bowling

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Dan Gibson 278-794; Scott Helstowski 275-749; Robert Gibson 257-747; Mike Kringlebach 256-737; Leon Fogle 289-726; Phil Wall 287-720; Jason LeFever279-717; Greg Newtson 279-717; Doug Townsend 249-714; Jeff Harder 300-713; Arthur Ball 269-706; Bill Janes 286-704; Adam Southard 279-704; Craig Long 247-702; Kevin Henley 245-699; Mike Kringlebach 255-698; Darwin Moore 246-695; Joe Dauenhauer 300-694; Karl Blust 255-692; Dave Nosack 258-687; Jan Davies 244-680; Dave Wolfe 241-679; Leon Fogle 245-678; Justin Edwards 257-677; Duane Patterson 256-677; Eric Kessler 237-676; Mark Foster 254-672; Jim Shook 243-672; Ryan Fiegi 235-670; Greg Nichols 234-666; Mel Haghan 289-663; Bob Blackwell 234-662; Jared Pruitt 258-661; Matt King 252-661; Ryan Shook 250-660; Ryan Bauman 263-658; Jordan Ellis 246-656; Bob Blackwell 246-655; Richard Nave 266-654; Tom Cook 234-654; Fred Estabrook 227-654; Jary Kapus 248-653; Gene Bell 246-653; Roger Van Buskirk 256-651; Jeff Pottruff 236 649Bob Bierer 235-648; Brian Davidson 232-648; Rick Clark 233-644; Mark Bell 258-642; Scott Helstowski 237-642; Jim Shreeve 216-642; Sam Scarbrough 262-641; Doug Ainsworth 268-640;Tony Bristow 268-640; Joe Guches 234-638; Jerson Viray 222-637; Steve Harmon 237-636; Trevor Nave 233-632; Rod Ruthstrom 232-626; Bill Irwin 242-621; Berry Hunt 228-621; David McFall 226-619; Bob Slayton 236-618; Chris Kimmel 235-617; Lee Evans 236-613; Mitch Rowan 235-605.

WOMEN — Christy Helstowski 258-739; Mony Bristow 226-658; Linn Goode 222-614.

SENIORS

MEN — Jerome Lee 257-707; Darrell Cordonier 234-679; Bruce Snook 245-672; Bruce Snook 246-652; Duane McLean 259-637; Harry LeVine 224-622; Bill Tucker 226-621; Cleon Botsford 211-621; Jim Goode 233-616; Art Ball 243-607; Les Nimmo 229-606; Duane McLean 258-604; Don Pratt 217-604.

WOMEN — Linn Goode 235-611; Annie Grayson 236-606; Joan Konopasek 233-600

COCA COLA JUNIORS — Abbie Bentley 118-320; Halle Donnelly 124-317; Ayvah Eastman 111-200; Reese Tipler 104.

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Matt Eilenberger 278-230-237-745, Brian Sendelbach 269-267-713, Bob Korth 254-255-709, Tony Korth 245-258-677, Joe Stuart 254-659, Joe Guches 256-235-654, Bill Irwin 225-245-654, Ed Lee 234-649, Bill Cramer 225-637, Gary Hudnall 232-636, Bill Weekley 235-620, Scott Helstowski 246-615, Lela Larkin 632, Roxie Lee 625. Games: Nick Brickey 242, Willie Anderson 232, Mark Holden 225, Euel Rutledge 222.

MEN — Nick Brickey 267-224-243-734, David Bromagem 234-279-730, Larry Rux 280-266-727, Dan Gibson 247-278-726, Ron Seymour 257-716, Justin Gunn 256-254-709, Joe Guches 279-688, Glen Bostrom 249-237-686, Dale Matheny 221-245-682, Luis Torrico 277-677, Gary Hudnall 278-673, Robert Gibson 240-234-673, Dave Wooley 236-225-670, Blake McKenzie 223-245-669, Brett Brickey 245-652, Bruce Harper 223-245-649, TJ Wiedrich 226-223-648, Bill Brickey 220-646, Lucas Padilla 253-643, Michele Rutigliano 242-639, Kevin Dixon 248-631, Steve Siemers 225-630, Andrew Rux 255-629, Steve Robertson 223-623, Bill Weekley 258-622, John Kruesi 234-612, Andy Seiver 223-610, Bill Hollingsworth 233-609, Rob Daniels 224-608, Kent Brown 220-607, Don Gregg 609, Al Neubauer 601. Games: Toby Harper 241, Ron Seymour 238, Earl Akers 233, Andrew Bennett 228, Anthony Grant 227, Sam Mann 227, Don Dietl 226, Bill Weekley 226, Larry Martinez 225, James McKinney 224, Dana Travers 224, Jim Guches 223, Todd Hanson 222, Willie Boatwright 221, Terry Tarvin 221, Leon Fogle 221.

WOMEN — Laura Harvey 248-212-659, Lela Larkin 247-210-649, Joan Konopasek 201-203-234-638, Barbara Pace 224-220-618, Barb Henderson 248-607, Lela Larkin 237-597, Brenda Stinnett 202-223-585, Lonna Engle 202-575, Michelle Attebery 209-564, Carol Coplen 225-553, Cheryl Robertson 212-549, Jill Dickerson 205-546, Debi Holden 208-531, Heather Miller 212-522, Nancy Lounder 203-513, Shari Tarvin 217-511, Mary Tuttle 200-509, Karen Eilenberger 200-505, Shannon Armour 545, Barbara Pace 542, Lora McLean 539, Treasa Sprague 534, Rosella Harshbarger 526, Linda Fait 526, Sheryl Rohde 519, Peggy Marchant 515, Cindy Doran 514, Diana Hanstein 513, Kelly Lambert 513, Yvonne Morris 500. Games: Debbie Gibson 209, Charlotte Bohl 202.

SENIORS

MEN — Reese Walker 243-196-197-639, Fred Hamblin 210-230-599, Bob Prest 189-236-586, Robert Keaton 198-220-580, Darwin Moore 192-237-579, Jerry Page 206-197-560, Rick Fowler 245-559, Al Rossi 224-192-550, Dennis Warrender 212-541, George Beldi 204-539, William Mott 200-538, Dennis Warrender 192-538, Joe Chavez 182-524, Mike Nichols 214-519, Mike Nichols 214-519, Hal Crockford 202-172-514, Victor Wigginton 190-505, Jim Westensee 188-188-503, Dick Mundt 507, Mark Lovelace 503. Games: Arthur Ball 200, Cliff Beck 194, Reese Walker 187, Dick Mundt 184.

WOMEN — Ginny Crockford 175-495, Jean Mason 170-487, Dixie Hanley 178-478, Carol Coplen 180-475. Games: Joe Chavez 179.

JUNIORS

LANEBENDERS — Daneal Enriquez 115-97-293, Colleen Horan 167, Dominic Chamberlain 128, Jason Ransom 124, Andre Moreno 86, Darren Babcock 81-80.

SPARETIMERS — Cody Linthwaite 202-234-604, Charlie Sanders 215-516, Chase McWhorter 200, Christian Barnes 195-175, Cody Ramsey 192, Christopher Barnes 186, Jonathan Carraway 184, Brad Lewis 183, Amanda Maslen 165, Aurora Duff 151.

city league

Medford Parks & Recreation

Through Nov. 21

MEN'S COMPETITIVE BASKETBALL

Oil Stop 4-1

Waterboyz 4-1

Gino's Girls 3-2

Fundamentals 3-2

Rusty's 4x4 3-2

Spicers Cafe & Espresso 1-4

Chris' Ballers 1-4

Self Made Kings 1-4

MEN'S RECREATIONAL BASKETBALL

Sabotage 5-0

Old School 4-2

Semi-Pro 4-2

The Family Julls/Gary's Expert Autos 1-4

B&B 0-6

MEN'S BASEBALL

Slayers 9-3

Jethawks 7-5

Dodgers 7-5

Mariners 1-11

Through Nov. 22

MEN'S B SOFTBALL

MasterBatters 1-0

Quack Attack 1-0

Forte 1-0

Rick Stevens' Painting 1-0

DuroLast Roofing 1-0

The Bang Bang Mafia 0-1

In It to Hit It 0-1

All In One/Lifeline 0-1

The Sons of Pitches 0-1

Outlaws 0-1

MEN'S B MAJOR SOFTBALL

Southern Oregon Impact 1-0

Green Thumb Farm 1-0

Jackson Creek Pizza 1-0

Mike Hussey Trucking 0-1

Troon 0-1

Bombshelter 0-1

MEN'S C SOFTBALL

Rusty's 4x4 1-0

Prostar Sports 1-0

Jacksonville Insurance 1-0

BB 1-0

SpringHill Suites 1-0

FedEx 0-1

Innovators 0-1

Dumb Founded 0-1

Treatment Court 0-1

The Red Bulls 0-1

SUNDAY COED AMERICAN SOFTBALL

Patrick O'Connor Landscaping 1-0

Scaglione Custom Homes 1-0

Jacksonville Insurance 0-0-1

TC Chevy 0-0-1

Bo Knows Construction 0-1

Maintenance Pro 0-1

SUNDAY COED NATIONAL SOFTBALL

LFS 1-0

SWAT 1-0

K & L Sales/Service 1-0

Affordable Truck & RV 1-1

Straight Rippin' 0-1

IV League 0-1

A Step Above Construction 0-1

WEEKDAY COED LOWER SOFTBALL

Brew Crew 1-0

Jockstraps & Bras 1-0

Kelly's Carpet Cleaning 0-1

IV League 0-1

WEEKDAY UPPER SOFTBALL

Mike Hussey Trucking 1-0

CP Racing 1-0

Too Legit to Hit 0-1

Fatal 0-1

COED KICKBALL

Mike Hussey Trucking 6-0

Ignition 5-1

Sorcerers 2-4

Triple Bounce 2-4

KickAss Jacksonians 2-4

Henrion Hurricanes 1-5

MEN'S INDOOR FUTSAL

Rusty's 4x4 4-0

Chivas 3-1

Espana 1-2-1

Sharp Shooters 1-2-1

RHT Amped 1-3

Rogue Valley United 1-3

WOMEN'S INDOOR FUTSAL

Wolf Pack 4-0

The Dream Team 2-2

Swift Kicks 2-2

Lightning 0-4

COED INDOOR/FUTSA

State Champs 94 4-1

FC Talent 4-1

Portugal 4-1

Chelsea 3-2

The Dream Team 2-2-1

Green Machine 1-3-1

Wolf Pack 1-4

Turf Dawgs 0-5

COED OUTDOOR SOCCER

City 4-2-2

Naranja Mechanicas 3-3-2

Pressure 4-4

Unreal Madrid 2-4-2

WOMEN'S OUTDOOR SOCCER

Cheetahs 6-1-1

The Bumblebees 6-2

The Queen Bees 3-5

Lightning 0-7

COED A VOLLEYBALL

Carmen & Her Slaves 19-9

Friends 14-14

Rooster Party 12-16

With Ourselves 11-17

COED B VOLLEYBALL

Desperados 23-5

Kung Pow 18-10

El Fuego 17-11

Moss Adams 15-13

Diggin' It 11-17

Jonah & The Wailers 0-28

COED B MAJOR VOLLEYBALL

Off in the Woods 20-4

Scared Hitless 15-9

A Team 15-9

Tips Welcome! 13-11

Sand Masters 7-17

Spider Monkeys 2-22

COED C VOLLEYBALL

Shank You Very Much 20-8

Laugh A Lot 15-13

One Hit Wonders 14-14

Raider Nation 14-14

What Happened? 12-16

Serve-Ace-Us 9-19

COED C MAJOR VOLLEYBALL

Mischef and Maham 22-2

BK Lounge 17-7

The Cruzers 11-13

The Joy of Sets 11-13

Servin' Up Trouble 6-18

Hooligans 5-19

WOMEN'S A VOLLEYBALL

Girl's Night Out 23-5

Placeholder 4 17-11

Your Mom 11-17

Licorice Whips 5-23

WOMEN'S B VOLLEYBALL

Saucy Spikers 25-3

Fireflies 22-6

The Old and The New 20-8

Spiked Punch 7-21

Daughters of Anarchy 6-22

Family Ties 4-24

COMPETITIVE DODGEBALL

Mike Hussey Trucking 5-0

The Cobras 2-2

BYE 2 1-4

All-Stars 0-4

RECREATIONAL DODGEBALL

Dead Aim 5-0

Thunderballz 3-3

Balls of Fury 2-3

BYE 1-4

Fencing

Southern Oregon Fencing Center

Fall Epee Tournament

At Medford Elks Lodge

Nov. 13

AGE 14-UNDER MIXED EPEE

RESULTS — 1, Josh Griffin, Ashland; 2, Lindee Newman, Medford; 3, Ceili Widmann, Medford.

SENIOR WOMEN'S EPEE

RESULTS — 1, Sarah Holst, Central Point; 2, Anne Oursler, Ashland; 3, Lindee Newman, Medford.

SENIOR MIXED EPEE

RESULTS — 1, Wes Coffel, Ashland; 2, Bruno Gosseens, Central Point; 3 (tie), Sam Bauermeister, Medford tied Sarah Holst, Central Point.

golf

Stone Ridge GC

Senior Tour

Orange Ball and Scramble Format

Nov. 17

FLIGHT A

GROSS — 1, Bob Buffaloe, Bob Wood, Gary Highland, George Berry, 139; 2, John Robinson, Roger Courtney, Mas Honda, 145; 3, Dave Johnson, Mike Owen, Wayne Chamberlin, John Staples, 149.

NET — 1, Bill Drewien, John Archer, Ray Smith, Phil Eggers, 114.5; 2, Bob Moore, Dick Fisk, Ron Eastgate, Laval Meunier, 117.8; 3, Greg Wright, Leon Stupfel, Mike Westfall, Bob Mayfield, 119.

FLIGHT B

GROSS — 1, Fred Pearson, Don Gaeden, Mike Robinson, 154; 2, Paul Bostic, Rich Pedraita, John Coddington, Harold Ross, 154; 3, Jack Seybold, Earl Sloan, Ruben Davalos, Don Young, 164.

NET — 1, Skip Bogenoff, Paul Reynolds, Ralph Sauerwald, Bud Stonecipher, 106.6; 2, Don Simpson, Steve Hills, Larry Walker, John Watson, 107.8; 3, Clancy Renkoski, Denny Ferrin, Wayne Bennett, Jerry Krueger, 113.4.

K.P. — No. 7, 16-up hcp., Max Lindley. No. 17, 0-15 hcp., Gary Highland; 16-up hcp., Troy Reynolds.

Turkey Shoot

Nov. 20

GROSS — 1 (tiebreaker), Rick Lloyd-Jesse Brannock, 65; 2, Tim Croft-Tim Moser, 65; 3, Jim Overmyer-Jim Bullen, 66; 4, Chris Tooley-Randy Tooley, 67; 5, Harry Uhles-Gary Highland, 68.

NET — 1 (tiebreaker), Norm Hall-Jeff Davis, 56.2; 2, Walt Russell-Pete Degroot, 56.2; 3, Pat Patterson-Don Schamanek, 57.4; 4, Mike Westfall-Guerin Fischer, 58.6; 5, Joe Hicks-George Hossu, 58.8.

K.P. — No. 2, Allen McComb, Bob Moore.

CLOSEST TO THE LAKE (TEAM) — Bob Moore-Ray Keasler.

LONGEST PUTT MADE (TEAM) — Harry Uhles-Gary Highland.

LONG DRIVE — Tim Croft, Gary Highland.

K.P. (SECOND SHOT) — No. 16, Rick Lloyd, Jesse Brannock.

Centennial GC

Senior Tuesday

Two-man Super Drive

Nov. 16

FLIGHT A

GROSS — 1, Steve Elam-Steve Lovich, 62; 2, Duane Nelson-Jon Paauwe, 68; 3, Willy Reed-Bill Seymour, 68.

NET — 1, Kevin Williams-Gary Warner, 58; 2, Rick Holzwarth-Larry Sullivan, 58; 3, Gil Allen-Harry Collier, 59.

FLIGHT B

GROSS — 1, Dave Smith-Sixto Rodriguez, 72; 2, Bob Johnson-Randy Moyer, 76; 3, Mike Gates-Bob Kokanour, 76.

NET — 1, Don McClure-Dave Knox, 59; 2, Michael Shanafelt-Bob Fisher, 59; 3, Jim Clark-Jerry Hauck, 62.

FLIGHT C

GROSS — 1, Walt Russell-Jim Graham, 74; 2, Bill Hymas-Jerry Morrison, 74; 3, Bob Cambas-Lonn Delashmutt, 74.

NET — 1, Louie Peters-Milt Savage, 54; 2, Gary Reed-Gary Robbins, 55; 3, Don Tossie-Bruce Mortensen, 57.

K.P. — No. 4, 0-12 hcp., Steve Elam; 13-up hcp., Bob Kokanour. No. 6, 0-12 hcp., Bill Drewien; 13-up hcp., Gary Robbins. No. 14, 0-12 hcp., Don Sever; 13-up hcp., Bill Hymas. No. 17, 0-12 hcp., Carl Tinsley; 13-up hcp., Skip Ayers.

Eagle Point GC

Orange Ball Plus One

Nov. 22

FLIGHT A

GROSS — 1, R. Rautenberg, S. Howard, C. Todd, J. Anderson, 141; 2, B. Doss, G. Gage, C. Gage, B. Grove, 145.

NET — 1, R. Collins, M. Honda, A. Roberts, P. Peeters, 126; 2, D. Simpson, J. Brick, D. Nabozny, D. Wolf, 126.

FLIGHT B

GROSS — 1, J. Oleksow, D. Gerke, M. Johnson, L. Evans, 159; 2, D. Gergen, R. Foulon, H. Fitzsimmons, G. Robbins, 167.

NET — 1, N. Ra, E. Plume, R. Bennett, D. Sayler, 129; 2, G. Hoppe, H. Ross, T. Nakamura, (Ghost Draw), 133.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., H. Fitzsimmons; 16-up hcp., H. Ross. No. 8, 0-15 hcp., B. Buehler; 16-up hcp., G. Hoppe. No. 13, 0-15 hcp., S. Howard; 16-up hcp., J. Oleksow. No. 15, 0-15 hcp., J. Anderson; 16-up hcp., G. Hoppe.

Oak Knoll GC

Men's Club

Turkey Shoot

Two-man Scramble Format

Nov. 20

GROSS — 1, Claude Akins,-Tom Cronin, 62; 2, Gary Small-Mike Morrison, 65; 3, Dave Ruegg-Dick Gergen, 76; 4, Wayne Schmacher-Bud LeFever, 76; 5, Pete Zukis-Lyle Halprin, 79; 6, Don Gordon-Duane Bogle, 92.

NET — 1, Mike Morris-Max Facey, 60.5; 2, Bret DeForest-Stuart Douglas, 65.5; 3, Richard Olney-Kyle Wright, 66.8; 4, Ron Tracy-Pete LaPierre, 67.2; 5, Clyde Brustol-Steve Booth, 72.6.

running

Rogue Valley Challenge Relay

Nov. 20

(Finish, Team Name, Division, Time)

100K — 1, Tony's Striders, Male 100-199, 6:20:0; 2, Rogue Valley Runners, Male 200-249, 6:21:13 (NDR); 3, Five Fast Females, Female 100-199, 7:39:0 (NDR); 4, Stinking Fast, Mixed 100-199, 7:48:2; 5, Wood-Cock, High School, 7:53:46; 6, Physical Fliers, Mixed 100-199, 8:36:08; 7, Scalded Dawgs, Mixed 100-199, 8:40:0; 8, #9...#9...#9, Female 250-299, 8:50:14 (NDR); 9, Faded Genes, Mixed 250-299, 9:15:05 (NDR); 10, Mad BS, Female 100-199, 9:16:08:

50K — 1, Injured Reserve, Male 100-199, 3:35:49; 2, MIA Steve and Stella, Mixed 100-199, 3:43:03 (NDR); 3, Wizards of OZ, Mixed 100-199, 3:47:49; 4, Jacksonville 5, Mixed 200-249, 4:09:41; 5, Poster Girls, Female 100-199, 4:15:13 (NDR); 6, Slow Motion, Mixed 100-199, 4:24:0; 7, Not Your Father's VA, Mixed 100-199, 4:30:02; 8, Siskiyou Runners, Male 200-249, 4:41:26; 9, Last Hurrah, Mixed 100-199, 4:44:33; 10, Play Runners, Female 100-199, 4:48:27; 11, JBV and the FBGs, Mixed 100-199, 5:16:00.

NDR = New Division Record