7

Jackson Creek Pizza/Broke N Naggin' 3-8

Sisters & The Misters 1-10

Lo Cal 0-11

SUNDAY COED C AMERICAN SOFTBALL

Maintenance Pro 9-1-1

Just For Fun 9-2

The Alpha Betas 8-1-2

Benchwarmers 8-3

SWAT 8-3

Skid Marks 7-4

O.G./Trophy Club 6-5

Do's and Don'ts 5-6

Main St. All-Stars 4-7

Jackson County Security 4-7

Bad Company 3-7-1

Boise Brawlers 2-9 John's Auto Care 1-10

Siskiyou Sports 1-10

SUNDAY COED C NATIONAL SOFTBALL

Champion Massage 9-1

Horton Plaza 9-1

The Players' Club 8-2

Bat Busters 7-3 Veranda Park 5-5

Eagles 5-5

The Misfits 4-6

Forte 4-6

The Green Machine 3-7

Bear Creek Church (BCC) 2-8

Dominators 2-8

PST's 2-8

WEEKDAY COED GENERAL SOFTBALL

Itz Clutch 8-4

Joe's Sports Bar & Grill 10-2 Screwballs 7-5

Down to Earth Landscaping 6-6

Scorpions 2-10

Diamond Slayers 3-9

WEEKDAY COED RECREATIONAL SOFTBALL

Cyber Center 11-1 ASANTE 11-1

Rusty's 4x4 9-3

A.D.S.O. 8-4

VMI (Varney MFG Inc.) 8-4

Sacred Heart Angels 7-5

The Sorcerers 5-7

Century Link 3-9

Musician's Friend 3-9

Willie Boats 3-9

The Pyro's 3-9

The Rookies 1-11

WOMEN'S A SOFTBALL

Relax Sports Pub 10-2 Beasy's 7-5

DeCarlow Design 8-4

Bruce's Auto Repair 6-6

Dirty Girls 5-7

Valley Girls 0-12

WOMEN'S B SOFTBALL

Valley Pools/Lady Diamonds 11-0 Cyber Center 9-2

Optimism 8-3

CJBFC Madcats 8-3

Outlaws 7-4

Great American Pizza Co. 6-5

4 Daughters 3-8

Life is Good 2-9

Straight Rippin' 1-10

Mish Mash 0-11

WOMEN'S C SOFTBALL

Dazed and Confused 11-1 Full Throttle Girls 10-2

Lane's 8-4

Diamond Girls 3-9

New Trend Mill Outlet 3-9

La Clinica 1-11

MEN'S BASKETBALL

Gino's Girls 4-0

All-Stars 3-0

Waterboyz 2-1

Josh's Team 0-2

Century Link 0-3

The S.O.B.'s 0-3

OUTDOOR COED SOCCER

Naranja Mechanica 4-0

Black Warriors 2-0-0

The Blues 2-1-1

Pressure 1-0-3

Renegades 1-1-2

City 1-1-1

Rasta Lions 1-2-1

FC Oregon 1-3

Xtension 0-1-3

Munoz Crew 0-1-1

Arsenal 0-1-1

Unreal Madrid 0-2-1

OUTDOOR WOMEN'S SOCCER

Placeholder 6 3-0

Chivas 2-1

Lightning 2-1-1

The Bees 1-1-2

The Cheetahs 1-1-1

Jaguars 1-2

Ponderosa 0-2

Lemas 0-2

INDOOR WOMEN'S VOLLEYBALL

Licorice Whips 23-1

Digg It 15-9

Fireflies 14-10

Generation 12-12

Bruins 8-16

No Diving Divas 0-24

SAND COED A VOLLEYBALL

Penkertons 4-0

Sandy Cameltons 3-1

OWNED 3-1

Scared Hitless 2-2

Serve Aces 2-2

Sets on the Beach 2-2

Court Gestures 0-4

Four Play on the Sand 0-4

SAND COED B VOLLEYBALL

Hard Hitters 3-1

Sets on the Beach 2-2

Team Chance 2-2

El Fuego 2-2

Moss Adams 2-2

One-Armed Bandits 1-3

OUTDOOR COED C VOLLEYBALL

Serves You Right 4-0

Mouth Full of Sand 3-1

Serve-Ace-Us 2-2

Cruzers 2-2

Eighty Grit 1-3

Laugh-A-Lot 0-4

WOMEN'S VOLLEYBALL

SandWitches 4-0

Sandtastic 4-0

BYE 4-0

Monsters 0-4

MKMK 0-4

Half Pints 0-4

cycling

Thursday Night Series

Marty's Cycle & Moore Series

Race No. 3

At Champion Raceway in White City

July 22

CAT A

SPRINT 1 — 1, Matt Dooley; 2, Ian Bagshaw; 3, Corey O'Neill.

SPRINT 2 — 1, Matt Dooley; 2, Spence Gray; 3, Cory Longiotti.

RESULTS — 1, Matt Dooley, Yreka, Calif.; 2, Spencer Gray, Central Point; 3, Dave Reitz, Medford; 4, Cory Longiotti, Ashland; 5, Colin Mullane, Talent; 6, Scott Toll, Ashland; 7, Travis Caldwell, Ashland; 8, Ian Bagshaw, Talent; 9, Reny Townsend, Medford; 10, Joe Chaves, Ashland;

11, Jeff Smith, Medford; 12, Corey O'Neill, Phoenix; 13, Dan Shepherd, Medford; 14, Alan Vos, Phoenix.

CAT B

SPRINT 1 — 1, Timothy Jaynes; 2, Ryan Dunagan; 3, Tom Keller.

RESULTS — 1, Jason Peters, Medford; 2, Adam Artner, Medford; 3, Josh Nelson, Klamath Falls; 4, Andrew Roberts, Medford; 5, Eugene Anderson, Medford; 6, Tom Keller, Central Point; 7, David Walker, Central Point; 8, Bart Qualls, Medford; 9, Ryan Dunagan, Medford; 10, Matt James, Portland;

11, Timothy Jaynes, Grants Pass; 12, Molly Mullane, Talent; 13, Cory Qualls, Central Point; 14, Michael Bansmer, Central Point; 15, Stephen Gann, Medford; 16, Robby Vos, Phoenix.

JUNIORS — 1, Adam Artner, Medford; 2, Timothy Jaynes, Grants Pass; 3, Robby Vos, Phoenix.

Golf

Stewart Meadows GC

Twilight League

Three Net Best Ball

July 20

1, A Taste Of Honey Limo (Eric Engelbach, Clyde Davis, Kevin Locken, Stan Mark), 91; 2, The Posse (Ken Petersen, Greg Eaton, Kevin Olsen, Dale Foster), 92; 3, Aces (Roger McFadden, Steve Rose, George Duran, Dave Adkins), 93; 4, Jahnke Heating & Air (Patt Patterson, Steve Ekwall, Glen Jahnke, Tom Leavens), 96; 5, B.B.S. (Jim Douglas, Rod Smith, Rich Calhoun, John Scott), 96.

SKINS — No. 2, Ken Petersen; No. 7, Ed Olson.

STANDINGS — 1, S&S Sheet Metal No. 2, 20.7; 2, KOGAP, 20.25; 3, A Taste Of Honey Limo, 19.83; 4, The Posse, 16.5; 5, S&S Sheet Metal No. 1, 15.25; 6, Ace Copier, 15; 7, Jahnke Heating & Air, 14.5; 8, Mail Tribune, 13.03; 9, S&B James, 11.5; 10, B.B.S., 10.7; 11, Work Appraisal, 10.45.

Stone Ridge GC

Senior Tour

1-2-3 Waltz

July 21

GROSS

FLIGHT A — 1, Roger Courtney, John Robinson, Dave Johnson, Mas Honda, 135; 2, Bill Drewien, Ron Primasing, Ray Smith, Mike Donnelly, 141; 3, Paul Bostic, Dennis Gerke, Rich Pedraita, Ed Borgnino, 141.

FLIGHT B — 1, Paul Reynolds, Red Gentry, Tim Brown, Jae Johnson, 148; 2, Jim Graham, Mark Lewis, Dan Johnson, Frank Thornquist, 154; 3, Fred Pearson, Don Gaeden, Mike Walsh, Larry Fellows, 157.

NET

FLIGHT A — 1, Jim Hagemann, Greg Wright, Leon Stupfel, Jan Ritter, 111; 2, Bob Moore, Rex West, Dave Jones, Dennis Gerke, 111; 3, Steve Cox, Jerry Britton, Bob Buffaloe, Al Baham, 116.

FLIGHT B — 1, Skip Bogenoff, Paul Reynolds, Ralph Sauerwald, Max Lindley, 109; 2, Walt Russell, Pete DeGroot, Dennis Bolsinga, Neil Barnes, 114; 3, Pete Arnold, Cleon Botsford, Don Young, Paul Larson, 116.

KP — No. 7, (0-15 handicap) Dave Johnson; (16-up) Dick Gergen; No. 12, (0-15) Bob Moore, 16-up Don Gaeden.

Lake Creek Historical Society Benefit

Two-person Scramble

GROSS — 1, Pat Moore-Mike Susi, 66; 2, Bob Moore-Rex West, 67; 3, George Kerth-Al Hartwell, 68; 4, Ray Keasler-Bill Tognetti, 69.

NET — 1, Dan Johnson-Jim Graham, 47; 2, Louis Peters-Jaren Peters, 51; 3, Carl Ricci-Roger Franklin, 51.5; 4, Phil Eggers, 51.5.

K.P. — No. 17, Craig Knips, Ray Keasler.

LONG DRIVE — No. 5, Casey Arden; George Kerth, Lou Fisk.

ACCURACY — No. 14, Mike Susi, Louis Peters, Monica Hopkins.

Hole-in-One

Sandie Ford scored a hole-in-one on the seventh hole at Stone Ridge Golf Course on July 25.

Ford used a 7-iron to convert the shot which was witnessed by playing partners Jim Ford, Steve Ford and Bill Yarbenet.

Bear Creek GC

Men's Club Weekly Play

July 13-19

GROSS

FLIGHT A — 1, Andy Pace, 32.

FLIGHT B — 1, Mike Haflich, 30.

NET

FLIGHT A — 1, James Scott, 26; 2, Bob Storm, 26; 3, Brian Carr, 28.

FLIGHT B — 1, Ken Janicke, 20; 2, George Dunphy, 24; 3, Tom Tams, 24.

FEWEST PUTTS — John Spencer 12, Brian Carr 12.

Monday Ladies Twilight League

July 19

LOW GROSS — Pam Lorange 37, Vanessa Hopf 38, Victoria Watson 39, Sandra Hills 39, Tina Blum 39.

LOW NET — Sheila Anderson 27, Sue Garred 28, Jan Bettenburg 29.

LONG DRIVE — No. 3, Sandra Hills

KP — No. 4, Sandra Hilla; No. 5, Debbie Trautman; No. 7, Pam Lorange.

TEAM STANDINGS — 1, Gage It Construction, 53; 2, Golf Etc. Gals, 52; 3, (tie) Fiedelity Print Quick and FORE Ayres, 51; 5, Pepsi Powered Princess, 39; 6, Windermere Van Vleet-Ashland, 35; 7, Garred Design, 33; 8, Excel Medical Billing, 22.

Women's Club Weekly Play

July 14

GROSS

FLIGHT A — 1, Shawn Marshall, 41

FLIGHT B — 1, Madelyn Barber, 45.

NET

FLIGHT A — 1, Vanessa Hopf, 23; 2, Lucille Stroh, 24.

FLIGHT B — 1, Tallie Lastwika, 20; 2, Aline Householder, 27.

FEWEST PUTTS — Talie Lastwika 14, Cheri Hammer 14.

Men's Twilight League

GROSS — Mike Denny 30.

NET — George Dunphy 22, Mario Rodriquez 23, Mike Ryder 24.

KP — No. 2, Bob Storm; No. 5, Jesse Tobiasson (hole-in-one); No. 6, Jesse Tobiasson.

LONG DRIVE — No. 3, Kyle Boydstun

TEAM STANDINGS — 1, James' Gang, 33; 2, Shoji's, 32; 3, The Four Amigos, 31; 4, Rough Riders, 27; 5, Teendrivermonitoring.com, 22; 6, Rogue Valley Catering, 20; 7, My Girls, 14; 8, (tie) My Guys and J and S Excavating, 12; 10, Peden Eye Care, 7.

Eagle Point GC

Ladies Tuesday

GROSS

FLIGHT A — 1, Cheryl Hite, 104; 2, June Podesta, 116; 3, Judy Laws, 122.

FLIGHT B — 1, Baarb Schierholz, 127; 2, Kay Breithaupt, 128; 3, Lina Bickel, 131.

FLIGHT C — 1, Judy Martin, 132; 2, Lynn Baker, 133; 3, Joyce Sisti, 149.

NET

FLIGHT A — 1, Jan Kimmel, 104; 2, Jan Kimmel, 104; 3, Yvonne Rigotti, 105.

FLIGHT B — 1, Lisa Parson, 103; 2, Doris Grosch, 105; 3, Dottie Swain, 109.

FLIGHT C — 1, Shirley Black, 105; 2, Marie Resler, 112; 3, Louise Gage, 116.

KP — No. 3, (0-25 handicap) R. Walker; (26-up) Dianne M. No. 8, (0-25) Barb Schierholz; (26-up) Lynn Baker. No. 13, (0-25) L. Johnson; (26-up) J. Martin. No. 15, (0-25) R. White; (26-up) S. Kimmel.

Two-man Combined into Four-man Format

July 24

FLIGHT A

EAGLE CUP POINTS — 1, Farley, Howard, Rautenberg, Wood, 10; 2, Buehler, Donnally, Hyden, Van der Veen, 6; 3, Doss, Fierke, Gage, Parsons, 4; 4, Bottjer, Lemmerman, Steinkamp, (Blind Draw), 2; 5, Cummings, Fowler, Hutchinson, Shearin.

FLIGHT B

EAGLE CUP POINTS — 1, G. Collins, Ponts, Shaw, (Blind Draw), 10; 2, Brick, Harrison, Reid Viani, 6; 3, Fetrow, Halme, McLean, Spear, 4; 4, Hein, Marks, Miller, Schmaltz, 2; 5, Betts, Delk, Martman, D. Scott; 6, D. Donnelly, Plume, Smith, Taylor.

FLIGHT C

EAGLE CUP POINTS — 1, R. Collins, Freeman, Siedlecki, Zaitsu, 10; 2, Bellen, Boe, Hansen, Peeters, 6; 3, Nakamura, Ross, Winnen, Wolf, 4; 4, Bennett, Cash, Newell, (Blind Draw), 2; 5, Erceg, Hines, McElmurry, Muenzell; 6, Dinwiddie, Marsango, Moll, Sorenson.

Quail Point GC

Senior Men's Club

2 best ball

July 21

1, Jack Hafner, Tom Haas, Jack Cooney, Stan Luther, 58; 2, Paul Schurman, Don Ogren, John Gerling, Dick Middaugh, 62; 3, Howard Rhodes, Bob Plattner, Marty Berglund, Dick Henselman, 62.

FEWEST PUTTS — Marty Berglund, Jerry Todd.

July 22

T's and F's

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Kathy Silvers, 18.

NET — 1 (tie), Pat Popow, Judy Wallace, 15.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Barbara Sturtevant, 21.

NET — 1 (tie), Dee St. Martin, Elaine Wells, 16.

THIRD FLIGHT

GROSS — 1, Marion Powell, 21.

NET — 1, June Giorvas, 16; 2 (tie), Pat Seggelink, Sally Watts, 17.

CHIP-IN — No. 3, Pat Popow.

FEWEST PUTTS — 1, Kathy Silvers, 12.

Centennial GC

Rose Club

Cross Country Format

July 22

FLIGHT A

GROSS —1, Linda Johnson, 35; 2, Pinky McIvor, 39.

NET — 1, Pam Lorange, 28; 2, Victoria Watson, 32.

FLIGHT B

GROSS — 1, Casey Seltzer, 43; 2, Connie Howard, 45.

NET — 1, Sonja Dedrick, 27; 2, Liz Karpen, 28.

Oak Knoll GC

Men's Club Twilight League

Week 13

July 22

STANDINGS — 1, Straight Shot, 97; 2, Norweigian Wood, 95; 3, Masters of the House, 94; 4, Me & Mr. Jones, 94; 5, Higher Power, 87; 6, Gotta Hit It, 83; 7, The Painkillers, 74; 8, The Once Fabulous Shafts, 72; 9, The Strikers, 65; 10, The OB's, 58;

11, Mixed Bags, 56; 12, Rusty Blades, 56; 13, The Fore Closers, 51; 14, Weapons of Grass Destruction, 47; 15, Cudda Wudda Shudda, 43.